Administratie | Contabilitate | Contracte | Criminalistica | Drept | Legislatie |
PROIECT DE LECTIE
Unitatea de
invatamant: Colegiul Economic "Dionisie Pop Martian"
Profesor:
Disciplina: Cultura Civica
Data
Clasa: a IX-a SAM
Titlul lectiei: Institutii si puteri in stat
Tipul lectiei: Mixta
Obiectiv fundamental: elevul sa realizeze un discurs eseu despre importanta separarii puterilor in stat
Obiective operationale: elevul sa:
1.defineasca conceptulul: "separarea puterilor in stat"
2. explice de ce e constitutia legea fundamentala
3. denumeasca cel putin cate o institutie specifica celor trei puteri in stat
4. identifice atributii ale institutiilor statului
5. prezinte modul in care institutiile statului pot coopera
Strategia didactica propusa:
- Sistem metodologic: expunere, problematizare, conversatie
- Resurse materiale: tabla, creta, manualul
- Forme de organizare a activitatii elevilor: frontal, pe grupe
Bibliografie: XXX, Cultura Civica / Antreprenoriala. Clasa a IX-a. Manual pentru Scoala de Arte si Meserii, Ed. Didactica si Pedagogica R.A., Buc., 2004.
Nr. crt |
Activitatea profesorului |
Obi-ective |
Activitatea elevilor |
Obser-vatii |
Moment organizatoric |
- Se pregatesc pentru noua lectie. |
Evaluarea poate fi scrisa sau orala. |
||
Evaluarea cunostiintelor anterioare |
- Raspund la intrebarile profesorului. |
|||
Prezentarea temei ce va fi dezbatuta si a obiectivelor |
- Asculta cerintele profesorului privind notiunile pe care trebuie sa le stie la finalul lectiei si sau pentru ora urmatoare. |
|||
Comunicarea noilor cunostiinte |
O1, , O3 |
- Asculta explicatiile profesorului, scriu schita lectiei |
||
Ajutor dat elevilor in asimililarea si fixarea noilor cunostiinte |
O2, 05 |
- Pun intrebari profesorului privind chestiunile neclare |
||
Ajutor dat elevilor pentru aplicarea noilor cunostiinte |
O4 |
- Lucreaza pe grupe, citesc din manual, cauta informatii privind: atributii ale anumitor institutii - Rezolvarea exercitiului 3, pag. 34 |
||
Comunicarea temei |
- Noteaza tema: "Importanta institutiei Avocatul Poporului" (manual, pag. 29), pag 34: ex. 1, 4 |
Schita lectiei:
Cap. 1: Constitutia
- Legea fundamentala in stat: in functie de ea se realizeaza celelalte legi, care nu pot fi neconstitutionale
- Prevede drepturile omului, libertatile, drepturile si obligatiile cetatenesti
- Regimurile nedemocratice pot avea constitutii, dar incalca drepturile omului si libertatile cetatenesti
Cap. 2: Separarea puterilor in stat
- E principiul de baza al oricarui sist. democratic:
a. Puterea legislativa: parlamentul
b. Puterea executiva: guvernul si seful statului
c. Puterea judecatoreasca: institutii abilitate sa judece (tribunale, judecatorii, curti de apel etc.)
- Nerespectarea separarii puterilor in stat: apare pericolul ca cel ce formuleaza legile, sa le puna in practica in folos propriu si sa poata sa si judece Este sfarsitul democratiei
- 1748 - Ch. De Montesquieu: "Despre spiritul legilor": pune in discutie acest principiu
- Cele 3 puteri trebuie sa fie independente si separate
- Separarea lor nu presupune lipsa de colaborare intre institutii
Cap. 3: Autoritatile publice in Romania
- Autoritatile publice: reprezentate de institutiile celor 3 puteri
- Constitutia prevede separarea puterilor in stat:
PARLAMENTUL: organul reprezentativ suprem al poporului roman si unica autoritate legiuitoare: art. 58
PRESEDINTELE: reprezinta statul roman si e garantul independentei nation., a unitatii si integrit. teritoriale a tarii: art. 80
GUVERNUL: asigura realizarea politicii interne si externe a tarii si exercita conducerea generala a administratiei publice: art. 1
JUSTITIA: se realizeaza prin Curtea Suprema de Justitie si celelalte instante Judecatoresti stabilite prin lege: art. 125
(elevii vor citi din manual, pag. 26-28, atributii ale institutiilor amintite mai sus)
TEMA. - "Importanta institutiei Avocatul Poporului" (manual, pag. 29),
- pag 34: ex. 1, 4
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate