Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Profesor: Fertu Aurora
Data
Clasa: a VIII-a B
Obiectul: Limba engleza
Subiectul lectiei ,,Ready for lift off?.
Competente specifice
Obicte operationale:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O1-sa desprinda ideile principale din lectie
O2 sa alcatuiasca intrebari pe baya textului
O3 sa identifice calitatile unui astronaut
O4 sa se integreye in activitatile de grup
Strategii didactice
· Metode si precede:
-conversatia -cadranele
-explicatia -chiorchine
-lucrul cu manualul
-lucrul individual
-lucrul pe grupe
-lucrul pe echipe
· Mijloace
-Manualul SNAPSHOT, Started Student`s Book, Brian Abbs, Chris Barker, Ingrid Freebairn, ed. Longmain.
-fise de lucru
-flip-chart
-markere
-coli A4 si A3
-tabla
·Forme de organizare
Activitate frontala
Activitate pe grupe
SCENARIU DIDACTIC:
I.Moment organizatoric-2 min.
II.Verificarea temei: (ex.3, pag, 47)-5 min.
III.Anuntarea temei si obiectivelor opertationale-2 min.
Cadrul didactic scrie pe tabla titlul lectiei. Le prezinta obiectivele.
IV.Desfasurarea lectiei-35 min.
Etapa I - Exercitiu de ,, spargere a ghetii":
Cadrul didactic a distribuit elevilor fise de lucru si incurajeaza elevii sa completeze in test grila (ANEXA 1).
Elevii completeaza testele grila si explica de ce au ales respectivele raspunsuri.
Etapa a II-a - cadranele
Cadrul didactic citeste cu glas tare textul sport si il traduce, distribuie elevilor coli A3 si ii roaga pe elevi sa imparta coala de hartie data de profesor in patru si sa completeze cele patru cadrane cu urmatoarele cerinte:
I. Un desen vizualizat in timpul lecturii;
II. Notati 2-3 activitati periculoase pe care un astronaut le face de obicei;
III. Notatii sentimentale trezite de lectura;
IV. Dati un nou titlu textului/povestirii.
I. |
II. |
III. |
IV. |
Elevii vor fi impartiti pe grupe si vor avea la dispozitie cateva minute pentru a citi cerintele si pentru a rezolva exercitiile. Elevii completeaza, si sub atenta monitorizare a profesorului rezolva cadranele cu ajutorul markere-lor si apoi completeaza pe grupe informatiile reprezentate in cadrane dupa care citesc cu glas tare cele mai bune variante.
Etapa a III-a - metoda explozia stelara (starbursting)
Profesorul imparte clasa pe grupe si propune o problema:
Elevii vor scrie problem ape o coloana de hartie si vor insira mai multe intrebari care au legatura cu ea. Grupurile vor lucra pentru a elabora o lista cu intrebari diverse. Profesorul coordoneaza activitatea si intervine atunci cand I se cere ajutorul.
V. Indicarea temei pentru acasa (ex
VI. Evaluarea activitatii - 4 min.
Profesorul va face pe parcursul orei aprecieri verbale, va inmana echipei castigatoare diploma iar la sfarsitul lectiei va nota elevi care au raspuns bine si au efectuat si tema corespunzatoare.
SCENARIU DIDACTIC
I. Moment organizatoric - 2 min
II. Verificarea temei: (ex., pag.)-5 min.
III. Anuntarea temei si obiectelor operationale -2 min.
Cadrul didactic scrie pe tabla titlul lectiei. Le prezinta obiectvele urmarite in
cadrul acestei lectii.
IV.Desfasurarea lectiei - 35 min
Etapa I - Exercitiu de ,,spargere a ghetii``:5 min
Profesorul propune elevilor sa comenteze ce inseamna pentru ei proverbul ``prietenul la nevoie se cunoaste``!
Eleviivor aduce argumente prin care sa demonstreze cat de bine explica aceste cateva cuvinte realitatea si vor da exemple.
Etapa a II-a - tubelul predictiilor
Profesorul le explica elevilor ca vor citi o poveste in grupuri de cate patru elevi si ca se vor opri in aanumite locuri pentru a face predictii si a le verifica. Vor trebuii sa construiasca urmatorul table:
PARTEA I
CE CREZI CA |
CE DOVEZI AI? |
CE S-A INTAMPLAT? |
CE
CREZI CA |
CE DOVEZI AI? |
CE
S-A INTAMPLAT? |
PARTEA II
PARTEA III
CE CREZI CA |
CE DOVEZI AI? |
CE S-A INTAMPLAT? |
Cand vor ajunge la prima oprire, grupele se vor opri din citit sit imp de un minut vor prezice ce se va intampla in continuare.Apoi isi noteaza predictia in spatial din prima coloana, sub intrebarea<ce crezi ca se va intampla?>corespunzatoare partii I a povestirii.Elevii,vor nota dovezile pe care le-au gasit in prima parte si pe care se bazeaza predictia lor.In continuare vor citi pana la urmatorul punct de opeire, vor revedea predictiile facute inainte si vor completa coloana a III-a.procedeul va fi efectuat de catre elevi si pentru urmatoarele doua parti.
V. Indicarea temei pentru acasa ex 15, pag.58) - 2 min.
VI. Evaluarea activitatii-4 min
Profesorul va face pe parcursul orei aprecieri verbale, iar la sfarsitul lectiei va nota elevii care au raspuns bine si au efectuat si tema corespunzator.
Data:
Profesor:
Clasa:a VI-a B
Obiectul:Limba engleza
Scoala:
Unitatea:What was it doing
Lectia:``A lucky escape.``
Tipul de lectie:predare-invatare
Competente specifice:
Obiective operationale:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O - sa desprinda ideile principale din lectie
O - sa faca predictii asupra faptelor din text
O sa compare predictile cu faptele reale din text
Strategii didactice:
. Metode de procedee:
-conversatia, tabelul predictiilor, explicatia, lucrul cu manualul, lucru individual, lucru pe echipe, lucru pe grupe.
Mijloace:
-Manualul SNAPSHOT, Intermediate Student`s Book, Brian Abbs, Chris Barker, Ingrid Freebairn, ed. Longmain.
- fise de lucru
- culori
- coli A4
- tabla
. Forme de organizare:
- Activitate frontala
- Activitate individuala
- Activitate pe grupe
V. Indicarea temei pentru acasa (ex 3, pag.43) - 2 min
VI. Evaluarea activitatii-4 min.
Profesorul va face pe parcursul orei aprecieri verbale, iar la sfarsitul lectiei va nota elevii care au raspuns bine si au efectuat si tema corespunzator.
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate