Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
CLASA: a X-a
OBIECTUL: Matematica
UNITATEA DE INVATARE: NUMERE COMPLEXE
SUBIECTUL: Rezolvarea in C a ecuatiei de grad II cu coeficienti reali
TIPUL LECTIEI: dobandire de cunostinte
SCOPUL:formarea capacitatii de a rezolva ecuatii, folosind proprietatile nr. complexe
COMPETENTE SPECIFICE:
1.Aplicarea unor algoritmi specifici calculului cu nr. complexe in contexte variate.
2.Alegerea strategiilor de rezolvare in vederea optimizarii calculelor.
3.Determinarea unor analogii intre proprietatile operatiilor cu nr. complexe scrise in forme variate si utilizarea acestora in rezolvarea unor ecuatii.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O1.sa efectueze operatii cu nr. complexe
O2.sa recunoasca si sa calculeze modulul si conjugatul unui nr. complex
O3.sa cunoasca met. de rezolvare a ecuatiei de grad II in C
O4.sa aplice corect formulele invatate
O5.sa-si formeze deprinderi de calcul individual
METODE SI PROCEDEE: conversatia euristica, explicatia, demonstratia, exercitiul, munca independenta
MIJLOACE DE INVATAMANT: manual, planse, proiectul de lectie
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
DESFASURAREA ACTIVITATII
MOMENTELE LECTIEI |
TIMP |
OB. OP. |
DESFASURAREA ACTIVITATII |
METODE SI PROCEDEE |
FORMA DE ORGANIZARE |
EVALUARE |
I. Moment organizatoric |
|
|
Se asigura cadrul optim necesar desfasurarii orei. |
|
|
|
II. Captarea atentiei |
|
|
Se noteaza absentii. Se verifica tema cantitativ,se rezolva la tabla exercitiile cu dificultati. |
exercitiul |
individual |
Verificarea prin sondaj a temei pentru acasa; |
III. Reactualizarea cunostintelor |
|
O1 O2 |
Sunt reamintite cunostinte legate de numere complexe:operatii cu nr. complexe,proprietatile operatiilor,modulul si conjugatul unui nr. complex,puterile lui i. |
conversatia explicatia |
frontal |
Aprecierea raspunsurilor primite. |
IV. Anuntarea scopului si a obiectivelor |
|
|
Astazi vom invata sa rezolvam ecuatii de gradul II cu coeficienti reali,in multimea nr. complexe. Se enunta obiectivele propuse. |
conversatia |
frontal |
|
V. Pezentarea noului continut |
|
O3 O4 |
Forma generala a ecuatiei de grad. II este ax2+bx+c=0, a,b,cIR,a 0. D=b2-4ac Daca D>0,ecuatia are doua solutii reale de forma x1,2=.Daca D 0,ecuatia are doua solutii reale egale x1=x2=.Daca D<o ecuatia are doua solutii complexe.=i de forma x1,2=. |
conversatia euristica explicatia demonstratia |
frontal |
|
VI. Dirijarea invatarii |
|
O3 O4 O5 |
Exemple: 1) Sa se rezolve in C, ecuatiile a) x2 + x + 1 = 0; b) x2 = - 3; c) (x - 1)2 = - 9; d) ( x + 3 )2 = 25; e) x2 - x + 1 = 0. Comentarii: 1) Relatii intre radacini si coeficienti ( relatiile lui Viète): S = x1 + x2 = - ; P = x1 . x2 = 2) Descompunerea in factori liniari: R si a0 are loc: a x2 + b x + c = a ( x - x1 ) ( x - x2 ). 3) Ecuatia in S si P: z2 - S z + P = 0. 4) Forma redusa pentru rezolvarea ecuatiei de gradul al doilea: daca b = 2 b', atunci: x1,2 = 5)Solutiile ecuatiei de grad II cu coeficienti reali si D<o sunt nr. complexe conjugate. Aplicatii 1)Sa se afle ec. de grad II care are solutiile 2+i si 2-i. 2) Fie ecuatia: z2 - 4 z + 5 = 0, cu radacinile:z1, z2 . Sa se rezolve ecuatia si sa formeze ecuatia ale carei radacini sunt: a) u1 = - 1 +z1, u2 = - 1 +z2 ; b) u1 = ; u2 = |
exercitul |
frontal |
orala |
VII. Obtinerea performantei |
8' |
O4 O5 |
Elevii rezolva exercitiile 1,3,6,9,(A) din manual pag.126 |
munca independenta |
individual |
Observarea sistematica a elevilor |
VIII. Asigurarea transferului cunostintelor |
2' |
O3 |
.Se recapituleaza oral notiunile invatate. Se fac aprecieri cu privire la participarea elevilor la lectie si se noteaza elevii activi. |
|
frontal |
Aprecierea raspunsurilor primite. |
IX.Tema de casa |
|
|
Se noteaza pe tabla tema de catre profesor si se dau indicatii. Elevii isi noteaza tema pe caiete. |
|
|
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate