Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE
Date generale:
Student:
Facultatea: Automatica si Calculatoare
Anul de studiu: IV
Specialitatea studentului: Automatica si Informatica Industriala
Scoala de aplicatie: Colegiul PTc "Gheorghe Airinei"
Anul de studiu(clasa): X K
Specialitatea elevilor: Informatica
Disciplina la care se sustine lectia: Informatica
Subiectul lectiei: Structuri de date
Tipul de lectie: de achizitionare de noi cunostinte
Timp: 90 minute
Locul de desfasurare: sala de clasa
I. PROIECT DE INSTRUIRE
1. Competente specifice
Cod |
Continutul competentei specifice |
CS1 |
Definirea conceptului de structura de date |
CS2 |
Utilizarea structurilor de date de tip lista (implementare, acces la elemente, manipulare structura) |
2. Obiective pedagogice operationale
CodTip |
Continutul obiectivului |
Conditii de probare |
Criteriul de reusita |
O1/ cognitiv |
Sa reprezinte colectii de date utilizand conceptul de structura de date. |
Se ofera 3 exemple reale de colectii de date care pot fi implementate sub forma unor structuri de date. |
Identificare a 2/3 din caracteristicile structurilor de date corespunzatoare colectiilor date. |
O2/ cognitiv |
Sa utilizeze conceptul de lista liniara alocata secvential pentru implementarea unei structuri de date. |
Se ofera un exemplu de colectie de date pentru implementarea sub forma de lista lniara alocata secvential. |
Reprezentarea corecta a structurii in proportie de 90%. |
O3/ cognitiv |
Sa efectueze operatii asupra listelor alocate secvential. |
Se ofera un exemplu de lista liniara alocata secvential. |
Descrierea corecta a secventei de etape pentru realizarea operatiilor asupra listei in proportie de 72.5% |
O4/ cognitiv |
Sa opereze cu conceptul de lista alocata simplu si dublu inlantuit. |
Se ofera un exemplu de colectie de date pentru implementarea sub forma de lista alocata inlantuit. |
Reprezentarea corecta a structurii in proportie de 90%. |
O5/ cognitiv |
Sa efectueze operatii asupra listelor alocate inlantuit prin utilizarea vectorilor. |
Se ofera un exemplu de structura de lista alocata simplu inlantuit. |
Descrierea corecta a secventei de etape pentru realizarea operatiilor asupra listei in proportie de 72.5% |
3. Organigrama continutului de instruire
Arii de continut |
Subarii de continut |
Codul obiectivului |
1. Conceptul de structura de date |
Deducerea utilitatii structurilor de date Caracteristicile unei structuri de date Codificarea elementelor Relatia intre elemente Operatiile posibile asupra structurii |
O1 |
2. Metode de implementarea a structurilor de date |
Prezentarea structurii de lista liniara Exemple de utilizare 2.3 Trecerea in revista a posibilitatilor de implementare. Principiul de alocare secventiala Principiul de alocare simplu inlantuita Principiul de alocare dublu inlantuita |
O2 , O4 |
3. Liste alocate secvential |
Implementarea operatiilor de manipulare a structurii de date in cazul utilizarii principiului alocarii secventiale Accesul la un nod al listei Inserarea unui nou element in lista Stergerea unui element. 3.2 Deducerea avantajelor si dezavantajelor acestui model de implementare. |
O3 |
4. Liste alocate inlantuit |
4.1 Implementarea operatiilor de manipulare a structurii de date in cazul implementarii pe principiul alocarii secventiale Accesul la un nod al listei Inserarea unui nou element in lista Stergerea unui element. 4.2 Deducerea avantajelor si dezavantajelor folosirii listelor alocate inlantuit. |
O5 |
4. Diagrama obiective - continut
Codul obiectivului |
Succesiunea de parcurgere a continutului de instruire (coduri) |
O1 |
→ 1.2 → (1.2.1 → 1.2.2 → 1.2.3) |
O2 | |
O3 |
3 → 3.1 → (3.1.1 → 3.1.2 → 3.1.3) → 3.3 |
O4 | |
O5 |
5. Setul de probleme, exercitii, aplicatii (situatii de invatare)
Cod |
Continutul problemei |
P1 |
Dati exemple de colectii de date. |
P2 |
Analizati elementele comune ale urmatoarelor probleme : gestiunea unei gradini zoologice, pastrarea evidentei unei colectii de CDuri, alcatuirea unui arbore genealogic |
P3 |
Identificati elementele esentiale care definesc un obiect in cadrul unei colectii (un animal de la Zoo, un CD din colectia dvs. de CDuri, o persoana sau un oras) |
P4 |
Enumerati operatiile care ar trebui efectuate in cazul evidentei colectiei de CDuri |
P5 |
La ce foloseste implementarea unei legaturi intre elementele unei colectii de date? |
6. Complexul multimedia
6.1 Lista mijloacelor de invatamant componente
Nr. crt. |
Denumire |
Cod |
Continut |
Manual |
M |
Informatica, Manual pentru clasa a X-a Cap III "Structuri de date" |
|
Fisa aplicatie |
FA |
Problemele P1.P5 |
7. Proiectul de instruire
7.1 Planul actiunii de instruire
Cod |
Secventele lectiei |
L1 |
Secventa introductivaSecventa pentru obiectivul O1 Secventa pentru obiectivul O2 Secventa pentru obiectivul O3 Secventa pentru obiectivul O4 Secventa pentru obiectivul O5 Secventa finala |
7.2 Proiectul de instruire al lectiei L1
Timpul (minutul) |
Obiective pedagogice |
Etapele ciclului de invatare a obiectivului |
Continutul de instruire |
Metodele de invatamant |
Probleme exercitii, aplicatii |
Formele de organizare (sarcina/participarea/ desfasurarea activitatii) |
Mijloace de invatamant |
Secventa introductiva |
Conversatie |
frontala/colectiva/dirijata | |||||
O1 |
Identificarea operatiilor componente |
Discutie |
frontal/colectiv/dirijat |
M |
|||
Exersarea operatiilor componente si corectarea lor |
Determinarea elementelor ce descriu structura de date. |
Instruire prin problematizare |
P2, P3 |
M, FA |
|||
Exersarea deprinderii in ansamblul ei |
Expunere Conversatie |
P2, P3 |
frontal/individual/ dirijat |
FA |
|||
Conexiune inversa finala |
Dezbatere Rezolvare de probleme |
frontal/colectiv/dirijat | |||||
O2 |
Identificarea operatiilor componente |
Aplicarea conceptului de lista liniara asupra colectiilor de date |
Expunere Conversatie |
frontal/colectiv/dirijat |
M |
||
Exersarea operatiilor componente si corectarea lor |
Identificarea operatiilor ce se pot efectua asupra structurii definite. |
Expunere Conversatie |
P2, P3 |
diferentiat/grupe/dirijat |
M, FA |
||
Exersarea deprinderii in ansamblul ei |
Instruire prin problematizare |
P4 |
frontala/ individual/ dirijat |
M, FA |
|||
Conexiune inversa |
Dezbatere Rezolvare de probleme |
frontal/colectiv/dirijat | |||||
O3 |
Identificarea operatiilor componente |
Operatii cu liste alocate secvential |
Conversatie |
frontal/individual/dirijat |
M |
||
Exersarea operatiilor componente si corectarea lor |
Operatii cu liste alocate secvential |
Dezbatere Prezentare |
P4 |
frontal/colectiv/dirijat |
M, FA |
||
Exersarea deprinderii in ansamblul ei |
Idem |
Efectuare de exercitii |
P3 , P4 |
frontal/individual/ independent |
M, FA |
||
Conexiune inversa finala |
Idem |
Dezbatere |
P 3 |
frontal/colectiv/dirijat |
M, FA |
||
O4 |
Identificarea operatiilor componente |
Metode de reprezentare a listelor - principii de alocare |
Expunere Conversatie |
frontal/colectiv/dirijat |
M |
||
Exersarea operatiilor componente si corectarea lor |
Idem |
Expunere Conversatie |
frontal/colectiv/dirijat |
M |
|||
Exersarea deprinderii in ansamblul ei |
Idem |
Expunere Conversatie |
frontal/colectiv/dirijat |
M |
|||
Conexiune inversa finala |
Metode de reprezentare a listelor |
Dezbatere Rezolvare de probleme |
frontal/colectiv/dirijat |
M |
|||
O5 |
Identificarea operatiilor |
Implementarea operatiilor definite, pe modelul de structura simplu inlantuita. |
Dezbatere |
P4 |
frontal/colectiv/dirijat |
M, FA |
|
Exersarea operatiilor componente si corectarea lor |
Idem |
Conversatie Exercitiu |
frontal/individual/ dirijat |
M |
|||
Exersarea deprinderii in ansamblul ei |
Idem |
Instruire prin problematizare |
P3 , P4 |
frontal/individual/ independent |
M, FA |
||
finala |
Idem |
Dezbatere Rezolvare de probleme |
P5 |
frontal/colectiv/dirijat |
M, FA |
||
Secventa finala |
Revederea concluziilor |
Conversatie |
T |
frontala/individuala/ independenta |
M, FA |
7.3 Desfasurarea lectiei L1
Obiectiv operational |
Etapele lectiei si evenimentele instruirii |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Strategia didactica |
Evaluare |
Timp |
||
Metode/procedee de invatamant |
Mijloace de invatamant |
Forme de organizare a activitatii elevilor |
||||||
1. Moment organizatoric 0-5 |
||||||||
Conversatie |
| |||||||
2. Pregatirea conditiilor de desfasurare a activitatii 5-10 |
||||||||
Captarea atentiei |
Incearca sa trezeasca curiozitatea elevilor facand referire la situatii reale ce implica lucrul cu colectii de date |
Asculta si urmaresc cele spuse de profesor |
Expunere Conversatie | |||||
Noteaza titlul lectiei in caiete |
Expunere |
frontala/colectiva/ dirijata | ||||||
3. Desfasurarea activitatii de predare- invatare 10 - 75 |
||||||||
O1. Sa reprezinte colectii de date utilizand conceptul de structura de date. |
Transmiterea de noi cunottinte |
Solicita elevilor sa defineasca in cuvinte proprii conceptul de structura si sa exemple de colectii de date. Directioneaza discutia si ofera informatii suplimentare |
Dau exemple, discuta, analizeaza. |
Conversatie Problematizare |
M, FA (P1) |
frontal/colectiv/dirijat | ||
O2 Sa utilizeze conceptul de lista liniara alocata secvential pentru implementarea unei structuri de date. |
Exercitiul. Conversatie |
M, FA (P2, P3) |
frontal/grupe/dirijat | |||||
O3 Sa efectueze operatii asupra listelor alocate secvential. |
Conversatie Dezbatere Exercitiu |
M, FA (P4), |
frontal/colectiv/dirijat | |||||
O4. Sa opereze cu conceptul de lista alocata simplu si dublu inlantuit |
Identifica elementele structurii ; realizeaza reprezentarea grafica ; definesc lista |
Exercitiu Conversatie. |
M, FA (P2, P3) |
frontal/grupe/dirijat | ||||
O5 Sa efectueze operatii asupra listelor alocate inlantuit prin utilizarea vectorilor. |
Solicita elevilor sa identifice operatiile posibile; ofera sugestii si indicatii suplimentare. Discuta impreuna cu elevii modul de implementare. |
Conversatie Dezbatere Exercitiu |
M, FA (P4), | |||||
5. Analiza rezultatelor activitatii si elaborarea concluziilor 7 |
||||||||
Conversatie Instruire prin problematizare Explicatia |
frontal/colectiv/ independent |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate