Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect Didactic
Data: 24.01.2008
Obiectul: Limba si literatura romana
Clasa a V-a A
Tipul lectiei de receptare a unei opere epice
Subiectul: " Vizita" de I.L.Caragiale
Profesor Aurica Nicoara
Scoala Gimnaziala Nr.11
Obiective cadru:
2. Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala
3. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris
Obiective operationale:
a) Cognitive:
La sfarsitul orei elevii vor fi capabili:
O: sa citeasca expresiv si corect textul;
O2: sa precizeze locul si timpul in care se petrec intamplarile din opera " Vizita";
O3: sa indice personajele operei;
O4: sa surprinda cateva trasaturi ale personajului Ionel;
O5: sa recunoasca modul de expunere dominant ;
O6: sa priveasca personajele principale in relatie cu celelalte personaje si cu mediul in care traieste;
O7: sa rezume oral subiectul operei.
b) Afective:
O1`: sa " guste" sub aspect emotional, atmosfera comica prefigurata de autor;
O2`: sa participe cu interes la lectie;
Strategia didactica:
a) Metode si procedee: lectura expresiva, lucrul cu manualul, conversatia euristica, lectura pe roluri, jocul didactic, lectura selectiva;
b) Forme de organizare activitate frontala in alternanta cu activitate individuala;
c) Mijloace de invatamant fise de lucru, tabla, textul suport din manual
d)Resurse si managementul timpului:
- spatiu de lucru: sala de clasǎ
- capacitatile normale de invatare ale elevilor
- cunostintele lor anterioare;
- timpul: 50 minute.
e) Modalitati de evaluare evaluare frontala, evaluare orala;
f) Bibliografie :
Programe scolare pentru clasele V-VIII. Aria curricularǎ: limba si comunicare, Bucuresti, 1999;
Vistian Goia, Didactica limbii si literaturii romane, ed. Dacia, Cluj-Napoca, 2002;
Nicolae Eftenie, Introducere in metodica studierii limbii si literaturii romane, ed. Paralela 45, 2001;
Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii si literaturii romane. Ghid teoretico-aplicativ, Polirom, Iasi, 1999;
Pamfil, Alina, Limba si literatura romana in gimnaziu. Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, Bucuresti, 2003.
Desfasurarea activitatii
Organizarea clasei.
Actualizarea cunostintelor dobandite anterior/ captarea atentiei
Verificarea temei.
Li se cere elevilor sa-si aminteasca in ce opere literare studiate naratiunea a fost modul principal de expunere.
Exercitiu de " spargere a ghetii": " Cvintetul"
Pornind de la cuvantul vizita, ce va fi scris pe flip-chart, elevii vor trebui sa gaseasca:
3. Anuntarea subiectului si a obiectivelor operationale:
Profesorul le spune elevilor ca in aceasta ora vor citi una din operele de mici dimensiuni ale lui I.L.Caragiale, " Vizita" si le comunica obiectivele operationale.
4. Dirijarea procesului de invatare
Profesorul citeste expresiv textul. Elevii asculta sau urmaresc cu atentie textul reprodus in manual. Li se solicita sa indice cuvintele pe care nu le-au inteles, in eventualitatea in care exista astfel de situatii. Daca este cazul se explica aceste cuvinte cu participarea intregii clase, cu sprijinul profesorului sau consultandu-se dictionarul.
Elevii sunt antrenati in exercitii de lectura expresiva, pe roluri, pentru a imprima sensurile textului prin pauze, accente, ritm si ton .
Li se cere elevilor sa rezume oral subiectul operei.
Profesorul imparte fise de lucru copiilor. Se va lucra individual, evaluarea se va face frontal si individual. ( Anexele 1, 2)
5. Asigurarea retentiei si a transferului
Se da ca activitate independenta la alegere, una din temele:
Rezumati, in scris, naratiunea " Vizita";
Alcatuiti o compunere inspirata din scrierea lui Caragiale, in care sa relatati ( povestiti) " ispravi" ale unui Ionel din zilele noastre.
ANEXA 1
PROF. AURA NICOARA
FISA DE LUCRU
Rezolva cerintele urmatoare:
Timpul si spatiul:
Identifica- in text- cuvintele care arata momentul si locul de desfasurare a intamplarii povestite in opera literara "Vizita".
.Ce detalii ale mobilierului si ale altor obiecte sunt surprinse in descrierea salonului doamnei Popescu ?
Actiunea :
Aranjeaza ideile principale de mai jos in ordinea desfasurarii evenimentelor in text :
Ionel face un zgomot asurzitor cu toba si cu trambita .
Ajuns acasa , naratorul constata ca Ionel ii pusese dulceata in sosoni.
Ionel necajeste servitoarea , fiind gata sa rastoarne masina de spirt.
Jucandu-se cu sabia , Ionel o loveste pe mama sa in obraz.
Povestitorul face o vizita d-nei Popescu, cu ocazia onomasticii fiului ei, caruia ii duce cadou o minge.
Baiatul lesina, speriind-o pe mama sa
Jucandu-se cu mingea, Ionel rastoarna cafeaua musafirului.
Mama este incantata de felul cum fumeaza Ionel.
Personajele:
4.Identifica personajele din text
in ordinea aparitiei-
in ordinea importantei-
Clasifica-le in: - principale- - secundare-
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate