Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE
Clasa: I
Obiectul: Educatie muzicala
Subiectul: "Ratustele mele", de N. Gany
Tipul activitatii: formare de priceperi si deprinderi
OBIECTIVE CADRU
● Valorificarea in practica muzicala vocala si instrumentala a elementelor de
limbaj muzical receptate
OBIECTIVE DE REFERINTA:
● sa diferentieze auditiv sunete diverse din natura si din mediul inconjurator
sa reproduca un repertoriu de cantece receptate dupa auz, respectand intonatia corecta
sa evidentieze prin miscarea corpului continutul de idei ale textului
sa recunoasca auditiv, dupa structura ritmica, cantecele invatate
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 - Sa pastreze pozitia corecta pentru cantat, in vederea realizarii respiratiei costo-
diafragmatice;
O2 - sa intoneze corect cantecul: "Ratustele mele", de N. Gany;
O3 - sa realizeze corespondenta dintre versurile cantecului si imaginile date ;
O4 - sa marcheze prin miscari corporale continutul de idei ale textului;
OA - Stimularea interesului pentru activitatile muzicale
STRATEGII DIDACTICE
● METODE SI PROCEDEE: - conversatia
- observatia
- explicatia
- exercitiul
- jocul didactic
- proiectia video
- auditia muzicala
● MIJLOACE DIDACTICE: - poezie
- ghicitori
- fise didactice
- calculator
- CD
-proverbe
- palarie
● FORME DE ORGANIZARE: activitate frontala, individuala, pe grupe
● BIBLIOGRAFIE: -- Programa scolara, cls. I-II, Ed. Didactica Press S.R.L.,
Bucuresti, 2004
-- www.didactic.ro
ETAPELE LECTIEI |
OB. |
CONTINUTUL ACTIVITATII |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
DUR. |
||
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVULUI |
METODE |
MIJLOACE |
||||
1. MOMENT ORGANIZATORIC |
O1 |
Asigurarea unui climat psihopedagogic necesar desfasurarii activitatii. Pregatirea materialelor didactice. Reamintirea pozitiei corecte in banca. EXERCITII DE CULTURA VOCALA: 1) Exercitii de respiratie a) "Floricica si balonul" - mirosim floricica si umflam balonul. b) "Sarpele" - vom imita sunetul scos de sarpe. Inspirati aerul pe nas, calm, fara sa va grabiti si il expirati pe gura, pronuntand sunetul "s", intr-un sasait prelung si continuu. Se va executa de doua ori. c) "Trenul" - acelasi exercitiu pe sunetul mediu "u". Exercitii de dictie: Se vor face pe versurile: "Toc, toc, toc, Hai copii la joc. Pim, pim, pim, Hora s-o pornim." Se rostesc accentuat cuvintele, mai intai rar si in soapta, apoi din ce in ce mai repede si mai tare. 3) Exercitii de intonatie: Se vor face pe primul fragment melodic din noul cantec. |
Pregatirea celor necesare pentru desfasurarea lectiei. Elevii executa exercitiile de respiratie. Elevii executa exercitiile de dictie. Elevii executa exercitiile de intonatie. |
Conversatia Exercitiul Exercitiul Exercitiul |
frontala |
5 min |
|
REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR |
CAPTAREA ATENTIEI Se va face prin recitarea poeziei "Rica nu stia sa zica". (ANEXA 1) Se vor purta discutii pe marginea textului: Ce poezie a invatat copilul sa zica? In afara de aceasta poezie, pe care am invatat-o la inceputul clasei I, noi mai stim si un cantecel despre rata. Cum se numeste el? Se va reactualiza cantecul "Sade rata pe butoi." Se va canta: cu toata clasa; pe grupe; individual; cu toata clasa. Invatatorul va canta cu elevii si va dresa diferite intrebari care au legatura cu continutul cantecului reactualizat. (ANEXA 2) Se vor pune apoi niste intrebari legate de continut, dupa care se vor mai spune niste ghicitori. |
Elevii asculta. Poezia despre rata. "Sade rata pe butoi" Elevii vor juca jocul si vor raspunde la intrebarile adresate. |
Conversatia Exercitiul |
Poezie |
Frontala Frontala Pe grupe Individuala Frontala |
5 min 5 min 5 min |
|
3. DIRIJAREA INVATARII a) ANUNTAREA TEMEI b) ENUNTAREA OBIECTIVELOR |
O2 O3 O4 |
Daca pana acum v-am cerut sa reprezentati prin desen versurile cantecelor invatate, de data aceasta o sa facem invers. Va invit sa priviti urmatorul filmulet si sa incercati sa ghiciti numele cantecului pe care-l vom invata astazi. -Despre cine credeti ca este cantecul? -Stie cineva un astfel de cantec? Se anunta tema: "Ratustele mele", de N. Gany. (ANEXA 3) Se enunta obiectivele. Se canta cantecul nou model. 1) DISCUTIE ASUPRA TEXTULUI Se poarta o discutie referitoare la versurile cantecului: Cine sunt ratustele? Ce fel de pasari sunt ratele? Ce fac ratustele in prima strofa? Dar in a II-a? etc. Se vor explica cuvintele necunoscute si se vor alcatui propozitii cu ele. 2) INVATAREA PE FRAGMENTE Se va invata prima strofa, a doua, a treia, a patra, a cincea, apoi se va reveni cu tot cantecul. Invatatorul va invata cantecul cu o jumatate de clasa, in timp ce cealalta va colora planse didactice. Invatatorul va cere elevilor care au plansa corespunzatoare primei strofe sa cante, apoi in ordine, celorlalti sa cante restul strofelor. Se va canta apoi individual si la final cu toata clasa. Se cere elevilor sa scoata 5 culori corespunzatoare fiecarei strofe de pe fisa cantecului. Se vor viziona 5 filmulete, iar elevii vor realiza corespondenta dintre filme si strofele cantecului, folosind culorile cerute. Despre rate au fost scrise multe cantece, la fel ca si acesta pe care-l vom asculta acum. El se numeste "O ratusca sta pe lac". Pentru ca am stat cam mult in banca, sa incercam sa ne destindem si sa dansam pe melodie. Fiti atenti la mine, caci va voi arata miscarile. Invatatorul cheama un elev ca partener de dans. Sa repetam acum cantecul "Ratustele mele", de data aceasta cu miscari. Fiecare va putea sa faca orice fel de miscari, dar incercand sa redea cat mai corect versurile cantecului. Puteti sa va folositi si de ratustele de jucarie pe care le-ati adus. |
Elevii asculta. Elevii vizioneaza filmul. -Despre ratuste. -"Ratustele mele" Elevii asculta. Elevii asculta. Elevii asculta. -Puii ratelor. -Domestice. Elevii vor explica cuvintele necunoscute si vor alcatui propozitii cu ele. Elevii vor invata cantecul dupa fisele date si imaginile de la tabla si vor colora planse didactice. Elevii vor avea impartite planse cu desene reprezentand versurile fiecarei strofe. Se vor ridica in picioare pe rand, formand 5 grupe. Fiecare grupa va canta strofa corespunzatoare desenului sau. Elevii realizeaza corespondenta. La sfarsit se corecteaza cu colegul de banca. Elevii danseaza pe melodie, repetand miscarile pe care le face invatatorul. Elevii marcheaza cu miscari versurile cantecului. |
Proiectia video Conversatia Auditia muzicala Conversatia Exercitiul Exercitiul Exercitiul Jocul didactic Jocul didactic Jocul didactic |
Calculator CD Calculator CD Fisa cu versuri Imagini Planse didactice de colorat culori Fisa cu versuri Imagini Planse didactice de colorat culori Fisa cu versuri Culori Calculator Videoproiector CD Calculator CD jucarii |
Frontala Frontala Pe grupe Individuala Pe grupe Individuala Frontala frontala |
2 min 1 min 1 min 5 min 7 min 3 min 2 min 2 min |
4. SISTEMATIZAREA SI CONSOLIDAREA CUNOSTINTELOR |
- Ce cantec am invatat astazi? Se va face o expozitie cu desenele elevilor. |
Elevii raspund. |
Conversatia |
Desene |
Frontala |
3 min |
|
5. APRECIERI FINALE |
Se vor prezenta aprecieri finale, individuale si colective. Se vor oferi recompense sub forma de stampile cu ratuste, iar elevilor care au participat activ la lectie li se vor afisa fotografiile pe panoul clasei, in dreptul orei de muzica. |
Conversatia |
Recompense Fotografii |
Frontala |
1 min |
ANEXA 1
RICA NU STIA SA ZICA
Rica nu stia sa zica
Rau, ratusca, ramurica.
Dar de cand baiatu-nvata
Poezia despre rata,
Rica stie-acum sa zica
Rau, ratusca, ramurica.
Care sunt numerele impare pe care le spune rata?
Spune numele unei alte pasari domestice.
Spune un proverb despre pasari.
Da exemplu de o pasare salbatica.
Spune o ghicitoare despre o pasare.
In ce se transforma ratusca cea urata?
Doua rate cracanate,
Langa ele alte sapte.
Cate rate sunt de toate?
Am tot stat si-am numarat,
7 rate inoata-n lac.
Daca una ar pieri,
Pe lac cate vor mai fi?
Trei ratuste sunt pe lac
Si-un ratoi e sub capac.
De le numaram pe toate,
Cate fac? Ghicesti nepoate?
ANEXA 2
SADE RATA PE BUTOI
NUMARAND DIN 2 IN 2,
DIMINEATA MANCAM OUA,
CA SA CRESTEM MARI,
CA SA CRESTEM MARI.
NUMARAND DIN 2 IN 2,
2, 4, 6, 8,
COZONACUL ESTE COPT,
DAR CA SA-L MANCAM,
PE MAINI NE SPALAM.
MACAIND CU DRAG LA NOI,
MAC, MAC, MAC SI IARASI MAC,
PE COPII II VAD CE FAC,
IAR NOI INVATAM,
CUM SA NE PURTAM.
ANEXA 3
RATUSTELE MELE
. RATUSTELE MELE PE APA S-AU DUS,
RATUSTELE MELE PE APA S-AU DUS, 1
STAU CU CAPU-N APA SI CODITA-N SUS,
STAU CU CAPU-N APA SI CODITA-N SUS.
2. RATUSTELE MELE INOATA IN IAZ,
RATUSTELE MELE INOATA IN IAZ, 2
DAU DIN ARIPIOARE SI FAC MARE HAZ,
DAU DIN ARIPIOARE SI FAC MARE HAZ.
3. DUPA ATATA JOACA, FOAMEA A VENIT,
DUPA ATATA JOACA, FOAMEA A VENIT, 3
SI PORNESC GRABITE DREPT LA PESCUIT,
SI PORNESC GRABITE DREPT LA PESCUIT.
4. AU MANCAT MULT PESTE SI S-AU SATURAT,
AU MANCAT MULT PESTE SI S-AU SATURAT, 4
UNA DUPA ALTA SPRE CASA AU PLECAT,
UNA DUPA ALTA SPRE CASA AU PLECAT.
5. MERGAND CATRE CASA, ELE MACANESC,
MERGAND CATRE CASA, ELE MACANESC, 5
STAU APOI LA UMBRA SI SE ODIHNESC,
STAU APOI LA UMBRA SI SE ODIHNESC.
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate