Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE
DATA: 16.19.2009
SCOALA CU CLASELE I-VIII VADENI
CLASA a VI-a
DISCIPLINA: Istorie
UNITATEA DE INATARE: Lumea medievala. Omul si mediul
TEMA: Lumea la inceputul mileniului II
TIPUL LECTIEI: Transmitere de cunostinte
TIMPUL: 50 minute
PROFESOR:
Obiectivul general: insusirea de noi cunostinte despre spatiul istoric al lumii medievale la inceputul mileniului al II-lea, imbogatirea limbajului istoric cu noi termeni, care sa fie folositi in contexte cat mai diferite
Obiective operationale: la sfarsitul activitatii didactice, elevii trebiue sa:
O1: precizeze cele mai importante schimbari produse in lumea medievala din punct de vedere economic si social
O2: descrie infatisarea politica a Europei dupa anul 1000
O3: defineasca intelesul termenilor: economie naturala, papalitate
O4: formuleze o apreciere referitoare la marile schimbari politice care s-au produs in Europa dupa anul 1000
Strategia didactica
Metode: expunere, explicatia, conversatia euristica, invatarea prin descoperire
Forme: frontal, individual
Mijloace: catalog, manual, caietul de notite, fisa de lucru, creta, tabla
Bibliografie:
*manual de istorie, clasa a VI-a, editura, All, Bucuresti, 2005
*istorie pentru clasa a VI-a, ghidul profesorului, editura All, Bucuresti, 2005
*Radu Manolescu, "Istorie medie universala", Bucuresti, 1980
Schema lectiei
Lumea la inceputul mileniului II
1. Economie si populatie
2. Centre de putere in evul mediu
- Imperiul Roman de Apus se prabuseste datorita atacurilor repetate ale unor migratori de neam germanic. In Europa au loc o serie de schimbari majore precum :
*economia se transforma intr-o economie naturala (troc) produs contra produs
*orasele se transforma din centre urbane bogate in simple fortarete
*taranimea abandoneaza pamanturile
*populatia se rareste
= Imperiul Bizantin, cel mai important stat din Europa
=Imperiul Romano-German, in apusul Europei
*s-a format in anul 962, cand regele Germaniei, Otto I patrunde in Italia si este proclamat de papa imparat al Italiei si Germaniei, luand nastere astfel Imperiul Romano-German
=Papalitatea, stapanea teritorii din centrul Italiei
=Normanzii ( vikingii) - sec. IX au coborat din Peninsula Scandinava si au atacat :
*Italia
*Gemania
*Franta
*Anglia
=Mongolii: *originari din Asia Centrala
*au invadat Europa in sec. XIII
=Imperiul Otoman: aparut in sec XIII, devine o mare putere dupa cucerirea Imperiului Bizantin in anul 1453
Papalitatea: institutia centrala de conducere spirituala si politica a Bisericii catolice, in fruntea careia se afla papa.
Economie naturala: este acel tip de economie in care produsele realizate satisfac doar nevoile celui care le produce, produsele nu sunt destinate schimbului.
Momentele lectiei |
Obiectivele operationale |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
STRATEGIA DIDACTICA |
||
Metode |
Forme |
Mijloace |
||||
Moment organizatoric 5 min. |
*saluta elevii, solicita numele elevilor absenti, asigura ordinea si un climat favorabil in clasa |
*raspund la salutul profesorului, nominalizeaza absentii, pregatesc materialele necesare lectiei |
*conversatia |
*individual *frontal |
*catalogul |
|
Comunicarea cunostintelor noi 35 min. |
O1 O2 O3 O4 |
*profesorul noteaza pe tabla titlul noii lectii si intocmeste cu ajutorul elevilor schema lectiei. *dupa anul 476 Europa intra intr-o perioada de declin datorita cucerii de catre germani a Imperiului Roman de Apus *urmarile sunt identificate cu jutorul elevilor *la pagina 6 din manual elevii identifica principalele puteri politice din Europa din sec. XI-XV *profesorul va completa cu : papalitate, Imperiul Otoman, normanzii, mongolii *pentru explicarea termenilor economie naturala si papalitate, elevii sunt rugati sa descopere intelesul termenilor la rubrica dictionar din manual la pag 4 *se incheie procesul marilor migratii *Europa dobandeste infitisarea politica de astazi |
*elevii noteaza informatiile in caietul de notite *de la clasa a V-a elevii isi reamintesc despre economia naturala, decaderea oraselor, scaderea numarului populatiei *identifica: Imperiul Romano-German, Imperiul Bizantin, *elevii descopera si noteaza definitiile termenilor indicati *noteaza informatiile in caietul de notite |
*expunere *conversatia euristica *invatarea prin descoperire *invatarea prin descoperire *explicatia *expunere |
frontal *frontal *individual *frontal *individual *frontal *individual *frontal |
*caietul de notite *caietul de notite *manualul *caietul de notite *manualul *caietul de notite *caietul de notite |
Fixarea si sistematizarea noilor cunostinte 10 min. |
*elevii primesc o fisa de lucru continand patru intrebari. 1.Ce schimbari s-au produs in Europa dupa caderea Imperiului Roman de Apus? 2 Definiti termenii papalitate si economie naturala 3. Identificati principalele puteri aparute in Europa la inceputul mileniului II ? 4. ce schimbari majore s-au produs in Europa din punct de vedere politic? |
raspund la cerintele din fisa de lucru |
explicatia *conversatia |
*frontal *individual |
*fisa de lucru |
PROIECT DE LECTIE
DATA:17.09.2009
SCOALA CU CLASELE I-VIII VADENI
CLASA a VI-a
DISCIPLINA: Istorie
UNITATEA DE INVATARE: Lumea la inceputul mileniului II. Omul si mediul
TEMA: Satul medieval
TIPUL LECTIEI: mixt
TIMP: 50 minute
PROFESOR: Socol Daniela
Obiectivul general: dobandirea de cunostinte despre natura si economia medievala, dezvoltarea limbajului istoric, stimularea interesului pentru realizarile stiintifice si tehnice ale timpului
Obiective operationale: la sfarsitul activitatii didactice, elevii trebuie sa:
O1: precizeze principalele schimbari produse in economia agrara
O2: explice sintagma "asolament trienal"
O3: descrie locuinta omului medieval
O4: precizeze elementele alimentatiei omului medieval
Strategia didactica:
Metode: expunere, explicatia, conversatia,evaluarea continua, lucrul cu manualul, invatarea prin descoperire, modelarea
Forme: individual, frontal
Mijloace: manualul, catalogul ,creta, tabla, caietul de notite, anexa 1- testul
Bibliografie
*manual de istorie, clasa a VI-a, editura All, Bucuresti 2000
*istorie pentru clasa a VI-a, ghidul profesorului, editura All, Bucuresti, 2000
*istorie pentru clasa a VI-a, caietul elevului, editura All, Bucuresti, 2000
Schema lectiei
Satul medieval-
1.Progresele tehnice
2.Satul medieval
Principalele progrese tehnice in Evul Mediu (476-1492)
*moara de apa
*moara de vant adusa din Orient si raspandita in Europa in sec. XIII
*plugul cu brazdarul din fier
*raspandirea asolamentului trienal: suprafata cultivata era impartita in trei:
1.o parte pentru culturile de primavara
2. o parte pentru culturile de iarna
3. o parte lasata necultivata pentru refacerea solului
majoritatea locuitorilor: tarani *liberi
*dependenti
in mijlocul satului se afla biserica
=locuintele *simple: 1. sapate in pamant
2. locuinte de suprafata
*alcatuite dintr-o singura incapere unde locuia familia si se adaposteau aminale mici: capra, oaia, pisica, cainele, gainile
=hrana: mei, mazare, lapte, oua, branza
=imbracamintea tesuta in casa: *camasa de canepa
*fuste sau pantaloni din postav
MOMENTELE LECTIEI |
OBIECTIVE OPERATIONALE |
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
STATEGIA DIDACTICA |
||
METODE |
FORME |
MIJLOACE |
||||
Moment organizatoric 2 min. |
*saluta elevii, solicita numele elevilor absenti, asigura ordinea si un climat favorabil in clasa |
*raspund la salutul profesorului, nominalizeaza absentii, pregatesc materialele necesare lectiei |
*conversatia |
*frontal *individual |
*catalogul |
|
Verificarea cunostintelor 15 min. |
*verifica lectia sub forma unui test de scurta durata |
*elevii rezolva testul |
*evaluarea continua |
*individual |
*anexa 1-testul |
|
Comunicarea cunostintelor noi 23 min. |
O1 O2 O3 O4 |
*indica elevilor sa descopere de la pag. 9 din manual, principalele progrese tehnice din lumea medievala. *in acelasi timp profesorul realizeaza schema la tabla *asolament trienal: suprafata de cultivat era impartita in trei parti. *deseneaza la tabla imaginea unui asolament trienal *locuintele dintr-un sat medieval erau de suprafata sau sapate in pamant *hrana era alcatuita din mei, mazare, lapte, oua, branza |
*citesc de la pag. Indicata si descopera cele mai importante progrese tehnice *noteaza in caiete informatiile *deseneaza in caiete modelul de la tabla *noteaza informatiile in caiete *noteaza informatiile in caiete |
*lucrul cu manualul *invatarea prin descoperire *expunere *explicatie *explicatia *modelarea *expunere *explicatia *expunere |
*frontal *individual *frontal *frontal *individual *frontal *frontal |
*caietul de notite *tabla *manualul-pag. 9 *caietul de notite *tabla *tabla *caietul de notite *tabla *caietul de notite *tabla *caietul de notite |
Fixarea si sistematizarea cunostintelor 10 min. |
*in contexutul lectiei studiate, elevii vor trebui sa alcatuiasca un text de 7-10 randuri in care sa descrie categoriile sociale din propria comuna si uneltele vechi ale campului din gospodaria parintilor sau bunicilor |
*rezolva sarcina, exprimand diverse opinii |
*expunere *explicati |
*frontal *individual |
*caietul de notite |
Anexa 1
Test
I.Completeaza spatiile punctate:
1.Capitala Imperiului Bizantin se afla la .
2. Normanzii sunt originari din Peninsula ..
3. Imperiul Bizantin a fost cucerit in anul 1453 de catre .
4. Mongolii au atacat . in secolul al XIII-lea
II. Precizati modul in care s-a format Imperiul Romano-German?
Studiu de caz
Constantinopol
"Constantinopolul este unul dintre cele mai vechi orase ale evului mediu, si cel mai mare oras al crestinatatii. In anul 657 i. Hr., doi aventuriei pe nume Byzas si Antes, au construit o fortareata pe una din cele sapte coline care domina stramtoarea Bosforului, si anume Bizantul. Totusi multa vreme, orasul a fost aproape necunoscut. In anul 330 imparatul Constantin cel Mare, a mutat capitala Imperiului Roman la Constantinopol.
Orasul era aparat cu trei siruri de fortificatii si de ziduri, avea strazi largi, case de caramida si piatra cu etaj, mari piete, bai publice, si un sistem de aprovizionare cu apa, unic prin capacitatea sa. In oras se aduceau marfuri din toata lumea. Populatia orasului care ajunsese la peste un milion de locuitori, in timpul imparatului Iustinian 527-565, cuprindea in afara grecilor, multe neamuri care formau colonii compacte, cea mai importanta fiind cea a negustorilor italieni. Cele mai importante monumente ale capitalei erau : palatul imperial, de departe cea mai frumoasa resedinta a epocii, era un mic orasel cu cladiri, curti interioare si bai. Urma hipodromul-stadionul unde se desfasurau curse de cai, si Biserica cea mare sau Biserica Sfanta Sofia, care continea comori de arta religioasa din intreaga lume crestina. Constantinopolul avea in sec. XIII cam 500 de biserici.
Sfanta Sofia aparea ca un simbol al Imperiului Bizantin, datorita maretiei sale, avand o latime de 71,70 m., cupola cu diametrul de 33 m., si o inaltime de 54 m.
Se povesteste ca , atunci cand conducatorii Rusiei au vrut sa dea o religie poporului lor, au trimis soli priceputi in toate partile lumii, cu misiunea de a stabili meritele tuturor credintelor. Sfanta Sofia i-a impresionat atat de profund pe soli, prin maretia ei, incat curtea s-a pronuntat pentru biserica greco-ortodoxa.
La 29 mai 1453, sultanul turcilor, Mahomed al II-lea a cucerit orasul Constantinopol, si a intrat calare in biserica Sf. Sofia, care a fost jefuita si transformata in moschee".
1. Cine au fost intemeietorii orasului Bizant?
2.Cum s-a numit intemeitorul orasului Constantinopol?
3. Descrieti infatisarea orasului, identificand: sistemul de aparare, modul de construire al locuintelor si cladirile publice.
4. Care sunt cele mai importante monumente ale orasului?
5 Descrieti unul dintre aceste monumente.
6. De ce s-au crestinat rusii dupa ritul greco-ortodox?
7. De catre cine a fost cucerit Imperiul Bizantin, si la ce data?
8. Folosindu-va de text de si de cele trei imagini, realizati un text de maximum 10-15 randuri despre importanta orasului Constantinopol pentru evul mediu, despre frumusetile lui, si despre ceea ce v-a impresionat cel mai mult.
Data: 1. 10. 2009
Clasa a VI-a B
Nume/Prenume:
Fisa de lucru
I"Cei mai multi dintre locuitorii Europei medievale, s-au nascut si au trait intrega viata la sat. Locuintele erau inconjurate de gradini, construite din lemn sau chirpici, mai rar din caramida, erau acoperite cu paie, in centru se afla biserica si resedinta seniorului. Locuintele aveau de cele mai multe ori o singura incapere, unde locuiau parintii cat si copiii lor, de asemenea si animalele mici erau adapostite aici in timpul iernii.
In mijlocul incaperii se afla soba din caramida arsa, cu plita sau cuptor, peretii erau acoperiti cu paturi, iar din loc in loc in loc, se deschideau ferestre mici. Langa casa se gaseau hambarele si grajdurile pentru vite. Hrana taranilor nu era prea variata, paine ,legume: bob, mazare, ceapa, in zilele importante se consuma: peste, carne de porc sau vita, branza, oua, lapte.
Imbracamintea era saracacioasa, tesuta in casa din materilae ieftine. Barbatii purtau pantaloni stramti, camasi groase, femeile se imbracau in rochii si tunici de culoare alba sau neagra. Viata in comun, se desfasura atat pe ulitile satului cat si la camp. Oamenii veneau acasa mai mult pentru a se odihni."
(despre satul medieval)
II"In secolele XI-XIII orasele au inceput sa joace un rol tot mai important in viata societatii medievale. Sfarsitul marilor migratii, cresterea numarului populatiei, sporirea produselor agricole, dezoltarea mestesugurilor si revigorarea comertului au facut sa reinvie orasele.
In general, vechile orase romane au rezistat invaziilor barbare, precum Roma, Paris, Milano, Florenta, Koln, Viena, Londra, altele au aparut la intersectia drumurilor comerciale, unele orase au luat nastere in jurul castelelor fortificate, iar o alta categorie au aparut in jurul unor manastiri.
Orasele erau inconjurate de ziduri cu porti fortificate, uneori si cu santuri umplute cu apa. Intre zidurile orasului se aflau casele orasenilor, construite din lemn, caramida sau piatra, locuintele erau etajate cu incaperi largi, imbodobite cu cuverturi frumos tesute, sobele erau cu plite si horn pentru evacuarea fumului. Locuintele se aflau unele langa altele, astfel ca puteau lua foc. Strazile orasului erau adeseori inguste, prost pavate si destul de murdare, fara nici o canalizare, izbucnind adesea epidemii. Aparitia oraselor le-a permis mestesugarilor si negustorilor sa se stabileasca in mediul urban.
Imbracamintea si hrana orasenilor diferea fata de cea a taranilor. Se imbracau in haine realizate din materiale scumpe: matase, stofa subtire, catifea, brocarturi, ghete din piele groasa sau cizme inalte. Se hraneau cu carne, in primul rand vanat, peste cu multe mirodenii, vinuri, dulciuri si fructe aduse din Orient."
(despre orasul medieval)
1. Pornind de la cele doua texte, realizati o comparatie intre hrana si imbracamintea taranilor cu cea a orasenilor, desprinzand asemanarile (daca exista) si deosebirile. 20 puncte
2. Pe baza textului II, identificati originea oraselor medievale. 10 puncte
3. Realizati pe baza celor doua texte, o descriere a modurilor de viata ale taranilor si orasenilor, punand in valoare, avantajele si dazavantajele locuirii la sat si oras. 30 puncte
4. Analizati importanta satului pentru oraseni si a orasului pentru tarani. 30 puncte
10 puncte oficiu
PROIECT DE LECTIE
DATA:07.10.2009
SCOALA CU CLASELE I-VIII VADENI
CLASA a VI-a
DISCIPLINA: Istorie universala
UNITATEA DE INVATARE:Societatea feudala
TEMA: Societatea medievala in Europa Apuseana
TIPUL LECTIEI: mixt
TIMP: 50 minute
PROFESOR: Socol Daniela
Competente specifice
3.1 localizarea in timp si spatiu a faptelor istorice din evul mediu, pe baza surselor istorice
4.1 selectarea surselor istorice pentru sustinerea sau combaterea unui punct de vedere
Obiectivul general: dobandirea de cunostinte despre societatea feudala apuseana (relatia seniori-vasali), structura pe stari a lumii medievale, insusirea termenilor folositi in lectie si folosirea acestora in contexte diferite
Obiective operationale: la sfarsitul activitatii didactice , elevii trebuie sa:
O1. defineasca corect termenii: feudalism, feud, senior, vasal, cele trei stari
O2. descrie legaturile de vasalitate
O3. precizeze structura societatii feudale apusene
O4.caracterizeze societatea feudala apuseana dupa reproduceri din epoca, din manual, sau din alte surse
Strategia didactica:
Metode: expunere, explicatia, conversatia examinatoare, demostratia, descrierea
Forme: frontal, individual
Mijloace: manual, catalog, tabla, creta, planse tematice, rebus istoric
Bibliografie:
*Manual de istorie, clasa a VI-a, Editura All, Bucuresti, 2000
*Istorie, pentru clasa a VI-a, ghidul profesorului, Editura All, Bucuresti, 2000
*Istorie pentru clasa a VI-a, caietul elevului, Editura All, Bucuresti, 2000
Schema lectiei
Societatea medievala din Europa Apuseana
1. Ce este feudalismul?
2. Raporturile senior-vasal
3. Structura societatii feudale
=feudalismul este o forma de organizare a societatii care are la baza proprietatea asupra pamantului
=feudul este o suprafata de pamant
*deoarece regele nu mai putea plati serviciul militar celor care il aparau, si nu isi ai putea exercita autoritatea asupra pamantului, el acorda nobililor, care se distingeau in lupte, beneficii adica suprafete de pamant (feude)
SENIOR acorda feude VASALI
Regele -------- ----- ------ -------nobili
-------- ----- ------ ----- ----- ------
SENIORI acorda feude VASALI
Nobili ---- - ----- ----- ----- ----- ------- nobili inferiori
tarani
-------- ----- ------ ----- ----- ----
-------- ----- ------ ----- ----- ----
*cel care da feudul se numeste senior
*cel care primeste feudul se numeste vasal
= regele se afla in varful piramidei
*este incoronat
*este uns cu mir este elesul lui Dumnezeu
*regele este cel mai mare senior
=nobilimea *laica formata din feudali care nu apartineau bisericii
*ecleziastica alcatuita din cei care detineau cele mai importante functii si ranguri in cadrul bisericii
=nobilimea era formata din duci, conti, marchizi, baroni
=taranimea era libera si dependenta
=orasenimea
societatea evului mediu poate fi structurata astfel:
*starea I: oratores sunt cei care se roaga, biserica si clerul
*starea a II-a : bellatores, cei care se lupta, nobilimea
*starea a III-a, laboratores, cei care muncesc, taranimea
MOMENTELE LECTIEI |
OBIECTIVE OPERATIONALE |
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
STRATEGIA DIDACTICA |
||
METODE |
FORME |
MIJLOACE |
||||
Moment organizatoric 2 min |
*saluta elevii, solicita numele eventualilor abesenti, asigura ordinea si un climat favorabil in clasa |
*raspund la salutul profesorului, pregatesc materialele necesare lectiei |
*conversatia |
*frontal *individual |
*catalog |
|
Verificarea cunostintelor anterioare 15 min. |
*se face analiza fiselor de lucru realizate anterior despre satul si orasul medieval, se identifica lacunele si punctele forte, se noteaza elevii si se trec notele in catalog |
*sunt atenti la analiaza fiselor de lucru, raspund eventualelor intrebari adresate de profesor pentru sistematizarea si fixarea elementelor necunoscute inca |
*conversatia *explicatia *demonstratia |
*frontal *individual |
*catalog *fisa de lucru *caietul de notite |
|
Comunicarea noilor cunostinte 23 imn. |
O1 O2 O3 O4 |
*incepem un nou capitol din epoca evului mediu si anume Societatea medievala. *notez titlul lectiei Societatea feudala in Europa Apuseana, p. 11 in maual *pentru intelegerea lectiei se defineste initial termenul de feudalism, feudalism *pentru intelegerea legaturilor de vasalitate se feace o schema la tabla si se explica legaturile dintre seniori si vasali *societatea medievala era alcatuita din: rege, nobilime, taranime, orasenime *cu ajutorul planselor tematice reprezentand diferite categorii sociale ale evului mediu elevii au ca sarcina de lucru caracterizarea societatii in functie de imbracamintea pe care o poarta |
*noteaza titlul noului capitol *noteaza titlul lectiei in caiete *noteaza definitiile *realizeaza schema in caiete *noteaza in caiete informatiile *caracterizeaza societatea meidevala |
*expunere *expunere *expunere *explicatia *demonstratiia cu ajutorul schemei legaturilor de vasalitate *expunere *explicatia *descrierea |
*frontal *frontal *frontal *frontal *individual *frontal *individual *frontal *individual |
*tabla *caietul de notite *tabla *caietul de notite *caietul de notite *tabla *tabla *caietul de notite *tabla *caietul de notite *panse tematice *caietul de notite |
Fixarea si sitematizrea cunostintelor 10 min. |
*pentru fixarea celor insusite elevii primesc cate un rebus istoric pe care trebuie sa il completeze |
*completeaza rebusul istoric |
*activitatea independenta *conversatia |
*frontal *individual |
*rebus istoric |
PRECIZARI SUPLIMENTARE- 12.10.2009
.societatea feudala era organizata in functie de locul pe care Dumnezeu il harazea fiecarui om in lume:
*cei care se roaga (oratores):clerul si biserica
*cei care se lupta (bellatores): nobilimea si cavalerii
*cei care muncesc (laboratores): taranimea
seniori si vasali in evul mediu:
*in interiorul societatii medievale existau legaturi:
1. personale
2. pamant intre membrii sai
*stapanul pamantului se numea senior (proprietar)
*seniorul primea pamantul (feudul) de la rege pentru diferite slujbe militare
* cel care primea feudul de numea vasal
ceremonialul de acordare a unui feud:
*vasalul se prezenta la castel si cu capul descoperit ingenuchea si aseza mainile sale in cele ale seniorului.
*acest gest simboliza depunerea omagiului, dupa care vasalul depunea juramant pe cartile sfinte
*ceremonialul se incheia cu actul de investitura, prin care seniorul ii dadea vasalului un obiect care simboliza recunoasterea bunului cedat: o gramajoara de pamant sau o crenguta.
*seniorul, ca posesor a unui feud avea anumite avantaje, printre care cel mai important era cel de imunitate( nu era obligat sa dea ascultare regelui, era scutit de taxe si dari)
CLASA A VI-a
EXERCITII DE APROFUNDARE
LUMEA MEDIEVALA, SOCIETATEA FEUDALA
I. Ce cuvinte corespund urmatoarelor definitii:
a) ceremonie prin care seniorul ii daruia vasalului o suprafata de pamant..
b) pamantul pe care-l primea vasalul in schimbul juramantului de vasalitate ..
c) scutirea seniorului de taxe si dari .
II. Citeste cu atentie textul de mai jos:
Filip August, regele Frantei porunceste sa fie pavate strazile Parisului
"Intr-o zi in care regele mergea prin palat, gandindu-se la afacerile sale, caci il preocupa cresterea si intarirea regatului, el s-a apropiat de una din ferestre pentru a lua aer. Insa carele care treceau pe strada, infundandu-se in noroi, raspandeau un asemenea miros (duhoare) incat urca pana la fereastra unde statea regele. Cand a simtit asemenea putoare, el a parasit fereastra nemaiputand s-o suporte.
Acest motiv l-a determinat a indeplini o opera mare si costisitoare, dar foarte necesara. El a chemat atunci pe prepozit si pe burghezi si le-a poruncit, in termenul autoritatii regale, sa faca bine ca toate strazile din intreaga cetate a Parisului sa fie pavate cu pietre groase si tari."
( Rigord, Faptele lui Filip August)
Raspunde la urmatoarele intrebari
1.Unde se gasea palatul in care statea regele Filip?
2. Din ce cauza a pus regele sa fie pavate strazile?
3. Ce consecinte putea avea, lipsa de igiena in orasele medievale?
III. Citeste cu atentie textul de mai jos:
Progrese tehnice
"Un brat al raului Aube, strabatand numeroasele ateliere ale abatiei, este intampinat peste tot cu binecuvantari pentru serviciile pe care le aduce O data primit in abatie, raul se avanta puternic la moara, unde isi face mult de lucru si se agita mult, atat zdrobind graul sub greutatea pitrelor, cat si clatinand ciurul fin care desparte faina de tarate.Dar raul nu se multumeste cu atat. Piuarii stabiliti langa moara il cheama la el. El ridica si coboara rand pe rand aceste ciocane grele, aceste maiuri, ce scuteste piuarii de o mare truda. Cat de mult usureaza chinurile acestor oameni si cum ii pune la adapostul unor munci peste cale de impovaratoare.
Iesind de acolo, el intra in tabacarie, unde pregatind materialul de trebuinta pentru incaltamintea fratilor, vadeste tot atata harnicie, cat si grija."
(Iacob de Varezzo, Legenda de aur)
Raspunde la urmatoarele intrebari
1. Cu ajutorul carei forte sunt puse in miscare toate mecanismele din abatie?
2. Care sunt progresele tehnice descrise in text?
3. De ce aduce autorul astfel de laude raului?
PROIECT DE LECTIE
DATA: 14.10.2009
SCOALA CU CLASELE I-VIII VADENI
DISCIPLINA: Istorie universala
UNITATEA DE NVATARE: Societatea feudala
TEMA: Domenul si castelul feudal
TIPUL LECTIEI: mixt
TIMP: 50 minute
PROFESOR: Socol Daniela
Competente specifice:
3.1 localizarea in timp si spatiu a faptelor istorice din evul mediu pe baza surselor istorice
4.1 selectarea surselor istorice pentru sustinerea sua combaterea unui punct de vedere
Obiectivul general: insusirea de cunostinte despre domeniul feudal-elementul de baza al societatii medievale si despre castelul feudal ca simbol al puterii seniorului
Obiective operationale: la sfarsitul activitatii didactice, elevii trebuie sa:
O1.defineasca domeniul feudal
O2.mentioneze elementele componente ale domeniul feudal
O3 precizeze rolul castelului feudal
O4. analizeze evolutia arhitecturala a castelului medieval
Strategia didactica
*Metode: expunere, explicatia, conversatia examinatoare, modelarea, lucrul cu manualul, invatarea prin descoperire
*Forme: individual, frontal
*Mijloace: catalog, manual, caietul de notite, fisa de lucru, tabla, creta
Bibliogafie:
Manual de istorie, Editura All, Bucuresti, 2000
*Istorie pentru clasa a VI-a, caietul elevului,Editura All, Bucuresti, 2000
*Istorie pentru clasa a VI-a, ghidul profesorului, Editura All, Bucuresti, 2000
*Istorie-clasa a VI-a, caietul elevului, Editura Corint, Bucuresti, 2008
*Stefan Paun, Didactica istoriei, Editura Corint, Bucuresti, 2007
Schema lectiei
Domeniul si castelul feudal
1.Domeniul feudal
2. Castelul feudal
3. Evolutia castelelor
=domenul feudal reprezinta o suprafata de pamant sau feudul aflat in proprietatea seniorului (nobilului)
=domeniul feudal este alcatuit din:
*rezerva feudala( ogoare, vii, livezi, pasuni, raul cu moara)
*castelul (centrul domeniului)
*gospodariile si loturile taranilor dependenti
=domenuil feudal apartine regelui si nobilimii
=castelul feudal este locuinta nobilului, dar in acelasi timp el reprezinta si o fortareata, un loc intarit unde taranii se puteau refugia in caz de pericol
*nobilul era stapanul castelului si purta denumirea de castelan
1 la inceput castelele erau construite din lemn
2 incepand cu sec. XI castelele erau alcatuite din piatra:
*turn patrat din lemn construit pe o inaltime de pamant si aparat de ziduri groase
* turnul era inconjurat de un sant plin cu apa
*peste pod se putea trece cu ajutorul unui pod mobil
3.cu timpul apar castele din piatra intarite:
*donjon-trun de piatra cu mai multe etaje unde se afla locuinta seniorului
*ziduri groase din piatra
*din loc in loc turnuri de aparare in forma de patrat sau semicerc
*santuri pline cu apa
* in castel se intra pe un pod mobil si printr-o poarta groasa din lemn
MOMENTELE LECTIEI |
OBIECTIVE OPRATIONALE |
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
STRATEGIA DIDACTICA |
||
METODE |
FORME |
MIJLOACE |
||||
Moment organizatoric 2 min. |
*saluta elevii, solicita numele elevilor absenti, asigura ordinea si un climat favorabil in clasa |
*prezinta numele eventualilor absenti, pregatesc materialele necesare lectiei |
*conversatia |
*frontal *individual |
*catalog |
|
Verificarea cunostintelor anterioare 15 min. |
*se evlaueaza oral lectia Societatea feudala din Europa Apuseana |
*raspund la intrebarile adresate de profesor |
*conversatia examinatoare |
*frontal *individual |
*caietul de notite |
|
Comunicarea noilor cunostinte 23 imn. |
O1 O2 O3 O4 |
*notez titlul lectiei pe tabla, in manual la p. 14, 20. *realizez schema la tabla *definesc domeniul feudal cu ajutorul elevilor care citeasc definitia acestuia de la pag. 20 *pentru identificarea elementelor domeniului feudal elevii descopera in manual, p.20 informatiile cerute *castelul feudal indeplinea rolul de locuinta a seniorului cat si de spatiu unde se adaposteau taranii in caz de primejdie *notez la tabla evolutia casteleor de la cele din lemn pana la cele din piatra |
*noteaza titlul lectiei in caietele de notite *citesc definitia domeniului feudal si noteaza definitia in caiete *citesc din manual si descopera elementele componenete ale domeniului feudal *noteaza informatiile in caiete *noteaza in caiete informatiile |
*expunere *explicatia *expunere *lucrul cu manualul *explicaia *explicatia *expunere *invatarea prin descoperire *expunere *explicatia *expunere *explicatia |
*frontal *frontal *individual *frontal *individual *frontal *frontal |
*tabla *caietul de notite *manual p. 20 *tabla *caietul de notite *manual *tabla *caietul de notite *caietul de notite *tabla *caietul de notite *tabla |
Fixarea si sistematizarea cunostintelor 10 min. |
*in contextul lectiei studiate, elevii vor rezolva individual fisa de evaluare reprezentand evolutia castelelor feudale si schema domeniului feudal |
*rezolva fisa de sistematizare |
*modelarea *conversatia euristica *explicatia |
*frontal *individual |
*fisa de sistematizare-anexa 1 |
Schema lectiei
Marea schisma a bisericii crestine
1.Crestinismul la inceputul mileniului II(1001-2000)
2. Conflictele intre crestini
3. Marea schisma
=la inceputul mil. II raspandirea crestinismului s-a realizat prin evanghelizare (convertire la religia crestina)
=directiile de raspandire ale crestinismului s-au realizat prin intermediul:
1.Biserica de Apus -religia romano-catolica
-limba de cult: latina
*directii-Suedia, Danemarca
- Moravia, Boemia
2.Biserica de Rasarit-religia ortodoxa
-limba de cult: slavona
*directii-Rusia
-Bulgaria
=conflictele dintre crestini au fost generate de:
*independenta papei in Occident dupa moartea lui Carol cel Mare in anul 814
*patriarhul de la Constantinopol se afla sub autoritatea imparatului bizantin
*episcopatele din sudul Italiei se aflau sub autoritatea imparatului bizantin
*musulmanii au cucerit o parte din Spania, locurile sfinte din Asia
=1054 are loc Marea schisma ----pretext: lupta asupra detinerii episcopatelor din sudul Italiei
=consecinta:separarea bisericii crestine in doua ramuri:
*Biserica de Apus-religie romano-catolica
-conducator: papa de la Roma
*Biserica de Rasarit-religie ortodoxa
-conducator: patriarhul de la Constantinopol
=forma de lupta: excomunicarea reciproca a celor doi conducatori ai bisericii
Schema lectiei
Lupta dintre papalitate si imperiu in evul mediu
1.Cauzele luptei
2. Desfasurarea luptei
=sec. XI-XIII in apusul Europei are loc conflictul dintre:
*papalitate si imperiu pentru stapanirea asupra lumii crestine
=cauzele luptei:
* imparatii romano-germani doreau sa se amestece in alegerea papilor
*dorinta bisericii catolice de dominatie asupra credinciosilor
*dorinta de suprematie a papilor asupra imparatului romano-german si asupra regilor Angliei si Frantei
=conflictul dintre papalitate si imperiu s-a desfasurat sub forma:
*luptei pentru investitura(lupta desfasurata intre papa Grigore al VII-lea si imparatul romano-german Henric al IV-lea pentru numirea-investirea in functiile ecleziastice ale episcopilor detinatori de domenii feudale)
=1075 -papa Grigore al VII-lea emite un decret:Dictatus papae prin care stabilea:
*dreptul papei de a-l destitui pe imparat in caz de nesupunere
*dreptul papei de a acorda insemnele demnitatii imperiale: sabia si sceptrul
*imparatul nu mai avea dreptul de a numi in functiile ecleziastice
=1076-imparatul romano-german Henric al IV-lea a fost excomunicat de papa deorece a refuzat sa se supuna hotararilor acestuia
=1077-la castelul de la Canossa(nordul Italiei)-imparatul i-a cerut iertare papei
=1122-conflictul se incheie prin Concordatul de la Worms care stabileste:
*dubla investitura: -papa numeste in functia ecleziastica
-imparatul acorda feudul
PROIECT DE LECTIE
DATA: 26.10.2009
SCOALA CU CLASELE I-VIII VADENI
CLASA a VI-a
UNITATEA DE INVATARE:Biserica in Evul mediu
TEMA: Cruciadele (1)
TIPUL LECTIEI: mixt
TIMP: 50 minute
PROFESOR: Socol Daniela
Scopul lectiei: dobandirea de cunostinte despre raporturile dintre crestinism si islamism, despre cauzele cruciadelor, dezvoltarea limbajului istoric
Competente specifice
1.1 utilizarea termenilor istorici specifici evului mediu in diferite situatii de comunicare scrisa sau orala
3.1 localizarea in timp si spatiu a faptelor istorice din evul mediu, pe baza surselor istorice
Competente derivate: la sfarsitul activitatii didactice, elevii trebuie sa:
C1. defineasca si sa utilizeze corect termenii noi ai lectiei
C2. prezinte contextul politic si militar care a generat cruciadele-conflictul crestinism-islamism
C3. stabileasca motivele care au determinat declansarea actiunilor militare pentru eliberarea locurilor sfinte
Strategia didactica
Metode:
Forme: frontal, individual
Mijloace: manual, catalog, caietul de notite, creta, tabla, fisa de lucru
Bibliografie:
*Manual de istorie, clasa a VI-a, Editura All, Buc., 2000
*Caietul elevului-istorie, clasa a VI-a, Editura All, Buc., 2000
*Ghidul profesorului-istorie, clasa a VI, Editura All, Buc., 2000
*Stefan Paun, "Didactica istoriei", Editura Corint, Buc., 2007
MOMENTELE LECTIEI |
COMPETENTE DERIVATE |
ACTIVITATEA PORFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
STRATEGIA DIDACTICA |
||
METODE |
FORME |
MIJLOACE |
||||
Moment organizatoric 2 min. | ||||||
Verificarea cunostintelor anterioare 15 min. | ||||||
Comunicarea noilor cunostinte 23 min. | ||||||
Fixarea si sitematizarea cunostintelor 10 min. |
Schema lectiei
Desfasurarea cruciadelor
1. Dsfasurarea cruciadelor
2. Urmarile cruciadelor
=nr. cruciadelor 8-timp: sec. XI-XIII
-spatiu: Europa-Orient
=cruciada I 1096-1099
1095 -Conciliul de la Clermont-papa Urban al II-lea propune organizarea primei cruciade
*participa armate din -Franta, Germania, Italia
*cuceriri: Niceea, Edessa, Antiohia, Ierusalim
*este creat regatul Ierusalimului
=cruciada a II-a 1147-1149
*1146 musulmanii recucersc Edessa
*participanti: Conrad al III-lea imparatul german, Ludovic al VII-lea regele Frantei
*cruciada se incheie cu un esec
=cruciada a III-a 1189-1192
*Saladin -sultanul Egiptului cucereste Ierusalimul
*organizatorul cruciadei este papa Clement al III-lea
*participanti:Richard Inima de Leu regele Angliei, Frederic Barbaossa imparatul german
*rezultatul -cucerirea orasului Acra
=cruciada a IV-a 1202-1204
*organizator-papa Inocentiu al III-lea
*apar interese economice si politce promovate de dogele Venetiei Henric Dandolo
1204- cruciatii cuceresc Constantinopol-capitala unui stat crestin
*1202-1261 este creat Imperiul Latin de Rasarit
*nobilimea saraceste si decimata de razboaie
*orasele cunosc un mare avant
*apar state centralizate
*intareste puterea regilor
*oprita expansiunea turcilor in Orient
*europenii pun stapanire pe drumurile comerciale din Marea Mediterana
*intensifica schimburile cu Orientul
PROIECT DE LECTIE
DATA: 28.10.2009
SCOALA CU CLASELE I-VIII VADENI
DISCIPLINA: Istorie universala
CLASA a VI-a
UNITATEA DE INVATARE: Biserica in Evul Mediu
TEMA: Cruciadele (2)
TIPUL LECTIEI: mixt
TIMP: 50 minute
PROFESOR: Socol Daniela
Scopul lectiei: dobandirea de cunostinte despre raporturile crestinism-islamism, despre cauzele , desfasurarea si consecintele cruciadelor
Competente specifice:
CRUCIADELE
1. Desfasurare
2. Urmari.
1. nr. cruciadelor 8 ( 1096-1270)
*spatiu: Europa-Orient
*participanti: papalitatea, regii si imparatii din Europa, nobilime, cavaleri, tarani, saraci, copii
=primele 4 cruciade -scop eliberarea locurilor sfinte: Palestina (Ierusalim)
=ultimile 4 -conflicte intre crestinii -ortodocsi
-catolici
=cruciada I 1096-1099
*1095 la Conciliul de la Clermont-papa Urban ale II-lea propune declansarea primei cruciade
*cruciatii cuceresc: Niceea, Antiohia, Edessa, Ierusalimul
=cruciada a II-a 1147-1148
*se incheie cu un esec
=cruciada a III 1189-1192
*a fost provocata de cucerirea Ierusalimului de catre sultanul Egiptului Saladin
*s-a numit cruciada regilor vestiti, pentru ca au participat:
1 Frederic Barbarossa-imparat romano-german
2. Richard Inima de Leu-regele Angliei
3. Filip al II-lea August-regele Frantei
=cruciada a IV-A 1202-1204
*este cucerit de catre cruciati Constantinopolul
*ia fiinta Imperiul Latin de Rasarit
2.slabeste puterea nobilimii
*intareste puterea regilor
*cresc schimburile cu Orientul: sunt aduse de aici: lamai, pepeni, caise, orez, tesaturi precum: damasc, muselina, matase
*pierderi umane
*distrugeri materiale
*oprita expansiunea turcilor in Orient
Schema lectiei
Literatura medievala
1. Definitia si raspandirea culturii medievale
2. Literatura medievala
=cultura-creatie spirituala a popoarelor fiind alcatuita din scrieri, literatura, religie, arta (arhitectura, sculptura, pictura)
=dezvoltarea si raspandirea culturii medievale a fost favorizata de:
*aparitia si dezvoltarea oraselor medievale
*formarea popoarelor europene
*raspandirea limbilor materne (popoarelor din Europa)
=in perioada medievala literatura era:-religioasa
-laica/urbana
-istorica
1. literatura religioasa-lucrari de teologie
-poeme subiecte biblice
-piese de teatru
2. literatura laica -romane cavaleresti (Tristan si Isolda)
-poeme de vitejie (Cantecul lui Roland-Franta, Cantecul Cidului-Spania)
*literatura laica avea ca teme/exprima:
-bucuria de a trai
-conceptia despre viata
-spaime ale omului (molime, razboaie)
-frica de moarte
3. literatura istorica-aduna date din trecut pentru a le transmite urmasilor
*cronicile care prezentau istoria -unor popoare
-tari
-evenimente
-ex. Istoria cuceririi Constantinopolului
Cronica primei cruciade scrisa de un anonim
PROIECT DE LECTIE
DATA: 04.11.2009
SCOALA CU CLASELE I-VIII VADENI
DISCIPLINA: Istorie universala
CLASA a VI-a
UNITATEA DE INVATARE: Cultura si societate in evul mediu
TEMA: Literatura medievala
TIPUL LECTIEI: mixt
TIMP: 50 minute
PROFESOR: Socol Daniela
Scopul lectiei: dobandirea de cunostinte referitoare la un aspect cultural al lumii medievale si anume literatura medievala-tipuri si exemple
Competente specifice:
2.1 realizarea in echipa,.prin asumarea unor responsabilitati, a unui proiect
3.2 descrierea unui fapt istoric din evul mediu, utilizand informatii din surse istorice, cunoscute sau la prima vedere
Competente operationale: la sfarsitul activitatii didactice, elevii trebiue sa:
C1. defineasca termeni: cultura
C2. enumere factorii care au dus la dezvoltarea si raspandirea culturii
C3. precizeze tipurile de literatura medievala
C4. exemplifice tipurile de literatura
Strategia didactica:
Metode:
Forme:
Mijloace:
Bibliografie:
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate