Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE
DATA: 24.04.2009
UNITATEA: Scoala cu clasele I-IV Bentu
CLASA: a II-a
ARIA CURRICULARA: Tehnologii
OBIECTUL:Abilitati practice
UNITATEA DE INVATARE :
SUBIECTUL : Cosuletul cu flori
TIPUL LECTIEI: Formarea de priceperi si deprideri
SCOPUL LECTIEI:Formarea deprinderilor de trasare si decupare dupa contur; dezvoltarea respectului fata de munca si a respectului fata de produsele proprii; educarea gustului estetic.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 - sa intuiasca materialele ce urmeaza a fi folosite (carton colorat, hartie creponata, cutie de chibrituri)
O2 - sa utilizeze corect instrumentele de lucru ;
O3 - sa decupeze diferite forme dupa trasare , respectand linia conturului ;
O4 - sa asambleze partile componente ;
O5 - sa aprecieze obiectiv lucrarea proprie si pe cea a colegilor.
STRATEGII DIDACTICE:
1. Serdea Ion, Ditulescu Florian,"Metodica predarii lucrului manual in ciclul primar", E.D.P., Bucuresti, 1988;
2. Barf, Ursula, Burkharat, Juge, Maier, Jutta,"Carte de construit pentru copii", Ed. Falwen, 1993;
3.Serdea Ion, Ditulescu Florian,"Indrumari metodice pentru predarea indeletnicirilor practice" E.D.P., Bucuresti, 1985.
DATA: 24.04.2009
UNITATEA: Scoala cu clasele I-IV Bentu
CLASA: a IV-a
ARIA CURRICULARA:
OBIECTUL: Geografie
UNITATEA DE INVATARE : Marile unitati geografice ale tarii
SUBIECTUL: Marile unitati geografice ale tarii - recapitulare
TIPUL LECTIEI: Recapitularea si sistematizarea cunostintelor
SCOPUL LECTIEI: Recapitularea si sistematizarea cunostintelor referitoare la relieful Romaniei prin utilizarea lor in situatii didactice diferite; dezvoltarea deprinderii de orientare pe harta
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 sa localizeze corect principalele unitati geografice ale Romaniei, folosind harta fizica;
O2 sa descrie formele de relief ale tarii noastre;
O3 - sa identifice afirmatiile corecte dintre cele prezentate despre anumite unitati geografice;
O4 - sa completeze corect enunturile lacunare;
O5 sa realizeze corect corespondente intre anumite notiuni geografice.
STRATEGII DIDACTICE:
1. Nicoara Emanoil, Stan Lucian, Nicolae Alina, "Ghicitori si jocuri geografico - istorice pentru invatamantul primar", Ed. Aramis, 2000;
M. Soigan, V. Motrescu, V. Florescu, ,, Geografia Romaniei si cunoasterea mediului inconjurator'', E.D.P. Bucuresti, 1996
3.Consiliul National pentru Curriculum, Curriculum national.Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti, 1998
|
CLASA a II-a |
|
CLASA a IV-a |
||
SECVENTELE LECTIEI |
Ob. Op. |
CONTINUTURILE INVATARII |
SECVENTELE LECTIEI |
Ob. Op. |
CONTINUTURILE INVATARII |
I.Moment organizatoric II.Captarea atentiei III.Anuntarea temei si a obiectivelor IV.Intuirea modelului si a materialelor folosite V.Demonstrarea modelului VI.Executarea lucrarii de catre copii VII. Evaluarea |
O1 O2 O3 O4 O5 |
Se creeaza conditiile optime pentru desfasurarea lectiei de abilitati practice. Elevii isi pregatesc materialele necesare orei. Activitate directa Se va purta o scurta conversatie cu elevii: Copii, ce lectie am citit noi astazi la ora de limba romana? Care erau personajele acestei povesti? Unde se duceau Lizuca si Patrocle? Pe unde trecea drumul catre casa bunicilor? Trecand prin aceasta dumbrava minunata, ce i-ar fi putut duce Lizuca in dar bunicii? Asadar, astazi, la ora de abilitati practice, vom realiza si noi un cosulet cu flori. Se va prezenta cosuletul model. Activitate independenta Elevii vor desface plicurile aflate pe bancute si vor observa individual materialele ce le vor utiliza pentru realizarea cosuletului. Activitate directa Se vor intui frontal materialele ce vor fi utilizate pentru realizarea cosuletului cu flori. Se vor prezenta etapele de lucru:
Voi preciza criteriile de evaluare. Activitate independenta Elevii vor incepe sa lucreze conform sarcinilor primite. Voi supraveghea activitatea independenta a elevilor si voi interveni acolo unde este cazul, oferind explicatii suplimentare elevilor care intampina unele dificultati in realizarea sarcinilor. Activitate directa Se va realiza o expozitie cu lucrarile elevilor. Un elev va alege lucrarile cele mai frumoase si mai corect realizate. Va explica de ce a ales acele lucrari. In final voi face si eu aprecieri asupra activitatii elevilor. |
I.Moment organizatoric II.Captarea atentiei III.Anuntarea temei si a obiectivelor IV.Dirijarea activitatii de recapitulare si sistematizare V. Evaluarea VI.Incheierea lectiei |
O1 O1 O2 O3 O4 O5 |
Se creeaza conditiile optime pentru desfasurarea lectiei de abilitati practice. Elevii isi pregatesc materialele necesare orei. Activitate independenta Elevii sunt impartiti pe echipe. Fiecare echipa va primi cate o fisa cu un rebus. Dupa completarea acestuia, pe coloana A-B a rebusului se va obtine cuvantul relief. (Anexa 1) Activitate directa Se va verifica frontal completarea rebusului. Elevii sunt anuntati ca astazi, la ora de geografie vom recapitula "Marile unitati geografice ale tarii". Vom identifica pe harta principalele unitati geografice ale Romaniei, vom descrie formele de relief ale tarii noastre, vom realiza corespondente intre anumite notiuni geografice Activitate independenta Elevii vor primi cate o fisa de lucru pe care o vor rezolva individual. (Anexa 2) Activitate directa Se va verifica si corecta frontal realizarea sarcinilor de pe fisa de lucru. Cu ajutorul calculatorului si videoproiectorului se va derula un material pps interactiv. Elevii vor identifica pe harta fizica a Romaniei principalele unitati geografice. Activitate independenta Elevii vor primi cate o fisa de lucru pe care o vor rezolva pe grupe. (Anexa 3) Activitate directa Se va verifica si corecta frontal realizarea sarcinilor de pe fisa de lucru. Joc didactic- Concurs de ghicitori Jocul didactic se va desfasura sub forma unui concurs de ghicitori geografice. Elevii sunt impartiti in doua echipe. Cate un elev din fiecare echipa va extrage cate un biletel pe care se afla o ghicitoare. Pentru fiecare raspuns corect fiecare echipa va primi cate un jeton. Echipa care va da cele mai multe raspunsuri corecte va fi desemnata castigatoare. (Anexa 4) Activitate independenta Elevii vor primi cate o fisa de evaluare pe care o vor rezolva individual. (Anexa 5) Se vor face aprecieri asupra modului in care au participat elevii la lectie. Se va comunica elevilor tema pentru acasa |
PROCES TEHNOLOGIC
"COSULETUL CU FLORI
Nr. crt. |
OPERATII DE LUCRU |
INDRUMARI TEHNOLOGICE |
INSTRUMENTE FOLOSITE |
MATERIALE |
Organizarea lucrului |
Corespunzator lucrului | |||
Trasarea |
Dupa sablon |
Creion |
hartie colorata |
|
Decuparea |
Dupa contur |
Foarfeca |
hartie colorata |
|
Lipirea |
Conform modelului |
Lipici |
hartie colorata, hartie creponata |
|
Asamblarea |
Conform modelului |
hartie colorata, pet, folie de aluminiu, betisoare igienice |
||
C.T.C. |
Dupa criterii date |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate