Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE
Data: 20 decembrie 2006
Scoala cu clasele I-VIII ,,Mihail
Kogalniceanu''-
Clasa:a IV-a C
Propunatoare:Institutor
Aria curriculara:Matematica si stiinte ale naturii
Disciplina:Matematica
Unitatea de invatare:Impartirea numerelor naturale mai mici sau egale cu 1000
Continutul:Impartirea unui numar natural de trei cifre la un numar de o cifra
Tipul lectiei:de consolidare si fixare de cunostinte
Obiective cadru:
1.Cunoasterea si utilizarea conceptelor specifice matematicii
2.Dezvoltarea capacitatilor de explorare/investigare si rezolvare de probleme
3.Formarea si dezvoltarea capacitatii de a comunica utilizand limbajul matematic
4.Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea matematicii in contexte
variate
Obiective de referinta :
Obiective operationale:
COGNITIVE:
1.Sa rezolve cerintele fiselor de lucru/munca independenta propuse.
2.Sa se autocorecteze la tema pentru acasa,conform observatiilor din clasa,daca este
cazul.
3.Sa efectueze oral calcule matematice.
4.Sa rezolve impartirile de pe jetoane.
4'.Sa rezolve operatiile de adunare in concentrul 0-10.
5.Sa ordoneze jetoanele in functie de rezultatele obtinute.
6.Sa rezolve problemele date,pe grupe.
6'.Sa rezolve operatii de adunare in concentrul 0-20.
7.Sa prezinte rezultatele obtinute,prin intermediul unui reprezentant al grupei.
8.Sa completeze la tabla tabelul dat.
8'.Sa rezolve exercitiile propuse la panou.
9.Sa intoneze cantecul ,,O steluta de argint'',de I.Dogaru.
10.Sa noteze tema pentru acasa .
AFECTIVE:
1.Sa participe cu placere si interes la ora de matematica.
2.Sa colaboreze cu colegii,in vederea rezolvarii sarcinilor in perechi/pe grupa.
Rezultate asteptate:
-participarea elevilor cu placere la ora,in mod activ,constient;
-consolidarea si fixarea cunostintelor referitoare la impartirea unui numar de trei cifre la un
numar de o cifra;
-dezvoltarea rapiditatii de calcul mintal,a gandirii matematice;
-operarea cu terminologia specifica(deimpartit,impartitor,cat,rest,etc.);
-antrenarea in activitate a tuturor elevilor clasei,inclusiv a elevului cu CES;
Resurse:
-metodologice:
*conversatia,explicatia,exercitiul,jocul didactic,problematizarea,munca independenta;
-procedurale:
*frontal,individual,pe echipe,pe grupe;
-materiale:
*fise de lucru,fise de munca independenta,planse didactice,jetoane,ecusoane,fise cu tema pentru acasa;
-umane:
*colectivul clasei a IV-a C:21 elevi(dintre care 1 elev cu CES);
*cadrul didactic:invatatoarea clasei;
-psihologice:
*nivel mediu de informare si formare intelectuala;
-bibliografice:
*Curriculum National
*Gagne,R.M.,Briggs,L.-,,Principii de design ale instruirii,EDP,Bucuresti,1977
*Frant,I.A.-,,Ghid de practica pedagogica pentru studentii colegiilor
universitare de institutori,ed.Solness,
-temporale:
*45 minute
ETAPELE LECTIEI |
OB.OP. |
CONTINUTUL LECTIEI |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
||
METODE |
FORME DE ORGANIZARE |
RESURSE MATERIALE SI DE TIMP |
||||
I. MOMENT ORGANIZATO- RIC |
OA1 |
*Se pregatesc materialele necesare orei de matematica. *Se pregateste colectivul de elevi. *Se asigura linistea si disciplina. |
Exercitiul organizatoric |
frontal |
Cele pregatite pentru ora si ordonate conform scenariului lectiei |
Observatia sistematica |
II. VERIFICAREA STRUCTURILOR ANTERIOR INSUSITE III. CAPTAREA ATENTIEI IV. ANUNTAREA NOII TEME SI A OBIECTIVELOR URMARITE V.DIRIJAREA INVATARII A. OBTINEREA PERFORMANTELOR |
OC1 OC2 OC3 OA1 OC4' OC5 OA1 OA2 OA1 OC6 |
*Propunatoarea ii intreaba pe elevi ce lectie au avut de pregatit la matematica(,,Impartirea unui numar natural de trei cifre la un numar de o cifra''). *Verificarea cantitativa a temei: -propunatoarea verifica tema sub aspect cantitativ,in timp ce elevii completeaza o scurta fisa de munca independenta;cerinta fisei: Mos Craciun imparte,in 3 zile,in mod egal, 693 cadouri. Cate cadouri a impartit Mos Craciun in fiecare zi? (anexa 1) *Verificarea calitativa a temei: -propunatoarea va solicita corectarea temei , oral,daca va observa ca elevii au intampinat dificultati in rezolvarea sarcinii pentru acasa; *Se propune efectuarea unor exercitii/probleme orale: 1).-Se dau numerele: 15, 16, 17, 18.Care dintre aceste numere ,impartite la 5 dau restul cel mai mare? -elevii raspund prin ridicare de mana; 2).-Deimpartitul este 289;impartitorul este 6.Cat poate fi restul? -elevii raspund prin ridicare de mana; (anexa 2) *Este propus un joc matematic: -se distribuie fiecarei perechi cate un jeton cu o impartire (un numar natural de trei cifre impartit la un numar de o cifra); #-elevul cu CES va lucra un alt tip de operatie(adunare simpla); -dupa efectuarea impartirilor respective , jetoanele trebuie ordonate in functie de rezultatele obtinute ,si asezate cu partea inversa pe suport; -se va citi cuvantul astfel obtinut la stativ (CONSOLIDARE); (anexa 3) *Elevilor li se va anunta tema lectiei :,,Impartirea unui numar natural de trei cifre la un numar de o cifra-Consolidare''. *Propunatoarea va explica importanta acestei ore in consolidarea cunostintelor lor de matematica ,anume privind impartirea numerelor naturale. *Se va nota la tabla si pe caiete *Elevii se organizeaza in trei echipe:a renilor, a bradutilor si a piticilor. *Fiecare va primi cate un ecuson cu simbolul grupei din care face parte. (anexa 4) *Vor rezolva in echipa problemele: Grupa renilor: Problema 11/51: Intr-o comuna sunt 688 de locuinte.Jumatate se afla pe strada principala ,care strabate comuna de la un capat la altul.Un sfert din jumatatea ramasa se afla in partea de nord,iar restul in partea de sud. Cate locuinte se afla in partea de sud a comunei? Grupa bradutilor : Problema 12/51: Mama imparte 531 figurine dintr-un joc celor 5 copii.Fiecare copil primeste acelasi numar de figurine. a)Cate figurine primeste fiecare copil? b)Verificati rezultatul obtinut prin proba. |
Conversatia Exercitiul Conversatia Explicatia Exercitiul Explicatia Exercitiul Exercitiul Jocul didactic Explicatia Conversatia Explicatia Conversatia Problemati-zarea Problemati-zarea |
frontal independent Frontal frontal Frontal Frontal #Pe perechi #Elevii mai slabi se vor grupa mai multi la acelasi jeton,iar elevul cu CES va lucra independent Frontal Frontal Pe grupe Pe grupe |
caietele de teme fise de munca indepen-denta tabla caietele de teme Planse didactice (cu numerele propuse) Jetoane Jetoane cu operatii matematice (impartiri)/ litere Tabla Caietele de notite ale elevilor Ecusoane Fise de lucru pe echipe Fise de lucru pe echipe |
Observatia sistematica Evaluare scrisa Observatia sistematica Observatia sistematica Evaluare orala Evaluare orala Evaluare orala Analiza rezultatelor Obtinute Observatia curenta Observatia curenta Analiza rezultatelor obtinute |
B.ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI VI.EVALUAREA VI. INTENSIFICAREA RETENTIEI VII.ASIGURAREA TRANSFERULUI |
OC7 OC2 OC6' OC8 OC9 OA1 OA2 |
Grupa piticilor: Problema 14/51: La un concurs de alergare au participat 126 elevi din clasele a treia si de trei ori mai putini elevi din clasele a doua ,iar din clasele a patra ,58 elevi. Cati elevi au participat la concurs? (anexa 5) &-Dupa rezolvarea sarcinilor primite ,cate un reprezentant din fiecare grupa va prezenta in fata clasei rezultatele obtinute. &-Se vor face corecturi,daca va fi cazul. #Elevul cu CES va lucra la panou niste exercitii de adunare in concentrul 0-20(anexa 6).El va primi ecusonul ,,Clopotelul''. *Se propune spre completare un tabel (anexa 7). -fiecare elev va merge la tabla si va primi una dintre casetele tabelului; - apoi fiecare elev va nota pe caietul propriu exercitiul pe care l-a rezolvat si la tabla; -In acest timp,elevul cu CES va merge in banca lui si isi va transcrie operatiile efctuate la panou. *Elevii vor primi o fisa de munca independenta; cerintele vor fi urmatoarele: 1.Incercuiti perechile de numere care ,impartite , dau restul 0: 958 si 2; 155 si 3; 963 si 3; 550 si 5; 2.Cel mai mare numar natural de trei cifre se imparte la cel mai mare numar natural de o cifra. Care este restul? (anexa 8) ***In timp ce propunatoarea corecteaza fisele , elevii intoneaza cantecul ,,O steluta de argint'', de I.Dogaru. *Propunatoarea face referiri cu privire la comportamentul elevilor pe parcursul orei de matematica. *Echipa care a avut elevii cei mai activi va fi premiata(va primi diploma pentru rezultate foatre bune). (anexa 9) *-Toti elevii vor primi tema pentru acasa,in functie de disponibilitatile intelectuale ale fiecaruia. -Astfel,elevul cu CES va primi tema separata(anexa 10),iar restul elevilor vor avea de rezolvat problema 13/51. |
Problemati-zarea Exercitiul Explicatia Exercitiul Munca indepen-denta Exercitiul muzical Conversatia Conversatia |
Pe grupe individual Individual/ frontal Individual Individual Frontal Frontal |
Fise de lucru pe echipe Numara-toare Plansa didactica Panou Tabla Caietele de notite ale elevilor Caietele elevilor Fisa de munca indepen-denta Diplome de merit pe echipe Manuale Fisa de lucru pentru acasa |
Analiza rezultatelor obtinute Evaluare scrisa Evaluare orala |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate