Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE
Invatatoare : Clasa : a II-aOra Obiectul : Cunoasterea mediului Subiectul : Animalele Tipul: Consolidare de cunostinte Obiective de referinta : 1.2. - sa identifice asemanari si deosebiri intre vietuitoare din mediul apropiat; 2.1. - sa utilizeze un limbaj specific stiintelor naturii in descrierea unor vietuitoare , fenomene din mediul inconjurator . Obiective operationale : O1- sa identifice partile componente ale unui animal; O2-sa stabileasca importanta unui animal; O3-sa precizeze mediul de viata al animalelor; O4-sa enumere factorii care influenteaza dezvoltarea animalelor; O5-sa sintetizeze informatiile referitoare la viata animalelor ; O6-sa participe activ si constient la lectie . Metode si procedee:conversatia , explicatia, problematizarea , comparatia , exercitiul, observatia , munca independenta , Brainstorming, Explozia stelara Mijloace de inv. :fise , videoproiector, plansa model , jetoane, creioane colorate . Bibliografie:"Recomandari metodice privind predarea simultana" , EDP , Bucuresti 1 987 |
Invatatoare :Brisc Delia Clasa :a IV-a Ora : Obiectul : Stiinte ale naturii Subiectul : Soarele si planetele din Sistemul nostru solar Tipul :Dobandire de cunostinte Obiective de referinta : 1.2. - sa descrie relatii intre sisteme din mediul inconjurator; 1.3.-sa comunice in maniere diverse observatii privind relatii dintre partile componente ale unui sistem si / sau dintre sistemele studiate . Obiective operationale : O1-sa precizeze localitatea , judetul , tara si planeta unde locuiesc; O2-sa identifice planeta Terra ; O3-sa observe detalii despre Sistemul nostru solar , pe baza imaginilor ; O4-sa retina componenta unui sistem solar ; O5-sa inteleaga importanta miscarii de revolutie a planetelor ; O6-sa rezolve corect fisele date ; O7-sa participe activ si constient la lectie . Metode si procedee:conversatia, explicatia, demonstratia, comparatia ,observatia, problematizarea , munca independenta . Mijloace de inv . :fise , calculator , videoproiector,glob pamantesc , plansa model ,creioane colorate . Bibliografie : "Ghid metodologic de aplicare a programei scolare de stiinte ale naturii la clasele III-IV" |
Desfasurarea lectiei
Clasa a II-a Clasa a IV- a
Continutul lectiei (Ce ?) |
Strategia didactica (Cum ?) |
Modalitati si instr. de evaluare |
Timp Ob. Operat. |
Modalitati si instr. de evaluare |
Continutul lectiei (Ce ? ) |
Strategia didactica (Cum ? ) |
|||
Efortul elevilor de a-si coordona comporta mentul in raport cu situtia data . Identificarea partilor componente ale unui animal Hrana si importanta animalelor Orientarea atentiei spre tema propusa Animalele domestice si salbatice Elevii sa-si insuseasca modul de lucru. Componenta unui animal Stabilirea mediului de viata al animalului Importanta animalelor Modul de inmultire Aprecierea muncii elevilor Sinteza informatiilor |
Moment organizatoric Asigurarea ordinii prin cerinte verbale .Pregatirea materialelor necesare . Activitate directa Reactualizarea cunostintelor Conversatia . Observatia.Explicatia Se prezinta elevilor cateva imagini cu animale domestice ( prezentare ppt.) . Elevii vor indica partile componente ale unui animal, vor enumera foloasele pe care le avem de la animale . Captarea atentiei Elevilor li se propune sa realizeze ,pe o plansa , un brainstorming , cu imagini. Cuvantul cheie este porcul mistret. Anuntarea scopului si a obiectivelor Se anunta subiectul lectiei . Desfasurarea lectiei Observatia. Conversatia. Explicatia.Munca independenta. Se prezinta elevilor fisa pe care vor lucra. Se explica modul de lucru . (Anexa 1 ) Activitate independenta Elevii lucreaza pe fise individual. Activitate directa Se verifica munca independenta .Se fac aprecieri. 7. Fixarea cunostintelor Conversatia . Exercitiul . Explicatia. Elevii vor aplica metoda Explozia stelara . Vor lucra in perechi. Fiecare pereche va alcatui cate o intrebare care sa inceapa cu unul din cuvintele : ce , cum , unde , cand , de ce . Se vor lipi raspunsurile la tabla pe o plansa . Cuvantul cheie este animalele. 8. Incheierea lectiei. Conversatia Se fac aprecieri generale si individuale asupra modului de activare la lectie. Activitate independenta Adunarea materialelor utilizate. |
Proba orala Frontal Proba scrisa Ev. individuala Proba orala Frontal |
2 min. 14 min O1 O1 O2 O1 O2 O3 O2 O4 25 min. O3 O4 O5 O7 7 min. O5 O6 O6 2 min. |
Ev. individuala Fisa Autoevalua rea Evaluare frontala Proda orala Fisa Ev individuala |
Efortul elevilor de a-si coordona comportamentul in raport cu situtia data Identificarea zonelor in care locuim , pornind de la orizontul apropiat pana la cel mai indepartat. Elevii sa incerce sa analizeze fisele de lucru Orientarea atentiei spre tema propusa. Soarele si planetele din Sistemul nostru solar Prezentarea informatiilor despre Sistemul nostru solar ppt. Identificarea cuvintelor noi. Rezumatul lectiei Intelegerea si demonstrareamiscarii de revolutie a planetei noastre Itemi cu alegere multipla |
Moment organizatoric Pregatirea materialului necesar . Asigurarea ordinii prin cerinte verbale Activitate independenta Reactualizarea cunostintelor Conversatia . Explicatia Se impart elevilor niste fise de lucru . Se explica modul de lucru. Fisa 1.Cum se numeste localitatea in care locuiesti ? 2. Din ce judet face parte localitatea ta? 3.Cum se numeste tara in care locuiesti? 4.Pe ce continent este asezata tara ta ? 5.Pe ce planeta locuim?
Imagineaza-ti cum arata planeta ta in Univers. Realizeaza un desen. Activitate directa Se verifica munca independenta . Captarea atentiei Conversatia. Observatia .Explicatia. Experimentul. Se prezinta elevilor un glob pamantesc. Elevii sunt solicitati sa precizeze cum se mai numeste planeta noastra si unde este aceasta asezata. 4. Anuntarea subiectului si a obiectivelor Se anunta noul subiect al lectiei. 5.Dirijarea invatarii Conversatia . Explicatia. Observatia. Invatarea prin descoperire . Se prezinta elevilor cateva informatii despre sistemul nostru solar , utilizand calculatorul . Elevii si invatatoarea vor discuta pe marginea celor prezentate. Se explica cuvintele noi : sistem solar , axa , satelit. Pornind de la prezentarea pe calculator , elevii vor nota pe caiete urmatoarele informatii: Sistemul nostru solar este alcatuit din corpuri ceresti ( noua planete , cu satelitii lor ) care nu au lumina proprie si care se misca in jurul unei stele cu lumina proprie ( Soarele ). Cele noua planete ale Sistemului nostru solar se afla la distante diferite fata de Soare : Mercur , Venus , Pamant (Terra) , Marte , Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun, Pluton. Toate planetele se invart in jurl axei lor ,formand ziua si noaptea, dar si in jurul Soarelui, formand anotimpurile. In afara de Mercur si Venus, toate celelalte planete sunt insotite de sateliti naturali. Elevii vor fi solicitati sa imite , cu ajutorul globului pamantesc , miscarile de rotatie ale planetei noastre. Activitate independenta 6 . Fixarea cunostintelor Conversatia . Explicatia . Munca independenta . Se impart fise de lucru si se explica cerintele . (Anexa 2) Activitate directa 7. Incheierea lectiei Conversatia. Se aduna fsele .Se fac aprecieri generale si individuale asupra modului de activare la lectie. |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate