Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect de lectie
Data:
Clasa:a II-a
Aria curriculara: Limba si Comunicare
Disciplina: Limba si literatura romana
Institutor:
Unitatea de invatare: Traditii, obiceiuri, sarbatori
Subiectul: Textul narativ.Titlul.Autorul.Textul suport ,, Vreau sa traiesc printre stele ''dupa Victor Eftimiu
Scopul lectiei:
Formarea si dezvoltarea deprinderii de citire corecta, fluenta, expresiva si constienta.
Imbogatirea si activizarea vocabularului.
Tipul lectiei: predare-invatare
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 - sa citeasca corect, coerent, fluent, expresiv, in ritm propriu textul literar, respectand semnele de punctuatie;
O2 - sa specifice autorul, personajele, expresii literare, semne de punctuatie folosite in text;
O3 - sa utilizeze in contexte noi cuvintele intalnite in text, cu sens propriu sau figurat ;
O4 - sa gaseasca cuvinte cu inteles opus sau cu acelasi inteles pentru cuvintele date ;
O5 - sa formuleze intrebari si raspunsuri corecte si complete referitoare la continutul textului
RESURSE:
procedurale :lectura explicativa,conversatia,brainstorming,explicatia,explozia stelara, exercitiul.
2. materiale: coli, markere, stelute colorate, brad artificial,
calculator, prezentare power point, fise de lucru.
3. temporale: 45 minute
BIBLIOGRAFIE :
Ø Pitila, T., Mihailescu, C., 2004, Limba si literatura romana - manual pentru clasa a - II -a, Editura Aramis, Bucuresti.
Ø Iordachescu, C., 2004, Sa dezlegam tainele textelor literare - clasa a II-a, Editura Carminis , Pitesti.
Ø Florica Chereja, 2004, Dezvoltarea gandirii critice in invatamantul primar, Educatia 2000+/Ed. Humanitas Education, Bucuresti
Nr. crt. |
Evenimentul didactic |
Ob. operationale |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
Moment organizatoric |
Aerisirea salii de clasa; Pregatirea materialului didactic necesar desfasurarii lectiei; Aranjarea mobilierului. | ||||
Verificarea temei |
Se verifica tema calitativ si cantitativ. Elevii au avut de alcatuit un mic text despre cum s-au pregatit, in familie, sa-l intampine pe Mos Nicolae. |
exercitiul |
orala |
||
Captarea atentiei |
Se prezinta un filmulet pps "Impreuna cu Mos Craciun". Se scrie pe o coala cuvantul "Craciun" si li se propune elevilor sa identifice toate cuvintele / expresiile pe care acestia le considera a fi legate de acest concept. |
prezentare calculator Brainsorming |
Orala |
||
Anuntarea temei si a obiectivelor lectiei |
Astazi vom face cunostinta cu un bradut citind textul "Vreau sa traiesc printre stele" dupa Victor Eftimiu. La sfarsitul orei veti sti sa cititi corect si cu intonatia corespunzatoare si veti invata sensul unor cuvinte si expresii noi. Se scriu pe tabla titlul textului si autorului . |
Conversatia | |||
|
Dirijarea invatarii Obtinerea performantei Fixarea cunostintelor Tema pentru acasa |
O2 O2 O1 O2 O1 O3 O4 O5 |
1. Descifrarea textului - Lectura independenta a textului Care este titlul lectiei ? Cine este autorul ? Cum este asezat titlul in pagina ? - Lectura- model ( realizata de invatator ) - Dialogul dirijat, referitor la continutul textului. Despre cine este vorba in text ? Unde traia bradutul ? Ce isi dorea el ? Visul lui se implineste ? Cine l-a ajutat ? - Exersarea actului cititului ( procedee diferite de lectura) o Citire in lant o Citire selectiva Citeste propozitia din care aflam dorinta bradutului. Citeste propozitia in care apare cuvantul ,,stanca''. Citeste prima intrebare din text. Citeste propozitia din care aflam unde l-a dus Citeste dialogul. 2. Decodarea textului Se scrie in caiete data,titlul lectiei si autorul . - Identificarea cuvintelor si expresiilor noi si explicarea lor puzderie ( multime ), slava cerului( in vazduh )... sa imi tina tovarasie sa fie impreuna cu mine ) Aceste cuvinte se scriu pe tabla si in caiete. integrarea lor in noi enunturi. ( oral ) - Exercitii lexicale cuvinte opuse , neprietene'' batran - tanar prieteni - dusmani departe - aproape intuneric - lumina a urca - a cobori cuvinte cu acelasi sens ,, prietene '' batran - mosneag prieten - amic a zice - a spune Explozia stelara - elevii vor numara pana la 4. Se vor imparti in 4 grupe (grupa nr.1, nr.2, nr.3, nr.4), iar cate un membru va extrage cate o steluta de pe catedra, pe care va gasi scris cate un cuvant: CINE, CE, CAND, UNDE. Fiecare grupa va avea de formulat intrebari (cate 2), pe baza textului studiat, care sa inceapa cu acel cuvant gasit scris pe steluta. Fiecare steluta se lipeste la steaua mai mare existenta pe tabla, iar cate un membru din fiecare grupa va adresa intrebarile formulate de ei celorlalte grupe. Daca nu sunt multumiti de raspunsul primit trebuie sa-l completeze ei.(anexa 2) Activitate in perechi Echipele vor fi formate din colegii de banca Fiecare echipa va primi cate o fisa de lucru la care cei doi membri vor lucra in comun anexa 1).
Visul bradutului se implinise '' arata ca : q era foarte fericit ; q se simtea multumit ca dorintele i s-au implinit ; q era necajit fiindca era singur.
copii bradutul Batranul a unor dus Se fac aprecieri, generale si individuale, privind activitatea elevilor la ora.
|
Explicatia conversatia Demonstratia Explicatia Procedee de lectura Exercitiul Exercitiul explicatia Exercitiul Munca in echipa Activitate independenta Exercitiul Exercitiul frontal |
Orala Orala Orala Evaluare Individuala Evaluare formativa |
Anexa 1
FISA DE LUCRU
1. Bifati variantele potrivite :
Visul bradutului se implinise '' arata ca :
era foarte fericit ;
se simtea multumit ca dorintele i s-au implinit ;
era necajit fiindca era singur.
2.Completati dupa modelul dat :
brad - brazi - brazii
molid -
pin - -
copac
3.Ordonati cuvintele si scrieti ce ati obtinut.
copii bradutul Batranul a unor dus
Anexa 2
VREAU SA TRAIESC PRINTRE STELE
Dupa V.Eftimiu
Cine l-a ajutat pe bradut sa-si indeplineasca visul?
Cand se petrece actiunea din lectia ,,Vreau sa traiesc printre stele?"
Ce isi dorea puiul de brad?
Unde zbura Mos Craciun?
De ce credeti ca bradutul dorea sa calatoreasca?
CINE?
CAND?
DE CE?
UNDE? CE?
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate