Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect de lectie
Clasa I
Obiectul Limba si literature romana (Abecedar)
Tema Litera "z" mic de tipar
Tipul lectiei: predare-invatare
Scopul lectiei:
familiarizarea elevilor cu litera "z" mic de tipar;
formarea priceperilor si deprinderilor de citire corecta , constienta, fluienta, expresiva.
Obiective operationale:
Cognitive:
O1-sa realizeze analiza fonetica ( sa desprinda si sa izoleze dintr-o propozitie cuvintele
in care se aude sunetul"z"; sa desparta cuvintul in silabe sis a rosteasca clar fiecare
silaba ,sa izoleze sunetul"z" dintr-o silaba si sa-l rosteasca correct);
O2-sa realizeze sinteza fonetica prin reintregirea silabei, a cuvantului, a propozitiei;
O3-sa cunoasca litera "z" mic de tipar ca semn graphic corespunzator sunetului "z"
O4-sa enumere elementele grafice componente;
O5-sa citeasca silabe si cuvinte care contin litera "z";
O6-sa stabileasca locul literei in cadrul cuvantului la inceput, in interior sau la mijloc);
O7-sa citeasca lectia selective;
O8-sa compuna propozitii dupa ilustratii;
Afective
O9-sa participle cu interes la ora;
Strategia didactica:
a)Metode si procedee:lucrul cu manualul, citirea in lant, citirea selective, conversatia, joc didactic, metoda fonetica-analitica-sintetica, explicatia, demonstratia;
b)Mijloace de invatare:plansa cu litera model, fise, alfabetar, decupaje cu fragmente tiparite, manual;
c)Forme de organizare:frontala, individuala, in perechi.
Material bibliografic:
*Ghid de predare a abecedarului de M. Penes, ed. Ana;
*Metodica predarii limbii romane la clasele I-IV,ed. Did. si Ped., Bucuresti, 1991
*Metodica predarii
limbii romane la clasele I-IV, ed. AS'S,
Durata:45 min.
Activitate trandisciplinara:poveste
Nr. crt. |
Etapele lectiei |
op. |
CONTINUT OPERATIONAL |
Resurse |
Evaluare |
|||
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevului |
Procedurale |
Materiale |
|||||
a) |
b) |
|||||||
0 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
I |
Organizarea clasei |
-salutul -pregatirea materialelor necesare pentru ora -stabilesc linistea in clasa | ||||||
II |
Verificarea cunostintelor |
-Ce-ati pregatit pentru astazi la abecedar? -Din cate litere este format grupul de litere ,,che"? -Ce alte grupuri de litere ati mai invatat? Aratati la plansa. -Care este titlul textului pregatit pentru astazi? se realizeaza citirea integrala a textului, apoi citirea in lant; -Cine era Chelareasa? -Cu ce se ocupa ea? -De ce avea imparateasa incredere in ea? -Ce a ajuns Chelareasa? -Cititi prima propozitie marcata cu linie de dialog. -De ce s-a scris linia de dialog? -Ce alte semne de punctuatie mai vedeti in aceasta propozi- tie? Sa explicam rolul lor. -Inchideti abecedarele! |
-Pentru astazi la abecedar am pregatit sunetul si grupul de litere ,,che". -Grupul de litere ,,che" este format din 3 litere: c,h,e. -Am mai invatat urmatoarele grupuri de litere: ,,ce", ,,ci", ,,ge", ,,gi", ,,che". -Titlul textului pregatit pentru astazi este ,,Chelareasa". -Chelareasa este o fata de imparat alungata de la palat. -Ea tinea toate cheile de la palatul unde slujea. -Imparateasa avea incredere in ea pentru ca era harnica cinstita si inteleapta. -Chelareasa a ajuns imparateasa. -elevii citesc -Linia de dialog s-a scris pentru ca vorbeste feciorul -virgula- separa cuvantul care arata chemarea de restul propozitiei; -semnul exclamarii- propozitia exprima o dorinta. |
Conversatia Citire in lant Citire selectiva Conversatia |
Frontal Frontal |
Planse cu grupuri de litere |
Deprinderea de citire corecta si cursiva Deprinderea de citire constienta Cunostintele anterioare referitoare la semnele de punctuatie |
|
III |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
-Recit poezia ,,Barza" de Ilie Mirea si desenez silueta unei berze.(anexa 1) -Se analizeaza cuvantul ,,barza": din cate silabe este alcatuit acest cuvant -Care este prima silaba? -Dar a doua? Cate sunete contine? -Care va este cunoscut? -Ce sunet nu ati invatat? Astazi vom invata sunetul si litera ,,z" mic de tipar. -Trebuie sa fiti atenti sa pronuntati corect sunetul nou, sa identificati litera corespunza- toare acestui sunet, sa cititi corect cuvinte, propozitii. |
-Acest cuvant este alcatuit din doua silabe. -.. ,,bar-" -.. ,,za"(z si a) -.. ,,a" -.. ,,z" |
Metoda fonetico-sintetico-analitica |
frontal |
plansa |
Capacitatea de analiza fonetica |
|
IV |
Predarea cunostintelor |
O3 O4 O2 O1 O6 O5 O7 O8 O5 |
-Cu ce sunet se aseamana? Pentru a rosti corect sunetul ,,z", gura va fi intredeschisa , dintii apropiati, limba spre ei. -Sa rostim impreuna! -Dati exemple de cuvinte care sa contina acest sunet la inceput, in mijloc, la sfarsitul cuvantului). -Care este semnul grafic al sunetului? Sa intuim litera ,,z" mic de tipar pe plansa cu litera model. Un copil prezinta si descrie elementele grafice componente ale literei. -Cu ce litera seamana? Se identifica litera pe decupaje cu texte tiparite. -Deschideti abecedarul la pag.92. Intuirea imaginii -Ce observati in imagine? -Cum arata barza? -Cum i se adreseaza broscuta? -Sa citeasca cineva titlul lectiei. -Cititi lectia in gand (soapta) pentru ca apoi sa o citim cu voce tare. -Sa citim coloana de cuvinte. -Sa alcatuim propozitii cu ajutorul cuvintelor: zbor- zboara; zgomot- zgomote; -Care cuvant contine grupul ,,ua"? -Cum mai numim ziua care a trecut? -Dar care va veni? Se citeste textul in lant. -Se potriveste titlul cu imaginea si textul? Se pun intrebari referi- toarere la continutul textului -Ce face barza cat e ziua de mare? -Ce isi doreste broscuta? -Ce se intampla dupa prima incercare? -Cine o priveste? -Cum se simte broasca? -Cum explicati acest cuvant? Gasiti un cuvant ,,prieten". -Cum o considera barza pe broscuta? De ce? -Sa citim dialogul dintre cele doua vietati! -Numiti semnele de punctuatie intalnite in dialog. -De ce s-a scris semnul in prima propozitie? -Ce rol are virgula? -Ce exprima propozitia rostita de barza? Citesc model lectia Se rezolva un exercitiu pe plansa(anexa 2) |
-Se aseamana cu sunetul ,,s". -dau exemple si analizeaza -Semnul grafic al sunetului este litera. -Seamama cu litera N rasturnat. -Incercuiesc litera ,,z". -.. o barza si o broasca -.. eleganta, ca o doamna -.. politicos -,,z" mic de tipar -elevii citesc -alcatuiesc propozitii -.. ziua -.. ieri -.. miine -2-3 elevi citesc -.. zboara. -.. sa zboare si ea. -.. se trezeste tot in apa. -.. barza -.. incremeneste -.. neclintita, intepenita -.. prostuta -citesc -.. linia de dialog, virgule, semnul ,,!", punct -.. ptr. ca aceasta propozitie exprima un salut. -.. de a desparti cuvintele care arata chemarea de restul propozitiei. -.. o mirare -citesc si rezolva |
Explicatia Demonstratia Metoda fonetico-analitico-sintetica Conversatia Demonstratia Conversatia Citire in lant Conversatia Problemati-zarea Citire pe roluri Conversatia Exercitiul |
Frontal Individual Frontal Frontal frontal |
Plansa Decupaje |
Rostirea corecta a sunetului Capacitatea de analiza fonetica Capacitatea de prezentare a componentelor grafice a unei litere Capacitatea de a alcatui propozitii cu cuvintele indicate Capacitatea de argumentare a folosirii semnelor de punctuatie |
V |
Fixarea cunostintelor |
O4 |
JOC DIDACTIC Scopul: formarea deprinderii de alcatuire a cuvintelor care contin sunetul si litera ,,z". Sarcina didactica: sa compuna un cuvant din initialele cuvantului ghicit. Regula jocului: elevul care numeste cuvantul corect va alege cartonasul cu litera initiala a cuvantului In final se va compune cuvantul ,,zarzar" |
-asculta sarcina si regula jocului |
Joc didactic, Explicatia |
frontal |
alfabetar | |
VI |
Tema pentru acasa |
-De citit lectia de cel putin 5 ori. -De alcatuit trei propozitii cu cuvintele care contin sunetul ,,z". | ||||||
VII |
Incheierea lectiei |
-aprecieri generale si individuale asupra modului in care elevii au participat la lectie ACT.TRANSDISCIPLINARA -Ce cuvant am construit in jocul didactic desfasurat? -Cum se numeste fructul lui? -Cu ce pom se inrudeste? -Cand infloresc caisii si zarzarii? Am sa va citesc o mica poveste din care veti afla de ce infloresc acesti pomi primavara timpuriu. |
-.. zarzar -.. zarzare -.. cu caisul -.. primavara timpuriu |
Eu sunt bun desenator:
Fac o barza-ntr-un picior.
Desenez un cioc lung, mare,
Si un semn de intrebare,
Si-un oval pe betisoare:
Betisoarele-s picioare.
De-nteles este usor:
Barza sta intr-un picior;
Asa-i place ei mai bine.
Pe celalalt, zgarcit il tine.
Gata barza?Stati o clipa:
Varfu-i negru la aripa
Si asa sa-l colorati.
Dupa asta nu uitati:
Pe picioare si pe cioc
Dati cu rosu, nu de foc
Dar tot cu o culoare vie,
Rosie portocalie.
Sa citim urmatoarele cuvinte apoi sa adaugam grupul ,,ua". Ce cuvinte obtinem?
v nea(ua)
v cafea(ua)
v zi(ua)
v perdea(ua)
v manta(ua)
v masea(ua)
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate