Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» DE LECTIE CLASA: a VIII-a Istorie - Construirea imaginii trecutului


DE LECTIE CLASA: a VIII-a Istorie - Construirea imaginii trecutului


PROIECT DE LECTIE

DATA: 21.09.2009

SCOALA CU CLASELE I-VIII VADENI

CLASA: a VIII-a

DISCIPLINA: Istorie

UNITATEA DE INVATARE: Introducere in studiul istoriei

TEMA: Construirea imaginii trecutului

TIPUL LECTIEI: mixt

TIMP: 50 minute

PROFESOR:



Obiectivul general: insusirea de catre elevi a unor notiuni de baza ale istoriei ca disciplina de studiu

Obiective de referinta: la sfarsitul activitatii didactice, elevii trebiue sa:

O1:defineasca obiectul stiintei istoriei

O2: stabileasca principalele categorii de izvoare istorice

O3: constientizeze raportul istorie universala-istorie nationala

O4: precizeze principalele unitati de timp istoric

Strategia didactica

Metode: conversatia euristica, demonstratia, expunere, explicatia, invatarea prin descoperire

Forme: individual, frontal, mixt

Mijloace: catalogul, manualul, caietul de notite, tabla, creta, harta geografica a Romaniei

Bibliografie:

*manual de istorie, clasa a VIII-a, editura Humanitas, Bucuresti, 2003

*caietul elevului-istorie, clasa a VIII-a, editura Humanitas, Bucuresti, 2001

*Paun Stefan "Didacrica istoriei", editura Corint, Bucuresti, 2007

Schema lectiei

Construirea imaginii trecutului

1. Definitia istoriei

2. Izvoarele istorice

3. Cronologia

=Istoria este stiinta care studiaza evolutia societatii umane de la aparitia omului pana in prezent

*studierea istoriei poporului roman se numeste istoria nationala

*studierea istoriei celorlalte popoare se numeste istoria universala

=La baza studierii istoriei se afla izvoarele istorice( marturii, urme, dovezi)

*izvoarele istorice sunt:

1.scrise:inscriptii in pietre, documente, blazoane, steme, monede, harti, carti literare si istorice, picturi

2. nescrise: arme, podoabe, unelte, schelete umane, constructii

=Cronologia se ocupa cu datarea evenimentelor istorice

=Unitatile de timp istoric sunt:

*anul 365/366 zile

*deceniul 10 ani

*secolul 100 ani

*mileniul 1000 ani

*epoca istorica

*era istorica: *inainte de nasterea lui Hristos (i. Hr.)

*dupa nasterea lui Hristos (d. Hr.)

=Epoca istorica: o perioada de timp mai lunga sau mai scurta caracterizata prin evenimente istorice deosebite.

*epoca preistorica (pietrei)

*epoca antica (sclavagista)

*epoca medievala (feudala)

*epoca moderna (capitalista)

*epoca contemporana (zilelor noastre)

MOMENTELE LECTIEI

OBIECTIVE OPERATIONALE

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGIA DIDACTICA

METODE

FORME

MIJLOACE

Moment organizatoric

2 min.

*saluta elevii, solicita numele elevilor absenti, asigura ordinea si un climat favorabil in clasa

*raspund la salutul profesorului, nominalizeaza absentii, pregatesc materialele necesare lectiei

*conversatia

*frontal

*individual

*catalogul

Verificarea cunostintelor

15 min.

*profesorul evalueaza sub forma orala lectia Mediul si oamenii

*elevii solicitati de profesor vor identifica cu ajutorul hartii geografice a Romaniei : asezarea, principalele forme de relief intalnite pe teritoriul Romaniei

* elevii nominalizati identifica cu ajutorul hartii elementele solicitate

*demonstratia

*conversatia

*individual

*frontal

*harta

Comunicarea noilor cunostinte

23 min.

O1

O2

O3

O4

*profesorul noteaza pe tabla titlul lectiei noi si intocmeste schema lectiei

*profesorul solicita elevii sa defineasca pe intelesul lor istoria ca stiinta

*izvoarele istorice se afla la baza studierii istoriei

* izvoare scrise si nescrise

*istoria nationala (istoria romanilor)

*istoria universala

*cronologia se ocupa cu datarea evenimentelor istorice.

*unitatile de timp istoric sunt anul, deceniul, secolul, mileniul, epoca istorica, era istorica

*elevii definesc istoria

*elevii definesc izvoarele istorice cu ajutorul dictionarului de la finalul manualului

*dau exemple de astfel de izvoare

*noteaza in caiete informatiile noi

*identifica in manual epocile istorice

*conversatia

*explicatia

*expunere

*invatarea prin descoperire

*conversatia euristica

*expunere

*explicatia

*invatarea prin descoperire

*frontal

*individual

*frontal

*individual

*frontal

*individual

*frontal

*frontal

*individual

*caietul de notite

*tabla

*manual (dictionar)

*caietul de notite

*caietul de notite

*manual

*caietul de notite

Fixarea si sistematizarea cunostintelor

10 min.

*profesorul solicita elevilor sa identificepentru urmatorii ani: 450 i. Hr., 520 d. Hr., 21 i Hr., 35 d. Hr., 1820 d. Hr., 1918 d.Hr. secolul, mileniul

*elevii rezolva problema indicata

*conversatia

*expunere

*frontal

*individual

*mixt

*caietul de notite

PROIECT DE LECTIE

DATA: 17.09.2009

SCOALA CU CLASELE I-VIII VADENI

CLASA a VIII-a

DISCIPLINA: Istorie

UNITATEA DE INVATARE:Introducere in studiul istoriei

TEMA: Mediul si oamenii

TIPUL LECTIEI: transmitere de cunostinte

TIMP: 50 minute

PROFESOR: Socol Daniela

Obiectivul general: insusirea de catre elevi a unor notiuni geografice referitoare la asezarea Romaniei, forme de relief, ocupatiile locuitorilor

Obiective operationale: la sfarsitul activitatii didactice, elevii trebuie sa:

O1:localizeze la harta asezarea geografica a Romaniei

O2: identifice la harta principalele forme de relief

O3: precizeze in functie de formele de relief, ocupatiile locuitorilor

Strategia diadactica:

Metode: expunere, explicatia, conversatia, invatarea prin descoperire, studiul individual

Forme: frontal,individual, mixt

Mijloace: manualul, caietul de notite, catalogul, tabla, creta, harta geografica a Romaniei

Bibliografie

*manual de istorie, clasa a VIII-a, editura Humanitas, Bucuresti 2003

*caietul elevului-istorie, clasa a VIII, editura Humanitas, Bucuresti, 2001

*Paun Stefan "Didactica istoriei", editura Corint, Bucuresti, 2007

Schema lectiei

Mediul si oamenii

1. Asezare geografica

2. Forme de relief

3. Ocupatii

=Romania este asezata in:

*SE Europei

*emisfera nordica

*M-tii Carpati

*Depresiunea Transilvaniei

*Campia Romana

*Campia de Vest

*Podisul Moldovei

=Apele:

*Dunarea se varsa in Marea Neagra, care face legatura cu Marea Mediterana (restul Europei)

*Oltul

*Mures

*Siret

*Prut

*Arges

*Somes

=Reteaua hidrografica este dispusa radiar: din centru spre margine

=Ocupatii: navigatia, comertul , pescuitul agricultura, cresterea cornutelor mari si mici, viticultura, apicultura, pomicultura, mineritul

MOMENTELE LECTIEI

OBIECTIVE OPERATIONALE

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITAEA ELEVILOR

STRATEGIA DIDACTICA

METODE

FORME

MIJLOACE

Moment organizatoric

5 min

*saluta elevii, solicita numele elevilor absenti, asigura ordinea si un climat favorabil in clasa

*raspund la salutul profesorului, nominalizeaza absentii, pregatesc materialele necesare lectiei

*conversatia

*frontal

*inividual

*catalogul

Comunnicarea noilor cunostinte

35 min.

O1

O2

O3

*profesorul prezinta manualul de clasa a VIII-a, precizeaza elevilor faptul ca la aceasta clasa se va studia istoria romanilor.

*profesorul scrie titlul lectiei noi , pagina10 si intocmeste schema lectiei pe tabla

*principalele puncte ale lectiei sunt rezolvate solicitand elevii sa descopere cu ajutorul hartii geografice a Romaniei: asezarea, formele de relief, si in functie de acestea ocupatiile locuitorilor

*sunt atenti la explicatiile profesorului

*noteaza titlul lectiei in caietele de notite

*descopera asezarea Romaniei in sud-estul Europei in emisfera nordica

*identifica pricipalele cursuri de apa

*precizeaza ocupatiile locuitorilor

*explicatia

*expunere

*invatarea prin descoperire

*invatarea prin descoperire

*frontal

*frontal

*frontal

*individual

*frontal

*individual

*manualul

*tabla

*harta geografica a Romaniei

*caietul de notite

*harta

*caietul de notite

Fixarea si sistematizarea cunostintelor 10 min.

*in cadrul lectiei prezentate, elevii sunt solicitati sa caracterizere zona in care locuiesc identificand: zona geografica, formele de relief, clima, ocupatiile locuitorilor

*realizeaza sarcina delucru

*conversatia

*studiul idividual

*frontal

*individual

*mixt

*caietul de notite

PROIECT DE LECTIE

DATA: 28.09.2009

SCOALA CU CLASELE I-VIII VADENI

CLASA a VIII-a

DISCIPLINA: Istorie romanilor

UNITATEA DE INVATARE: Civilizatii preistorice si antice

TEMA: Civilizatii stravechi

TIPUL LECTIEI:mixt

TIMP: 50 minute

PROFESOR: Socol Daniela

Competente specifice

2.1 rezolvarea unor situatii problema prin utilizarea adecvata a surselor istorice referitoare la fapte din istoria romanilor desfasurate in Antichitate si Evul Mediu

3.1 localizarea in timp si plasarea in spatiu a faptelor din istoria romanilor desfasurate in Antichitate si in Evul Mediu, pe baza surselor istorice

Obiectivul general: dobandirea de cunostinte referitoare la principalele progrese materiale si spirituale realizate de om in epoca preistorica

Obiective operationale: la sfarsitul activitatii didactice, elevii trebuie sa:

O1: identifice principalele subdiviziuni ale epocii pietrei

O2. analizeze progresele materiale realizate de om in epoca pietrei

O3. precizeze subdiviziunile epocii metalelor

O4. descrie viata spirituala a oamenilor preistorici

Strategia didactica:

Metode.expunere, conversatia examinatoare

Forme: frontal, individual

Mijloace: manual, caietul de notite, catalog, tabla, creta, harta geografica a Romaniei

Bibliografie:

*Manual de istorie, clasa a VIII-a, Editura Humanitas, Bucuresti, 2001

*Caietul elevului-istorie, clasa a VIII-a, Editura Humanitas, Bucuresti, 2001

*Paun Stefan, Didactica istoriei, Editura Corint, Bucuresti, 2007

*Florin Constantiniu, Oistorie sincera a poporului roman, Editura Univers enciclopedic, Bucuresti, 1997

*Marea istorie ilustrata a lumii- Romania, Editura Litera International , Bucuresti, 2009

Schema lectiei

Civilizatii stravechi

1 Epoca pietrei

2.Epoca metalelor

3.Viata spirituala

=primele semne de existenta si de locuire umana de pe teritoriul tarii noastre dateaza din epoca pietrei.

=epoca pietrei *paleolitic

*mezolitic

*neolitic

=paleolitic *palaios=vechi

*lithos=piatra

*primii hominizi din paleolitic:

1.foloseau unelte din piatra cioplita

2.erau culegatori, pescari

3. traiau in cete

4. locuiau in pesteri

=mezolitic *mesos=mijloc

*lithos=piatra epoca de mijloc a pietrei

=neolitic *neos=nou

*lithos=piatra epoca pietrei slefuite

*are loc o revolutie neolitica (se trece de la uneltele din piatra cioplita la cele din piatra slefuita si perforata)

perioada de trecere de la epoca pietrei la epoca metalelor s-a numit eneolitic

epoca metalelor *epoca bronzului

*epoca fierului

*apare familia monogama

*cresc suprafetele cultivate si produsele agricole

*oamenii traiau organizati in ginti, triburi si uniuni de triburi

=omul preistoric credea in forte supranaturale

=arta preistorica consta in picturi rupeste pe peretii pesterilor

=statuetele erau dedicate cultelor agricole (cultul fecunditatii )

MOMENTELE LECTIEI

OBIECTIVE OPERATIONALE

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGIA DIDACTICA

METODE

FORME

MIJLOACE

Moment organizatoric

2 min.

*saluta elevii, solicita numele elevilor absenti, asigura ordinea si un climat favorabil in clasa

*raspund la salutul profesorului, comunica eventualii absenti, pregatesc materialele necesare lectiei

*conversatia

*frontal

*individual

*catalog

Verificarea cunostintelor anterioare

15 min.

*avand harta geografica a Romaniei se evalueaza lectia Mediul si oamenii, elevii solicitati aratand la harta principalele forme de relief, ape si ocapatiile oamenilor.

*indicaa la harta principalele forme de relief si ape de pe teritoriul Romaniei, precizeaza in funtie de acestea ocupatiile locuitorilor

*conversatia examinatoare

*expunere

*frontal

*individual

*hrata georgafica a Romaniei

Comunicarea noilor cunostinte

23 min.

*astazi discutam despre prima epoca a istoriei si anume preistoria si subdiviziunile acesteia

*noteaza titlul lectiei noi, p. 20 in manual, si realizeaza schema lectiei la tabla

*noteaza tutlul lectiei in caietul de notite

*expunere

*explicatia

*frontal

*individual

*manual

*caietul de notite

*tabla

Fixarea si sistematizarea cunostintelor

10 min.

Schema lectiei

Geto-dacii si lumea mediteraneana

1. Geto-dacii

2. Contactele cu alte populatii

3. Lumea greaca

=denumirea *geti (in izvoarele grecesti)----- ----- ------

*daci (in izvoarele latine sau romane)---reprezinta un singur popor

=geto-dacii reprezinta ramura nordica a tracilor

*s-au asezat intre Dunare-Carpati-Marea Neagra(spatiul carpato-danubiano-pontic)

=locuiau in *cetati fortificate care aveau teminatia DAVA:

Tamasidava, Arcidava, Sucidava

*asezari care nu contin terminatia DAVA:

Napoca, Sarmisegetuza, Potaissa, Apulum

=categoriile sociale:

*aristocratia militara si sacerdotala: tarabostes sau pileati (in lb. latina)

*oamenii liberi: agricultori si mestesugari: comati sau capillati (in lb latina)

=primele contacte cu alte populatii au avut loc de timpuriu cu

*scitii (asezati in nordul Marii Negre -origine iraniana veniti din Asia Centrala))

*celtii (popuatie indo-europeana)

=geto-dacii au preluat: roata olarului, metode de prelucrare a metalelor pretioase

=urme ale contactelor*Tulcea

*Prahova

*Satu Mare

=in sec. VII-VI i. Hr., apar primele colonii grecesti pe litoralul Marii Negre:

*Histria

*Tomis

*Calatis

=relatiile geto-dacilor au fost:

*pasnice

*confruntari militare

=geto-dacii au preluat de la greci:

*moneda

*roata olarului

*modele de organizare politico-statala

Schema lectiei

Regalitate si religie

1. Burebista 82-44 i. Hr.

2. De la Burebista la Decebal

3 Decebal 87-106 d. Hr.

=primul stat dac s-a realizat sub Burebista 82-44 i. Hr.

*a cucerit teritoriile locuite de celti si bastarni

*a supus coloniile grecesti

=granitele statului dac erau foarte intinse:

*N: pana la Carpatii Padurosi

*S:pana la Muntii Balcani (Haemus)

*V:pana la Dunarea Mijlocie (Slovacia)

*E: pana la gurile Bugului

=Burebista a fost ajutat in conducerea statului de marele preot Deceneu

=statul dac avea un caracter aristocratic, militar si religios, si avea ca forma de organizare monarhie militara

=s-a implicat in razboiul civil izbucnit la Roma intre Cezar si Pompei acordand ajutor celei din urma

=Burebista este asasinat in urma unui complot al aristocratiei dacice (tarabostes) in anul 44 i. Hr.

=Dacia s-a destramat in 4-5 regate

=unul dintre acestea s-a mentinut, avand centrul politic la Sarmizegetusa, fiind condus pe rand de :

*Deceneu *Coryllos *Duras

*Comonsicus *Scorilo *Diurpaneus-Decebal

=pericolul roman a grabit refacerea statului dac sub conducerea lui Decebal 87-106 d. Hr.

*statul lui Decebal era mai restrans, mai puternic si mai bine organizat

*cuprindea: Transilvania, Banatul, Molodova si Subcarpatii Getici

conflictele cu romanii:

*87 Decebal il invinge pe gen. roman Cornelius Fuscus

*88 Decebal este infrant de gen roman Tettius Iulianus la Tapae

atacati de triburile germane in Europa Apuseana, romanii sunt nevoiti sa ofere pace dacilor

, imparatul roman Domitian semneaza pacea cu Decebal prin care, Dacia devine regat clientelar (asigura linistea frontierelor romane, iar in schimb primea bani, mesteri pentru refacerea statului dac)

*101-102 are loc primul razboi dintre Decebal si imparatul roman, Traian ----pace grea pentru daci (Decebal ceda unele teritorii Imperiului Roman, darama fortificatiile cetatilor, inapoia mesterii si instructorii militari romani)

*105-106 al doilea razboi dintre Decebal si Traian -----Dacia este cucerita si transformata in provincie romana

PROIECT DE LECTIE

DATA:15.1.2009

SCOALA CU CLASELE I-VIII VADENI

CLASA a VIII-A

DISCIPLINA: Istoria romanilor

UNITATEA DE INVATARE: Civilizatii preistorice si antice

TEMA: Integrarea dacilor in lumea romana (romanizarea)

TIPUL LECTIEI: mixt

TIMP: 50 minute

PROFESOR: Socol Daniela

Competente specifice

2.1 rezolvarea unor situatii problema prin utilizarea adecvata a surselor istorice referitoare la

fapte din istoria romanilor desfasurate in Antichitate si Evul Mediu

3.1 localizarea in timp si plasarea in spatiu a faptelor din istoria romanilor desfasurate in Antichitate si Evul Mediu

Scopul lectiei: dobandirea de cunostinte noi referitoare la procesul de romanizare a spatiului daco-moesian, avand ca rezultat, formarea unei populatii daco-romane, fundamentul poporului roman

Competente derivate: la sfarsitul activitatii didactice elevii trebuie sa :

C1. argumenteze masurile de organizare politica si militara a Daciei romane

C2. defineasca termeni istorici noi

C3. enumere factorii romanizarii

C4. analizeze importanta fiecarui factor al romanizarii

Strategia didactica:

*Metode: expunere, explicatia, conversatia, conversatia examinatoare, povestirea, lucrul cu manualul, demonstratia, conversatia euristica

*Forme: frontal, individual

*Mijloace: catalogul, manual, caietul de notite, tabla, creta,

Bibliografie:

Manual de istorie, clasa a VIII-a, Editura Humanitas, Buc., 2003

*Caietul elevului-istorie, clasa a VIII-a, Editura Humanitas, Buc., 2001

*Florin Constantiniu, "O istorie sincera a poporului roman", Editura Univers-Enciclopedic, Buc., 1997

*Stefan Paun, "Didactica istoriei", Editura Corint, Buc., 2007

Schema lectiei

Integrarea dacilor in lumea romana (romanizarea)

1. Organizarea politica si militara

2. Romanizarea

3. Factorii romanizarii

=Dacia-provincie romana de rang imperial condusa de un guvernator numit de catre imparat-LEGATUS AUGUSTI

=capitala Daciei-Ulpia Traiana Sarmizegetusa

=din punct de vedere administrativ, Dacia a fost impartita in 2 apoi 3 regiuni administrative

=organizarea militara:

*granitele erau intarite cu valuri de pamant-limes-uri

*aparata de un numar mare se soldati cantonati in castre-puncte fortificate dispuse de-a lungul limes-urilor

*armata romana era alcatuita din:

1.legiuni-unitati pedestre de elita

2.trupe auxiliare

3.cohorte-unitati de infanterie

4 alae-unitati de cavalerie

=in Dacia au stationat Legiunea a XII-a Gemina cu castrul la Apulum

Legiunea a V-a Macedonica cu castrul la Potaissa

=romanizarea este un proces de sinteza si simbioza prin care dacii au preluat limba, cultura, traditia, obiceiurile colonistilor romani

=a cunoscut trei etape:

*contactele economice inainte de cucerirea Daciei sec. I i. Hr.-sec. I d. Hr.

*romanizarea directa a dacilor 106-271/275

*romanizarea dacilor liberi -dupa anul 271/275

=factorii romanizarii au fost:

1.armata si administratia: au raspandit legile romane, disciplina romana si limba latina

.colonistii romani: au fost adusi din toate colturile Imperiului Roman sa populeze orasele si sa lucreze ogoarele, au raspandit civilizatia si limba latina

.veteranii-soldati lasati la vatra care au intemeiat familii daco-romane

.urbanizarea: s-au construit orase de:

-rang superior:colonii: Sarmizegetusa, Drobeta, Napoca, Potaisaa

-rang inferior-municipii: Dierna, Tibiscum, Troesmis

-asezari rurale: villa rustica

-pagus

-canabae

5.dreptul roman-justitie

.religia:apar doua fenomene religioase:

1.interpretatio romana: adorarea sub nume roman a unor divinitati neromane

2.sincretism religios:contopirea unor zeitati asemanatoare dar de origini diferite, intr-una singura

MOMENTELE LECTIEI

COMPETENTE DERIVATE

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGIA DIDACTICA

METODE

FORME

MIJLOACE

Moment organizatoric

2 min.

*saluta elevii, solicita numele elevilor absenti, asigura ordinea si un climat favorabil in clasa

*raspund la salutul profesorului, prezinta eventualii absenti, pregatesc materialele necesare lectiei

*conversatia

*frontal

*individual

*catalog

Verificarea cunostintelor anterioare

15 min.

*adresez intrebari referitoare la continutul lectiei anterioare oentru a vedea daca elevii si-au isusit continutul lectiei Regaliate si religie

*raspund la intrebarile adresate de profesor

*conversatia examinatoare

*frontal

*individual

Comunicarea noilor cunostinte

23 min.

Comunicarea cunostintelor noi

23 min.

C1

C1

C2

C2

C3

C3

C4

*realizez legatura cu lectia noua, prezentandu-le elevilor noua situatie politica a Daciei dupa cucerirea romana

*intocmesc principalele puncte ale lectiei, incep realizarea schemei la tabla

*argumentez importanta masurilor de organizare politica si militara a Daciei dupa cucerirea romana, ca urmare a faptului ca provincia Dacia se afla situata langa lumea barbara ceea ce necesita o organizare politica eficace cat si o organizare militara dedstul de bine implemetata situatiei

*pentru a recepta cat mai bine impartirea administratriva a Daciei, utilizam hartile din manual de la p. 27

*romanizarea proces de sinteza si smbioza prin care dacii au preluat limba latina obieceiurile, traditia de la colonistii romani

*factorii care au contribuit la procel de romanizare au fost: administratia, armata, colonistii, veteranii, urbanizarea, dreptul, religia, fiecare factor fiind insotit de explicatii si argumente

*sunt atenti la la introducerea prezentata de profesor pentru intelegerea evenimenteor ulterioare

*noteaza punctele lectiei, scriu titlul lectiei in caietele de notite

*noteaza in caietul de notite informatiile si sunt atenti, in acelasi timp la argumentarile profesorului

*descopera cu ajutorul hartii impartirea administrativa a Daciei in perioada 106-168

*noteaza definitia in caietul de notite

*noteaza in caiete factorii romanizarii

*expunere

*explicatia

*povestirea

*expunere

*expunere

*explicatia

*demostratia

*lucrul cu manualul

*expunere

*explicatia

*expunere

*explicatia

*demonstratia

*frontal

*individual

*frontal

*frontal

*frontal

*individual

*frontal

*frontal

*manual p.27

*tabla

*tabla

*manual p.26-27

*caietul de notite

*tabla

*caietul de notite

*manual p. 27

*tabla

*caietul de notite

*tabla

*caietul de notite

*tabla

*caietul de notite

Fixarea si sistematizarea cunostintelor

10 min.

*in contextul lectiei studiate elevii au de raspuns la o serie de intrebari adresate de profesor

*raspund la intrebari

*conversatia euristica

*expunere

*explicatia

*frontal

*individual

*caietul de notite

*tabla

Schema lectiei

Romanitate si crestinism

1.Romanitatea de la Dunarea de jos

2. Crestinismul

=271-275 are loc retragerea aureliana (imparatul roman Marcus Aurelius retrage din Dacia armata si administratia-granita devine linia Dunarii

=Dobrogea a ramas sub stapanire romana-foarte bine organizata si aparata----un bastion al autoritatii romane la nord de Dunare

=autoritatea romana a revenit la nord de Dunare in sec. IV-VI d. Hr.:

*sec. IV.- imparatul Constantin cel Mare 306-337

1.reinflorirea economica a cetatilor din nordul Dunarii

2 limita extinderii autoritatii romane la nord de Dunare----Brazda lui Novac

3 s-a construit un pod peste Dunare intre Oescus si Sucidava

*sec. VI:-imparatului Iustinian 527-565

1. a refacut fortificatiile de pe linia Dunarii: Lederata, Drobeta, Sucidava    

2. are loc o inviorare a vietii economice

a..Factorii romanizarii care au raspandit crestinismul

b.Organizarea institutionala. Misionarii crestini

A

=factorii romanizarii care au raspandit crestinismul:

*veteranii----

*colonistii---religie crestina raspandita in timpul romanizarii

=imparati care au persecutat crestinii:

*Nero *Galeriu

*Diocletian

=imparati care au sprijinit raspandirea crestinismului:

*313-Constantin cel Mare acorda libertate cultului crestin prin Edictul de la Milano

*392 Teodosie I proclama crestinismul religie de stat

B

sub Iustinian(sec. VI) a inceput organizarea bisericii crestine:

*astfel apar primele episcopii:Histria

-Tomis

-Callatis

=cunoscuti pentru activitatea crestina: Teotim I, Sf. Ioan Casian

=misionari crestini:Sf. Andrei, Sava Gotul, Ulfilas

=urme arheologice privind raspandirea crestinismului in sec. IV-VI:

*basilicele din Dobrogea, Callatis

*obiecte de cult: cruciulite, opaite

*cuvinte crestine de origine latina:Dumnezeu, crestin, Craciun, duminica

Schema lectiei

Autohtoni si migratori. Asezarea ungurilor in Campia Pannonica

1.Autohtoni

2. Migratori

3.Unguri, secui, sasi

=dupa retragerea aureliana 271/275----peste populatia daco-romana de la nordul Dunarii s-au perindat valuri de populatii migratoare timp de aproape un mileniu

=migratori sunt:

*gotii *gepizii

*avarii *hunii

1.neam germanic:

*gotii-vizigoti-sec. III-IV

-ostrogoti-sec. VI

2.neam asiatic:

*hunii-au format un stat puternic in Pannonia

*avarii

3. slavii-sec. VI-VII

*slavii-sec. VI: Moldova, Campia Pannonica

-sec. VII: Transilvania

-602 (sec. VII) s-au stabilit la sud de Dunare-au rupt romanitatea orientala in doua parti:

1. romanitatea nord-dunareana care i-a asimilat pe slavi

2. romanitatea sud-dunareana care a fost asimilata de slavi

=autohtonii-din Dacia-populatie rurala cu caracter sedentar

=relatiile autohtoni-migratori au fost:

*plata tributului

*convietuire pasnica

=ungurii-popor de origine fino-ugrica din M-tii Altai (Mongolia)

=s-au stabilit in Pannonia-896 sub regele Arpad

-au format un stat puternic

=incearca exinderea granitelor prin expansiune teritoriala:

*spre V: infranti de OttoI

*spre S: rezistenta bizantina

*spre E: ajung pe teritoriul romaneasc in Transilvania

=sec. IX-ungurii intampina in Transilvania rezistenta formatiunilor prestatale romanesti:

*voievodatele lui-Gelu

-Glad

-Menumorut

=secuii-origine fino-ugrica

*s-au stabilit in zona Muresului, Tarnavelor

*au avut relatii pasnice cu romanii

=sasii-origine germana, au venit din Flandra, zona Rinului mijlociu

=au fost colonizati de unguri pentru a inviora viata economica

=s-au stabilit in zona Tarnavelor, Orastiei, Bistritei Nasaud

=au construit orase -infloritoare centre economice: Sibiu, Sighisoara, Medias, Brasov.

=pentru apararea granitelor, ungurii au adus odinul cavalerilor-calugari:

*cavalerii teutoni(germana)

*cavalerii ioaniti (franceza)

PROIECT DE LECTIE

DATA: 26.10.2009

SCOALA CU CLASELE I-VIII VADENI

CLASA a VIII-a

UNITATEA DE INVATARE:Romaniatea orientala in mileniul marilor migratii

TEMA:Formarea poporului roman si a limbii romane

TIPUL LECTIEI: mixt

TIMP: 50 minute

PROFESOR: Socol Daniela

Scopul lectiei:insusirea de catre elevii a procesului general european de formare a poparelor si limbilor neolatine, inclusiv a etnogenezei romanesti

Competente specifice:

3.1 locatizarea in timp si plasarea in spatiu a faptelor din istoria romanilor desfasurate in Antichitate si Evul Mediu, pe baza surselor istorice

3.3 analizarea unui fapt istoric din istoria romanilor din Antichitate sau din Evul Mediu pe baza surselor istorice

Competente derivate: la sfarsitul activitatii didactice elevii trebuie sa:

C1. defineasca termeni istorici noi: etnogeneza,

C2. identifice principalele coordonate ale etnogenezei romanesti

C3. analizeze elementele componente ale etnogenezei romanesti

C4. explice formarea limbi romane

Strategia didactica

Metode:conversatia euristica, examinatoare,expunere, explicatie

Forme:frontal, individual

Mijloace: catalog, manual, caietul de notite, tabla, creta,

Bibliografie:

*Manual de istorie, clasa a VIII-a, Editura Humanitas, Buc., 2003

*Caietul elevului-istorie, clasa a VIII-a, Editura Humanitas, Buc., 2001

*Florin Constantiniu, "O istorie sincera a poporului roman", Editura Univers-enciclopedic, Buc., 1997

*Stefan Paun, "Didactica istoriei", Editura Corint, Buc., 2007

MOMENTELE LECTIEI

COMPETENTE DERIVATE

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGIA DIDACTICA

METODE

FORME

MIJLOACE

Moment organizatoric

2 min.

*saluta elevii, solicita numele elventualilor absenti, asigura linistea si ordinea in sala de clasa

*precizeaza eventualii absenti, se pregatesc pentru desfasurarea lectiei

*conversatia

*frontal

*individual

*catalog

Verificarea cunostintelor anterioare

15 min.

*verificarea cunostintelor din lectia Autohtoni si migratori. Asezarea ungurilor in Campia Pannonica cu ajutorul intrebarilor:

*raspund la intrebarile adresate de profesor

*conversatia examinatoare, euristica

*frontal

*individual

Comunicarea noilor cunostinte

23 min.

Comunicarea cunostintelor noi

23 min.

C1

C2

C3

C4

*ce a rezultat in urma preocesului de romanizare dintre daci si romani?

*tocmai despre formarea poporului roman si a limbii romane vom discuta astazi

*notez titlul lectiei la tabla, pag. 40 in manual, precizez la tabla obiectivele operationale

*etnogeneza=nasterea sau formarea unui popor si a limbii sale

*romanizarea-prima coordonata a etnogenezei romanesti

*solicit elevilor sa def. Romanizarea, etapele romanizarii si factorii romanizarii

*elementul slav-a doua coordonata a etnogenezei romanesti

*in ce secole sunt prezenti slavii in spatiul romanesc?

* ce s-a intamplat in anul 602?

sec. VIII s-a format poporul roman si limba romana

*structura limbii romane: 60%cuvinte de origine latina, 140-160 cuvinte din lb daca, restul elemente slave si alte influnte

*a rezultat un popor romanizat, si anume poporul roman, si limba romana, simbioza dintre geto-daci si colonistii romani

*noteaza tutlul lectiei in caiete

*noteaza in caiete

*raspund la intrebarile adresate de profesor, si in acelasi timp noteaza informatiile in caiete.

*raspund la intrebari

*noteaza informatiile in caiete

*conversatia euristica

*expunere

*explicatie

*conversatia euristica

*conversatia euristica

*conversatia euristica

*explicatia

*conversatia

*expunere

*explicatie

*frontal

*individua

*frontal

*frontal

*individual

*frontal

*individual

*frontal

*individual

*frontal

*caietul de notite

*tabla

*caietul de notite

*tabla

*caietul de notite

*tabla

*caietul de notite

*tabla

*caietul de notite

*tabla

*caietul de notite

Fixarea si sistematizarea cunostintelor

10 min.

*se realizeaza cu ajutorul intrebarilor din lectie

*raspund la intrebari

*conversatia euristica

*frontal

*individual

*caietul de notite

*tabla

PROIECT DE LECTIE

DATA: 02.11.2009

SCOALA CU CLASELE I-VIII VADENI

CLASA: a VIII-a

UNITATEA DE INVATARE:Statul medieval si institutiile sale

TEMA: Formatiuni politice romanesti si statele vecine

TIPUL LECTIEI: mixt

TIMP: 50 minute

PROFESOR: Socol Daniela

Scopul lectiei: dobandirea de cunostinte noi in legatura cu procesul de constituire a formatiunilor prestatale romanesti in contextul continuarii procesului de migratie in spatiul carpato-danubiano-pontic, cat si relatiile acestor formatiuni cu statele vecine

Competente specifice:

3.1 localizarea in timp si plasarea in spatiu a faptelor din istoria romanilor desfasurate in Antichitate si in Evul Mediu pe baza surselor istorice

3.2 stabilirea unor relatii intre aspectele unui fapt istoric din Antichitate si din Evul Mediu pe baza surselor istorice

Competente derivate: la sfarsitul activitatii didactice, elevii trebuie sa:

C1. identifice principalele formatiuni prestatale romanesti

C2. precizeze vecinii acestor formatiuni politice

C3. explice relatiile formatiunilor romanesti cu statele vecine

C4 defineasca termeni istorici: cnezat, voievodat, tara,

Strategia didactica

Metode:expunere, explicatia, povestirea, conversatia euristica, examinatoare, lucrul cu manualul

Forme: individual, frontal

Mijloace: catalog, manual, tabla, caietul de notite, creta

Bibliografie:

Manual de istorie, clasa a VIII, Editura Humanitas, Buc., 2003

*Caietul elevului-istoie, clasa a VIII, Editura Humanitas, Buc., 2001

*Florin Constantiniu, "O istorie sincera a poporului roman", Editura Univers-Enciclopedic, Buc., 1997

*Stefan Paun,"Didactica istoriei", Editura Corint, Buc., 2007

MOMENTELE LECTIEI

COMPETENTE DERIVATE

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGIA DIDACTICA

METODE

FORME

MIJLOACE

Moment organizatoric

2 min

*saluta elevii, solicita numele elevilor absenti, asigura ordinea si un climat favorabil in sala de clasa

*raspund la salutul profesorului, nominalizeaza elevii absentie, se pregatesc pentru inceperea orei

*conversatia

*frontal

*individual

*catalog

Verificarea cunostintelor anterioare

15 min.

*verific lectia Formarea poporului roman si a limbii romane sub forma intrebarilor

*raspund la intrebarile adresate de profesor

*conversatia examinatoare, euristica

*explicatia

*expunere

*frontal

*individual

Comunicarea noilor cunostinte

23 min.

Comunicarea noilor cunostinte

23 min.

C1

C1

C4

C2

C3

*dupa incheierea procesului de etnogeneza romanii traiau organizati in formatiuni prestatale numite: voievodate, tari, campuri si codrii( organizari prealabile aparitiei statului)

*notez titlul la tabla, precizez punctele lectiei, p. 48 in manual

*cu ajutorul hartii din manual, solicit elevilor sa indentifice principalele formatiuni prestatale din Transilvania, Tara Romaneasca, Dobrogea

*vecinii erau :la sud Imperiul Bizantin

*la est Cnezatul Haliciului

*1241 spatiul romanesc se confrunta cu marea invazire mongola

*sunt atenti la expunerea profesorului

*noteaza titlul lectiei in caietele de notite

*descopera cu ajutorul manualului principalele formatiuni prestatale romanesti

*noteaza informatiile in caiete

*expunere

*explicatie

*expunere

*expunere

*converstaia

*explicatia

*lucrul cu manualul

*expunere

*explicatie

*povestire

*frontal

*frontal

*frontal

*individual

*frontal

*tabla

*caietul de notite

*manual

*tabla

*caietul de notite

*tabla

*caietul de notite

Fixarea si sistematizarea cunostintelor

10 min.

*realizeze fixarea prin intrebari adresate elevilor

*raspund la intrebari

*conversatia euristica

*expunere

*frontal

*individual

*tabla

*caietul de notite

Schema lectiei

Formarea poporului roman si a limbii romane

1.Coordonatele fundamentale ale etnogenezei romanesti

2. Limba romana

=etnogeneza-etnos=popor

-genesis=nastere (nasterea sau formarea unui popor si a limbii sale)

=coordonatele etnogenezei romanesti:

1. romanizarea-sinteza si simbioza etnoculturala si lingvistica dintre-geto-daci

-colonistii romani

*romanizarea directa 106-271

*retragerea aureliana 271-275

*la N de Dunare a ramas o populatie daco-romana cu caracter rural

=factorii romanizarii:armata, administratia, colonistii, urbanizarea, veteranii, dreptul roman, invatamantul in limba latina

2. elementul slav

=in sec. VI-VII-slavii sunt atestati in Muntenia, Modova, Transilvania

=sec VII-602-slavii s-au stabilit in nr. mare la S de Dunare-consecinta au rupt romanitatea orientala in 2:

*romanitatea nord-dunareana i-a asimilat pe slavi

*romanitatea sud-dunareana-asimilata de slavi

=sec. VIII s-a incheiat procesul de etnogeneza romaneasca

=sec VIII- odata cu poporul roman s-a format si limba romana-cu caracter romanic

=structura limbii romane:

*60% vocabular de origine latina

*140-460 cuvinte din lb dacica

*restul elemente slave si alte influente

=prim expresie in limba romana atestata documentar:torna, torna, fratre (intoarce-te, intoarce-te frate)

Schema lectiei

Formatiuni politice romanesti si statele vecine

1 Formatiuni prestatale romanesti

2. Statele vecine

a) formatiuni prestatale in Transilvania:

=sec IX-atestate de Cronica lui Anonymus- voievodatele lui

*Gelu

*Glad

*Menumorut

=sec XI doua voievodate mai intinse si mai puternice:

*voievodatele lui Ahtum si Gyla

=2/2 sec. XI -ungurii incep cucerirea sistematica a Transilvaniei care se incheie in sec. XIII

b) formatiuni prestatale la sud de Carpati:

=1247-Diploma Cavalerilor Ioaniti atesta:

*voiedodatele lui Seneslau la stanga Oltului

-Litovoi la dreapta Oltului

*cnezatele lui Ioan

-Farcas in Oltenia

*Tara Severinului

c) formatiuni prestatale le est de Carpati:

*tari-Tara Sipentiului

Tara Vrancei

*campuri-Campul lui Dragos

*codrii-Codrii Cosminului

-Codrii Vlasiei

d) formatiuni prestatale in Dobrogea

=943 este atestata stapanirea lui Jupan Dimitrie

=sec. XI-atestate stapanirile lui

*Satza

*Sestlav

*Tatos

=1230 a fost atestata intre Varna si Mangalia-Tara Cavarnei(nucleul viitorului stat)

=la S Imp. Bizantin: a creat in sec XII in Dobrogea o unitate administrativa: Thema Paristrion

=la E: Cnezatul Haliciului-stat rus foarte puternic

=tatarii au atacat, distrus si jefuit teritoriul romanesc, iar in sec XIV tatarii si-au format un stat puternic in N Pensl. Crimeea Hanatul Hoardei de Aur-condus de Timur Lenk

=1241 mare invazie mongola

Schema lectiei

Transilvania de la voievodat la principat

1.Voievodatul

2.Organizarea administrativa

3. Statutul romanilor in Transilvania

4. Principatul

=formatiuni politice prestatale:

*sec. IX-voievodatele lui Gelu ----------

Glad----------- atestate de Anonymus in "Gesta Hungarorum"

Menumorut--

*sec. XI-voievodatele lui Ahtum

Gyla

2/2 sec. XI ungurii incep cucerirea sistematica a Transilvaniei incheiata in sec. XIII

=sec. XIII-1222, ungurii au incercat sa impuna ca forma de organizare apuseana:

*principatul-ca forma de organizare politica

*comitatul ca forma de organizare administrativa

=romanii s-au opus:

*1176-atestat Leustachiu Voievod

=sec. XIII-incheie procesul de formare al voievodatului Transilvaniei

=ungurii au impus ca forma de organizare administrativa:

*comitatul (1111-primul comitat-Bihor)

=secuii si sasii -organizati in scaune

=romanii organizati in districte (Tara Barsei, Tara Hategului, Tara Maramuresului)

=la inceput romanii au participat activ la viata politica a Transilvaniei

=treptat romanii au fost exclusi din viata politica:

*1366-diplomele-Ludovic de Anjou prin care participarea la viata politica era conditionata de apartenenta la religia catolica

romanii-exclusi total din viata politica a Transilvaniei

4

=1526-Mohach-ungurii au fost infranti de turci care au organizat:

*1541-Pasalacul de la Buda

-Principatul autonom al Transilvaniei su suzeranitate otomana---pana in 1699, cand Transilvania a trecut oficial sub dominatia Imp. Habsburgic

PROIECT DE LECTIE

DATA: 05.11.2009

SCOALA CU CLASELE I-VIII VADENI

CLASA a VIII-a

DISCIPLINA : Istoria romanilor

UNITATEA DE INVATARE: Statul medieval si institutiile sale

TEMA: Transilvania de la voievodat la principat

TIPUL LECTIEI: mixt

TIMP: 50 minute

PROFESOR: Socol Daniela

Competente specifice

3.1 localizarea in timp si plasarea in spatiu a faptelor din istoria romanilor desfasurate in Antichitate si in Evul Mediu pe baza surselor istorice

3.3 analizarea unui fapt istoric din istoria romanilor din Antichitate sau din Evul Mediu pe baza surselor istorice

Competente operationale: la sfarsitul activitatii didactice elevii trebuie sa:

C1 analizeze evolutia voievodatului ca forma de organizare politica de la aparitie pana la formare

C2.precizeze formele de organizare administrativa ale ungurilor, sasilor, secuilor si romanilor

C3.mentioneze rolul indeplinit de romani in viata politica a Transilvaniei

C4.identifice contexul istoric, in care Transilvania devine principat autonom sub suzeranitate otomana

Strategia didactica:

Metode: expunere, explicatia, povestirea, conversatia examinatoare, euristica, lucrul cu manualul

Forme: individual, frontal

Mijloace: catalog, manual, creta, tabla, caietul de notite, fisa de lucru

Bibliografie:

Sorin Oane, Maria Ochescu, Manual de istorie, clasa a VIII-a, Editura Humanitas, Buc., 2003

Sorin Oane, Maria Ochescu, Caietul elevului-istorie, clasa a VIII-a, Editura Humanitas, Buc., 2001

Florin Constantiniu, O istorie sincera a poporului roman, Editura Univers-Enciclopedic, Buc., 1997

Stefan, Paun, Didactica istoriei, Editura Corint, Buc., 2007

Gheorghe Iutis, Argentina Panzariu, Valerica Iriciuc, Istorie. Ghid metodic pentru studenti si profesori debutanti, Editura Educatia 2000+

MOMENTELE LECTIEI

COMPETENTE OPERATIONALE

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGIA DIDACTICA

METODE

FORME

MIJLOACE

Moment organizatoric

2 min.

*saluta elevii, solicita numele elevilor absenti, asigura ordinea si un climat favorabil in clasa

*raspund la salutul profesorului, nominalizeaza eventualii absenti

*conversatia

*frontal

*individual

*catalog

Verificarea cunostintelor anterioare

15 min

*verific cunostintele din lectia Formatiuni politice prestatale romanesti si statele vecine, sub forma intrebarilor si raspunsurilor

*comunica titlul lectiei verificate si raspund la intrebarile formulate de profesor

*conversatia examinatoare

*frontal

*individual

Comunicarea noilor cunostinte

23 min

Dobandirea noilor cunostinte

23. min.

C1

C2

C3

C4

*notez titlul lectiei noi, precizez obiectivele propuse pentru    lectia noua, p. 50 in manual

*adresez intrebari referitoare la formatiunile politice prestatale din Transilvanai, si in acelasi timp notez informatiile la tabla

*cand incepe procesul de cucerire al Transilvaniei si cand se incheie?, notez la tabla raspunsul primit

*precizez in continuare actiunile nereusite ale ungurilor de organiaze apuseana in Transilvania

*mentionez formele de organizare administrative ale ungurilor, sasilor, secuilor si romanilor.

*precizez evolutia rolului politic la romanilor in Transilvania

*prezint contextul istoric, prin care Transilvania este transformata in principat autonom sub suzeranitate otomana

*noteaza titlul lectiei, si punctele centrale ale acesteia, deschid    manualele la pag. indicata

*raspund la intrebare, noteaza raspunsurile in caiete

*raspund la intrebare, noteaza informatiile in caiete

*noteaza informatiile in caietul de notite

*definesc cu ajutorul dictionarului de la sfarsitul manualului: comitat, scaune, districte

*noteaza in caite

*noteaza in caiete informatiile

*expunere

*conversatia euristica

*conversatia euristica

*explicatia

*expunere

*expunere

*lucrul cu manualul

*expunere, explicatia

*povestire

*expunere

*frontal

*frontal

*individual

*frontal

*individual

*frontal

*frontal

*individual

*frontal

*frontal

*caietul de notite,

*tabla

*manual

*tabla

*caietul de notite

*tabla

*caietl de notite

*tabal

*caietul de notite

*tabla

*caietul de notite

*manual

*tabla,

*caietul de notiete

*caietul de notite

*tabla

Fixarea si sistematizarea cunostintelor

10 min.

*in contextul lectiei studiate, elevii primesc ca sarcina de lucru rezolvare unei fise de lucru

*rezolva fisa de lucru

*conversatia

*frontal

*individual

*fisa de lucru-Anexa 1

Realizati corespondenta dintre coloana A si coloana B

A B

1. sec. XI a)voievodatele lui Ahtum si Gyla

b)Leustachiu Voievod

c)Gesta Hungarorum

4. sec. IX d)Transilvania devine principat

Realizati corespondenta dintre coloana A si coloana B

A B

1. sec. XI a)voievodatele lui Ahtum si Gyla

b)Leustachiu Voievod

c)Gesta Hungarorum

4. sec. IX d)Transilvania devine principat

Realizati corespondenta dintre coloana A si coloana B

A B

1. sec. XI a)voievodatele lui Ahtum si Gyla

b)Leustachiu Voievod

c)Gesta Hungarorum

4. sec. IX d)Transilvania devine principat

Realizati corespondenta dintre coloana A si coloana B

A B

1. sec. XI a)voievodatele lui Ahtum si Gyla

b)Leustachiu Voievod

c)Gesta Hungarorum

4. sec. IX d)Transilvania devine principat

Realizati corespondenta dintre coloana A si coloana B

A B

1. sec. XI a)voievodatele lui Ahtum si Gyla

b)Leustachiu Voievod

c)Gesta Hungarorum

4. sec. IX d)Transilvania devine principat





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate