Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect didactic
LOCUL DE DESFASURARE: Gradinita cu P.P. nr. 4 Macin
EDUCATOARE:
GRUPA: mijlocie
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematica
TEMA ACTIVITATII: Numeratia in limitele 1-4
TIPUL DE ACTIVITATE: sistematizare-consolidare
FORMA DE REALIZARE: exercitiu cu material individual
SCOPUL ACTIVITATII: Consolidarea cunostintelor referitoare la numeratia in limitele 1-4.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Pe parcursul si la sfarsitul activitatii copiii vor fi capabili:
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: jetoane cu diferite imagini, jetoane cu cifre, figuri geometrice magnetice, tabla magnetica, plansa "Primavara", jucarii (iepurasi, morcovi), fise de munca independenta, stimulente.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
DURATA: 25 minute
NR. CRT. |
EVENIMENT DIDACTIC |
CONTINUT STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
Moment organizatoric |
-Se aeriseste spatiul in care urmeaza sa se desfasoare activitatea; -Se pregateste mobilierul si materialul didactic in vederea unei bune desfasurari a activitatii; -Sunt introdusi copiii in sala de grupa. | |||
Captarea atentiei |
-Introducerea in activitate se realizeaza prin intuirea materialului primit in cosulete, dupa care copiii vor deduce ce activitate vor desfasura. |
Conversatia |
Se apreciaza fiecare raspuns. |
|
Anuntarea temei si a obiectivelor |
-Se descopera plansa "Primavara", aflata in fata clasei. Copiii numesc elementele specifice anotimpului, dupa care se trece la activitatea matematica propriu-zisa, pe baza imaginii. |
Conversatia |
Raspunsurile corecte sunt apreciate |
|
Reactualizarea cunostintelor |
-Se lucreaza simultan pe plansa, dar si la tabla magnetica: "Cate case sunt in imagine?" (una) "Formeaza o multime cu tot atatea cercuri rosii mari." Alt copil raporteaza cifra la cantitate. "Mai avem in imagine o multime cu tot atatea elemente?" (Multimea copiilor.) adaug inca un copil pe plansa. Le cer copiilor sa-i numere si sa formeze o multime cu tot atatea patrate mari, verzi. (Doi.) Un copil raporteaza cifra la cantitate. "Care este vecinul mai mare al lui 2?" (3) "Formati o multime de triunghiuri mari, albastre, care sa fie tot atatea cat arata cifra." "Te rog sa-mi dai tot atatia iepurasi. Aseaza-i sub masuta din fata clasei!" Copiii numesc o multime de pe plansa, care contine 3 elemente (multimea copacilor). "Alcatuiti si voi pe masute o multime cu tot atatea berze . puneti sub multime cifra care se potriveste, dupa ce ati numarat elementele multimii." "Formati o multime cu tot atatea broscute (prin formare de perechi)." "Ce multime obtineti daca mai adaugati o broscuta?" (Multimea cu 4 elemente) Toti copiii raporteaza cifra la cantitate (cifra 4). Alcatuiesc si eu o multime de forme geometrice cu 4 elemente: "Ce multime am format?" (Multimea triunghiurilor mici, verzi) "Ce multime de pe plansa are tot atatea elemente?" (Multimea pasarilor) Numaram crescator si descrescator in limitele 1-4. |
Descoperirea Explicatia Conversatia Exercitiul Lucrul individual Exercitiul Exercitiul conversatia |
Se apreciaza rezultatele activitatii copiilor si raspunsurile acestora. Se apreciaza rezultatele activitatii individuale |
|
Obtinerea performantei si asigurarea conexiunii inverse |
Ghici ghicitoarea mea: "Ghiocel mititel, Cate flori sa aiba el?" (una) "Fluturasul cel plapand Aripi cate-o fi avand?" (doua) "Formati pe plansa o multime cu tot atatia fluturasi." "Doua albinute stau pe o crenguta Inca una vine si te rog de-mi spune Cate albinute-s acum pe crenguta?" "Trei ratuste sunt pe lac Si-nca una-i sub copac, De le numaram pe toate Cate fac? Ghicesti? Se poate?" |
Conversatia Exercitiul Problematizarea |
Se fac aprecieri individuale Se apreciaza modul de rezolvare a problemei, fara suport vizual. |
|
Evaluarea performantei |
Activitatea pe fise de lucru. Prezint copiilor cele doua modele de fise si le dau posibilitatea de a alege pe care vor sa o rezolve. |
Exercitiul individual |
Se apreciaza individual fisele de lucru. |
|
Incheierea activitatii |
Se analizeaza raspunsurile copiilor si modul de realizare a sarcinilor din fise. Se canta "Cantecul numerelor" (pana la 4). |
Conversatia |
Se apreciaza activitatea copiilor si se dau stimulente. |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate