Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Scoala: SAM Siretel
Clasa: a-I-a A
Aria curriculara : Limba si comunicare
Disciplina: Abecedar
Unitatea de invatare: Silaba. Cuvantul - element de comunicare
Subiectul: Sunetul si litera "C" mare de tipar.
Tipul Lectiei: Predare - invatare
Scopul Lectiei: Consolidarea literelor invatate, insusirea notiunii de reprezentare grafica si dezvoltarea auzului fonematic.
Obiective Operationale
O1 -Sa enumere cuvinte care contin sunetul "c" precizand silaba in care apare(la inceput, la mijloc sau la sfarsit);
O2 - Sa alcatuiasca propozitii pe baza imaginilor din manual;
O3 - Sa faca analiza fonetica a unor cuvinte ce contin litera "C" mare de tipar;
O4 - Sa citeasca corect si constient, in ritm propriu, lectia din Abecedar
O5 - Sa recunoasca si sa incercuiasca litera "C" mare de tipar intr-un text dat;
Forma de organizare: Frontal, Individual
Metode si procedee : metoda fonetica analitico sintetica, conversatia, explicatia, problematizarea si observatia.
Materiale didactictice: Abecedar, fise, alfabetar
Bibliografie
Marcela Penes "Abecedar" Manual pentru clasa I, Ed. Ana, Bucuresti 2004
* Pruna Stancu Maria, Stoica Anastasia "Modalitati de eficientizare a invatari citirii si scrierii" Ed. Aramis, Bucuresti 2004.
Desfasurarea Lectiei
Nr crt |
Secventele lectiei |
Ob. Op |
Continutul instructiv - educativ |
Strategie Didactica |
Evaluare |
Moment organizatoric Verificarea cunostintelor anterioare Trecerea la lectia noua Predarea invatarea noilor cunostinte Asigurarea retentiei si a feed backului Incheierea lectiei |
O1 O2 O3 O4 O6 |
Pregatirea materialelor necesare desfasurarii lectiei Stabilirea ordinii si linistii in clasa. Voi intreba care este titlul lectiei anterioare Ii voi pune sa citeasca lectia in lant in diferite moduri(primul cuvant, al doilea, al treilea, , prima coloana, a doua coloana, integral) Voi cere copiilor sa dea exemple de cuvinte care contin sunetul "c" la inceput, la mijloc si la sfarsit Le prezint imaginea din manual.Ea iulustreaza o fetita care deseneaza o floare numita mac,aflandu-se in cadrul naturii.Langa un copac se afla si un catel.Copiii trebuie sa formeze propozitii cu ajutorul imaginilor. Voi face lectura selectiva. Aplic metoda fonetica analitico sintetica pentru propozitia "Carmen picteaza o floare." Cate cuvinte are propozitia? (patru) Care este primul cuvant (Carmen) Cate silabe are primul cuvant (doua silabe)
Care este al doilea cuvant (picteaza) Cate silabe are al doilea cuvant (trei silabe)
Care este al treilea cuvant ( o) Cate silabe are al trilea cuvant (o silaba) -Care este al patrulea cuvant (floare) -Cate silabe are cuvantul (doua silabe)
:floa-re. Sa pronuntam inca o data primul cuvant:Carmen. Care este primul sunet? (C) Intreb daca elevii stiu in ce situatii scriem cu litera mare (la inceput de propozitie, nume de persoane, localitati, etc) Deoarece Carmen" este un nume de persoana se va scrie cu litera mare. Anunt lectia noua: Astazi vom invata "sunetul si litera C mare de tipar. Intuirea literei "C mare de tipar - se prezinta o plansa cu litera "C" (anexa) - cer copiilor sa observe componenta literei. Intuirea imaginei din manual cer copiilor sa deschida manualele la pagina 41. -discutam despre imaginea din manual care ilustreaza o fetita pictand. cer elevilor sa dea nume care incep cu litera C personajelor din imagine. -discutam pe baza imaginei despre ceea ce fac personajele, ce discuta,etc. -dam titlul imaginei Citirea model a textului aplicarea metodei fonetica analitico sintetica pentru fiecare cuvant se va citi in gand apoi voi alege cate un elev pentru a citi primul nume, un alt elev al doilea nume, etc, prima propozitie, a doua propozitie Exercitii de recunoastere a literei "C" mare de tipar, de citire si de despartire in silabe a cuvintelor care au in alcatuire litera "C" .(fisa 1) Mai intai le explic si dau un exemplu de pe fisa dupa care lucreaza individual; Cer sa caute litera "C" mare de tipar in alfabetare Voi face aprecieri asupra modului in care s-a desfasurat ora ; Dau tema pentru acasa. (anexa) |
Conversatia Observatia Metoda fonetica analitico-sintetica Conversatia Observatia Conversatia Problematizarea Explicatia Demon- stratia Munca indepen-denta |
Capacitatea de a observa Capacitatea de a comunica oral Capacitatea de citire corecta,constienta Deprinderea de a lucra individual |
Anexa Fisa de lucru
1.Incercuieste litera C !
Carina e cu Crina in camera.La ele vine Cami.Ea are in mana un crin.Crinul miroase puternic.Ce parfum placut imprastie in jur!
2.Citeste!
ac ca-na Car-men cre-ma
rac nu-ca Ca-ri-na a-mic
mac Ian-cu Ni-cu a-cum
arc An-ca A-ni-ca mier-curi
cuc Ri-ca Ma-ri-ca I-ca
3.Scrie in caseta numarul silabelor:
ca-me-ra cu-nu-na
A-u-ri-ca
crin
cui Car-mi-na
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate