Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE
UNITATEA DE INVATAMANT:
DATA:21.octombrie
CLASA: a II-a
INVATATOARE:
ARIA CURRICULARA:Limba si comunicare
DISCIPLINA:Limba si literatura romana
UNITATEA DE INVATARE:Scoala
SUBIECTUL:Invatatorul nostru,dupa Edmondo de Amicis
TIPUL LECTIEI:de consolidare si sistematizare a cunostintelor
OBIECTIVE CADRU:
OBIECTIVE DE REFERINTA:
METODE SI PROCEDEE: exercitiul,conversatia,explicatia,problematizarea,citirea selectiva,citirea pe roluri.
MIJLOACE:manualul, fise de lucru,cartea Cuore,inima de copil,Ed. De Amicis,plansa
LOC DE DESFASURARE:sala de clasa.
DESFASURAREA LECTIEI
Momentele lectiei |
Obiective |
Continuturile invatarii |
Srategii didactice |
Evaluare |
Moment organizatoric |
Se cere elevilor sa pregateasca pe banca cele necesare desfasurarii lectiei in bune conditii. |
Conversatia. | ||
2.Verificarea temei de acasa si reactualizarea cunostintelor |
O1,O2, O7 |
Elevii sunt intrebati ce au avut de pregatit.Se citeste lectia Invatatorul nostru,dupa Ed. De Amicis,integral, in lant, selectiv.Se poarta o scurta discutie despre intamplare si despre personajele textului. |
Conversatia, Exercitiul, Citirea(in lant, selectiv, pe roluri.) |
Frontal |
3.Anuntarea temei si a obiectivelor |
Voi preciza ca astazi vom explica semnele de punctuatie din text si vom formula propozitii in care sa folosim aceste semne,vom raspunde la intrebari referitoare la continutul lectiei,vom face diferite tipuri de exercitii de vocabular si vom desprinde invatatura textului. |
Explicatia | ||
4.Dirijarea invatarii 5.Fixarea cunostintelor |
O3,O4, O5,O6, O8, O10,O11 |
Voi cere elevilor sa citeasca din text propozitii care au la sfarsit semnul exclamarii si sa explice de ce s-a folosit.Voi cere sa dea exemple si de alte situatii cand se foloseste semnul exclamarii.Se va explica si folosirea semnelor:virgula , linie de dialog si doua puncte. Ii voi intreba cum a fost baiatul care facea pe marioneta.Elevii vor spune ca a fost:rau, obraznic, neascultator.Le voi cere sa gaseasca cuvinte cu sens opus pentru acestea,adica:bun,cuminte(sau binecrescut,politicos), ascultator.Aceste perechi de cuvinte se vor scrie la tabla si elevii in caiete. Le voi cere sa explice unele cuvinte din lectie(ex.incremeni,calm,impreuna), sa desparta in silabe aceste cuvinte si apoi sa gaseasca cuvinte care sa aiba acelasi inteles cu ele.(ex. Inlemni,domol,linistit,cu totii). In continuare voi cere sa spuna cuvinte care sa il caracterizeze pe invatator(ex.bun,iertator, grijuliu, etc.) Pentru a vedea daca elevii au inteles continutul textului, le voi da fise de lucru,in care ei trebuie sa citeasca enunturi date si sa aleaga din trei variante pe cea potrivita enuntului.(vezi fisa de lucru).Dupa un anumit timp de lucru se vor citi enunturile, pentru ca toti elevii sa se corecteze. Ii voi intreba pe elevi ce invatatura se desprinde din acest text.(Ca trebuie sa fie cuminti,sa nu fie obraznici, sa fie uniti si sa se ajute intre ei, etc.) |
Exercitiul Explicatia Conversatia Problematiza rea Munca independenta |
Frontal Individual Observa rea sistemati ca Individual |
6.Conexiunea inversa |
O9 |
Voi cere elevilor sa citeasca din lectie enuntul in care se vorbeste despre obrajii baiatului.(Azi, incepand dictarea,privirea ii cazu pe un baiat cu obrajii aprinsi.)Ii voi intreba ce inteles are aici cuvantul aprinsi si le voi cere sa gaseasca si alte intelesuri ale acestui cuvant. Ex.Baiatul avea obrajii aprinsi. Butucii aprinsi in soba ardeau cu zgomot. Becurile erau aprinse. Copilul privea bradul de Craciun cu ochii aprinsi de emotie. Pentru a-si da seama mai usor, le voi prezenta o plansa cu desene din care sa reiasa aceste intelesuri. |
Problematiza rea Conversatia | |
7.Incheierea activitatii |
Se vor face aprecieri colective, evidentiri,observatii,recomandari si se va anunta tema pentru acasa.(Punctul 2 de pe fisa de lucru si intrebarile 4,5 si 6 de la pag.18.) |
FISA DE LUCRU
1.Incercuiti raspunsurile potrivite:
Invatatorul s-s intrerupt din dictare pentru ca:
Elevul din spatele invatatorului a inceput:
"Vom fi ca o familie" exprima:
2.Descrie invatatoarea ta in cateva propozitii.
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate