Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect de lectie
Data: 7 decembrie 2007
Scoala: cu Clasele I-VIII Floresti, Prahova
Clasa: IA
Propunatoare: inv.
Obiectul: limba romana
Subiectul: Sunetul si litera e/E( de tipar si de mana)
Tipul: lectie mixta
Durata: 2x 45'
Obiectiv fundamental: formarea capacitatii elevilor de a recunoaste si de a scrie corect litera individual, dar si in silabe si cuvinte
Obiective operationale:
O1 - sa citeasca corect silabe, cuvinte ce contin literele studiate;
O2 - sa scrie corect silabe, cuvinte ce contin literele studiate;
O3 - sa desparta corect in silabe cuvintele date;
O4 - sa precizeze pozitia sunetului "e" in cadrul unui cuvant;
O5 - sa dea exemple de nume care incep cu "E";
O6 - sa identifice, prin incercuire, litera "e/E" in cadrul cuvintelor;
O7 - sa scrie corect litera "E" de mana;
O8 - sa compuna o problema dupa un desen.
Metode si procedee: conversatia, conversatia euristica, explicatia, demonstratia, execitiul, citirea selectiva, activitatea individuala.
Material didactic : plansa cu litera "e/E", biletele cu cuvinte, palarie, abecedar, caiete speciale.
DESFASURAREA LECTIEI
Momentele lectiei |
Op. |
Activitatea propunatoarei |
Activitatea elevilor |
Metode si procedee |
1. Moment organizatoric |
Asigur conditiile necesare desfasurarii orei in conditii optime. |
Elevii isi pregatesc cele necesare pentru inceperea orei. | ||
2. Reactualizarea cunostintelor |
Verific tema din punct de vedere calitativ si cantitativ. Expun plansa literei "e". Le cer elevilor sa recite poezia literei "e". Ii solicit apoi sa intoneze strofa a doua din cantecul "Acum e toamna, da!" |
Elevii recita poezia. Elevii intoneaza strofa ceruta din cantec. | ||
3. Captarea atentiei |
Le prezint elevilor o palarie "magica" in care se afla biletele cu silabe si cuvinte alcatuite din literele cunoscute. Ei trebuie sa extraga cate un biletel, sa il citeasca si sa scrie pe tabla cuvantul sau silaba respectiva. |
Elevii sunt atenti la explicatii. |
EXPLICATIA |
|
2.Reactualizarea cunostintelor |
O1 O2 O3 O4 |
Scriu pe tabla data si titlul. Numesc elevii care sa extraga biletele. Le atrag atentia celorlalti elevi sa scrie in caiete ce scriu colegii lor pe tabla. Fac analiza cuvintelor: silabe, sunete. Le cer elevilor sa citeasca lectia pe care au avut-o de pregatit: Litera "e". Le cer exemple de cuvinte care il contin pe "e" la inceput, la mijloc sau la sfarsit. |
Elevii scriu si ei in caiete data si titlul. Elevii numiti ies in fata clasei, il citesc si scriu pe tabla cuvantul sau silaba respectiva. In acest timp, ceilalti scriu in caiete. Elevii precizeaza numarul de silabe, de sunete, pozitia unui sunet in cadrul cuvantului. Elevii citesc selectiv lectia, in functie de cerintele invatatoarei. Elevii dau exemplele cerute. |
EXERCITIUL CITIREA SELECTIVA |
4. Anuntarea temei si a obiectivelor |
Ii anunt pe elevi ca astazi vom invata litera "E", aratandu-le-o pe plansa si scriind-o pe tabla. Urmeaza apoi sa invatam litera de mana, scriind-o si in cuvinte. |
Elevii asculta si privesc plansa. |
EXPLICATIA DEMONSTRA-TIA EXPLICATIA |
|
5. Prezentarea noului continut si dirijarea invatarii |
O5 O6 |
Ii intreb pe elevi cand se foloseste in scriere litera mare. Le cer elevilor sad ea exemple de nume care incep cu "E". Le dau elevilor cate o fisa pe care este scrisa o poezioara : "Ene si Emil au mere, Ema si Elena, pere. Eduard are alune, Iar Erica, numai prune. Desenati si colorati Fructele acestor frati!" Elevii trebuie sa incercuiasca literele "e/E". Le cer elevilor sa intuiasca imaginea din abecedar. Citesc model lectia. Solicit apoi elevii sa o citeasca. Demonstrez la tabla scrierea literei "E" de mana, analizand elementele componente. Le cer elevilor sa exerseze litera in aer, pe banca, pe caietele cu foaie velina. |
Elevii precizeaza ca folosim litera mare in scrierea numelor. Elevii exemplifica. Elevii incercuiesc literele. Elevii intuiesc imaginea si se discuta pe marginea acesteia. Elevii citesc lectia in gand, apoi cu voce tare, pe rand. Elevii precizeaza elementele componente ale literei. Elevii exerseaza scrierea literei, dupa cerinte. |
CONVERSATIA EURISTICA EXERCITIUL ACTIVITATEA INDIVIDUALA CONVERSATIA DEMONSTRA-TIA EXERCITIUL |
6. Obtinerea performantei |
O1 O7 |
Se fac exercitiile de incalzire a musculaturii mainilor. Le cer elevilor sa scrie in caiete litera si cuvintele scrise ca model, scriindu-le in paralel si la tabla. Trec pe la fiecare elev si il ajut. |
Elevii executa exercitiile de incalzire a musculaturii mainilor. Elevii scriu in caiete litera si cuvintele.. |
EXERCITIUL |
7. Transferul cunostintelor |
Ne intoarcem la poezioara pe care le-am dat-o. O vor avea de invatat si de desenat ce li se cere. |
Elevii asculta. |
EXPLICATIA |
|
8. Aprecieri si recomandari |
Fac aprecierile de rigoare cu privire la desfasurarea orei, evidentiindu-i pe elevii care au fost activi si au raspuns bine |
Elevii asculta |
Ene si Emil au mere,
Ema si Elena, pere.
Eduard are alune,
Iar Erica, numai prune.
Desenati si colorati
Fructele acestor frati!
Ene si Emil au mere,
Ema si Elena, pere.
Eduard are alune,
Iar Erica, numai prune.
Desenati si colorati
Fructele acestor frati!
Ene si Emil au mere,
Ema si Elena, pere.
Eduard are alune,
Iar Erica, numai prune.
Desenati si colorati
Fructele acestor frati!
Ene si Emil au mere,
Ema si Elena, pere.
Eduard are alune,
Iar Erica, numai prune.
Desenati si colorati
Fructele acestor frati!
Ene si Emil au mere,
Ema si Elena, pere.
Eduard are alune,
Iar Erica, numai prune.
Desenati si colorati
Fructele acestor frati!
eu me
ne nume
nenea Nae
Manea mie
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate