Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE
DATA: 28 octombrie 2005
CLASA a IV-a B
INVATATOARE
ARIA CURRICULARA Limba si comunicare
DISCIPLINA Limba si literatura romana
SUBIECTUL "Puiul" (fragmente) de Ioan Al. Bratescu-Voinesti
TIPUL LECTIEI dobandire de noi cunostinte
DURATA 45 minute
OBIECTIVE DE REFERINTA:
Sa sesizeze legatura logica dintre secventele unui mesaj;
Sa recepteze corect mesajul in functie de conditiile comunicarii;
Sa-si dezvolte deprinderea de citire corecta, fluenta, constienta, expresiva;
Sa-si imbogateasca vocabularul cu expresii si cuvinte noi;
Sa identifice secventele descriptive si pe cele dialogate dintr-un text narativ
OBIECTIVE OPERATIONALE La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
cognitive:
Sa citeasca corect, fluent, expresiv, constient textul din manual;
Sa raspunda corect la intrebarile adresate, referitoare la continutul de idei al textului;
Sa explice titlul prin evidentierea mesajului textului;
Sa explice intelesul cuvintelor si expresiilor din text, integrandu-le in enunturi proprii;
Sa evidentieze diferentele dintre fragmentele descriptive/dialogate si fragmentele narative.
Sa rezolve exercitii de vocabular;
STRATEGIA DIDACTICA:
Resurse procedurale:
a. Metode si procedee: jocul didactic, observatia, conversatia, explicatia, expunerea, lectura
explicativa,exercitiul, instructajul verbal
b. Forme de organizare: individual, pe echipe, frontal
Resurse materiale manualul, portretul autorului, caseta audio("Puiul"), markere , fise de
autor, fise de lucru, cosulet cu frunze
Forme si tehnici de evaluare observarea sistematica proba scrisa , proba orala, tema de
lucru in clasa
OB OP |
ETAPELE LECTIEI |
CONTINUTUL INVATARII |
DOZARE |
RESURSE I |
|
ACTIVITATEA PROPUNATOAREI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
||||
1. Moment organizatoric |
Pregatirea materialului pentru lectie Stabilirea ordinii si disciplinei |
Se pregatesc pentru lectie. |
Instructajul verbal frontal |
||
2. Verificarea temei |
Verific tema pentru acasa: cantitativ-trecand pe la fiecare elev si calitativ-prin sondaj. Propun elevilor o fisa de lucru pe care o vor rezolva in timpul verificarii cantitative.(Anexa 1) |
Citesc si urmaresc rezolvarea temei pentru acasa; corecteaza eventualele greseli. Rezolva fisa de lucru propusa. |
Conversatia Frontal Individual Fisa de lucru |
||
3. Captarea atentiei |
Se realizeaza prin audierea, pe caseta audio, a unui scurt fragment reprezentativ din lectia ce urmeaza a fi predata. |
Asculta atenti fragmentul propus. |
Conversatia Frontal Caseta audio |
||
4. Anuntarea titlului lectiei |
Anunt titlul povestirii din care face parte fragmentul audiat, precum si numele autorului - "Puiul" (fragmente) de Ioan Al. Bratescu-Voinesti Scriu titlul si autorul pe tabla. |
Noteaza titlul lectiei pe caiete. |
Expunerea Frontal |
||
O1 O4 O2 O3 O1 O5 O6 O4 |
5. Dirijarea invatarii |
Prezentarea portretului precum si a fisei de autor: Ioan Al. Bratescu-Voinesti (Anexa 2) Citirea model (explicatia termenului "motto") Ce mesaj transmite autorul in aceasta lectie? Se noteaza pe tabla mesajul lectiei: Povestirea transmite un avertisment copiilor, atragand atentia asupra urmarilor grave ale neascultarii sfaturilor mamei. Citirea lectiei, cu utilizarea diferitelor variante de citire (in lant, stafeta), explicarea cuvintelor si a expresiilor. Se adreseaza intrebari referitoare la continut: Cine povesteste intamplarea? Cum se numeste textul in care un povestitor prezinta intamplari la care participa personaje? Cine participa la actiune? Ce ii spune prepelita puiului? De ce? Ce fel de insusiri le sunt atribuite prepelitei si puilor ei? Selectati din lectie cateva insusiri specifice! De ce isi invata prepelita puii sa zboare? Cu cine seamana din acest punct de vedere? Cum explicati titlul? Citire selectiva: ¤ fragmentul dialogat; ¤ fragmentul descriptiv; ¤ enunturile care contin comparatii. Exercitiu pe echipe: Cerinta: Evidentiati diferentele dintre fragmentele descriptive/dialogate si fragmentele narative. Se afiseaza in fata clasei fisele completate conform cerintei . Concluziile se scriu pe tabla: Naratiunea - textul in care un povestitor relateaza intamplari la care participa personaje. Descrierea - textul in care sunt infatisate trasaturi specifice ale unor obiecte, fiinte, peisaje. Dialogul - convorbirea dintre doua sau mai multe persoane. Joc didactic: Intr-un cosulet se afla fise in forma de frunze, pe fiecare fiind trecute diverse exercitii de vocabular. Elevii vor spune in cor cuvintele cu care prepelita ii incuraja sa zboare ("Una, doua, trei!"), timp in care cosuletul va merge din mana in mana. La sunetele care imita zborul puilor (frrr!) cosuletul se opreste, iar cel la care s-a oprit ia o frunza si rezolva repede cerinta. Jocul continua pana se termina toate frunzele. Sinonimele cuvintelor: frica, flacau Antonime: a se plimba, a mangaia Sensul cuvintelor: Privesc cu groaza. Pe jos sunt o groaza de frunze. |
Asculta cu atentie explicatiile. Raspund la intrebari. Scriu pe caiete mesajul lectiei. Citesc lectia conform cerintelor impuse. Explica cuvintele si expresiile si le integreaza in enunturi proprii. Raspund la intrebari, urmarind atat corectitudinea raspunsului cat si formularea acestuia. Raspund corect la intrebari. Citesc selectiv fragmentele solicitate Lucreaza pe echipe si prezinta comparativ diferentele sesizate. Fiecare echipa isi prezinta lucrarea in fata clasei. Se scot concluzii care se noteaza pe fise lacunare. (Anexa 3) Desfasoara jocul didactic si rezolva exercitiile de vocabular propuse. |
Conversatia Explicatia Exercitiul Frontal Individual Manual Fisa Conversatia Explicatia Exercitiul Frontal Individual Manual Fisa de lucru Explicatia Exercitiul Frontal Individual Jocul didactic Fise-frunze |
|
O2 |
6. Fixarea cunostintelor |
Propun rezolvarea fiselor de munca independenta. (Anexa 4) |
Urmaresc indicatiile si completeaza fisa. |
Exercitiu Explicatia Fisa Individual |
|
Tema pentru acasa |
Fac aprecieri globale si individuale in legatura cu participarea elevilor la lectie. Comunic tema pentru acasa. |
Urmaresc si retin indicatiile invatatoarei Noteaza tema pentru acasa. |
Expunerea Frontal |
Anexa 1
FISA DE LUCRU
Completeaza portretul bunicului folosind expresii din text:
Pletele bunicului erau..si ..si pareau niste
Sprancenele, mustatile si barba parca
erau.de trecerea anilor multi si grei. Numai ochii bunicului ramasesera ca odinioara:si Zambind, ii privea pe copii cu.., incat ochii lui erau numai..
si
Anexa 3
FISA DE LUCRU
Completeaza spatiile libere reconstituind definitiile:
Naratiunea - textul in care unrelateaza
la care participa si .
Descrierea - textul in care sunt infatisate..
ale unor., , . .
Dialogul - .. dintre .sau..
persoane.
Anexa 2
FISA DE AUTOR
IOAN ALEXANDRU BRATESCU-VOINESTI
nascut : 1868 decedat : 1946
Targoviste Bucuresti
Volume : ¤"In lumea dreptatii" - povestiri : "Puiul"
"Moartea lui Castor"
"Conu Alecu"
¤"Intuneric si lumina" - povestiri : "Nicusor"
"Bietul Tric"
"Niculaita Minciuna"
Relateaza o intamplare, pornind de la fapte care s-au petrecut in realitate, care sa
ilustreze indemnul "Sandi, sa asculti pe mamica!".
Anexa 4
FISA DE EVALUARE
Bifeaza raspunsurile corecte:
O pasare s-a intors din tarile calde: privighetoare [ ]
prepelita [ ]
potarniche [ ]
2. Timpul desfasurarii actiunii: intr-o primavara [ ]
in martie [ ]
in aprilie
3. Locul desfasurarii actiunii: in lan verde [ ]
la marginea unui lastar
pe malul unei ape
4. Cuibul era asezat: pe iarba
pe un musuroi de pamant
printre semanaturi [ ]
5. Si-a construit cuibul din: foi uscate [ ]
pietricele
betigase
fire de fan
pamant
paie [ ]
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate