Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect didactic
SCOALA CU CLASELE I-VIII TOPALU
Data
Clasa: a VIII-a
Profesor:
Durata min.
Disciplina: Dirigentie
Subiectul: - Rolul familiei in societate- schimbari survenite de-a lungul timpului
Tipul lectie: dezbatere
Obiective de referinta:
2.2 Sa manifeste respect pentru exprimarea punctelor diferite de vedere.
2.3 Sa anticipeze schimbarea rolurilor in familie de-a lungul vietii.
Obiective operationale:
O1: sǎ defineascǎ familia;
O2: sa identifice rolul membrilor in familie;
O3: sa indice sentimentele care dau stabilitate familiei;
O4: sǎ indice solutii pentru problemele din familie;
Strategia didactica:
a) Metode si procedee:conversatia, explicatia, jocul didactic, cubul, lucrul in piramida.
b) Mijloace de invatamant: calculatorul, CD, fise de lucru, markere, planse, fise de lucru.
c) Forme de organizare a activitatii activitate pe grupe, activitate frontala, activitate individualǎ, actvitate in perechi.
d) Bibliografie
Scenariu didactic
Evenimentele instruirii |
Timp |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Strategia didactica |
Evaluare |
||||||
Metode de invatamant |
Mijloace de invatamant |
Forme de organizare |
|
||||||||
Moment organizatoric |
1 min. |
noteaza absentele (daca este cazul); |
elevul de serviciu numeste absentii (daca este cazul); |
|
|||||||
Captarea atentiei |
4 min. |
Elevii au avut ca tema sa-si realizeze propriul arbore genealogic. Fisele lucrate se vor expune in clasa. Se va purta o discutie despre ce au descoperit in istoria familiei lor. |
Participa la discutie. |
Conversatia |
Fise de lucru |
frontala |
orala |
|
|||
Anuntarea temei noi si a obiectivelor operationale |
1 min. |
Profesorul anuntǎ tema lectiei si obiectivele pe intelesul elevilor. Se noteazǎ titlul la tablǎ. |
Noteaza in caiete titlul lectiei. |
expunerea |
|
||||||
Dirijarea invatarii |
3 min. O1 min. 14 min. O2 O3 min. O4 |
1. Se initiaza o discutie pornind de la urmatoarele citate: "Daca prima piatra e pusa stramb, atunci peretele va fi stramb pana sus". "S-ar naste si copii crescuti/ De-ar fi crescuti parintii" Goethe 2.Elevii sunt impartiti in sase grupe. Li se da o fisa de lucru (fisa 1), li se cere sa construiasca din cuvinte casa "Familia." Daca elevii nu au idei li se dau cateva sugestii: fericire, armonie, intelegere,iubire, legatura, iertare, grija, atentie, afectiune, devotament, sacrificiu, incredere, bucurie, intelegere, ajutor, rabdare etc.Caramida - cuvant se va amplasa in functie de importanta. Fiecare grupa prezinta frontal si explica desenul. Fiecare grupa trebuie sa rezolve sarcinile de pe o fata a cubului(fisa 2). Elevii sintetizeaza raspunsurile pe coli. Liderul prezinta frontal raspunsurile. Profesorul ii intreaba pe elevii din celelalte grupe daca ei au alte raspunsuri decat colegii lor. . Elevii primesc cate una din 'scrisorile catre redactie' (fisa 3). Elevul se gandeste individual, schiteaza un raspuns; Apoi discuta pe perechi si combina raspunsurile; Formeaza grupe de cate patru elevi si construiesc un raspuns la problema data; Fiecare grupa va nota pe foaia de flipchart rezultatele discutiiilor si liderul le va prezenta clasei. |
Participa la discutie. Elevii deseneaza. Prezinta desenele si argumenteaza alegerea cuvintelor- caramizi. Rezolva sarcinile. Prezinta raspunsurile. Citesc scrisorile. ca Scriu pe coli solutia/ solutiile, sugestiile gasite. |
conversatia Jocul didactic Explicatia Cubul Explicatia Conversatia Lucru in piramida. |
Coli A3 Markere carioci Coli A3 Markere Coli markere |
frontala Activitate pe grupe Activitate pe grupe Activitate pe grupe Activitate pe grupe |
orala Orala Raspunsurile elevilor orala raspunsurile elevilor orala raspunsurile elevilor orala Raspunsurile elevilor |
|
|||
Evaluare formativa |
5 min. O1 |
Alcatuieste un cvintet cu titlul Familia mea. Profesorul explica modul de realizare a unui cvintet. (fisa nr. 4) |
Alcatuiesc cvintetul. Prezinta raspunsurile. |
Cvintetul |
Caietele |
Activitate individuala |
Observarea sistematica Orala |
|
|||
Asigurarea feed-backului |
Pe tot parcursul lectiei intareste raspunsurile bune, le apreciaza, face corecturile cu ajutorul clasei; |
|
|||||||||
Asigurarea retentiei si transferului |
1 min. |
Se anunta tema de data viitoare: - « Stilul de viata personal - avantaj sau piedica in dezvoltarea carierei profesionale ? » |
Noteaza tema. |
Conversatia Explicatia |
Caietul |
Activitatea frontala |
Fisa nr. 1 Construiti din cuvinte o casa pe care o veti numi - Familia. Fiecare cuvant reprezinta o caramida. In functie de importanta cuvantului amplasati caramida in constructie. Fisa nr. 2 1. DESCRIE Descrieti in 5 randuri cum vedeti o familie ideala. 2. COMPARA Pornind de la raspunsul la intrebarea: Considerati ca intr-o familie are mai multe responsabilitati: a) tatal; b) mama; c) amandoi la fel. realizati o comparatie a situatiilor care sa va justifice alegerea facuta (cel mult 5 randuri). 3. ASOCIAZA Asociaza membrii unei familii cu simboluri (cuvinte, desene etc.). Explica de ce ai ales fiecare simbol. ANALIZEAZA In 5 randuri analizeaza - pe baza experientei personale - rolul tatalui si al mamei in educatia copiilor (puteti schematiza). 5. APLICA Imaginati-va o scena de familie. Ce vedeti in scena voastra? Unde s-ar situa copilul? ARGUMENTEAZA In 5 randuri semnificatia zicalei : "Barbatul este capul si femeia gatul". Fisa nr. 3 Scrisoarea 1 'Stimata redactie, Scrisoarea 2 Draga redactie, Suntem niste parinti care nu stiu cum sa se mai descurce. Problema noastra este urmatoarea: Avem un baiat Dinu, care este elev in clasa a VIII-a. Situatia noastra materiala este foarte buna, noi straduindu-ne sa ii asiguram tot ceea ce-si doreste. Pana in clasa a V-a a avut rezultate foarte bune la invatatura insa, din clasa a VI-a, a intrat intr-un cerc de "prieteni" care il sfatuiesc sa fure bani si obiecte din casa pentru a-i cheltui pe jocuri, tutun, alcool, etc. Ce sa facem? Scrisoarea 3
Fisa nr. 4 CVINTET FAMILIA MEA FAMILIA IUBITOARE, MANGAIETOARE PROTEJAND, AJUTAND, INTELEGAND, NE SPRIJINA ALINARE. Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate |