Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
DATA:
CLASA: a VIII-a
OBIECTUL: Limba romana
UNITATEA DE INVATARE: Complementul circumstantial de timp
TIPUL DE LECTIE: de insusire de noi cunostinte
OBIECTIVUL CADRU: dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa
OBIECTIVELE OPERATIONALE:
COGNITIVE:
O1: sa defineasca complementul circumstantial de timp;
O2: sa precizeze intrebarile la care raspunde acesta;
O3: sa identifice partile de vorbire pe care acesta le determina;
O4: sa specifice partile de vorbire prin care acesta se exprima;
O5: sa analizeze partile de vorbire prin care acesta se exprima;
O6: sa construiasca enunturi conform cerintelor formulate;
AFECTIVE:
OA1: sa participe cu atentie si interes la lectie;
STRATEGIA DIDACTICA:
METODE SI PROCEDEE: conversatia euristica, explicatia, metoda Stiu/ Vreau sa stiu/ Am invatat, analiza gramaticala, exercitiul, problematizarea, exercitiile creatoare;
FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala;
MIJLOACE DE INVATAMANT: manual, culegere, fise de lucru individual, fise de evaluare, tabel pentru metoda Stiu/ Vreau sa stiu/ Am invatat, flip chart.
RESURSE:
1. BIBLIOGRAFICE
a) metodice:
- I. Serdean, Metodica predarii limbii romane, E.D.P., Bucuresti, 1985;
b) didactice:
Limba romana, manual pentru clasa a VII-a, Ed. Humanitas, Bucuresti, 1998;
c) stiintifice:
- *** Dictionarul explicativ al limbii romane, editia a II-a, Bucuresti, Editura Academiei, 1998;
- M. Andrei, I. Ghita, Limba romana, Editura Corint, Bucuresti, 1996;
- I. Danila, Limba romana - algoritmii analizei gramaticale, Ed. "Egal", Bacau, 2001;
- Stefania Popescu, Gramatica practca a limbii romane, Ed. Tedit FZH, Bucuresti, 2006.
d) pedagogice:
- Constantin Cucos, (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare si grade didactice, Iasi, POLIROM, 1998;
- I. Cerghit, T. Radu, Didactica - manual pentru clasa a X-a, Bucuresti, E.D.P., 1996;
e) oficiale:
M.E.C., Invatarea activa, Bucuresti, 2001;
- M.E.C., Instruirea diferentiata (aplicatii ale teoriei inteligentelor multiple), 2001;
- Curriculum National. Programe scolare pentru clasele a V-a - a VIII-a. Aria curriculara limba si comunicare, Bucuresti, 1999
TEMPORALE
- 50 minute
UMANE
- 24 de elevi
- clasa de nivel mediu
SCENARIUL DIDACTIC
NR. CRT |
ETAPELE LECTIEI |
OBIECTIVE OPERATIO- NALE |
UNITATI DE CONTINUT ACTIVITATEA PROFESORULUI SI A ELEVILOR |
METODE |
MIJLOACE |
FORME DE ORGANIZARE |
EVALUARE |
||
MOMENT ORGANIZATORIC |
Asigurarea conditiilor necesare desfasurarii lectiei ( liniste in clasa, distribuirea fiselor de lucru si a celor de evaluare, pregatirea materialului didactic necesar) |
conver-satia |
-material didactic |
FRONTALA | |||||
I |
CAPTAREA ATENTIEI |
OA1 |
Se va solicita completarea de catre elevi a primelor doua coloane dintr-un tabel ce cuprinde urmatoarele trei rubrici:
|
-conver satia metoda Stiu/ Vreau sa stiu/ Am invatat |
Flip chart Tabel |
FRONTALA |
observarea comporta-mentelor elevilor -evaluare initiala |
||
II |
ANUNTAREA OBIECTIVELOR |
OA1 |
Se comunica elevilor, in limbaj accesibilizat, continutul invatarii si performantele asteptate. |
conversa tia |
FRONTALA | ||||
III |
ACTUALIZAREA CUNOSTIN--TELOR |
OC1 |
Se verifica cunostintele elevilor referitoare la partile de propozitie. Ce este sintaxa? Cum se impart partile de propozitie? Care sunt partile principale de propozitie? Dar cele secundare? Le voi pune elevilor intrebari referitoare la complementele necircumstantiale si circumstantiale. |
conversa tia |
- planse - portofolii de gramatica |
FRONTALA |
-evaluare initiala - analiza raspunsu rilor elevilor |
||
IV |
PREZENTAREA OPTIMA A CONȚINUTULUI S DIRIJAREA INVAȚARII |
OA1 OC1 OC2 OC3 OC4 OC5 |
Se rezolva exercitiile de pe fisa de lucru, dupa care se realizeaza schema complmentului circumstantial de timp, schema ce va cuprinde urmatoarele rubrici: 1 Definitie 2. Intrebari 3. Termen regent 4. Parti de vorbire prin care se exprima. |
conversatia exercitiul explicatia proble- matizarea analiza gramati-cala |
- fise de lucru individual - tabla |
F R O N T A L A |
analiza raspunsurilor elevilor si observarea comportamentelor acestora |
||
V |
OBTINEREA PERFOR-MANTEI |
OC5 OC6 |
Exercitii: 1. Analizati sintactico-morfologic termenii subliniati din enunturile: A inceput sa ploua inainte de a ajunge acasa.. Am sosit inaintea celorlalti. 2. Creati enunturi in care sa existe complemente circumstan-tiale de timp exprimate prin: - adverb de timp; - substantiv in Ac. |
Exercitiul creator |
- tabla - fise de lucru individual |
FRONTALA INDIVIDUALA |
- analiza capacitatii de a opera cu partile de vorbire studiate |
||
VI |
FEEDBACK-UL |
OA1 |
Se solicita elevilor sa completeze ultima rubrica a tabelului utilizat initial. |
explicatia |
tabelul flip chartul |
FRONTALA |
evaluare finala |
||
VII |
EVALUAREA |
OC2 OC3 OC4 OC5 OC6 |
Evaluarea se realizeaza cu ajutorul unei fise de evaluare. |
Exercitiul |
fisa de evaluare finala |
INDIVIDUALA |
evaluare finala scrisa |
||
VIII |
RETENTIA |
OA1 |
Se verifica masura in care obiectivele propuse au fost atinse. |
conversatia |
FRONTALA | ||||
IX |
TRANSFERUL |
Se anunta tema pentru acasa. Se fac aprecieri generale si individuale asupra activitatii desfasurate. |
conversa tia |
FRONTALA |
-notare |
||||
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate