Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
SCHITA DE LECTIE
UNITATEA SCOLARA : Scoala speciala nr.1
CLASA : a IV-a B
INVATATOR-EDUCATOR :
DATA: 16.09.2008
LOCUL DE DESFASURARE: sala de clasa
DURATA LECTIEI : 30 min.
TIPUL LECTIEI : consolidare si evaluare
DISCIPLINA : Ludoterapie
UNITATEA DE INVATARE : Jocuri de numeratie
TITLUL LECTIEI : ,,Hai sa zicem una.''
OBIECTIV CADRU : Stimularea si dezvoltarea capacitatilor psiho-individuale in vederea adaptarii la mediu.
OBIECTIV DE REFERINTA : Stimularea dexvoltarii intelectuale prin exersarea si dezvoltarea proceselor
psihice de baza.
OBIECTIVE OPERATIONALE :
sa asculte o melodie ;
sa redea prin cantec si miscare o melodie ;
sa puna in corespondenta un numar de elemente cu simbolul respectiv ;
METODE : conversatia, observatia, instructajul, demonstratia, exercitiul, jocul didactic;
MIJLOACE : casetofon, casete, joc didactic ,,Creionul fermecat''
MOMENTELE LECTIEI :
1. Moment organizatoric
- pregatirea materialelor necesare lectiei;
2. Captarea atentiei
- prin dans, dand drumul la casetofon
3. Anuntarea temei si a obiectivelor ; motivarea pentru activitate.
Astazi vom canta si vom dansa. As dori sa aflu daca mai stiti sa numarati pana la 10.
4. Desfasurarea actiunii
Se va incepe cu un cantec cu numaratoare pana la 10, pe care-l vom asculta si la casetofon : ,,Hai sa zicem 1, sa se faca 2..''. Cantecul va fi impartit pe fragmente ce vor fi reluate de cateva ori.
5. Evaluarea performantelor
- exercitiu-joc ,,Creionul fermecat'' - punerea in corespondenta a unui numar cu elemente (multime) cu cifra corespunzatoare.
SCHITA DE LECTIE
UNITATEA SCOLARA Scoala speciala nr.1
CLASA : a IV-a B
INVATATOR-EDUCATOR : Ghenu Alina
DATA: 24.09.2008
LOCUL DE DESFASURARE: sala de clasa
DURATA LECTIEI : 30 min.
TIPUL LECTIEI : predare
DISCIPLINA : Ludoterapie
UNITATEA DE INVATARE : asemanari si deosebiri
TITLUL LECTIEI :,,Coloreaza la fel ca mine''
OBIECTIV CADRU : Stimularea autocunoasterii, cunoasterii celorlalti si a mediului inconjurator.
OBIECTIV DE REFERINTA : Explorarea senzoriala vizuala
OBIECTIVE OPERATIONALE :
1- ca coloreze statiu dat urmarind un anumit criteriu
2- sa argumenteze alegerea facuta.
METODE : observatia, conversatia, instructajul, demonstratia, exercitiul;
MIJLOACE : fisa de lucru, creioane colorate.
MOMENTELE LECTIEI :
1. Moment organizatoric
2. Captarea atentiei
3. Anuntarea temei si a obiectivelor ; motivarea pentru activitate.
4. Desfasurarea actiunii
a) instructajul;
Se prezinta fisa de lucru: o foaie A4 , impartita in doua , pe care sunt desenate doua fructe identice ca forma si marime.
b) demonstratia;
Unul din cele doua fructe va fi colorat de mine.
c) exercitiul;
Copilul va trebui sa coloreze celalalt fruct, urmarind detaliile si incercand sa obtina ceva cat mai asemanator cu primul fruct.
5. Evaluarea performantelor
SCHITA DE LECTIE
UNITATEA SCOLARA Scoala speciala nr.1
CLASA : a IV-a B
INVATATOR-EDUCATOR : Ghenu Alina
DATA: 02.10.2008
LOCUL DE DESFASURARE: sala de clasa
DURATA LECTIEI : 30 min.
TIPUL LECTIEI : predare
DISCIPLINA : Ludoterapie
UNITATEA DE INVATARE : asemanari si deosebiri
TITLUL LECTIEI : ,,Coloreaza ce nu este la fel''
OBIECTIV CADRU : Stimularea autocunoasterii, cunoasterii celorlalti si a mediului inconjurator.
OBIECTIV DE REFERINTA : Explorarea senzoriala vizuala.
OBIECTIVE OPERATIONALE :
1- ca coloreze statiu dat urmarind un anumit criteriu ;
2- sa argumenteze alegerea facuta.
METODE : observatia, conversatia, instructajul, demonstratia, exercitiul;
MIJLOACE : fisa de lucru, creioane colorate.
MOMENTELE LECTIEI :
1. Moment organizatoric
-
2. Captarea atentiei
3. Anuntarea temei si a obiectivelor ; motivarea pentru activitate.
4. Desfasurarea actiunii
a) instructajul;
Se prezinta o fisa de lucru in care sunt prezentate 5 seturi de imagini reprezentand cate 3 obiecte. Doua din ele sunt identice. Copilul va trebui sa o coloreze imaginea care nu este la fel si sa argumenteze alegerea facuta.
b) demonstratia;
c) exercitiul;
5. Evaluarea performantelor
SCHITA DE LECTIE
UNITATEA SCOLARA : Scoala speciala nr.1
CLASA : a IV-a B
INVATATOR-EDUCATOR : Ghenu Alina
DATA: 06.11.2008
LOCUL DE DESFASURARE: sala de clasa
DURATA LECTIEI : 30 min.
TIPUL LECTIEI : consolidare
DISCIPLINA : Ludoterapie
UNITATEA DE INVATARE : Orientare, organizare si structurare spatio-temporala
TITLUL LECTIEI : ,,In ce anotimp se intampla ?''
OBIECTIV CADRU : Stimularea autocunoasterii, cunoasterii celorlalti si a mediului inconjurator.
OBIECTIVE OPERATIONALE :
sa observe mediul inconjurator in natura si pe plansa;
sa recunoasca principalele semne ale anotimpului toamna;
METODE : conversatia dirijata, observatia dirijata, instructajul, demonstratia, exercitiul, jocul didactic;
MIJLOACE : joc didactic ,,Anotimpurile'', plansa cu anotimpul toamna.
MOMENTELE LECTIEI :
1. Moment organizatoric
- pregatirea materialelor necesare lectiei;
2. Captarea atentiei
- observarea naturii de la geam ( dirijat) ;
3. Anuntarea temei si a obiectivelor ; motivarea pentru activitate.
4. Desfasurarea actiunii
a) actualizarea informatiilor insusite anterior
Se va prezenta o plansa cu anotimpul toamna. Prin observatie si conversatie dirijata se extrag trasaturile specifice acestui anotimp. La sfarsit se descopera numele anotimpului, prin extragerea concluziei ,Daca pleaca, pasarile, bate vantul, sunt nori pe cer, etc, ce anotimp este ?)
b)consolidarea informatiilor
Se va folosi jocul didactic ,,Anotimpurile''. Din cele patru planse prezente in joc, se alege cea care semnifica toamna. Fiecare plansa are 6 locatii tip puzzle, pe care copilul trebuie sa le completeze cu cartonase. Pe fiecare cartonas este desenat cate un semn specific unui anotimp, ex. : ploaie. Impreuna totalizeaza semnele specifice fiecarui anotimp.
Alegerea cartonaselor se va face prin conversatie dirijata. Copilul trebuie sa motiveze alegerea unui anume cartonas . De ex. ,,Pentru ca toamna pleaca pasarile'', etc.
5. Evaluarea performantelor
Elevul trebuie sa reia singur jocul, fara ajutor.
SCHITA DE LECTIE
UNITATEA SCOLARA : Scoala speciala nr.1
CLASA : a IV-a B
INVATATOR-EDUCATOR : Ghenu Alina
DATA: 09.12.2008
LOCUL DE DESFASURARE: sala de clasa
DURATA LECTIEI : 30 min.
TIPUL LECTIEI : predare
DISCIPLINA : Ludoterapie
UNITATEA DE INVATARE : Comunicare
TITLUL LECTIEI : ,,Soricica dansatoarea''
OBIECTIV CADRU : Formarea conduitelor independente pentru integrarea in plan social.
OBIECTIV DE REFERINTA : Initierea si stabilirea de relatii cu cei din jur, utilizand diverse forme de
comunicare.
OBIECTIVE OPERATIONALE :
sa urmareasca cu atentie povestirea prezentata ;
sa completeze corect imagini lacunare ;
sa recunoasca personajele povestirii ;
sa redea, cu ajutor fragmente din povestire ;
METODE : dramatizarea, conversatia dirijata, observatia dirijata, instructajul, demonstratia, exercitiul, jocul
didactic;
MIJLOACE : jucarii, cartea ,,Soricica dansatoarea'' - povestire in amagini cu autocolante.
MOMENTELE LECTIEI :
1. Moment organizatoric
- pregatirea materialelor necesare lectiei;
2. Captarea atentiei
- prezentarea unui soricel si a unui ursulet de plus ; analizarea lor din punct de vedere cromatic, fizic,
tactil.
3. Anuntarea temei si a obiectivelor ; motivarea pentru activitate.
Ne vom juca cu Soricica. Hai sa aflam povestea ei.''
4. Desfasurarea actiunii
a) prezentarea continutului
Cu ajutorul celor doua jucarii, se va realiza o mini-dramatizare.
b) dirijarea invatarii
Care au fost personajele? Ce a facut soricica? Dar ursuletul? Ce i-a zis soricica ursuletului? El ce i-a raspuns ? Unde au plecat impreuna ? De ce s-a suparat ursuletul ? Tu ce ai fi facut in locul soricicai ?
c) asigurarea feed-back-ului
- prezentarea povestii pe cartea cu imagini.
- completarea imaginilor lacunare cu autocolantele potrivite
5. Evaluarea performantelor
Haideti sa dansam ca Soricica !
Sa facem cornulete asa cum facea si Soricica !
SCHITA DE LECTIE
UNITATEA SCOLARA : Scoala speciala nr.1
CLASA : a IV-a B
INVATATOR-EDUCATOR : Ghenu Alina
DATA: 30.01.2009
LOCUL DE DESFASURARE: sala de clasa
DURATA LECTIEI : 30 min.
TIPUL LECTIEI : predare
DISCIPLINA : Ludoterapie
UNITATEA DE INVATARE :
TITLUL LECTIEI : ,,Completeaza ce lipsete !''
OBIECTIV CADRU : Stimularea autocunoasterii, cunoasterii celorlalti si a mediului inconjurator.
OBIECTIV DE REFERINTA : Formarea si dezvoltarea psihomotricitatii generale.
OBIECTIVE OPERATIONALE :
1. sa completeze imagini lacunare ;
METODE : conversatia dirijata, observatia dirijata, instructajul, demonstratia, exercitiul, jocul
didactic
MIJLOACE : jucarii incomplete, fisa de lucru, carioca .
MOMENTELE LECTIEI :
1. Moment organizatoric
- pregatirea materialelor necesare lectiei;
2. Captarea atentiei
Prezentarea unei masinute fara roti. Rog copilul sa incerce sa se joace cu ea. Va putea ? De ce ?
3. Anuntarea temei si a obiectivelor ; motivarea pentru activitate.
4. Desfasurarea actiunii
a) prezentarea continutului ( instructajul)
Prezentarea unei fise pe care copilul ca trebui sa o completeze. Pe fisa exista mai multe desene
lacunare. De exemplu: o fata de copil fara ochi, o casa fara ferestre, etc.
b) dirijarea invatarii (demonstratia)
Prima imagine lacunara o voi rezolva eu si voi explica ce am facut si de ce am ales sa fac asa.
c) asigurarea feed-back-ului (exercitiul)
Voi indruma copilul sa resolve restul fisei.
5. Evaluarea performantelor
Va primi tot atatea buline rosii cate imagini corecte a completat.
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate