Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC DE LECTIE
DATA
CLASA VII
PROFESOR -
OBIECTUL - GEOGRAFIA CONTINENTELOR EXTRAEUROPENE
EDITURA - Corint
SUBIECTUL LECTIEI - RESURSELE NATURALE SI ECONOMIA AMERICII
TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, insusire de cunostinte noi
COMPETENTE GENERALE
Utilizarea limbajului specific in prezentarea si explicarea realitatii geografice a continentului American
Utilizarea corecta a numelor proprii si a termenilor in limbi straine
4. Raportarea realitatii geografice la un suport cartografic si grafic
7. Dobandirea unor deprinderi si tehnici de lucru pentru pregatirea permanenta
COMPETENTE SPECIFICE
1.4 Construirea unui text coerent utilizand termeni geografici ;
2.2 Citirea corecta a denumirilor si termenilor geografici din limbi straine
4.3 Pozitionarea corecta a elementelor geografice pe reprezentarile cartografice
4.1 indentificarea principalelor elemente naturale si socio economice reprezentate pe harta Lumiii;
7.8 Sa analizeze elemente din realitatea observata direct sau indirect ;
OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili :
O1 - sa precizeze 2-3 resurse naturale de suprafata pe baza informatiilor din manual
O2 - sa indentifice cele 2 puteri economice din N si S Americii precizand 2-3 ramuri economice reprezententative ale fiecarui stat cu ajutorul textului din manual
O3 - sa indentifice 2-3 tipuri de agricultura practicate pe acest continent in urma analizarii textului din manual
O4 - sa numeasca principalele tipuri de transporturi ale acestui continent citind si interpretand textul si harta din manual
O5 - sa indentifice pe baza imaginilor presentate regiunile turistice ale continentului America
O6 - sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare.
STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristica
METODE SI PROCEDEE : observarea libera si dirijata,
conversatia, problematizarea, expunerea, lucrul cu harta, comparatia, descrierea
MATERIALUL DIDACTIC - Harta fizica si politica a Lumii, reprezentari grafice,
atlasul geografic, manualul, imagini videoproiectate .
MATERIAL BIBLIOGRAFIC - manualul " Geografia continentelor"
clasa VII, Octavian Mandrut
" Statele lumii"- S. Negut, I. Nicolae
" Didactica geografiei"- M. Dulama
- Elemente de didactica aplicata - Nicolae Ilinca si Colab
DESFASURAREA LECTIEI
Ob. Opert. |
Dozare |
Momentele lectiei |
Activ. de predare - invatare |
Strategii didactice |
Evaluare |
|
Actv. prof. |
Actv. elevilor |
|||||
Organiz. clasei |
- verif. prezentei elevilor - aranj. materialului necesar lectiei |
Pregatirea caietelor si a docum. scolare |
Observarea |
Atentionare Aprecieri |
||
Verif. orala a cunostint. din lectia anter. cu titlul " Harta politica a Americii " prin intreb. scurte |
Adreseaza interogatii de control privitoare la continuturile predade si invatate anterior. |
Asculta, analizeaza, gandesc si formuleaza raspunsurile asteptate, fiind indrumati de prof. Un elev arata la harta si precizeaza pozitia geografica |
Dialogul |
Analiza raspunsurilor, stimularea elevilor si evaluarea rezultatelor invatarii |
||
Pregatirea aperceptiva |
Pe ce continent se afla cea mai dezvoltata tara din punct de vedere economic? |
Elevii sunt atenti si raspando sub indrumarea prifesorului |
Conversatia |
Observarea comportamentului elevilor, stimularea participarii elevilor la formularea raspunsului. |
||
Anuntarea lectiei noi si a obiectivelor propuse |
- Noteaza titlul lectiei pe tabla si anunta oral obiectivele urmarite: RESURSELE NATURALE SI ECONOMIA AMERICII |
Îsi noteaza titlul si asculta cu atentie |
Conversatia |
Anuntarea lectiei noi si a obiectivelor propuse |
||
O1 |
Dirijarea predarii - invatarii |
Sa citim textul si harta din manual si sa indentificam principalele resurse de suprafata si de subsol ale Americii . |
Citesc pe harta din atlasul geografic ( sau manual) si formuleaza raspunsul correct sub indrumarea profesorului. |
Conversatia euristica Lucrul cu harta |
Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsul dat de alti colegi |
|
O2 |
Pe baza informatiilor din text sa indentificam cele doua mari puteri economice ale continentului American Sa indentificam 2-3 ramuri ce au o mare importanta pentru aceste tari Sa le indicam la harta |
Elevii analizeaza textul din manual si indentifica ca aceste state sunt S.U.A. si Brazilia - Citesc documentele expuse spre analiza. - Localizeaza - Reflecteaza - Sub indrumarea profesorului, elevii explica faptele sesizate, le mentioneaza si aplica in alte situatii cunostintele invatate. |
Problematizarea Lucru cu harta si manualul |
Idem |
||
O3 |
Sa analizam textul din manual si sa precizam principalele tipuri de activitati agricole desfasurate pe acest continent Profesorul le explica faptul ca in America de nord Aricvultura este modernizzata si se desfasoara in ferme specializzate si in acele Belturi ( centuri ) |
Citesc documentele expuse spre analiza. - Localizeaza - Reflecteaza - Sub indrumarea profesorului, elevii explica faptele sesizate, le mentioneaza si aplica in alte situatii cunostintele invatate. |
Conversatia Problematizare Lucru cu manualul si harta |
Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsul dat de alti colegi |
||
O4 |
Sa indentificam principalele tipuri de transporturi Ale Americii Sa indentificam pe harta Magistrale feroviare : - Halifax- Montreal Vancouver/ in Canada - New York- Saint Louis- Buenos Aires- Santiago de Chile- Valparaiso /in Argentina si Chile Indentificati pe harta autostrazile : Panamaericana Alaska/S.U.A.- Puerto Mont/ Chile-lungime peste 15.000 km Transamazonia Oc. Atlantic - Lima/Peru-lungime aproximativ 5500 De ce pe acest continent s-au dezvoltat cele mai lungi magistrale feroviarwe si rutiere ? Analizand harta din manual sa precizam principalele porturi de la oceanul Pacific si Atlantic. |
Elevii citesc hartile si precizeaza principalele tipuri de transporturi intalnite pe acest continent. Elevii noteaza in caiete.aceste trasnsporturi -Localizeaza fiecare magistrala feroviara si precizeaza principalele orase traversate Elevii localizeaza pe harta din manual principalele magistrale feroviare si rutiere Un elev iese la harta si localizeaza aceste magistrale . Sunt atenti si raspund sub indrumarea profesorului. |
Lucru cu harta Conversatia |
Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsul dat de alti colegi |
||
O5 |
Profesorul prezinta principalele activitati si regiuni turistice ale Americii cu ajutorul imaginilor videoproiectate Sa indentificam pe harta principalele regiuni turistice din SUA, Mexic, Canada, Brazilia |
- Analizeaza documentele expuse si sub indrumarea profesorului constata deosebiri. Elevii privesc imaginile expuse. Noteaza in caiete. |
Conversatia euristica Lucru cu harta |
Idem |
||
- 4' |
Atingerea feed- backului |
Explicati marea varietate a resurselor si activitatilor economice desfasurate pe continentul American . |
Reanalizeaza, sintetizeaza si explica varietatea geografica in functie de suprafata, diversitatea reliefului, a conditiilor de clima si de vegetatie, a modului de populare a teritoriului. |
Exercitii geografice |
Stimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor si evaluarea prin note. |
|
O6 |
Asigurarea si intensificarea retentiei si transferului cunostintelor |
Completati fisa de evaluare cu informatiile corespunzatoare. |
Selecteaza informatiile pentru completarea si formularea corecta a raspunsurilor. |
Interogatiile de control si dialogul. |
Evaluarea finala |
|
Precizarea activitatilor pe care elevii le vor desfasura acasa |
Comunica sugestiile si continuturile ce vor fi parcurse spre studiu. |
Asculta si noteza. |
Explicarea |
Observarea comportamentului elevilor |
SCHEMA LECTIEI
Schema lectiei se va intocmi la tabla
RESURSELE NATURALE SI ECONOMIA AMERICII
Resurse naturale de suprafata
Hidroenergie - Columbia, Colorado (America de N )
Parana, Orinoco, Amazon ( America de Sud)
Paduri bazinele fluviilor Amazon,
Resurse naturale de subsol :
Petrol - zona golfului Mexic
Minereu de fier - Regiunea Marilor Lacuri
SE Braziliei
- Minereuri neferoase - Muntii Stancosi ( pb, zn)
- Muntii Anzii - Cupru
- minereuri auroargentifere - Muntii Cordilieri
-Ne Americii de Sud
PRINCIPALELE ACTIVITATI ECONOMICE
Industria - principalele state industrializate
Statele Unite ale Americii, Canada- atomoenergie, hidroenergie, productia de aluminiu,plumb, cupru produse ale industriei chimice, lemnului, materialelor de constructie, textile si alimentare
Brazilia - hidroenergie , constructii de masini( automobile, masini agricole, nave9 diferite produse ale industriei chimice, lemnului, materialelor de constructii, textile, alimentare
Agricultura
Se cultiva : forum, grau, soia, trestie de zahar, cafea, citrice, bumbac, tutun, legume,
Se cresc : bovine,cabaline, ovine, caprine, cameline ( lama) porcine,pescuitul (pe coasta atlantica si pacifica)
TRANSPORTURILE
Feroviare : -caile ferate masoara in America de Nord 400 000 km lungime iar in America de sud 112 000 km
Magistrale feroviare : - Halifax- Montreal Vancouver/ in Canada
- New York-
Saint Louis-
Buenos Aires- Santiago de Chile- Valparaiso /in Argentina si Chile
Transporturile rutiere - are cca 7 milioane km lungime in America de N si 2,5 mil km in America de sud
Magistrale rutiere Panamaericana Alaska/S.U.A.- Puerto Mont/ Chile-lungime peste 15.000 km
Transamazonia Oc. Atlantic - Lima/Peru-lungime aproximativ 5500 km
Transporturile maritime si fluviale :
Porturi fluviale: dispune de cel mai important sistem de navigatie interioara de pe Glob Marile Lacuri - Sf. Laurentiu
porturi oceanice
Oc. Pacific:
Oc. Atlantic :
Rio de Jaeiro, La Plata, Buenos Aires,
Transporturi aeriene
Principalele aeroporturi: Chicago, New York, Atlanta, Los Angeles,
Brasilia, Buenos Aires,
Turismul
Statiuni turistice : Miami , Malibu Denver, Sun Valley/S.U.A, Acapulco/ Mexic
Copacabana Brazilia, Mar del Plata Argentina, Vina del Mar /Chile
- obiective si atractivitati turistice
vestigiile civilizatiilor precolumbiene (azteca + mayasa in Mexic, incasa Cuzco si Machu Picchu in Peru) marile orase (New York, Washington , Buenos Aires, Ciudad de Mexico, Caracas, Bogota, La Paz ) carnavalurile populare (ex.Brazilia Rio de Janeiro)
- tari cu activitate turistica importanta
Statele Unite ale Americii, (loc II pe glob dupa Franta) Canada, Mexic Brazilia
O1 sa indentifice 2-3 tipuri de agricultura practicate pe acest
continent in urma analizarii textului din manual
O2 sa precizeze 2-3 resurse naturale de suprafata pe baza
informatiilor din manual
O3 sa indentifice cele 2 puteri economice din N si
precizand 2-3 ramuri economice reprezententative ale fiecarui
stat cu ajutorul textului din manual
O4 - sa numeasca principalele tipuri de transporturi ale
acestui continent citind si interpretand textul si harta din
manual
O5 - sa indentifice pe baza imaginilor presentate regiunile
turistice ale continentului
O6 sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare.
OBIECTIVE OPERATIONALE.
La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili :
Agrocultura este foarte diversificata regional, ca urmare a factorilor naturali si
social-politici
America de Nord se cultiva : porumb, grau,bumbac, sfecla de zahar, soia,
tutun,citrice si zarzavaturi.
America Centrala si de Sud predomina plantatiile de cacao, cafea, trestie de zahar,
bumbac si citrice;
Se cresc : - bovine,cabaline, ovine, caprine, cameline ( lama) porcine,pescuitul (pe
coasta atlantica si pacifica), animale pentru blana (vizoni, vidre)
1.AGRICULTURA
Resurse naturale de suprafata
Hidroenergie
- Columbia,
Orinoco,
Amazon (
Paduri
bazinele fluviilor Amazon,
Resurse naturale de subsol :
Petrol
si carbuni - zona golfului
Minereu de fier - Regiunea Marilor Lacuri SE Braziliei
Minereuri neferoase - Muntii Stancosi ( pb, zn)
- Muntii Anzii - Cupru
Minereuri auroargentifere - Muntii Cordilieri
-Ne Americii de Sud
2.Resurse
Feroviare : -caile ferate masoara in
de sud 112 000 km
Magistrale
feroviare : -
- New
York- Saint Louis-
- Buenos
Aires- Santiago de Chile-
Transporturile maritime si fluviale :
Porturi fluviale: dispune de cel mai important sistem de navigatie interioara de pe Glob
Marile Lacuri - Sf. Laurentiu
Porturi oceanice :
Oc.
Pacific:
Oc. Atlantic :
Rio de Jaeiro, La Plata, Buenos Aires,
Transporturi aeriene
Principalele aeroporturi: Chicago, New York, Atlanta, Los Angeles,
Transporturile feroviare,maritime,fluviale
si aeriene
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate