Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Scoala cu clasele I-VIII, "Stefan cel Mare"
Vaslui
Proiect didactic
Data: 19 noiembrie 2004
Clasa: a IV-a D
Propunator: inv.
Aria curriculara: Limba si Comunicare
Disciplina: Limba romana
Subiectul - "Verbul"
Tipul lectiei: consolidare
Obiective cadru:
Obiective de referinta vizate:
2.3. - sa utilizeze corect formele flexionare ale partilor de vorbire;
2.4. - sa utilizeze cuvintele, in functie de tema abordata intr-o situatie de comunicare;
3.5. - sa sesizeze utilizarea corecta a cuvintelor in flexiune intr-un text citit;
4.1. - sa redacteze texte narative de mica intindere pe baza unor cuvinte de sprijin.
Scopul lectiei:
Recapitularea si sistematizarea cunostintelor despre verb
Rezolvarea de exercitii si jocuri gramaticale
Obiective operationale:
La sfarsitul orei elevii vor sti :
O1 - sa recunoasca verbele dintr-un text dat;
O2 - sa completeze in echipa un rebus;
O3 - sa recunoasca categoriile gramaticale ale verbului;
O4 - sa gaseasca sinonime si antonime unor verbe date;
O5 - sa schimbe numarul, timpul sau persoana verbului;
O6 - sa alcatuiasca propozitii cu verbe date;
O7 - sa analizeze oral si scris verbe;
O8 - sa inlocuiasca expresii cu verbe potrivite;
O9 - sa stabileasca valoarea stilistica a verbului;
O10 - sa colaboreze in grup la elaborarea unei compuneri gramaticale;
O11 - sa evalueze compunerile pe baza unor criterii intocmite;
O12 - sa transforme vorbirea directa in vorbire indirecta;
O13 - sa alcatuiasca propozitii dupa schema data.
Metode si procedee: exercitiul, conversatia euristica,activitatea independenta,
problematizarea, explicatia, lucrul in echipa.
Forme de organizare: frontala, individuala, pe grupe.
Strategia didactica: dirijata.
Mijloace didactice: fise, plansa, rebus
Resurse:
oficiale: "Curriculum national"
pedagogice: "Lb. si lit. romana"- manual pentru clasa a IV-a; "Metodica predarii
limbii romane la clasele I-IV"; " Comunicare - exercitii si texte
pentru clasa a IV-a" , de Elisabeta Grasu si Nela Orandaru ; "Invatam
sa ne evaluam cunostintele-teste" clasa a IV-a, de Gabriela Blascioc;
"Culegere de exercitii si texte gramaticale, pentru clasele II-IV",
Angelica Gherman
umane:22 elevi
spatiale: sala de clasa
FISA DE MUNCA IN ECHIPA / 1 / 2 / 3
"Glasul ei dulce ma legana; genele mi se prindeau si adormeam; uneori tresaream s-o intrebam cate ceva; ea incepea sa spuie si eu visam inainte.
― A fost odata un imparat mare, mare . "
Barbu Stefanescu Delavrancea - "Bunica"
A
1. Verbul are persoane, numere si . 2. Partea de vorbire care exprima actiunea, starea, existenta 3. Singular si plural sunt . verbului 4. Canta, scrie, se joaca exprima . 5. Au desenat, veti scrie, citim, sunt verbe la numarul . 6. A dormi, a sta, a gandi, exprima . |
B
A
1. Partea de vorbire care exprima actiunea, starea, existenta 2. Trecut, prezent si viitor sunt.. verbului 3. Canta, scrie, se joaca, exprima . 4. A dormi, a sta, a gandi, exprima . 5. Verbul are numere, timpuri si . 6. Au desenat, veti scrie, citim, sunt verbe la numarul . |
B
1. Au desenat, veti scrie, citim, sunt verbe la numarul . 2. Singular si plural sunt . verbului 3. Partea de vorbire care exprima actiunea, starea, existenta . 4. A lauda la timpul prezent, persoana a II-a, numarul singular 5. Verbul are numere, timpuri si . 6. Canta, scrie, se joaca, exprima . 7. A dormi, a sta, a gandi exprima . |
A
| ||||||||||||
B
FISA DE MUNCA IN ECHIPA / 1
"Glasul ei dulce ma legana; genele mi se prindeau si adormeam; uneori tresaream s-o intrebam cate ceva; ea incepea sa spuie si eu visam inainte.
― A fost odata un imparat mare, mare . "
2. Rezolva rebusul:
A
B
1. Partea de vorbire care exprima actiunea, starea, existenta 2. Trecut, prezent si viitor sunt.. verbului 3. Canta, scrie, se joaca, exprima . 4. A dormi, a sta, a gandi, exprima . 5. Verbul are numere, timpuri si . 6. Au desenat, veti scrie, citim, sunt verbe la numarul . |
FISA DE MUNCA IN ECHIPA / 2
"Glasul ei dulce ma legana; genele mi se prindeau si adormeam; uneori tresaream s-o intrebam cate ceva; ea incepea sa spuie si eu visam inainte.
― A fost odata un imparat mare, mare . "
2. Rezolva rebusul:
A
|
B
1. Au desenat, veti scrie, citim, sunt verbe la numarul . 2. Singular si plural sunt . verbului 3. Partea de vorbire care exprima actiunea, starea, existenta . 4. A lauda la timpul prezent, persoana a II-a, numarul singular 5. Verbul are numere, timpuri si . 6. Canta, scrie, se joaca, exprima . 7. A dormi, a sta, a gandi exprima . |
B
FISA DE MUNCA IN ECHIPA / 3
"Glasul ei dulce ma legana; genele mi se prindeau si adormeam; uneori tresaream s-o intrebam cate ceva; ea incepea sa spuie si eu visam inainte.
― A fost odata un imparat mare, mare . "
2. Rezolva rebusul: A
1. Verbul are persoane, numere si . 2. Partea de vorbire care exprima actiunea, starea, existenta 3. Singular si plural sunt . verbului 4. Canta, scrie, se joaca exprima . 5. Au desenat, veti scrie, citim, sunt verbe la numarul . 6. A dormi, a sta, a gandi, exprima . |
B
evaluarea compunerilor
respectarea cerintei | ||||
respectarea titlului | ||||
respectarea partilor compunerii | ||||
asezarea in pagina a textului |
activitate pe grupe
Alcatuiti o compunere gramaticala
utilizand urmatoarele verbe: se jucau, a lovit, se sparge, a recunoscut,
apreciaza, sfatuieste, vor respecta.
activitate
pe grupe
Alcatuiti o compunere gramaticala utilizand urmatoarele verbe: se jucau, a lovit, se sparge, a recunoscut, apreciaza, sfatuieste, vor respecta.
activitate pe grupe
Alcatuiti o compunere gramaticala utilizand urmatoarele verbe: se jucau, a lovit, se sparge, a recunoscut, apreciaza, sfatuieste, vor respecta.
AUTOEVALUAREA ACTIVITATII
DESFASURAREA LECTIEI
Nr. |
Secventele lectiei |
Timp |
Ob. |
Continutul si strategia didactica |
Evaluare |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Moment organizatoric |
Se asigura un climat de ordine si disciplina necesar desfasurarii in bune conditii a lectiei Sunt impartite fisele de lucru pe echipe. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Verificarea temei |
O1 O2 |
Verific cantitativ tema. Elevii rezolva in echipa exercitii din fisa de lucru. FISA DE MUNCA IN ECHIPA / 1 / 2 / 3
"Glasul ei dulce ma legana; genele mi se prindeau si adormeam; uneori tresaream s-o intrebam cate ceva; ea incepea sa spuie si eu visam inainte. ― A fost odata un imparat mare, mare . " Barbu Stefanescu Delavrancea - "Bunica"
A
B A
B
A B Verific selectiv calitatea temei. Verific munca pe echipe. |
Observare sistematica Aprecieri frontale Aprecieri pe echipe |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Captarea atentiei |
Activitate frontala: Se vor adresa urmatoarele intrebari elevilor: o Ce cuvinte ati obtinut pe verticala A/B? Fisa 1 - trecut, Fisa 2 - viitor Fisa 3 - prezent o Ce sunt acestea? - timpurile verbului |
Aprecieri Observare |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Anuntarea titlului si a obiectivelor operationale |
Se va anunta titlul lectiei noi si se va scrie pe tabla "Verbul / Exercitii de consolidare "si apoi se vor enunta obiectivele operationale: "Pe parcursul acestei lectii voi veti recunoaste verbe, veti alcatui propozitii folosind verbe, veti analiza verbe, veti gasi sensuri diferite ale unor verbe, veti realiza o compunere gramaticala.". | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dirijarea invatarii |
O3 O4 O5 O6 O7 O8 O9 |
Activitate frontala: Elevii raspund la urmatoarele intrebari: o Ce este verbul? o Ce categorii gramaticale are verbul? o Ce exprima verbul la persoana a II-a? o Ce exprima verbul la timpul trecut? o Ce exprima verbul la numarul plural? Activitate frontala: Se vor rezolva la tabla urmatoarele exercitii: Gasiti verbe cu sens asemanator, apoi cu sens opus: a afirma, a limpezi, a strange, a darama.
Treceti verbele urmatoare la timpul
trecut folosind ortograme: ma gandesc, ne intrecem, Treceti urmatoarele verbe prin toate
timpurile la persoana a doua, numarul singular: a citi, a cauta, Activitate independenta: Elevii vor rezolva cerinta: o Alcatuiti o propozitie enuntiativa, afirmativa, dezvoltata. In verificarea muncii independente solicit rezolvarea unor cerinte: o Schimba verbul la persoana I. o Schimba verbul la numarul plural. o Schimba verbul la timpul viitor. o Transforma in propozitie negativa. o Transforma in propozitie interogativa. o Analizati verbul in scris. Activitate frontala: Elevii vor rezolva la tabla urmatoarea sarcina: o Inlocuiti urmatoarele expresii cu verbe potrivite: a aduce aminte = a aminti a pune pariu = a paria a da sfaturi = a sfatui a o lua la fuga = a fugi Activitate independenta: Alcatuiti o propozitie in care verbul a lua sa aiba sens diferit de cel al expresiei date la tabla. Activitate frontala: Elevii vor preciza valoarea stilistica a verbelor din urmatoarele exemple: "Ziua ninge, noaptea ninge, dimineata ninge iara " - "Iarna", Vasile Alecsandri "Mircea insusi mana-n lupta vijelia-ngrozitoare, Care vine, vine, vine, calca totul in picioare!" "Scrisoarea III", Mihai Eminescu |
Aprecieri frontale Aprecieri frontale Individuale Aprecieri individuale Observare sistematica Aprecieri individuale Aprecieri frontale |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Obtinerea performantei |
O10 O11 |
Activitate pe grupe: activitate pe grupe
Alcatuiti o compunere gramaticala utilizand urmatoarele verbe: se jucau, a lovit, se sparge, a recunoscut, apreciaza, sfatuieste, vor respecta. Se vor evalua compunerile pe baza urmatorului tabel:
|
Aprecieri pe grupe |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Asigurarea retentiei si a transferului |
O12 |
Activitate frontala: Elevii vor rezolva oral cerinta: o Transformati urmatorul dialog in povestire: "― De ce ai batut cuie-n usa? intreba fiul. - Tu le-ai batut, zise tatal." "Cuiele", dupa Pop Simion |
Aprecieri individuale |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Fixarea cunostintelor |
O13 |
Activitate frontala: Elevii vor rezolva cerinta: o Ce functie sintactica are verbul? o Alcatuiti oral propozitii dupa schemele: P. S. S. A. P. P. C. A. S. A. v. s.c. s.c. a. v. v. s.c. a. s.c. a. |
Aprecieri frontale Individuale |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tema pentru acasa |
Pentru acasa elevii vor avea de rezolvat urmatoarea tema: pagina 147, exercitii 3, 5 si 6. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Aprecieri |
Se apreciaza de catre propunator activitatea elevilor si se cere acestora sa-si evalueze munca. Se prezinta o plansa pe care ei vor selecta atributul lectiei:
| Aprecieri verbale, individuale, pe grupe, pe echipe |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate