Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
GRUPA: pregatitoare
CATEGORIA ACTIVITATII: ACTIVITATE MATEMATICA
MIJLOC DE REALIZARE: JOC DIDACTIC
TEMA: "De la unu pan`la zece
Cine numara se-ntrece!"
Scop:-verificarea cunostintelor matematice;
-dezvoltarea gustului estetic, atentiei, indemanarii si perseverentei.
Obiective operationale:
a)cognitive:
-sa plaseze diferite jetoane intr-un spatiu dat;
-sa realizeze clasificari dupa anumite criterii;
-sa realizeze siruri de obiecte pe baza unor criterii,
-sa raporteze corect numarul la cantitate si cantitatea la numar;
-sa numere de la 1 la 10 formand sirul numeric crescator;
-sa identifice pozitia unui obiect intr-un sir utilizand numeralul ordinal;
-sa efectueze cu usurinta operatii de adunare si scadere cu 1-2 unitati in limitele 1-10;
b)psihomotorii.
-sa manuiasca corect materialele puse la dispozitie;
c) afective.
-sa coopereze cu echipa;
-sa creeze buna dispozitie si deconectare;
SARCINA DIDACTICA:denumirea corecta a pozitiilor spatiale, realizarea unor serieri, utilizarea numeralului ordinal, ordonare si clasificare.
ELEMENTE DE JOC:intrecerea, surpriza, aplauze, manuirea materialului.
REGULILE JOCULUI: copiii vor rezolva sarcinile primite, vor aseza jetoanele pe panou conform cerintelor.
STRATEGIA DIDACTICA
METODE SI PROCEDEE: explicatia, convorbirea, problematizarea, demonstratia, exercitiul.
MIJLOACE DIDACTICE: panou, cifre, jetoane.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual.
Desfasurarea activitatii
Evenimentul didactic |
Continut stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
Moment organizatoric |
Asigur conditiile necesare unei bune desfasurari a activitatii. |
-frontal |
Comportamentul copiilor |
Captarea atentiei |
Se va face prin intuirea materialului didactic pus la dispozitie. |
-frontal -conversatia -jetoane cu cifre si imagini |
Aprecierea raspunsurilor |
Anuntarea temei |
Se anunta titlul jocului si se enunta in termeni accesibili copiilor, obiectivele ce vor fi urmarite. |
-frontal -explicatia |
Comportamentul copiilor |
Reactualizarea cunostintelor |
Se va numara in sir crescator si descrescator in limitele 1-10, se va cere recunoasterea cifrelor 1-10 si stabilirea vecinilor fiecareia. |
-frontal, individual Jetoane cu cifrele |
Aprecierea raspunsurilor |
Desfasurarea jocului |
Explicarea jocului: Se prezinta sarcina, iar copiii vor duce la indeplinire realizarea acesteia. Jocul de proba: Se cere sa se aseze de-a lungul panoului jetonul ce reprezinta drumul. Jocul propriu-zis: 1.Formarea sirului numeric crescator Se va cere asezarea caselor, de la stanga la dreapta, in ordinea crescatoare a numarului inscris pe fiecare dintre acestea. 2.Formarea unor serieri de obiecte pe baza unor criterii. Se cere: a) Gruparea norilor(mare-mic) b) Gruparea razelor de soare(scurt-lung) c) Gruparea pomilor(scund-inalt) si asezarea acestora pe panou. 3. Plasarea diferitelor jetoane intr-un spatiu dat. Se cere: a)sa se aseze norul mare in coltul din stanga sus al panoului; b)sa se aseze soarele in coltul din dreapta sus al panoului. 4.Recunoasterea cifrelor si al locului pe care il ocupa in sirul numeric. Se cere: a) sa se aseze in jurul norului mare toti norii pe care sunt scrise cifre mai mici decat sase. b) Sa i se ataseze soarelui raze mari pe care sunt scrise cifre mai mari decat patru. c) Sa i se ataseze soarelui razele mici pe care sunt scrise cifrele 5,7,9. 5. Sesizarea diferentelor cantitative dintre diferite obiecte si folosirea corecta a numeralului ordinal. Se cere: a) Sa se aseze in primul pom tot atatea flori cati pomi sunt; (5) b) Sa se aseze in ultimul pom flori cu doua mai mult decat in primul pom; c) Sa se aseze in pomul din mijloc flori cu una mai putin decat in primul pom. Complicarea jocului 1.Efectuarea unor operatii de adunare si scadere cu 1,2 unitati in limitele Se cere. Efectuarea operatiilor de adunare si scadere de pe fiecare petala. Daca rezultatul obtinut este cifra scrisa pe frunzele florilor atunci acea petala apartine florii respective. 2. Compunerea unor probleme simple. Se cere: Sa se compuna o problema folosindu-se de imaginea lacului de pe panou(pa lac se afla trei lebede de culoare alba si doua lebede de culoare neagra). |
-frontal, individual Explicatia, demonstratia, problematizarea. -jetoane. Panou -individual -demonstratia -panou, jeton corespunzator Frontal, individual -conversatia, problematizarea, exercitiul -panou, jetoane(case numerotate de la 1 la 10) Frontal, individual -conversatia, problematizarea, exercitiul -panou, jetoane. Frontal, individual -conversatia, problematizarea, exercitiul -panou, jetoane. Frontal, individual -conversatia, problematizarea, exercitiul -panou, jetoane. Frontal, individual -conversatia, problematizarea, exercitiul -panou, jetoane. Frontal, individual -conversatia, problematizarea, exercitiul -panou, jetoane. Frontal, individual -conversatia, problematizarea, expunerea. -imaginea lacului |
Observarea comportamentului Modul de indeplinire al sarcinii respective Modul de indeplinire al sarcinii respective Comportamenrul copiilor. Modul de indeplinire al sarcinii respective Modul de indeplinire al sarcinilor propuse. Modul de indeplinire al sarcinilor propuse. Modul de indeplinire al sarcinilor propuse. Folosirea unui limbaj matematic adecvat. |
Incheierea activitatii |
Se creeaza o situatie problema: Ana s-a ratacit. O putem ajuta sa ajunga acasa dezlegand misterul urmatoarelor versuri: "La casa numarul doi Dupa usa e-un pisoi. El iti spune mieros: _Ai gresit! De-mi dai un os Iti spun deindata Cum ajungi acasa. Numeri inca doua case Si-nca doua Esti la 6 Scazi una, aduni pe 5 Si-ai aflat nota pe care Orice elev bun o are" E casa numarul 10 Aici Ana locuieste!" |
Frontal, individual -conversatia, problematizarea, exercitiul -panou, jetoane. |
Modul de indeplinire al sarcinilor propuse |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate