Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect didactic
Scoala: Colegiul National "Vladimir Streinu", Gaesti
Clasa: a IX-a A
Data: 21 mai 2009
Profesor:
Obiectul: Limba si literatura romana
Tema: Tipuri de texte. Textul literar - textul nonliterar
Tipul: Aprofundare si sistematizare a cunostintelor
Scopul: Formarea de priceperi si deprinderi privind lucrul cu textele la prima vedere.
Competente generale:
1. Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in receptarea si producerea mesajelor in diferite situatii de comunicare;
2. Folosirea modalitatilor de analiza tematica, structurala si stilistica in receptarea diferitelor texte literare si non-literare;
3. Argumentarea in scris si oral a unor opinii in diverse situatii de comunicare.
Comptente specifice:
Comptente specifice: |
Continuturi/Activitati de invatare |
1.1 utilizarea adecvata a achizitiilor lingvistice in receptarea diverselor texte |
-exercitii de identificare a particularitatilor unor texte fictionale/nonfictionale:memorialistice, epistolare, jurnalistice, juridic-administrative sau stiintifice, argumentative |
compararea trasaturilor definitorii ale comunicarii in texte fictionale si nonfictionale |
-fictiune, imaginatie, inventie; realitate, adevar -exercitii de stabilire a scopului comunicarii (informare, delectare, divertisment, sensibilizare, persuasiv etc.) reactiile receptorului (cititor, ascultator) -"eu fictional" si "eu real", text fictional si text nonfictional |
aplicarea conceptelor de specialitatein analiza si discutarea textelor literare studiate |
-exercitii de selectare a unor figuri de stil (personificare, comparatie, enumeratie, repetitie, epitet, hiperbola, antiteza, metafora, alegorie, inversiune); -exercitii de stabilire a particularitatilor lingvistice ale diverselor tipuri de texte (scop, functii ale comunicarii, relatia emitator-receptor,persoane/personaje, adevar particular/general,etc.) |
argumentarea unui punct de vedere privind textele studiate |
-exercitii de sustinere argumentata a unui punct de vedere privind un anumit tip de text |
Obiective cognitive:
O1-Sa identifice elementele situatiei de comunicare in textele suport si particularitati pe care acestea le comporta in fiecare text;
O2- Sa recunoasca particularitatile de structura/compozitie ale diferitelor tipuri de texte;
O3-Sa prezinte tipul de discurs (fictional/nonfictional);
O4-Sa identifice particularitati ale limbajului utilizat in diferite tipuri de texte;
O5.Sa sa sustina argumentat apartenenta textului la categoria celor literare/nonliterare;
Obiective afective:
-Sa valorifice gandirea autonoma, reflexiva si critica in raport cu diversele mesaje receptate.
-Sa isi dezvolte atitudini pozitive fata de comunicare;
-Sa constientizeze importanta capacitatii de a opera cu un text la prima vedere;
-Sa-si organizeze un sistem de valori
Obiective psihomotorii:
sa automatizeze modalitatile de abordare a unui text la prima vedere;
sa utilizeze tehnici variate pentru analiza diferitelor tipuri de texte;
Metode si procedee didactice Metode si tehnici de evaluare
Explicatia Testul formativ
Conversatia euristica Observarea curenta a elevilor
Problematizarea Chestionarea orala/frontala
Descoperirea
Dezbaterea
Forme de organizare a invatarii:
Activitate pe grupe
Activitate individuala
Activitate frontala
Materiale si mijloace tehnice de invatamant:
Fise cu texte selectate
Testul formativ
Fisa de lucru a grupei
Capacitati de invatare:
Clasa omogena cu ritmuri de invatare foarte apropiate.
Bibliografie:
Corghes, H-Limba si literatura romana pentru examenul de bacalaureat, ed. Art, 2004.
Costache, A- Limba si literatura romana pentru examenul de bacalaureat, ed. Art, 2005
Dobos, M-Compendiu de teorie si critica literara, ed.Polirom, 2003
Manolescu, N- Limba si literatura romana pentru bacalaureat si admitere,Ed. Paralela 45, 2005
A. Costache, Fl. Ionita, Gh. Lazarescu, A. Savoiu, F. Sanmihaian,-Ghid de Limba si literatura romana pentru clasele a IX-a - a XII-a Sofia Dobra, fise de lucru.
Rebreanu, L-Adam si Eva, ed. 100+1 Gramar
Vianu, Tudor,Dubla intentie a limbajului si problematica stilului in Arta prozatorilor romani, Ed. Minerva, 1988
Scenariul desfasurarii activitatii
I. Momentul organizatoric: -notarea absentelor in catalog
-pregatirea elevilor pentru lectie
-asiguararea climatului adecvat desfasurarii lectiei
II.Reactualizarea celor invatate anterior prin verificarea temei.
Elevii citesc. Profesorul verifica efectuarea temei.
III.Captarea atentiei elevilor si asigurarea momentului afectiv se va realiza prin urmatoarea secventa didactica:
Cine vorbeste o face pentru a-si impartasi gandurile, sentimentele, reprezentarile, dorintele sau hotararile, dar in acelsi timp comunicarile sale nazuiesc sa atinga o sfera anumita a semenilor care intrebuinteaza acelasi sistem de simboluri lingvistic. Cine vorbeste comunica si se comunica. O face pentru altii si o face pentru el. In limbaj se elibereaza o stare sufleteasca individuala si se organizeaza un raport social.
(Vianu, T, Dubla intentie a limbajului si problematica stilului)
Profesorul va preciza importanta dezvoltarii abilitatii de a opera cu texte la prima vedere si de a putea clasifica textele in literare si nonliterare.
IV. Comunicarea titlului lectiei in curs de desfasurare si a obiectivelor cognitive:
Profesorul scrie pe tabla titlul lectiei si enunta obiectivele cognitive:
Tipuri de texte. Textul literar. Textele nonliterare.
V. Prezentarea sarcinilor de lucru si dirijarea invatarii
Elevii vor primi fisele cu sarcinile de lucru si textele suport pentru fiecare grupa. In timp ce vor solutiona exercitiile, profesorul va coordona activitatea acestora si ii va indruma in cazul in care este solicitat.
V. Obtinerea performantei si asigurarea feed-back-ului
Dupa realizarea fiecarei sarcini de invatare, profesorul va face aprecieri in legatura cu nivelul activitatii elevilor si va face referiri la calitatea raspunsurilor.
Profesorul va sugera solutii in cazul nereusitei invatarii si va avea permanent in vedere eliminarea lacunelor si a erorilor
Dezbatere urmata de concluzii
VI. Evaluarea formativa
Se realizeaza prin solutionarea testului formativ (Anexa 1).
VII. Asigurarea retentiei
-sunt comentate raspunsurile elevilor si corectate posibilele erori
-noi precizari
VIII.Asigurarea transferului
- se comunica tema pentru acasa:
IX. Evaluarea lectiei( Autoevaluarea profesorului )
- se fac aprecieri individuale si de grup referitoare la desfasurarea lectiei;
Fisa de lucru I
Se da textul:
"15 iunie 1934, vineri
Am fost la scoala pentru examenul meu de literatura franceza, dar examenul a fost amanat pentru ziua de 19, adica in ajunul examenului de matematici. E ingrozitor ce ma asteapta. Nici o zi de repaos. Cate un examen in fiecare zi. De azi pana vinerea viitoare nu voi mai putea dormi mai mult de doua ore din 24, nu-mi mai ramane un mint de visat. Trebuie sa fac drumul intre scola si casa si sa inva invat, invat.
Ora 2
Trebuie sa invat si n-am pofta. Ar trebui sa ma culc putin ca sa pot invata apoi. Dar nu ma pot culca. Ratacesc de colo, colo. Nu invat, nu citesc, nu fac nimic.Nu sunt vesela, nu sunt trista.
16 iunie, 1934
Am rugat sa fiu trezita la ora 4 dimineata. Am fost trezita, dar nu m-am sculat decat la 5. Invat la engleza. Ganduri sinister, remuscari, temeri se abat asupra-mi si ma muncesc
Ora 10
Engleza am lichidat-o fara catastrofa.
20 iunie
Maine greaca si stiintele naturale. Mi-e peste cap. Am terminat azi cu matematicile. Totul a mers nici prea bine, nici prea rau. Fata de pregatirea mea, rezultatul e uluitor.
(Jeni Acterian, Jurnalul unei fiinte greu de multumit)
Cerinte
1. Precizeaza scopul textului suport .
2. Stabileste daca textul opereaza cu persoane/personaje?
3. Identifica emitatorul conform informatiilor din text. Identifica gradul de implicare al acestuia in discursul realizat.
4.Numeste tipul discursului (fictional/nonfictional pe baza a doua argumente- referent, persoane/personaje).
5. Precizeaza pe baza a doua argumente care este functia limbajului manifestata pregnant in text .
6.Pornind de la elementele identificate anterior stabileste daca textul este literar, nonliterar (ce tip) sau de granita. Prezinta doua argumente.
Fisa de lucru II
Se da textul:
"1.Gramatica este un ansamblu de reguli privitoare la modificarea cuvintelor si la imbinarea lor in propozitii si fraze. Din aceasta definitie rezulta ca exista douafeluri de reguli gramaticale, care repezinta cele douaparti constitutive ale gramaticii: morfologia si sintaxa.
Morfologia cuprinde regulile privitoare la forma cuvintelor si lamodificarile formale ale cuvintelor studiate pe parti de vorbire; sintaxa cuprinde regulile privitoare la imbinarea cuvintelor in propozitii si fraze.
2. Intre cele doua parti constitutive ale gramaticii exista o stransa legatura care se manifesta in diverse feluri.
Pe de-o parte, morfologia serveste sintaxain sensul ca sintaxa foloseste modificarile formei cuvintelor pentru a le imbina intre ele, pentru a exprima raporturile dintre cuvintele unei propozitii. Astfel, in munca e frumoasa si frumusetea muncii cele doua forme flexionareale cuvantului munca indeplinesc functii sintactice diferite: subiect in primul exemplu, atribut in al doilea. Tocmai de aceea este necesar ca studiul morfologiei sa nu se reduca la insusirea formelor cuvintelor, ci sa se ocupe si de intrebuintarea acestor forme, de exemplu de valorile formelor cauzale.
Pe de alta parte, morfologia se serveste de sintaxa, intrucat flexiunea se realizeaza uneori si prin imbinari de cuvinte, cu mijloace analitice."
(Gramatica limbii romane, Editura Academiei Romane)
Ceinte:
1. Precizeaza scopul textului suport .
2. Numeste domeniul de cunoastere abordat.
3. Identifica emitatorul conform informatiilor din text.
4. Prezinta tipul discursului (fictional/nonfictional) pe baza a doua argumente (referent, persoane / personaje).
5. Selecteaza sase termeni din campul semantic al cuvantului gramatica.
6. Transcrie din text o definitie si trei conectori logici.
7.Pornind de la elementele identificate anterior stabileste daca textul este literar, nonliterar(ce tip) sau de granita.
Fisa de lucru III
Se da textul:
"Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege
TITLUL I
Dispozitii generale
Art. 1. - Prezenta lege reglementeaza organizarea si functionarea sistemului national de invatamant. .......... ..... ...... .........
Invatamantul
asigura cultivarea dragostei fata de tara, fata de trecutul istoric si de
traditiile poporului roman.
(3) Finalitatile scolii romanesti se
realizeaza prin strategii si tehnici moderne de instruire si educare, sustinute
de stiintele educatiei si practica scolara, conform obiectivelor fiecarui nivel
de invatamant.
Art. 5. - (1) Cetatenii Romaniei au
drepturi egale de acces la toate nivelurile si formele de invatamant,
indiferent de conditia sociala si materiala, de sex, rasa, nationalitate,
apartenenta politica sau religioasa.
(2) Statul promoveaza principiile
invatamantului democratic si garanteaza dreptul la educatia diferentiata, pe
baza pluralismului educational.
Art. 6. - Invatamantul general obligatoriu este de 8 clase. Frecventarea obligatorie a invatamantului de 8 clase inceteaza la varsta de 16 ani.
Art. 7. (1) Invatamantul de stat este gratuit.
(2) Pentru unele activitati se pot
percepe taxe, in conditiile stabilite de prezenta lege.
(3) Invatamantul de stat este
finantat de la bugetul de stat si de la bugetele locale. Fondurile
destinate invatamantului sunt nominalizate distinct in bugetul de stat si in bugetele
locale.
(4) Invatamantul poate fi finantat
si de catre agenti economici.
(5) Invatamantul poate fi sustinut
prin burse, credite de studii, taxe, donatii, sponsorizari, surse proprii si
alte surse legale.
(Legea invatamantului
Cerinte:
1. Precizeaza scopul textului suport .
2. Prezinta particularitatile de structura ale textului.
3. Identifica emitatorul conform informatiilor din text.
4. Numeste tipul discursului (fictional/nonfictional) pe baza a doua argumente.
5. Stabileste daca limbajul utilizat este preponderent denotativ /conotativ.
6.Pornind de la elementele identificate anterior stabileste daca textul este literar/nonliterar sau de granita.
Fisa de lucru IV
Se da textul:
"Odaia era alba ca un culcus de fecioara. Apusul isi filtra agonia prin doua ferestre inalte, schitand pe parchet doua romburi de lumina portocalie, care cuprindeau picioarele patului intr-o imbratisare tremuratoare.
Un miros straniu de albeata respirau peretii proaspat varuiti si se cernea in unde subtiri pe masuta cu trei scaune din ferestre, pe soba de teracota din colt, pe noptiera de la capataiul patului si chiar pe jiltul de paie in care veghea sora de caritate Dafina, imbracata in sort alb, cu boneta alba pe crestet si cu o cruciulita rosie. Din unghere rasareau umbre sfioase, cenusii, inaintau domol, apoi brusc, se stingeau speriate parca de tacerea deasa ce captusea odaia si inghitea tic-tacul grav al penduleiatarnate deasupra calendarului, pe fasia de zid dintre cele doua geamuri.
In ochii surorii de caritate mocnea induiosare si nedumerire. Compatimea pe bietul bolnav cu toata pasiunea, mai ales de cand descoperise ca e victima unei drame amoroase. Era foarte blanda si tot atat de sentimentala. Carliontii aurii razvratiti ii alintau obrajii rumeni si ochii ei rumeni, albastri, palpaiau in lacrimi:"
(L. Rebreanu, Adam si Eva)
Cerinte:
1. Precizeaza scopul textului suport .
2. Stabileste daca textul opereaza cu persoane/personaje
3. Identifica emitatorul conform informatiilor din text.
4. Numeste tipul discursului (fictional/nonfictional) pe baza a doua argumente.
5. Selecteaza sase sintagme care sa evidentieze expresivitatea textului.
6.Pornind de la elementele identificate anterior stabileste daca textul este literar/nonliterar sau de granita.
Fisa de lucru V
Se da textul:
"La foarte scurt timp dupa moartea scriitorului Octavian Paler, editura Corint a publicat volumul lui Daniel Cristea-Enache Convorbiri cu Octavian Paler. Ceea ce cred ca atrage in principal atentia asupra lucrarii este compozitia bizara. Aruncand o privire rapida asupra ei nu te poti dumiri daca ai la indemana o carte-dialog (asa cum te astepti pornind de la titlu) sau un jurnal. De fapt ai in mana si una si alta. Tendinta catre confesiune si atentia permanenta pe care o acorda miscarilor launtrice il face pe Octavia Paler sa isi dateze de la un punct interventiile, adesea neingradite de intrebarile criticului literar Daniel Cristea-Enache. Dialogului si notitelor de jurnal li se adauga mai apoi o serie de "paranteze eseistice prin care spiritul sau mereu curios introducea noi teme de reflectie", dupa cum precizeaza in stilul sau foarte elaborat initiatorul acestor convorbiri. Zic stil elaborat deoarece cautarea, pretiozitatea, fraza uneori contorsionata a tanarului critic contrasteaza puternic cu scrisul lin, cuminte, odihnitor, intru totul matur al batranului Paler (care sa nu uitam ca trecuse de pragul varstei de 80 de ani).Convorbiri cu Octavian Paler, cartea in care initiatorul dialogurilor apare cu maxima discretie, are in mod cert valente testamentare. Debusolati uneori, mirati adesea, in raspar cu lumea nepotrivita suntem, alaturi de Daniel Cristea-Enache, martorii luciditatii unui batran care se apropie, printre nelinisti, de marea trecere. Paler invita si in aceasta carte la meditatie, la introspectie, la analiza. Este o invitatie calduroasa care nu merita ratata."
(O recenzie de Paul Siladi, publicata in "TABOR", nr. 6, anul 2007, Cluj-Napoca si preluata pe OctavianPaler.ro cu acordul autorului.)
Cerinte
1. Precizeaza scopul textului suport .
2. Prezinta particularitatile de structura si compozitie ale textului?
3. Identifica emitatorul conform informatiilor din text. Identifica gradul de implicare al acestuia in discursul realizat.
4. Numeste tipul discursului (fictional/nonfictional) pe baza a doua argumente.
5. Stabileste daca limbajul utilizat este preponderent denotativ /conotativ.
6.Pornind de la elementele identificate anterior stabileste daca textul este literar/nonliterar sau de granita.
Fisa de lucru VI
Se da textul:
DOMNULE PRESEDINTE,
Subsemnatul ., domiciliat in .. str.
nr. , inculpat, .. parte vatamata/parte
civila/parte responsabila civilmente in dosarul penal nr. .., declar apel
peste termen impotriva sentintei penale nr. , din ..
pronuntata de prin care .(se enunta solutia)
si va rog sa constatati ca pot declara apel peste termen si, admitand apelul,
sa pronuntati ..(una dintre solutiile prevazute de art. 379
C. proc. pen.).
Judecarea apelului sa se faca cu citarea intimatului ..,
domiciliat in .., str. , nr. .
Motivele apelului:
In fapt, In drept, imi intemeiez
cererea pe dispozitiile art. 365 raportat la art. 379 C. proc. pen.
Dovada motivelor inteleg sa o fac cu .
Depun prezenta in exemplare.
Data .
Semnatura reclamantului,
DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI
(Cerere de apel
Cerinte
1. Precizeaza scopul textului suport .
2. Prezinta particularitatile de structura/compozitie ale textului?
3. Identifica emitatorul conform informatiilor din text.
4. Numeste tipul discursului (fictional/nonfictional) pe baza a doua argumente.
5. Stabileste daca limbajul utilizat este preponderent denotativ /conotativ.
6.Pornind de la elementele identificate anterior stabileste daca textul este literar/nonliterar sau de granita.
Test formativ
Textul literar Textul nonliterar
Scopul . Scopul.
.
.
Referentul Referentul
Registre lingvistice utilizate Registre lingvistice utilizate
Expresivitate.. Expresivitate
Discurs .. Discurs
Opereaza cu:.. Opereaza cu
Functia.. Functia.
Tipuri de texte nonliterare:.
..
Tipuri de texte de granita.
Anexa 1
Se da textul:
Cu aceasta noua intelegere a lucrurilor si cu o nemasurata ambitie, el putu sa vada lumea de la conacul parintesc, familia lui, in adevarata lor lumina. Taica-sau, maica-sa, cei doi frati, cele doua surori s o matusa, care n-aveau alta avere decat o pensie, traiau toti din mosioara de la Rastignac. Acest domeniu cu un venit de vreo trei mii de franci, legat de rodul viei, traia in nesiguranta in care traieste orice podgorie, prin insasi natura produsului ei. Din acest venit trebuia sa smulga in fiecare an o mie doua sute de franci pentru Eugene. Infatisarea acestei necontenite stramtori care ii fusese cu generozitate ascunsa pana atunc, comparatia pe care fu silit sa o faca intre surorile lui care i se parusera atat de frumoase cand era copil si femeile de la Paris, care i se aratasera ca niste frumuseti de vis, viitorul indoielnic al acestei familii numeroase, care nu se intemeia decat pe el, zgarcenia incordata cu care vazu ca se adunau cele mai neinsemnate roade ale pamantului, bautura care se facea in casa din drojdia care ramanea in teasc, toate ii inzecira dorinta de a se inalta cat mai sus".
(Honore de Blalzac, Mos Goriot)
Cerinte
Pornind de la textul suport scrie o compozitie de 15-20 de randuri in care sa sustii incadrarea acestuia in categoria celor literare/nonliterare.
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate