Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
DATA:
CLASA I A
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
DISCIPLINA: Limba romana
TIPUL LECTIEI: consolidare
OBIECTIVE DE REFERINTA:
-sa formuleze clar si corect enunturi verbale potrivite unor situatii date
-sa identifice litere si grupuri de litere , silabe, cuvinte si enunturi in textul tiparit
-sa scrie corect, ingrijit, lizibil propozitii scurte
-sa foloseasca scrierea cu majuscula, punctul, semnul intrebarii
OBIECTIVE OPERATIONALE:
-sa citeasca in ritm propriu textul ,,La Zoo"
-sa scrie corect dupa dictare
-sa ordoneze cuvinte in propozitii
-sa gaseasca antonime pentru cuvinte date
STRATEGII DIDACTICE:
a)METODE: conversatia, metoda fonetico- analitica- sintetica, explicatia, demonstratia, jocul didactic, lucrul in echipa
b)MATERIAL DIDACTIC: plansa mare ilustrata -joc, cartonase cu silabe, fise de lucru
c)BIBLIOGRAFIE: Metodica predarii limbii romane la clasele I-IV, ,,Sa dezlegam tainele abecedarului"
SECVENTELE DESFASURARII LECTIEI
Etapele lectiei |
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
Metode si procedee |
Material didactic |
Forme de organizare |
Organizarea clasei |
Distribui materialul necesar pentru fiecare elev. |
Elevii isi pregatesc cele necesare bunei desfasurari a lectiei |
Conversatia | ||
Verificare |
Joc didactic: ,,Sus steguletul , frate" Verific tema scrisa acasa (ex.. 4 pag. 138). Leaga cuvintele cu acelasi inteles: |
Citesc silabele de pe cartonase si alcatuiesc cuvinte in fata clasei. Citesc rezolvarea temei. a zari- a observa a se agata - a se prinde a se trezi - a se pomeni ghinion - necaz a judeca - a gandi |
Jocul didactic |
Cartonase caietul |
In perechi frontal |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Astazi vom lucra exercitii diverse.La sfarsitul orei de limba romana veti sti sa cititi mai bine, sa alcatuiti propozitii expresive, sa gasiti cuvinte cu inteles opus etc. |
Asculta si constientizeaza obiectivele anuntate. | |||
Dirijarea invatarii Evaluare |
1. Cititi textul ,,La Zoo", in lant. Fac aprecieri, rectificari daca e nevoie. Explicati semnele de punctuatie , acolo unde le intalniti. 2.Descopera cuvintele cu sens opus: 3. Roata grupurilor de litere: ce, ci , ge, gi, che, chi, ghe, ghi Faceti legatura intre desen si grupul de litere care-l contine. 4. Dati mai multe intelesuri cuvantului ,,ochi", ajutandu-va de fisa de pe banca. Alcatuiti propozitii expresive cu ele. 5.Ordonati cuvintele in propozitii: a) la, Alexandra, pian, exerseaza. b) examen , Alex, scoala, are, la. c) xilofon, canta, la, Roxana. d) cu, Mama, bate, frisca, mixer ,un. A. T. Joc de rol: ,,La Zoo" Dictare. |
Citesc textul. Scriu antonimele pe caiet: mic-mare slab-gras jos-sus ghinion- noroc odihnit- obosit Elevii au pe banca si ei cate o fisa cu acelasi joc. Rezolva fisa individual. Dupa ce a expirat timpul rezolvarii temei, numesc unii elevi pentru a da raspunsul corect. 4. Chivuta are ochi albastri. Ea a pregatit un ou ochi. Se zarea un ochi de apa. Vantul a spart un ochi de geam. Bunica a luat un ochi pe andrea. Pe un ochi de aragaz fierbe ceaiul. Tata a pus un ochi de pisica la bicicleta. Alcatuiesc propozitii , folosind cuvintele din plic. Reprezentantul perechii citeste solutia gasita: a) Alexandra exerseaza la pian. b) Alex are examen la scoala. c) Roxana canta la xilofon. d) Mama bate frisca cu un mixer. Scriu dupa dictare. |
Explicatia Explicatia Jocul didactic Autoevaluare Explicatia Jocul didactic |
Manualul Caietul Fisa Plansa mare Fisa Plicuri cu cuvintele Fise de evaluare |
Pe rand Frontal Individual Individual In perechi |
Aceste grupuri de litere le-am folosit in realizarea plansei didactice necesara la ex.3.
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate