Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC DE LECTIE
DATA: 12.III.2012
CLASA: a VII-a B
PROFESOR :
SCOALA: Nr. 1 Matca
OBIECTUL : Geografia continentelor extraeuropene
SUBIECTUL LECTIEI: Resursele naturale si economia Americii
TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, insusire de cunostinte noi
COMPETENTE GENERALE
Utilizarea limbajului specific in prezentarea si explicarea realitatii geografice a continentului American
Utilizarea corecta a numelor proprii si a termenilor in limbi straine
4. Raportarea realitatii geografice la un suport cartografic si grafic
7. Dobandirea unor deprinderi si tehnici de lucru pentru pregatirea permanenta
COMPETENTE SPECIFICE
1.4 Construirea unui text coerent utilizand termeni geografici ;
2.2 Citirea corecta a denumirilor si termenilor geografici din limbi straine
4.3 Pozitionarea corecta a elementelor geografice pe reprezentarile cartografice
4.1 indentificarea principalelor elemente naturale si socio economice reprezentate pe harta Lumiii;
7.8 Sa analizeze elemente din realitatea observata direct sau indirect ;
OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili:
O1 - sa precizeze 2-3 resurse naturale de suprafata si de subsol pe baza hartilor proiectate
O2 - sa indentifice cele 2 puteri economice din N si S Americii precizand 2-3 ramuri economice reprezentative ale fiecarui stat cu ajutorul textului din manual
O3 - sa indentifice 2-3 tipuri de agricultura practicate pe acest continent
O4 - sa numeasca principalele tipuri de transporturi ale acestui continent citind si interpretand textul si harta proiectate
O5 - sa indentifice pe baza imaginilor prezentate regiunile turistice ale continentului America
O6 - sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare.
STRATEGII DIDACTICE: dirijata, cognitiva, euristica
METODE SI PROCEDEE : observarea libera si dirijata, conversatia, problematizarea, expunerea,
lucrul cu harta, comparatia, descrierea
MATERIALUL DIDACTIC: Harta fizica si politica a Lumii, reprezentari grafice, atlasul geografic,
manualul, imagini videoproiectate.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: - manualul " Geografia continentelor" , clasa a VII-a, Octavian Mandrut,
Ed. Corint
- " Statele lumii"- M. Lungu, Ed. Steaua Nordului, Constanta, 2004
- " Didactica geografiei"- N.Ilinca, Ed. Corint, Bucuresti, 2008
- Elemente de didactica aplicata - Nicolae Ilinca si colab
DESFASURAREA LECTIEI
Ob. Opert. |
Dozare |
Momentele lectiei |
Activitatea de predare - invatare |
Strategii didactice |
Evaluare |
|
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
|||||
Organizarea clasei |
- verificarea prezentei elevilor - aranjarea materialului necesar lectiei |
Pregatirea caietelor si a documentelor scolare |
Observarea |
Atentionare Aprecieri |
||
Verificarea orala a cunostintelor din lectia anterioara cu titlul "Populatia si asezarile omenesti" prin intrebari scurte |
Adreseaza interogatii de control privitoare la continuturile predade si invatate anterior. Cat numara populatia Americii? Care este valoarea densitatii medii a populatiei? Unde se intalnesc valori mici? Dar ridicate?Care sunt gruparile rasiale si cele lingvistice? Dati exemple de megalopolisuri si localizati-le la harta? |
Asculta, analizeaza, gandesc si formuleaza raspunsurile asteptate, fiind indrumati de profesor. |
Dialogul |
Analiza raspunsurilor, stimularea elevilor si evaluarea rezultatelor invatarii |
||
Pregatirea aperceptiva |
Pe ce continent se afla cea mai dezvoltata tara din punct de vedere economic? Credeti ca dezvoltarea economica a unui stat tine si de resursele pe care aceasta le detine? |
Elevii sunt atenti si raspund sub indrumarea profesorului |
Conversatia |
Observarea comportamentului elevilor, stimularea participarii elevilor la formularea raspunsurilor |
||
Anuntarea lectiei noi si a obiectivelor propuse |
- Noteaza titlul lectiei pe tabla si anunta oral obiectivele urmarite: RESURSELE NATURALE SI ECONOMIA AMERICII |
Îsi noteaza titlul si asculta cu atentie |
Conversatia |
Anuntarea lectiei noi si a obiectivelor propuse |
||
O1 |
Dirijarea predarii - invatarii |
Sa citim harta din imagine si, cu ajutorul legendei, sa indentificam principalele resurse de suprafata si de subsol ale Americii . Facand o comparatie intre cele doua subcontinente, care este mai bogat in resurse naturale? |
Citesc pe harta din imagine si formuleaza raspunsurile corecte sub indrumarea profesorului. |
Conversatia euristica Lucrul cu harta |
Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsul dat de alti colegi |
|
O2 |
Pe baza informatiilor din text sa indentificam cele doua mari puteri economice ale continentului american Sa indentificam 2-3 ramuri ce au o mare importanta pentru aceste tari Sa le indicam la harta! |
Elevii analizeaza textul din manual si indentifica ca aceste state sunt S.U.A. si Brazilia - Citesc documentele expuse spre analiza. - Localizeaza - Reflecteaza - Sub indrumarea profesorului, elevii explica faptele sesizate, le mentioneaza si aplica in alte situatii cunostintele invatate. |
Problematizarea Lucru cu harta si manualul |
Idem |
||
O3 |
Sa analizam harta proiectata si sa indentificam principalele tipuri de activitati agricole desfasurate pe acest continent Profesorul le explica faptul ca in America de Nord agricultura este modernizata si se desfasoara in ferme specializate si in acele Belturi (centuri) |
Citesc documentele expuse spre analiza. - Localizeaza - Reflecteaza - Sub indrumarea profesorului, elevii explica faptele sesizate, le mentioneaza si aplica in alte situatii cunostintele invatate. |
Conversatia Problematizare Lucrul cu manualul si harta |
Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsul dat de alti colegi |
||
O4 |
Sa indentificam principalele tipuri de transporturi ale Americii Sa indentificam pe harta Magistrale feroviare : - Halifax- Montreal- Vancouver/ in Canada - New York- Saint Louis- Buenos Aires- Santiago de Chile- Valparaiso /in Argentina si Chile Indentificati pe harta autostrazile : Panamaericana Alaska/S.U.A.- Puerto Mont/ Chile-lungime peste 15.000 km Transamazonia Oc. Atlantic - Lima/Peru-lungime aproximativ 5500 km De ce pe acest continent s-au dezvoltat cele mai lungi magistrale feroviare si rutiere ? Analizand harta din manual sa preciam principalele porturi de la oceanul Pacific si Atlantic. |
Elevii citesc hartile si precizeaza principalele tipuri de transporturi intalnite pe acest continent. Elevii noteaza in caiete aceste trasnsporturi -Localizeaza fiecare magistrala feroviara si precizeaza principalele orase traversate Elevii localizeaza pe harta din manual principalele magistrale feroviare si rutiere Un elev iese la harta si localizeaza aceste magistrale . Sunt atenti si raspund sub indrumarea profesorului. |
Lucru cu harta Conversatia |
Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsul dat de alti colegi |
||
O5 |
Profesorul prezinta principalele activitati si regiuni turistice ale Americii cu ajutorul imaginilor videoproiectate Sa indentificam pe harta principalele regiuni turistice din SUA, Mexic, Canada, Brazilia |
- Analizeaza documentele expuse si sub indrumarea profesorului constata deosebiri. Elevii privesc imaginile expuse. Noteaza in caiete. |
Conversatia euristica Lucru cu harta |
Idem |
||
- 4' |
Atingerea feed- backului |
Explicati marea varietate a resurselor si activitatilor economice desfasurate pe continentul American . |
Reanalizeaza, sintetizeaza si explica varietatea geografica in functie de suprafata, diversitatea reliefului, a conditiilor de clima si de vegetatie, a modului de populare a teritoriului. |
Exercitii geografice |
Stimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor si evaluarea prin note. |
|
O6 |
Asigurarea si intensificarea retentiei si transferului cunostintelor |
Completati fisa de evaluare cu informatiile corespunzatoare. |
Selecteaza informatiile pentru completarea si formularea corecta a raspunsurilor. |
Interogatiile de control si dialogul. |
Evaluarea finala |
|
Precizarea activitatilor pe care elevii le vor desfasura acasa |
Realizati o comparatie, in 30 de randuri, intre principala putere economica a Americii si a Asiei, precizand 5 asemanari si 5 deosebiri. |
Asculta si noteza. |
Explicarea |
Observarea comportamentului elevilor |
SCHEMA LECTIEI - se va intocmi la tabla
RESURSELE NATURALE SI ECONOMIA AMERICII
v Resurse naturale de suprafata
Hidroenergie - Columbia, Colorado (America de N )
- Parana, Orinoco, Amazon ( America de Sud)
Paduri : bazinele
fluviilor Amazon,
Resurse naturale de subsol :
Petrol - zona golfului Mexic
Minereu de fier - Regiunea Marilor Lacuri
- SE Braziliei
- Minereuri neferoase - Muntii Stancosi ( pb, zn)
- Muntii Anzii (Cu)
- Minereuri auro-argentifere - Muntii Cordilieri
- Muntii Anzi
v PRINCIPALELE ACTIVITATI ECONOMICE
Industria principalele state industrializate
Statele Unite ale Americii, Canada- atomoenergie, hidroenergie, productia de aluminiu,plumb, cupru produse ale industriei chimice, lemnului, materialelor de constructie, textile si alimentare
Brazilia - hidroenergie , constructii de masini( automobile, masini agricole, nave), diferite produse ale industriei chimice, lemnului, materialelor de constructii, textile, alimentare
Agricultura
Se cultiva : grau, soia, trestie de zahar, cafea, citrice, bumbac, tutun, legume. În S.U.A apar "Belt-urile": Sun Belt, Cotton Belt, Corn Belt.
Se cresc : bovine, cabaline, ovine, caprine, cameline (lama), porcine, pescuitul (pe coasta atlantica si pacifica)
Transporturile
Feroviare : -caile ferate masoara in America de Nord 400 000 km lungime, iar in America de sud 112 000 km
Magistrale feroviare : - Halifax- Montreal -Vancouver/ in Canada
- New York-
Saint Louis-
Buenos Aires- Santiago de Chile- Valparaiso /in Argentina si Chile
Transporturile rutiere - au cca 7 milioane km lungime in America de N si 2,5 mil km in America de S
Magistrale rutiere Panamaericana Alaska/S.U.A.- Puerto Mont/ Chile-lungime peste 15.000 km
Transamazonia Oc. Atlantic - Lima/Peru-lungime aproximativ 5500 km
Transporturile maritime si fluviale
Porturi fluviale: dispune de cel mai important sistem de navigatie interioara de pe Glob Marile Lacuri - Sf. Laurentiu
Porturi oceanice :
Oc. Pacific:
Oc. Atlantic :
Rio de Jaeiro, La Plata, Buenos Aires,
Transporturi aeriene
Principalele aeroporturi: Chicago, New York, Atlanta, Los Angeles,
Brasilia, Buenos Aires,
Turismul
Statiuni turistice : Miami , Malibu Denver, Sun Valley/S.U.A, Acapulco/ Mexic
Copacabana /Brazilia, Mar del Plata Argentina, Vina del Mar /Chile
- obiective si atractii turistice
vestigiile civilizatiilor precolumbiene (azteca + mayasa in Mexic, incasa Cuzco si Machu Picchu in Peru) marile orase (New York, Washington , Buenos Aires, Ciudad de Mexico, Caracas, Bogota, La Paz ) carnavalurile populare (ex.Brazilia Rio de Janeiro)
- tari cu activitate turistica importanta Statele Unite ale Americii, (loc II pe glob dupa Franta), Canada, Mexic Brazilia
FISA DE LUCRU
I. Completati spatiile libere cu informatia corecta
Agricultura moderna si de mare randament se practica in
Cea mai importanta autostrada care traverseaza de la vest la est America de Sud este..
Cea mai dezvoltata tara din America de Sud este..
II. Încercuiti litera raspunsului corect. Pentru adevarat A pentru fals F
A F SUA este cel mai bogat stat al continentului.
A F Cea mai importanta zona de extractie a petrolului din America este zona Golfului Mexic.
A F Arborele de cafea se cultiva in America de Nord.
A F Cartoful este originar din America.
III. Realizati corespondenta intre coloana A si B scriind in dreptul literei din coloana A cifra din coloana B
A B
a.minereuri de fier 1.Panamericana
b.transport rutier 2.Regiunea Marilor Lacuri; SE Braziliei
c.port 3. Disneyworld
d.civilizatie incasa 4.New York
e.parc de distractii 5.Machu Picchu
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate