Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Scoala: Gimnaziul "Carol I"
Loc de desfasurare: sala de clasa
Data:
Clasa: a V-a B
Profesor:
Obiectul: Consiliere si orientare
Subiectul: Cinstea - relatii intre colegi
Componenta: Managementul clasei, ca grup
Scopul.- cunoasterea si respectarea normelor si valorilor grupului;
formarea constiintei morale.
Obiective operationale:
O1 - sa explice sensul cuvantului "cinste"si sa distinga cinstea, ca
fiind o calitate morala, dar si obligatie civica;
O2 - sa desprinda, prin intermediul povestirilor, al exemplelor
date, aspecte privind comportamentul omului cinstit;
O3 - sa identifice cat mai multe proverbe, cugetari despre cinste;
O4 - sa participe afectiv la unele situatii creeate pe parcursul orei.
Metode si procedee: conversatia, explicatia, studiul de caz,
activitate frontala, pe echipe si individuala
Resurse: fise, planse, marker,texte, dictionar, CD-Player etc.
SCENARIUL DIDACTIC
Organizarea clasei
Impartirea elevilor pe grupe (3-4, in functie de nr. elevilor din clasa);
Pregatirea pentru lectie;
Afisez plansa "Cum ma simt astazi?"
( elevii vor nota pe caiet/fisa cifra corespunzatoare "starii" pe care o au in acel moment) si au loc discutii legate de starea lor de sanatate, de dispozitia in care se afla;
Anuntarea temei si a obiectivelor operationale
Sunt reamintite cateva reguli de grup ce trebuie respectate pentru o activitate performanta:
a. Punctualitate
b. Respect reciproc
c. Vorbim pe rand
d. Fara telefoane mobile
Un elev va explica ce inseamna cinste; un altul va citi explicatia data de dictionar
Pe catedra se afla cartoane ilustrate cu reguli care trebuie respectate
de elevi (vor extrage cate unul, pe rand si vor comenta, spunandu-si parerea).
Se citesc alte cazuri
Sarcina de lucru (Studiu de caz)
Pe tabla au fost scrise enunturile(acoperite cu o coala):
Andrei a gasit un stilou in clasa si-l ia.
Andrei vede ca a cazut stiloul colegului sau, il ia pe furis si-l ascunde in ghiozdanul sau.
Andrei gaseste un stilou pe strada si-l ia.
Cer elevilor sa le ordoneze, in functie de gravitatea faptelor savarsite de Andrei.
(Fond muzical; activitate pe grupe; liderul ales de fiecare echipa anunta rezultatul).
Au loc discutii, apoi se dau si alte exemple asemanatoare si cum au fost ele solutionate.
Subliniez ca cinstea e legata de adevar si dreptate; nu poti sa fii cinstit, fara sa fii drept si sa spui adevarul. Trebuie sa fii cinstit cu tine insuti, din convingere intima si nu din teama de a nu fi dat de gol, din teama legilor, a opiniei publice.
Sa fii cinstit inseamna sa-ti respecti promisiunile, sa fii sincer, deschis, prietenos si sa-ti recunosti greselile.
Cinstea e o calitate morala, dar si o obligatie cetateneasca.
Necinstea inseamna minciuna, prefacatorie, invidie, furt (a copia, a sopti).
Reactualizarea povestirilor " Negustorul din Florenta si Voda Tepes" si
"Coridorul ispitei" *Anexe .Discutii.
Se citesc alte cazuri, intamplari, se spun anecdote, proverbe (daca elevii stiu).
Elevii canta "Mincinosul",Cl. Auge (se vor da coli cu textul scris)*Anexe
Se citeste "Scrisoare adresata fiicei sale, Margareta" de Al. Vlahuta.
Se extrage ideea: "Sa nu faci nicio fapta, a carei amintire te-ar putea face
vreodata sa rosesti".Nu e triumf pe lume, nici sprijin mai puternic, nici multumire mai deplina, ca o constiinta curata". Elevii o scriu in caiete.
Afisez pe tabla plansa cu regulile:
Imi exprim sincer, cinstit, sentimentele;
Imi asum responsabilitati, nu invinuiesc pe altii;
Respect drepturile altora;
Ofer solutii pentru probleme, nu doar ma plang!
Impart elevilor coli pe care vor scrie sincer "cel mai grav " lucru facut de ei. Nu se vor iscali, decat daca vor.
Fond muzical:"De sarbatori", Talisman, care anunta si tema urmatoare, Traditii de Craciun si Anul Nou"
Aprecieri, recomandari.
A n e x e
Mincinosul
Versuri:I.U.Soricu
Muzica: Cl. Auge
Nitu-si paste turma lui
Si gandeste ne-ncetat,
Cum sa-si bata joc de sat.
Refren:
Omul drept si cinstit
E stimat si e iubit,
Iar cel rau si viclean
Singur lui isi e dusman.
-Vine lupul, ajutor!!!
Vin sateni sa vada ce-i,
Nitu rade-atunci de ei.
Refren:
Lupul n-a venit la oi,
Turma paste linistit;
Ha, ha, ha, v-am pacalit!
Refren:
Lupu-ntr-adevar veni
Si-n zadar Nitu striga,
Nimeni nu-l mai asculta.
Refren:
Pe pastor mi l-a mancat;
Daca minte n-a avut
Si sa minta i-a placut!
Refren:
Coridorul ispitei
dupa Voltaire
Traia demult un rege vestit prin bunatatea sa. Si regele acela era inselat, laudat si furat.
Intr-una din zile, el cheama pe inteleptul inteleptilor si-i zise:
-- Dumneata, care stii atatea lucrurifrumoase, nu cunosti un mijloc prin care sa gasesc un vistiernic care sa nu ma fure?
-- De buna seama, raspunse inteleptul. Vei reusi acest lucru, punandu-i sa joace pe toti cei care se vor infatisa pentru demnitatea de vistiernic. Cel ce va juca mai usor, acela va fi omul cel mai cinstit.
-- Glumesti, zise regele. Ce legatura este intre dans si cinste? Dar, fie! Fa cum stii!
S-au infiintat, in ziua fixata, un numar de saizeci si patru de barbati. S-au adus si bauturi. Totul era pregatit pentru bal.
Ca sa se ajunga la salonul de bal, trebuia sa se treaca printr-un coridor intunecos. Regele, care aflase planul, isi intinsese in coridor comorile sale.
Dupa ce au ajuns toti in salon, Maria sa dadu semnalul de dans. Dar cum sa danseze, cand toti erau grei de ceea ce ascunsesera?!
-- Ce hoti! Gandea regele.
Unul singur dintre ei, sprinten, tinea fruntea sus, bratele libere, corpul drept.
-- Iata si un om cinstit, zise regele.
Si asa a devenit vistiernic cel mai usor jucator, iar galeria ce ducea spre sala dansului a fost numita "Coridorul ispitei".
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate