Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Data : februarie 2006
Locul : Sc ,,T . Cosovei ''-Somova
Clasa : a VI a A
Disciplina : fizica
Tema (subiectul) lectiei : Greutatea corpului .
Tipul lectiei : lectie de predare - invatare
Scopul lectiei : formarea unor priceperi si deprinderi necesare utilizarii unor instrumente
Sustinator :prof.
Tinta urmarita :Stimularea elevilor spre a gandi independent asupra problemelor , solutiilor si modalitatilor de rezolvare a unor probleme
Obiectiv cadru
Dezvoltarea capacitatilor de explorare / investigare a realitatii si de experimentare , prin folosirea unor instrumente si proceduri specifice fizicii
Obiective operationale
O1-stabilirea relatiei dintre masa si greutatea unui corp
O2-identificarea modului de utilizare a unui dinamometru (citirea corecta )
O3-determinarea experimentala a greutatii unui corp cu ajutorul dinamometrului
O4-stabilirea deosebirilor dintre masa si greutatea unui corp
Metode si mijloace de invatamant utilizate
Metode : prelegerea , brainstorming-ul , invatarea prin descoperire , experimentul , eseul de cinci minute
Mijloace :dinamometre , corpuri de masa cunoscuta
Mod de lucru :pe grupe de 4 elevi
Desfasurarea lectiei
MOMENTUL LECTIEI |
CE FACE PROFESORUL |
CE FAC ELEVII |
||||||||||||||||||||
1.Reactualizarea cunostintelor |
-verifica prin intrebari modul in care elevii si-au insusit cunostintele referitoare la masa (respectiv forta ) |
-raspund la intrebarile : a)Ce este masa unui corp ? b)Care este unit. de masura pentru masa in SI ? c)Cum se num.operatia de determinare a masei unui corp ? d)Care este instr.folosit pt.determinarea masei ? e)Ce este forta ? Cu ce instrument se masoara ? f)Care este unit de mas.fol.in SI pentru forta ? |
||||||||||||||||||||
MOMENTUL LECTIEI |
CE FACE PROFESORUL |
CE FAC ELEVII |
||||||||||||||||||||
2.Captarea atentiei |
a)-face trecerea la noua lectie, citind elevilor ,,Legenda marului lui Newton '' , care explica modul in care marele fizician ar fi descoperit legea atractiei gravitationale . Pe cand se plimba in gradina , cufundat in ganduri , dintr-un pom a cazut un mar . Acest fapt l-a facut sa se intrebe cat de mare ar trebui sa fie pomul pentru ca marul sa nu cada pe Pamant , ajungand la concluzia ca si daca varful copacului ar atinge Luna , actiunea fortei de atractie a Pamantului nu ar inceta '' . b)-cere elevilor sa-si exprime oral parerea asupra celor citite , incurajandu-i , fara a face judecati de valoare |
a)-asculta legenda citita b)isi exprima pareri , care vor fi scrise succint pe tabla intr-un colt , unde vor ramane pana la sfarsitul orei |
||||||||||||||||||||
3.Dirijarea invatarii |
a)adreseaza catorva copii intrebarea : Ce greutate ai ? b) face legatura intre legenda citita si titlul lectiei noi ,,Greutatea corpului Diferenta dintre masa si greutatea unui corp -defineste greutatea ca fiind o forta de atractie a Pamantului asupra tuturor corpurilor G=m* g , unde g este acceleratia gravitationala (g=9,8 N / kg) c) indica sarcina de lucru sub forma unui experiment si urmareste si modul in care elevii si-au insusit deprinderile de a manui dinamometrul d) urmareste elevii si intervine la nevoie e)-precizeaza ca valoarea lui g nu este constanta , ceea ce inseamna ca acelasi corp poate avea greutati diferite -ex.-pe Luna , g este de 6 ori mai mica decat pe Pamant -lanseaza intrebarea : ,,Ce greutate ai avea daca ai trai pe Luna ? Concluzii f) -ii indeamna pe elevi ,,sa scape '' din mana diverse obiecte , si sa observe ce se -ntampla g)-revine asupra intrebarii :,,Ce greutate ai ?'' |
a) -noteaza propriile raspunsuri in alt colt al tablei b) noteaza defintia in caiete , alaturi de unitatea de masura -newtonul (N) c) impartiti in grupe de cate 4 , determina greutatea unor corpuri de masa cunoscuta si stabilesc proportionalitatea directa intre masa si greutatea unui corp , trecand datele obtinute intr-un tabel de forma :
e) -isi calculeaza greutatea in noua situatie si stabilesc concluzia f) -deduc ca corpurile cad sub actiunea greutatii , care are directie verticala si sensul indreptat in jos g) -isi calculeaza greutatea in mod corect si compara cu valorile si unitatile de masura indicate de ei la inceputul orei |
||||||||||||||||||||
4. Obtinerea performantei |
a) -cere sa stabileasca caracteristicile masei si a greutatii unui corp si sa le treaca intr-un tabel de forma :
si sa formuleze concluziile |
a)-completeaza tabelul |
||||||||||||||||||||
5 .Asigurarea retentiei si transferului de cunostinte |
a) -se va reveni asupra enunturilor facute la inceputul lectiei si se va face aprecierea veridicitatii lor . |
a)- stabilesc ca masa si greutatea unui corp sunt marimi fizice distincte , dar direct proportionale isi exprima propriile idei argumentand din punct de vedere stiintific |
||||||||||||||||||||
6 .Incheiere |
a) -propune un eseu de 5 minute : 1)Scrieti un lucru pe care l-ati invatat din lectia de azi ? 2)Formulati o intrebare , referitoare la lectie , la care asteptati un raspuns b) - indica tema pentru acasa |
raspund in scris la intrebarile adresate |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate