Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Obiectul: Limba si literatura romana
Profesor:
Clasa: a XII-a P
Data: 15.X. 2008
Subiectul lectiei: Plumb, George Bacovia
Tipul lectiei: mixta
Obiective operationale:
La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa:
STRATEGIE DIDACTICA
Metode si procedee:
Forme de organizare: :- activitate frontala;
- activitate pe grupe.
Resurse: - capacitatile de invatare si cunostintele elevilor despre simbolism si universul liric al lui George Bacovia.
- Markere, flip-chart;
- timp: 50 de minute.
Mijloace de invatamant: Limba si literatura romana, manual pentru clasa a XII-a, Editura Niculescu, 2007
Portofoliile.
Bibliografie: Bacovia, George, Poezii;
Bote, Lidia, Simbolismul romanesc, EPL, Bucuresti, 1966.
Scenariu didactic
EVOCAREA( 10')
Profesorul adreseaza elevilor intrebari referitoare la universul liric bacovian:
Care sunt temele predilecte intalnite in creatia bacoviana? La ce tehnici simboliste apeleaza Bacovia in creatia sa? La ce culori am apela pentru zugravirea unui tablou bacovian?
Ghici ce este?
Profesorul pune la dispozitia elevilor un bol, care se afla urmatoarele cuvinte: element, chimic, metal, greu, cenusiu, gri.
Elevii sunt invitati sa extraga cate un cuvant, iar apoi sa-l spuna colegilor sai.
Dupa ce vor primi toate indiciile, acestia vor trebui sa ghicesca despre ce este vorba.
CONSTITUIREA SENSULUI( 30')
Profesorul scrie pe tabla titlul lectiei si anunta obiectivele propuse.
Profesorul solicita elevilor sa se organizeze pe grupe si le distribuie acestora sarcinile si materialele necesare:
Grupa 1
1. Mentionati doua teme/ motive literare prezente in text.
2.Prezentati semnificatia titlului, in legatura cu textul dat.
Grupa2
1. Precizati cele doua planuri ale poeziei, reliefand elementele semnificative ce le sustin .
2. Numiti sentimentul dominant care se desprinde din poezie.Argumentati.
Grupa 3
1. Precizati rolul punctelor de suspensie.
2. Explicati semnificatia a doua figuri de stil diferite identificate in poezie.
Grupa 4
1.Scrieti un diftong si un triftog si explicati valoarea expresiva a acestora.
2.Precizati valoare expresiva a verbelor la imperfect.
Grupa 5
1.Transcrieti, din text, patru termeni din campul semantic al mortii.
2.Alcatuiti cate un enunt cu sensul denonativ, respectiv conotativ al cuvantului plumb.
Grupa 6
1.Transcrieti doua marci lexico-gramaticale prin care se evidentiaza prezenta eului liric.
2.Argumentati apartenenta la simbolism, prin prezentarea a doua trasaturi existente in
text.
Elevii rezolva sacinile primite, interrelationand in cadrul grupului.
Profesorul urmareste si monitorizeaza grupurile, intervine(daca este nevoie) si ii ajuta pe elevi sa lucreze mai eficient in grup.
Raportorul fiecarei grupe prezinta rezolvarea sarcinilor si raspunde intrebarilor adresate de catre colegii de clasa, dar si de profesor, in vederea lamuririi unor aspecte.
REFLECȚIE ( 10')
Profesorul solicita elevilor completarea unui chestionar referitor la activitatea desfasurata, vizand o evaluare a acesteia.
Chestionar
1. Care credeti ca a fost rolul acestei activitati?
2. Cum vom putea folosi ce am invatat astazi?
3. Care au fost sentimentele voastre in timpul desfasurarii lectiei?
Scrie un eseu de 2 - 3 pagini, despre tema si viziunea despre lume intr-un text poetic studiat/ in texte poetice studiate, care apartin lui G. Bacovia, pornind de la urmatoare afirmatie critica: ,,In opera sa, decorul, oamenii, lucrurile au culoarea cenusie a plumbului, fiindca peste tot domina tristetea, apasarea, dezgustul refulat, fie pentru o lume stapanita de forte obscure, implacabile, covarsitoare, fie pentru un mediu fizic care transmite in suflet oboseala, descompunere, constiinta mizeriei iremediabile sau nostalgia dureroasa a evadarii". (Lidia Bote, Simbolismul romanesc)
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate