Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE
DATA: 23. III. 2009
CLASA: a-V-a C
MANUAL: Limba romana, manual pentru clasa a V-a, ed. Humanitas
SUBIECTUL LECTIEI: BASMUL Praslea cel voinic si merele de aur-explorarea
textului
TIPUL LECTIEI: Dobandire de noi cunostinte
SCOPUL LECTIEI: 3. Dezvoltarea capacitatii de receptarea mesajului scris
4. Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa
COMPETENTE VIZATE: GENERALE: 3.1 sa citeasca o varietate de texte literare
sau nonliterare, demonstrand
intelegerea sensului acestora;
3.2 sa recunoasca modalitatile specifice
de organizare a textului epic si procedeele
de expresivitate in textul liric;
4.3 sa organizeze secventele textuale in
functie de o cerinta specifica.
SPECIFICE: la sfarsitul lectiei, elevul va fi capabil sa:
a) Cognitive:
1. identifice momentele subiectului pentru basmul studiat,
2. precizeze episoadele importante,
3. identifice formulele (initiale, mediane, finale) specifice basmului.
b) Afective:
1. manifeste spirit de colegialitate si cooperare in cadrul grupului
2. participe cu interes la activitate;
c) Psiho-motorii:
1.sa foloseasca mijloace de comunicare nonverbala-mimica, gestica, pentru a argumenta parerile personale.
STRATEGII DIDACTICE:
a. Metode si procedee: lectura, invatarea prin descoperire, explicatia, conversatia, lucrul
cu manualul
b. Mijloace de invatamant:manualul, textul suport, intrebari,
c. Forme de organizare a activitatii: activitate frontala, activitate individuala,
d. Resurse si managementul timpului:
- capacitatile normale de invatare ale elevilor;
- timpul de invatare: 50 minute
ETAPELE LECTIEI
MOMENTUL ORGANIZATORIC
Salutul; profesorul noteaza absentii, pregateste materialele didactice, stabileste atmosfera pentru inceperea lectiei.
2. VERIFICAREA TEMEI SI ACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR ANTERIOARE
Profesorul verifica tema scrisa; elevii numiti prezinta rezolvarea temei
Se fac corectarile si se dau explicatiile necesare.
Profesorul verifica daca elevii si-au insusit cunostintele din lectia anterioara prin intrebari:
Elevii numiti raspund la intrebari, se fac corectarile si completarile necesare atat de catre professor, cat si de catre elevi.
3. CAPTAREA ATENTIEI
Exercitiu de dezghet: elevii sunt pusi in fata unei situatii problema. Profesorul le aminteste ca in basm nu este prezenta imparateasa, mama feciorilor si le cere sa creeze ei acest personaj, precizand care ar fi rolul imparatesei in cuprinsul basmului.
Elevii indeplinesc sarcina de lucru. Se citesc si se interpreteaza cateva raspunsuri.
4. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR
Profesorul anunta subiectul lectiei " BASMUL Praslea cel voinic si merele de aur-explorarea textului" si obiectivele formulate pe intelesul elevilor.
Elevii noteaza titlul in caiete.
5.DIRIJAREA INVATARII
Profesorul le propune elevilor sa stabileasca impreuna momentele subiectului.
De exemplu:
Se va stabili fiecrare punct, profesorul le va not ape tabla pentrua fi notate de elevi in caiete.
In continuarea lectiei, profesorul le va spune elevilor cateva cuvinte despre Vladimir Propp si va da fiecaruia fisa cu functiile basmului, stabilite de acesta:
Supunand analizei 100 de basme din culegerea lui Afanasiev, Propp stabileste 31 de functii susceptibile sa dea seama de actiunea tuturor basmelor. Aceste functii se concateneaza intr-o sintagmatica ideala, dupa cum urmeaza:
Prologul - care defineste situatia initiala(de fapt nu e vorba inca de functie);
Absenta - unul dintre membri familiei este absent sau paraseste casa;
Interdictia - o interdictie adresata eroului;
Incalcarea - interdictia nu este respectata;
Divulgarea - obtinerea acestor informatii;
Viclesugul - cel rau izbuteste sa-si insele victima;
Complicitatea involuntara - lasandu-se pacalita, victima isi ajuta inconstient dusmanul.
Aceste prime sapte functii constituie un fel de secventa pregatitoare; actiunea propriu-zisa incepand odata cu functia a opta:
Prejudicierea - raufacatorul face un rau sau aduce o paguba unuia dintre membrii familiei;
Mijlocirea, momentul de legatura - nenorocirea sau lipsa sunt comunicate; eroului i se adreseaza o rugaminte sau o porunca, este trimis undeva;
Contraactiunea incipienta- eroul se hotaraste sa inceapa contraactiunea;
Plecarea - eroul pleaca de acasa;
Prima functie a donatorului - eroul este pus la incercare(atacat, iscodit etc.), pregatindu-se astfel inarmarea lui cu unealta zdravana sau cu ajutorul magic;
Reactia eroului - la actiunea donatorului;
Transmiterea obiectului magic - eroul intra in posesia uneltei, armei nazdravane;
Deplasarea - eroul este adus - in zbor, calare, pe jos - la locul unde se afla obiectul cautarii sale;
Lupta - eroul si raufacatorul se lupta;
Marcarea, insemnarea - eroul este insemnat;
Victoria - raufacatorul este invins;
Remedierea - nenorocirea sau lipsa initiala este remediata;
Intoarcerea eroului
Urmarirea eroului
Salvarea - eroul scapa de urmarire;
Sosirea incognito - eroul se intoarce acasa sau in alta tara si nu este recunoscut;
Impostura - falsul erou formuleaza pretentii intemeiate;
Incercarea grea - eroul este pus in fata unei grile de incercari;
Indeplinirea - incercarea este trecuta cu succes;
Recunoasterea - eroul este recunoscut;
Demascarea - raufacatorul sau falsul erou este demascat;
Transfigurarea - eroul capata o noua infatisare;
Pedepsirea - raufacatorul este pedepsit;
Casatoria - eroul se casatoreste si se inscauneaza imparat.
Moment de rascruce atat pentru folcloristica, cat si pentru naratologie, modelul lui Propp a insemnat triumful structurii asupra tematicii, basmul fiind in opinia lui Propp o "naratiune construita pe o corecta succesiune a functiilor", o matrice actionala in care ceea ce conteaza este stereotipia.
Plecand de la aceasta fisa, elevii vor identifica situatiile indicate de profesor: plecarea de acasa, punerea la cale a viclesugului, drumul intre doua taramuri, lupta, victoria, intoarcerea acasa, incercarea grea, recunoasterea meritelor eroului, dezvaluirea viclesugului, casatoria, incoronarea, pentru basmul Praslea cel voinic si merele de aur.
Un elev numit va citi din manual, pag. 247 rubrica "Retineti!" formulele specifice basmului. Aceasta parte de teorie va fi notata pe caiete.
6. OBTINEREA PERFORMANTEI SI ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI
Profesorul da sarcina elevilor de a identifica in basmul studiat si apoi nota pe caiete formulele specifice. Raspunsurile se vor citi, corecta si completa.
Se apreciaza activitatea elevilor pe parcursul lectiei.
7. TEMA PENTRU ACASA
Ca tema, elevii au rubrica "Exprimati-va parerea!" primele 3 liniute pag 247
OBSERVATII:
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate