Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de invatamant: Scoala de arte si meserii Stornesti
Propunator: Inv.
Data
Clasa a III-a
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Limba si literatura romana
Unitatea de invatare : Vestitorii Primaverii . Intelegerea continutului mesajului .
Subiectul: Textul liric ( versul , strofa ) ; Text suport : Vestitorii primaverii de G. Cosbuc
Tipul lectiei: comunicare si insusire de noi cunostinte
Obiectivul general Dezvoltarea capacitatii de citire corecta, fluenta, constienta si expresiva a unui text cu adoptarea intonatiei impuse de continut si semnele de punctuatie; activizarea vocabularului si dezvoltarea capacitatii de exprimare corecta, fluenta,in propozitii logice ; extragerea mesajului transmis de poet.
Obiective operationale :
a) cognitive:
O1 - sa recunoasca aspectele legate de timp,spatiu,personaje,trasaturi specifice caracteristice anotimpului primavara ;
O2 - sa identifice expresii si imagini artistice din continului poeziei ;
O3 - sa evidentieze mesajul transmis de autor ;
O4 - sa recunoasca parti de vorbire studiate in continutul textului si diferite situatii de comunicare ;
O5 - sa creeze poezii ;
b)psihomotorii:
O6 - sa citeasca corect,fluent,expresiv,adoptand intonatia impusa de semnele de punctuatie ;
O7- sa se exprime corect,cursiv,in propozitii logice ;
O8 - sa formuleze propozitii cu expresii si cuvinte noi intalnite in text ;
O9 - sa ilustreze prin enunturi sensurile diferite ale cuvintelor date ;
c)afective:
O10 - sa-si exprime trairile afective declansate de citirea si interpretarea textului,precum si fata de bucuriile primaverii;
O11 - sa colaboreze cu colegii in grup;
Metode si procedee conversatia ,lectura explicativa, observarea sistematica, explicatia ,brainstorming-ul ,metoda ciorchinelui ,exercitiul ,problematizarea ,munca in echipa ,turul galeriei,,munca independenta.
Forme de organizare : frontala ,individuala ,pe grupe
Mijloace de invatamant: Prezentare in Microsoft Power Point , videoproector , laptop, fise de lucru si evaluare.
Bibliografie : 1. Curriculum national 2004
Didactica limbii si literaturii romane in invatamantul primar ,autor Ioan Serdean
3. Ora de limba romana ,abordare integrata , autori Eugenia Gavril ,Dorina Berehoi, Raluca Rusu,Ionela Sirghi ,Elena Boureanu, Ana Cojocariu, Oana Grivinca, Silvia Radu, Raluca Rusu ,Irina Manca .
Nr. crt. |
Secventele lectiei |
Ob. Op. |
Continutul instructiv-educativ |
Metode si procedee |
Evaluare |
Moment organizatoric |
● Se creeaza conditiile optime pentru desfasurarea lectiei : pregatirea materialului didactic necesar,stabilirea linistii si ordinii ; ● Indrum activitatea de pregatire a copiilor. | ||||
Verificarea cunostintelor |
● Se discuta cu elevii despre proba de evaluare din ora precedenta. |
conversatia | |||
Captarea atentiei |
O1 O7 |
● Vor fi prezentate cu ajutorul videoproectorului cateva ghicitori despre primavara. (Anexa 1). Elevii vor trebui sa descopere raspunsurile . ● Solicit elevilor sa descopere prin metoda ciorchinelui toate sintagmele,expresiile si conexiunile pe care le produce in mintea lor cuvantul ,,primavara." ● Se va lucra frontal ● Dirijez conversatia in asa fel incat sa scot in evidenta bucuria sosirii primaverii si insemnatatea acestui anotimp ce insufleteste natura,sufletele omenesti,incanta ochiul si aduce caldura inimii . ● Solicit elevilor sa dea exemple de pasari calatoare . |
Problematizarea Brainstorming Metoda ciorchinelui Conversatia Munca independenta |
Evaluez rapiditatea elevilor Evaluez cunostintele elevilor despre primavara |
|
Anuntarea temei noi |
● Anunt elevilor tema noua ( Poezia ,,Vestitorii Primaverii ,, de G. Cosbuc) si de asemenea obiectivele urmarite ; ● Se scrie titlul si autorul pe tabla si pe caiete ; ●Prezint portretul scriitorului si cateva informatii despre opera sa cu ajutorul videoproectorului. ; ● Elevii vor primi si ei o fisa cu aceste date. Fisa va fi atasata portofoliului.(Anexa 2) . |
Explicatia Observarea sistematica |
Evaluez capacitatea de a retine date biografice ale unei persoane |
||
Dirijarea invatarii a) citirea model b) citirea in gand c) citirea cu voce tare d) analiza textului |
O1 O3 O7 O10 O6 O8 O9 O6 O1 O2 O3 O7 O10 O11 O2 O3 |
● Poezia va fi citita cu ajutorul unei prezentari in Microsoft Power Point ,insotita de fond muzical adecvat. ● Elevii vor fi intrebati ce sentimente au trait pe parcursul citirii , despre ce este vorba in poezie. ● Se va cere elevilor sa citesca poezia zumzaind , pe fond muzical ● Solicit cativa elevi pentru a citi poezia o data; le cer elevilor sa depisteze cuvintele noi ; ● Se explica noile cuvinte ; ● Elevii vor primi o fisa (Anexa 3 ); vor avea de asociat cuvintele cu explicatia potrivita. Activitatea se va realiza frontal ; ● Voi solicita elevii sa integreze cuvintele noi in enunturi proprii. ; ● Se va realiza o citire in lant ; ● Se va discuta despre forma si continutul textului : - Ce fel de text este? - Cate strofe are? - Cate versuri? - Cui se adreseaza poetul? - De unde ne dam seama ? - Cine sunt vestitorii primaverii ? - De unde se intorc pasarile calatoare ?( se va arata la harta) - De ce sunt straine in alte tari ? - Cine a simtit lipsa pasarilor ? - Dati exemplu si de alta poezie in care codrul sufera astfel. ● Citire selectiva ● Activitate in perechi- ciochinele "Selectati schimbarile din natura la venirea pasarilor si completati enunturi cu acestea!" ●Activitate frontala -Fiecare elev are o fisa cu poezia . Versurile sunt grupate pe tablouri.. Cu ajutorul meu vor extrage cuvintele "care ne fac sa auzim" , "cuvintele care ne fac sa vedem " si sentimentele transmise prin intermediul acestora.(Anexa4) . |
Demonstratia Conversatia Munca independenta Lectura explicativa Exercitiul Conversatia metoda ciorchinelui explicatia demonstratia problematizarea |
Evaluez atentia elevilor Evaluez modul de citire Evaluez capacitatea de a integra in enunturi proprii cuvinte noi -observarea sistematica a comportamentului elevilor in descoperirea raspunsurilor corecte Evaluez capacitetea de a selecta cuvinte dupa indicatiile date, capacitatea de a decodifica mesajul transmis |
|
Obtinerea performantei |
O4 O5 O11 |
● Voi imparti efectivul de elevi in trei grupe . Fiecare grupa va primi drept sarcina sa creeze patru versuri , finalul fiecarui vers fiind un substantiv dat.(Anexa 5) ; ● Se citesc versurile obtinute ; ● Se apreciaza cele mai reusite versuri. . |
Munca in echipa Turul galeriei |
Evaluez capacitatea de a crea un scurt text liric |
|
Incheierea activitatii |
Observatii, aprecieri colective si individuale. - aprecierile vor fi facute tinand cont de urmatoarele criterii : - implicarea pe tot parcursul lectiei ; - formularea raspunsurilor ; - gradul de creativitate ; - complexitatea raspunsurilor ; - acuratetea scrisului si a cititului. |
conversatia |
Evaluare formativa |
||
Tema pentru acasa |
● Se noteza tema pentru acasa : exercitiile 2 si 6 ,pagina 87 din manual. ● Se explica tema. |
explicatia |
Anexa1
Ziua se mareste,
Zapada se topeste,
Gradina a-nverzit,
Cine a sosit?
Voinicel cu haina alba,
Iese primul din zapada
Si vesteste-n toata tara
Ca soseste primavara?
Lungi picioare si inalta,
E stapana peste balta.
Coada ca o furculita,
Rosioara sub codita,
Iarna plec de-aici din tara,
Primavara ma-ntorc iara.
Anexa 2
FISA AUTOR
Poetul a vazut lumina zilei la 8 septembrie 1866 ,la Hordou , in tinutul Nasaudului , fiind al optulea copil dintre cei 15 frati .Tatal sau era preot.
Si-a petrecut copilaria in sat ,alaturi de mama sa ,care i-a deschis gustul pentru lectura. Urmeaza cursurile facultatii ,dar le intrerupe din motive financiare.
A fost redactor la revista Tribuna .
A scris creatii de o deosebita valoare : Poezii patriotice :Cantece de vitejie , balade, poezii pentru copii :Iarna pe ulita , Povestea Gastelor etc.
S-a stins din viata la 9 mai 1918.
Casa memoriala
Anexa 3
sihastru |
poezie/ cantec romanesc care exprima sentimente de dor, dragoste si jale |
miazanoapte |
om care traieste singur ,retras de lume , in post si rugaciune |
imn |
padure tanara |
doina |
punct cardinal aflat in directia stelei polare, nord |
crang |
Cantec/poezie de lauda , de preamarire a unui eveniment / erou |
Anexa 4
Versurile |
Cuvinte care te fac sa vezi |
Cuvinte care te fac sa auzi |
Sentimente traite |
Dintr-alte tari,de soare pline, Pe unde-ati fost si voi straine, Veniti, dragi pasari,inapoi- Veniti cu bine ! | |||
De frunze si de cantec goi, Plang codrii cei lipsiti de voi. | |||
In zarea cea de veci albastra Nu v-a prins dragostea sihastra De ce-ati lasat? Nu v-a fost dor De tara voastra? | |||
Voi ati cantat cu glas fierbinte Naturii calde imnuri sfinte, Ori doine dragi,cand v-ati adus De noi aminte! Strainilor voi nu le-ati spus Ca doine ca ale noastre nu-s? | |||
Si-acum veniti cu drag in tara! Sa revedeti campia iara, Si cuiburile voastre-n crang! E vara, vara! | |||
As vrea la suflet sa va strang, Sa rad de fericit , sa plang! Cu voi vin florile-n campie, Si noptile cu poezie, Vin vanturi line, calde ploi, Si veselie. Voi toate le luati cu voi Si iar le-aduceti inapoi! |
Anexa 5
Grupa I
.gradinile
..albinele
..floare
calatoare
Gupa. a II -a
..cucul
.satucul
.cantare
..sarbatoare
Grupa a III-a
..tara
..primavara
.verdeata
.dimineata
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate