Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
SC. CU CLS. I - VIII NR. 1 POPESTI LEORDENI
JUDETUL ILFOV
PROIECT DE LECTIE
DATA: 9 decembrie 2005
CLASA: a III-a A
INVATATOR:
DISCIPLINA: EDUCATIE PLASTICA
ARIA CURRICULARA: ARTE
UNITATEA DE INVATARE: Culoarea - amestecuri
TEMA LECTIEI: Amestecuri de culori si nonculori - nuante si tonuri
TIPUL LECTIEI: Formare de priceperi si deprinderi
SCOPURILE LECTIEI:
S1 - Dezvoltarea atentiei voluntare, a perceptiei artistice, a creativitatii si a originalitatii;
S2 - Dezvoltarea atentiei si a spiritului de observatie;
S3 - Formarea si dezvoltarea gandirii artistico-plastica;
S4 - Formarea si dezvoltarea simtului estetic si critic;
S5 - Formarea priceperilor si deprinderilor de exprimare cu ajutorul mijloacelor specifice artelor plastice: culoare,forma, organizarea compozitionala a spatiului plastic.
S6 - Insusirea/folosirea unor elemente de limbaj plastic;
S7 - Initierea in unele tehnici de creatie artistica-plastica;
S8 - Realizarea unei compozitii plastice in care sa exprime in limbaj plastic elemente reale in viziune proprie;
S9 - Formarea/consolidarea deprinderilor de lucru ingrijit.
OBIECTIVE OPERATIONALE: Pe parcursul si la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O1 - Sa recunoasca culorile si nonculorile;
O2 - Sa observe si sa identifice nuantele si tonurile unei culori ;
O3 - Sa exerseze obtinerea tonurilor ;
O4 - Sa numeasca culorile specifice anotimpului iarna;
O5 - Sa creeze, dirijat de invatator, o compozitie figurativa folosind amestecul dintre culori si tonurile lor;
O6 - Sa evalueze lucrarea dupa criterii stabilite;
O7 -Sa aprecieze lucrarile colegilor dupa criterii stabilite.
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode si procedee: conversatia/intuitia/demonstratia/ exercitiul/
b) Mijloace de realizare: planse/desene/opera de arta sau reproduceri.
c) Forme de realizare: frontala/individuala/in grup/in echipa.
BIBLIOGRAFIE:
Programa scolara pentru disciplina Educatie plastica (clasa a III-a ) / www.edu.ro
Educatia plastica in ciclul primar - ghid metodic/Aurel Dascalu, Ed. Polirom Iasi, 1997
Album metodic
Metodica predarii desenului la clasele I-IV/Maria Ilioaia
SCENARIUL LECTIEI
ETAPELE LECTIEI |
OB. VIZATE |
CONTINUTUL LECTIEI |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
||
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVULUI |
METODE SI PROCEDEE |
FORME DE ACTIVITATE |
|||
MOMENT ORGANIZATORIC (2 min.) |
.Asigurarea conditiilor optime desfasurarii lectiei. |
.Pregatirea celor necesare pentru desfasurarea lectiei. |
-conversatia |
-in grup | ||
CAPTAREA ATENTIEI (2 min.) |
.Prezentarea plansei reprezentand amestecul fizic al culorilor. |
.Observa imaginile prezentate |
-observatia -conversatia |
-in grup |
-oral |
|
ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR (1 min.) |
O1, O2, O3, O4, O5 |
.Anuntarea temei lectiei .Obiectivele lectiei vor fi prezentate elevilor intr-o maniera accesibila printr-o trecere in revista a mijloacelor de realizare selectate pentru tema lectiei. |
.Recepteaza mesajul |
-conversatia -explicatia |
-in grup | |
COMUNICAREA SI INTELEGEREA NOTIUNILOR (10 min) |
O1, O2 |
.Se cere elevilor sa recunoasca culorile prezentate .Invatatorul propune subiectul compozitiei plastice: "Noapte de iarna" .Se stabilesc criteriile de evaluare ale lucrarilor(intuitiv) |
.Numesc culorile .Numesc nonculorile .Observa si identifica nuantele si tonurile unei culori .Numesc culorile specifice anotimpului iarna .Exerseaza obtinerea tonurilor -respectarea temei -acuratetea lucrarii -originalitatea lucrarii -impresia artistica |
-conversatia -explicatia |
-individual -in echipa |
-oral |
CREATIA SI FORMAREA DE PRICEPERI SI DEPRINDERI (30 min.) |
O3 |
.Urmareste si indruma activitatea elevilor |
. Realizeaza compozitia plastica |
-descoperirea deductiva demonstratia |
-individual |
-activitate practica |
ANALIZA SI EVALUAREA LUCRARILOR (5 min.) |
O4, O5 |
.Se fac aprecieri asupra lucrarilor realizate de elevi .Se fac aprecieri asupra felului in care s-a desfasurat activitatea |
.Prezinta lucrarea dupa criteriile stabilite .Apreciaza lucrarile colegilor dupa criteriile stabilite |
-conversatia -explicatia |
-individual |
-oral |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate