Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Data 10 martie
Clasa: a IV-a B
Unitatea de invatamant: Scoala cu clasele I-VIII "Ioan Bancescu" Adancata
Institutor:
Aria curriculara: Matematica si Stiinte ale Naturii
Disciplina: Matematica
Unitatea de invatare: Elemente de geometrie
Tema: Figuri geometrice - Ce stim? Cat stim? Cum stim?
Tipul lectiei: consolidare si sistematizare a cunostintelor
Obiectiv fundamental: consolidarea cunostintelor insusite despre figurile geometrice si aplicarea notiunilor de geometrie
Obiective operationale:
La sfarsitul orei elevii vor fi capabili:
O1 - sa opereze cu terminologia matematica specifica;
O2 - sa deseneze forme plane cu instrumente sau cu mana libera;
O3 - sa identifice si sa numeasca elementele constitutive ale figurilor
geometrice plane;
O4 - sa remarce proprietatile specifice fiecarei figuri;
O5 - sa calculeze perimetrul si aria unor figuri geometrice;
O6- sa aplice cunostintele elementare de geometrie in rezolvarea de exercitii si probleme;
Strategii didactice:
Metode si procedee: exercitiul, conversatia, jocul didactic, problematizarea, explicatia, munca independenta, metoda "trifoiul cu patru foi", metoda cadranelor.
Mijloace de invatamant: fise de lucru, plansa "Figuri geometrice", jetoane "Figuri geometrice", truse de geometrie, carioci
Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe
Resurse: umane - 16 elevi
temporale - 45 minute
Bibliografie:
,, Programa scolara pentru clasele a -III-a si a IV -a", M.E.C., Buc., 2004 ;
Maria Oprescu - Culegere de exercitii si probleme de matematica pentru clasele a III-a si a IV-a, Editura Hieropolis Timisoara, 2003
SECVENTELE LECTIEI |
CONTINUT STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
|||
Metode si procedee |
Mijloace de invatamant |
Mod de organizare |
||||
1. Moment organizatoric |
Asigur conditii optime pentru buna desfasurare a lectiei, pregatesc materialele. |
|
|
|
|
|
2. Captarea atentiei |
Impart jetoanele reprezentand diverse figuri geometrice. |
Explicatia Exercitiul |
Jetoane Carioci |
Individual |
Capacitatea de a rezolva sarcinile date |
|
3. Verificarea temei pentru acasa |
Cat timp elevii completeaza figurile geometrice, astfel incat sa reprezinte un obiect, se realizeaza controlul cantitativ al temei. |
Conversatia Observatia |
|
In perechi Individual |
|
|
4.Anuntarea temei si a obiectivelor |
Informez elevii asupra continutului activitatii si a obiectivelor propuse: exercitii de recunoastere, exercitii de denumire a proprietatilor, exercitii de comparare analizand particularitatile figurilor geometrice, exercitii de aflare a perimetrului. Scriu pe tabla titlul:,, Figuri geometrice". |
Conversatia |
Tabla Caiete |
Frontal |
Capacitatea de concentrare a atentiei |
|
5. Dirijarea activitatii de fixare si consolidare a cunostintelor |
Pentru verificarea cunostintelor propun o metoda inedita si anume trifoiul cu patru foi. Elevii vor fi impartiti in patru echipe, cate 4 elevi in fiecare. Voi prezenta elevilor frunza de trifoi si le explic cum vor completa (fiecarei figuri geometrice ii corespunde o anumita culoare): pe o petala vor scrie definitia figurii geometrice respective, pe a doua vor desena si construi figura geometrica, pe a treia vor nota caracteristicile si a patra petala vor nota modul de calcul al perimetrului. Elevii au la dispozitie 5 minute. Voi solicita echipa cu Frunza I sa vina si sa o prezinte in fata colegilor, apoi sa citeasca enuntul notat pe ea.
- Dupa ce vom citi fisele si vom vedea daca sunt corecte, le vom aseza in jurul primei frunze de trifoi pe care au completat-o la inceput, formand un frumos covoras multicolor. Propun 8 planse, cate 2 pentru fiecare echipa. Elevii, impartiti in 4 echipe, aleg plansele pe care le studiaza timp de 2 minute fiecare si pregatesc raspunsul. Voi solicita echipa cu Plansa I sa vina si sa o prezinte in fata colegilor, apoi sa citeasca enuntul notat pe ea. 1. Afla perimetrul si semiperimetrul unui patrat cu latura de 800 m. 2. Afla perimetrul si semiperimetrul unui dreptunghi cu lungimea de 45 cm si latimea de 25 cm. 3. Afla perimetrul unui triunghi echilateral cu laura de 38 m. 4. Afla perimetrul unui trapez cu baza mica de 6 cm, baza mare de 12 cm, iar laturile neparalele de 7 cm. 5. Perimetrul unui triunghi echilateral este de 141 cm. Aflati cati metri are o latura. 6. Perimetrul unui patrat este de 240 cm. Aflati cati metri are o latura. 7. Perimetrul unui dreptunghi este de 1436 cm, iar lungimea 250 cm. Cati cm are latimea dreptunghiului. 8. Un teren de sport de forma patrata are latura de 32 de metri. Cati metri de sarma sunt necesari pentru a imprejmui terenul cu 3 randuri de sarma. Capcanele geometriei (oral) Avem un patrat si un romb, fiecare cu latura de 6 cm. Care are perimetrul mai mare? Un triunghi are o latura de 5 cm, iar altul de 8 cm. Care are perimetrul mai mare? Alina are un servetel de forma patrata, cu latura de 16 cm.Ea doreste sa puna dantela de jur-imprejur. Ce lungime va avea dantela? Un dreptunghi este format din doua patrate. Aria unui patrat este de 16 cm. Cat este aria dreptunghiului? Perimetrul este tot de doua ori mai mare ? Probleme de constructieDesenati un patrat. Trasati axele de simetrie. Desenati un poligon cu 7 laturi. Formati din el doua patrulatere si un triunghi. Gasiti mai multe variante. Probleme de aflare a perimetrului si ariei Aflati suprafata / aria unui patrat care are perimetrul egal cu 40 m. Un dreptunghi are lungimea de 25 cm, iar latimea de 15 cm. Aflati perimetrul si aria dreptunghiului. |
Conversatia Trifoiul cu patru foi Problematizarea Exercitiul Conversatia Problematizarea Exercitiul Exercitiul Observatia Explicatia Exercitiul |
Tabla Fise sub forma de frunze Fise Tabla Caiet Truse de geometrie |
Frontal Pe echipe Frontal Pe echipe Frontal Pe echipe Frontal Frontal Individual |
Capacitatea de a raspunde solicitarilor sintetizand si sistematizand cunostintele acumulate anterior Capacitatea de a rezolva corect exercitiile de pe fisa respectand cerinta impusa Capacitatea de a raspunde solicitarilor sintetizand si sistematizand cunostintele acumulate anterior Capacitatea de a executa desenele pe caiete si de a gasi solutii |
|
6. Obtinerea performantei |
Prezint spre rezolvare o problema aplicand metoda cadranelor (anexa II). Aceasta problema va fi rezolvata la tabla si pe caiete. Un teren dreptunghiular cu latimea egala cu 90 m, iar lungimea cu 124 m mai mare se imprejmuieste cu un gard. Pentru realizarea gardului s-au folosit 3 randuri de sarma. |
Metoda cadranelor Observatia Problematizarea Explicatia Conversatia |
Truse de geometrie Plansa |
Frontal Individual |
Capacitatea de a observa plansa si de a rezolva corect problema data |
|
7. Evaluarea |
Orientez elevii in rezolvarea celor 2 probleme de pe fisa de evaluare (Anexa III). |
Exercitiul Munca independenta |
Fise de evaluare |
Individual |
Capacitatea de a rezolva cerintele fisei |
|
8. Incheierea activitatii |
Se vor face aprecieri cu privire la modul in care au participat la lectie. Tema pentru acasa (ex. 1, 2 si 3 - pag. 93) |
Explicatia |
|
Frontal |
Capacitatea de a intelege sarcinile temei Se acorda calificative |
|
|
||||||
|
|
Un teren dreptunghiular cu latimea egala cu 90 m, iar lungimea cu 124 m mai mare se imprejmuieste cu un gard. Pentru realizarea gardului s-au folosit 3 randuri de sarma. |
|
a) Cati m de plasa s-au folosit pentru imprejmuirea terenului, stiind ca pentru intrare a fost lasata o poarta de 1 m? |
|
Numele: Data
Fisa de evaluare
Numele: Data
Fisa de evaluare
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate