Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE
Data
Clasa: aVII-a
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Obiectul: Biologie
Unitatea de invatare: Sistemul respirator
Tema: Efectele poluarii asupra sistemului respirator
Propunator: Prof. dr. David Aura - Manuela
Scoala: "Miron Costin" Bacau
Scopul lectiei: Dobandirea de catre elevi a unor cunostinte privind efectele poluantilor atmosferici, a fumatului activ si pasiv ca factori favorizanti pentru imbolnavirea sistemului respirator.
Obiective de referinta:
Obiective operationale:
Sa dobandeasca cunostinte despre mediu si poluarea acestuia.
Sa deosebeasca principalele tipuri de poluare.
Sa evidentieze cauzele poluarii aerului.
Sa demonstreze modalitatea de actiune a poluantilor atmosferici asupra sistemului respirator.
Sa cunoasca efectele produse de un aer impurificat si de fumat asupra organismului uman.
Sa evidentieze prin joc didactic, colaje, afise si sloganuri importanta unui efort comun pentru stoparea poluarii aerului.
Tipul lectiei: lectie mixta
Demersul didactic:
conversatia euristica;
descoperirea dirijata;
observatia;
explicatia;
brainstormingul;
problematizarea;
metoda Phillips.
manualul;
atlasul anatomic;
enciclopedii;
reviste: "Copul uman"
mulaje;
referate si materiale prin documentare personala;
calculatorul;
videoproiectorul;
afise, colaje proprii.
Anticiparea dificultatilor
mijloace electronice inoperante (lipsa curentului) → reorganizarea lectiei;
intrebari suplimentare → asigurarea unui fond de documentare;
materiale realizate de elevi individual (referate) → prelungirea procesului didactic peste timpul alocat de 50 minute.
Evaluare: formativa prin fisa de evaluare, joc didactic si realizare de sloganuri si afise impotriva poluarii aerului, a fumatului si pentru mentinerea sanatatii oamenilor.
Locul de desfasurare: Laboratorul de informatica
Bibliografie:
Marcu - Lapadat M., Macovei F., Dobran F.: Biologie, manual clasa a VII-a Ed. Teora, Bucuresti.
xxx: Manual de educatie pentru sanatate, Fundatia SOROS, Design&Print Idea Cluj.
Cerghit I.: Metode de invatamant, Ed. Polirom, Iasi, 2006.
Barnea E.: Efectele poluarii atmosferei asupra aparatului respirator la copii, Ed. Medicala, Bucuresti, 1978.
Lazar V., Nicolae M.: LECTIA - forma de baza a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina BIOLOGIE, Ed. Arves, Craiova, 2007.
DESFASURAREA LECTIEI
ETAPELE LECTIEI |
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
Organizarea clasei |
Pregateste materialul pentru activitatea didactica. Verifica daca sunt indeplinite conditiile pentru desfasurarea orei. Noteaza absentii. |
Isi pregatesc caietele, cartile si celelalte materiale avute la ei (atlase, referate, afise, s.a.) |
Verificarea cunostintelor |
Se va face pe parcursul lectiei prin prezentarea materialului pe calculator realizat in PowerPoint; se va verifica "Anatomia si fiziologia sistemului respirator" |
Se pregatesc de lectie si vor raspunde la intrebarile adresate de profesor. |
Captarea atentiei |
Profesorul prezinta cateva date privind poluarea din judetul Bacau, efectele poluarii asupra tuturor organismelor, dar si asupra mediului de viata, a planetei s.a. |
Elevii vor prezenta cateva exemple cunoscute de ei, vor discuta si despre efectul de incalzirea planetei si schimbarea climei. |
Anuntarea temei si obiectivelor |
Profesorul deschide calculatorul si videoproiectorul si prezinta primul slide cu titlul lectiei si imaginea sistemului respirator. |
Elevii urmaresc imaginea si isi noteaza in caiete. |
Dirijarea invatarii |
In slide-ul al II-lea profesorul va prezenta diferite imagini cu efecte ale poluarii asupra mediului. Cere elevilor sa identifice poluarea respectiva, sa definesca (dupa cunostintele proprii) poluarea. Dupa ce asculta diferite versiuni ale definitiei poluarii, profesorul prezinta o definitie mai clara a acesteia si solicita elevii sa-si noteze in caiete. Profesorul prezinta al III-a slide in care este clasificata poluarea dupa mai multe criterii: sursa, natura agentului poluant si natura substratului. Solicita elevii sa exemplifice pentru fiecare caz in parte si cere fiecarui elev sa-si noteze in caiet cel putin trei exemple la fiecare tip de poluare in parte, folosindu-se de propriile cunostinte sau de materialele de documentare aduse. In al IV-lea slide profesorul evidentiaza cativa agenti poluanti ai atmosferei, cere elevilor sa defineasca poluarea aerului. Solicita elevii sa explice termenii: ozon, smog, ploi acide, efect de sera. Printre factorii poluanti responsabili de un aer viciat, dar si de imbolnavirea noastra este evidentiat si tabagismul, dar mai ales efectele sale nocive pentru nefumatori. In slide-ul urmator profesorul solicita elevii sa raspunda intr-o anumita perioada de timp, cronometrata, la un numar de 12 intrebari legate de cunoasterea motivatiei fumatorilor de a persista in acest viciu, de informatii corecte sau eronate cu privire la fumat. (Anexa 1). Prin timpul acordat profesorul mizeaza pe raspunsuri sincere si nu fabricate. Elevii sunt solicitati sa-si argumenteze raspunsurile. In slide-ul al VI-lea sunt prezentate raspunsurile corecte si sunt demontate astfel unele "mituri" legate de fumat, cum ar fi ca: "Acesta slabeste sau ajuta in cura de slabire reducand pofta de mancare" sau "Fumez ca sa ma calmez". Pe baza raspunsurilor profesorul va realiza un studiu de caz si un grafic de evidentiere a informatiei corecte legate de subiectul " A fuma - realitate si mit!". In urmatoarele doua slide-uri profesorul solicita elevii sa recunoasca, sa prezinte si sa explice structura si functionarea sistemului respirator, prin aceasta realizand si feed-back-ul ca masura a intelegerii de catre elevi a notiunilor predate anterior. In ultimele doua slide-uri profesorul va prezenta in paralel aspecte legate de compozitia aerului curat si al celui impurificat. Solicita elevilor sa raspunda cum reuseste organismul sa lupte impotriva poluarii. Principalele boli si factori cu efect vatamator (care produc intoxicatii grave) sunt prezentati atractiv in culori diferite si modalitati de schimbare de culoare si font pentru a atrage atentia si pentru fixare. |
Activitate frontala, elevii descriu imaginile vazute, identifica tipurile de poluare si agentii poluanti si definesc poluarea. Isi noteaza in caiete versinuea definitiei poluarii data de profesor. Elevii discuta fiecare tip de poluare evidentiat, dau exemple personale din zonele unde au fost sau din judetul Bacau. Isi noteaza schema pe caiete. Timp de cateva minute cauta fiecare exemple de poluare din materialele pregatite si le noteaza Elevii explica termenii ceruti, insistand asupra aspectelor cunoscute din informatiile din mass-media (subtierea stratului de ozon, ceata din Londra, incalzirea planetei cu aproape cateva grade, culoarea trotuarului dupa ploile acide). Isi noteaza in caiete. Elevii discuta cazuri de tineri care s-au apucat de fumat si sunt bolnavi, parinti care fumeaza in prezenta copiilor, micuti care se imbolnavesc foarte usor si au sistemul de aparare foarte slabit s.a. Elevii vor raspunde prin Adevarat A sau Fals F la intrebari. Elevii isi vor argumenta raspunsurile date dupa expirarea timpului acordat. Elevii isi vor corecta propriile raspunsuri si predau fisele profesorului. Elevii raspund intrebarilor profesorului si completeaza schemele de pe calculator. Se verifica dupa ce profesorul "dezveleste" intreaga imagine. Elevii isi noteaza si explica barierele naturale prin care organismul incearca sa limiteze efectul distructiv al poluantilor. Suferinta respiratorie este reprezentata de boli si intoxicatii la care elevii sunt invitati la dezbatere prin prezentarea unor referate, date si materiale pregatite de acestia. |
Obtinerea performantei elevilor |
Profesorul solicita elevii sa formeze grupe de cate 4 elevi, numeste un sef la fiecare grupa si prezinta 5 fise de lucru diferite pe care acestia trebuie sa le completeze (Anexele 2-6). In final folosind cuvintele care au iesit pe verticala prin rezolvarea rebusurilor, grupele prin reprezentantii lor vor alcatui sloganuri, fraze cu caracter ecologic si de promovarea sanatatii omului. |
Prin joc de intrecere cele 5 grupe completeaza rebusurile, alcatuiesc sloganurile si se pregatesc pentru a le prezenta. |
Evaluarea performantei |
Cele mai bune vor fi promovate intr-o carte despre mediu alcatuita din referatele copiilor. Cu toate cuvintele iesite din coloanele verticale ale rebusurilor, profesorul solicita alcatuirea unei fraze cu acelasi caracter ca si cele anterioare, folosind: substante toxice, sanatatea oamenilor, fumatul pasiv, sistemul respirator si poluarea aerului. Profesorul va nota elevii care au cel mai mare punctaj prin votarea de catre ceilalti. Materialele grafice realizate de acestia vor fi inscrise automat la concursul organizat cu prilejul "Zilei Mondiale a Mediului - 5 iunie" |
Grupa cu cele mai bune sloganuri ecologice va primi nota maxima si de aceea elevii vor lucra intens cateva minute pentru realizarea lor. Grupele se ajuta si de afisele si colajele proprii in prezentarea cat mai atractiva a temei. |
Efectele poluarii asupra sistemului respirator
Schema lectiei
1. Poluarea - patrunderea in mediu a unor substante numite poluanti, rezultati in majoritate din activitatea omului.
2. Principalele tipuri de poluare:
Dupa originea sursei: naturala (eruptii vulcanice) si artificiala ( din activitatea omului);
Dupa natura poluantilor: chimica (pesticide, gaze de esapament), fizica (sonora, cu izotopi radioactivi) si biologica (bacterii. ciuperci, virusuri);
Dupa natura substratului: poluarea aerului (amoniac, smog), poluarea solului (ingrasaminte chimice pe baza de azot sau fosfor) si a apei (ploi acide, deversari accidentale de petrol in mari si oceane, de ape menajere).
3. Poluarea aerului:
a) Se produce prin emisia unor gaze si pulberi solide fine in atmosfera provenite din arderile diferitilor combustibili.
b) agenti poluanti:
Dioxidul de sulf si oxizii de azot care pot da nastere ploilor acide (irita mucoasele);
Dioxidul de carbon favorizeaza retinerea caldurii la suprafata pamantului producand efectul de sera;
Hidrocarburile fluorurate sau clorurate afecteaza stratul de ozon;
Anhidrida sulfurica care formeaza in anumite conditii un compus toxic numit smog ce afecteaza respiratia.
4. Respiratia si sanatatea:
a) AERUL CURAT
b) AERUL IMPURIFICAT
v concentratie mare de dioxid de carbon;
v microorganisme patogene;
v substante toxice (oxid de carbon, nicotina, gudroane din fumul de tigara, pulberi si gaze industriale.
c) BARIERE NATURALE
"filtrul" nazal;
cilii si mucusul traheei si al bronhiilor;
reflexe de aparare (tuse, stranut);
rezistenta crescuta a organismului (miscare in aer liber).
5. Suferinte respiratorii:
A. INFECTII (cu virusuri, bacterii):
Ø amigdalita - inflamarea si infectia amigdalelor;
Ø gripa - boala infectioasa datorata virusurilor gripale;
Ø laringita - inflamarea mucoasei laringelui;
Ø bronsita - inflamarea bronhiilor datorita frigului, prafului si gazelor toxice;
Ø pneumonia - boala infectioasa a plamanilor;
Ø tuberculoza - boala grava datorata bacilului Koch;
Ø cancerul pulmonar - distrugerea ireversibila a tesutului pulmonar; cauza declansarii acestei maladii este FUMATUL.
B. INTOXICATII cu:
v oxid de carbon (se formeaza carboxihemoglobina - combinatie stabila care blocheaza hemoglobina)-asfixii;
v substante toxice (NICOTINA si GUDROANELE din fumul de tigara duc la dependenta si la rigidizarea plamanilor, favorizeaza CANCERUL PULMONAR);
v pulberi industriale - SILICOZA.
Anexa 1
Test cu privire la fumat
Raspundeti prin adevarat (A) sau fals (F)
RASPUNSURI
Anexa 2 GRUPA 1
Rezolvati rebusul. Ce cuvinte ies pe verticala?
A | |||||||||||||||
B |
Anexa 3 GRUPA 2
Rezolvati rebusul. Ce cuvinte ies pe verticala?
|
A | ||||||||||||||||
B |
Anexa 4 GRUPA 3
Rezolvati rebusul. Ce cuvinte ies pe verticala?
A | ||||||||||||||
| ||||||||||||||
B |
Anexa 5 GRUPA 4
Rezolvati rebusul. Ce cuvinte ies pe verticala?
A | ||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||
B |
Anexa 6 GRUPA 5
Rezolvati rebusul. Ce cuvinte ies pe verticala?
A | ||||||||||||||||||||||
B |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate