Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Scoala
Clasa a III-a
Invatatoare
Disciplina : Educatie civica
Unitatea de invatare: Noi si grupurile
Subiectul: Grupurile sociale
Tipul lectiei: recapitulare - evaluare
Durata: 45 de minute
Locul de desfasurare: Sala de clasa
Scopul Verificarea cunostintelor referitoare la tipurile de grupuri sociale si a relatiilor existente intre membrii unui grup.
Obiective operationale
Pe parcursul si la sfarsitul lectiei copiii vor fi capabili:
O1 - sa denumeasca grupurile sociale din care fac parte;
O2 - sa ilustreze in scris comportamentul lor fata de o situatie problema aparuta in
cadrul grupului;
O3 - sa gaseasca solutii de aplanare a unui conflict aparut intre membrii grupului;
O4 - sa argumenteze alegerea facuta;
O5 - sa formuleze opinii referitor la relatiile si comportamentele membrilor unui
grup;
Metode si procedee: conversatia, explicatia, metoda ciorchinelui, eseul de cinci minute, studiul de caz, brainstormingul, jocul de rol.
Materiale folosite: plansa, fisa de lucru, scrisoare, ecusoane , fisa de evaluare.
Forme de organizare: frontal, pe perechi, pe grupe si individual
Bibliografie: ,, Educatie civica"- manual pentru clasa a III-a ; Dumitru Radu , Gherghina Andrei ; Editura Aramis , 2005.
NR CRT |
ETAPELE LECTIEI |
OP |
ELEMENTE DE CONTINUT |
RESURSE |
EVA-LUARE |
||
METODE SI PROCEDEE |
MIJLOACE SI MATERIALE |
ORGANI-ZATORICE |
|||||
Moment organizatoric |
Asigur conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei: aerisirea salii de clasa, pregatirea materialului didactic, stabilirea linistii. |
conversatia |
frontal | ||||
Captarea atentiei |
Voi citi un fragment din povestea , Heidi, fetita muntilor", de Johanna Spyri din care reiese legatura stransa de prietenie dintre cei trei copii. ( anexa 1) - Clara, trebuie
sa vezi si tu aceste
splendori! striga
Heidi. - Vezi, Heidi! Vezi? Pot sa merg! exclama
ea fericita. ,,Daca cei trei sunt prieteni, iar voi, toti din clasa sunteti colegi, ce formeaza ei? Dar voi? " |
conversatia |
Fragment din povestea ,, Heidi, fetita muntilor", de Johanna Spyri |
frontal | |||
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Ii anunt pe copii ca astazi vom discuta despre grupurile sociale. Se scrie titlul pe tabla si pe caiete. Se anunta obiectivele urmarite pe parcursul activitatii intr-o forma accesibila elevilor. |
explicatia |
frontal | ||||
Desfasurarea activitatii |
O1 O2 O5 O3 O4 O5 |
Voi imparti grupul de elevi pe echipe, daca numarul de copii este impar unul dinter ei va deveni ,,observator". Fiecare echipa va primi cate o fisa de lucru cu o schema sub forma de ciorchine pe care vor completa doar primele doua randuri. ( anexa 2) Observatorul va stabili momentul opririi lucrului si va face verificarea la tabla , dupa o plansa model, (anexa 3) apoi , impreuna vor completa ultimul rand al schemei date avand ca cerinta: Scrieti cel putin trei tipuri de relatii ce pot exista intre membrii unui grup. Le prezint copiilor o scrisoare prin care ni se aduce la cunostinta ca incepand de maine la noi in calasa va veni un nou coleg. El se numeste Dorel si pana acum a invatat la o scoala speciala. Realizati o compunere de cel mult zece randuri in care sa precizati cum va veti comporta cu el. 2-3 copiii vor citi compunerile, purtandu-se apoi discutii referitoare la continutul lor. Se scot in evidenta aspectele pozitive si cele negative prezentate in continutul compunerilor. Se gasesc solutii pentru aspectele negative. Copiii isi vor alege cate un ecuson fiind astfel impartiti in 3 grupe de cate 6. Fiecare grupa va primi cate un joc de rol, iar copiii isi vor alege rolul in cadrul grupului, dupa cum urmeaza: (anexa 4) a),,Familia model" - 2 parinti, 2 bunici, 2 copii ,, In familia voastra s-a stabilit pentru copii un program de acces la calculator de 2 ore pe zi. In lipsa parintilor acestia au incalcat regulamentul, iar calculatorul s-a stricat." Precizati ce solutii gasiti sa rezolvati problema. b) ,, Cei mai buni colegi"- 1 invatator si 5 elevi ,, Unul dintre colegi , in pauza , a desprins caloriferul din suportii de fixare." Ce faceti in acel moment? Relatati discutia dintre voi. c) ,, Tarile - 5 jucatori si 1 intrus ,, In timpul desfasurarii jocului vine un copil care doreste sa intre in joc." Cum procedati? Intrerupeti jocul, il acceptati si incepeti alt joc , sau il refuzati si continuati jocul, tinand cont ca situatia jocului este urmatoarea.: Jucatorul 1 - ,, Anglia" - detine cate 1 parte din Germania si Romania; Jucatorul 2 - ,, Franta" - detine cate 1 parte din Italia si Germania; Jucatorul 3 - ,, Romania "- a pierdut 1 parte; Jucatorul 4 - ,,Italia" - a pierdut 1 parte ; Jucatorul 5 - ,, Germania" - a pierdut 2 parti. Voi trece pe la fiecare grup si voi completa cu indrumari sarcinile date. Dupa un timp stabilit , fiecare grup va prezenta in fata clasei situatia data. |
metoda ciorchinelui jocul de rol studiul de caz eseul de 5 minute brainstor- mingul jocul de rol jocul de rol dramatizrea jocul de rol |
fisa de lucru plansa model scrisoare caiete Ecusoane reprezenta-tive : familie, grup scolar, grup de joaca. fise |
pe echipe frontal frontal individual pe grupe pe grupe pe grupe pe grupe |
Aprecieri verbale Aprecieri verbale Aprecieri verbale Aprecieri verbale |
|
5. |
Evaluare |
Fiecare copil va rezolva individual sarcinile fisei de evaluare. |
conversatia explicatia exercitiul |
individual |
Fise de evaluare |
evaluare scrisa |
|
6. |
Incheierea activitatii |
Voi face aprecieri asupra desfasurarii lectiei, asupra cunostintelor elevilor. |
conversatia |
frontal |
evaluare finala |
Anexa 1
Heidi, fetita muntilor, de Johanna Spyri
-fragment-
- Clara, trebuie sa vezi si tu
aceste splendori! striga Heidi.
Dar Clara cazuse de pe scaun. Heidi
si Peter s-au apropiat de ea. Au ridicat-o si au izbutit sa o puna pe picioare.
Fetita apasa cu putere talpile pe iarba si facu cativa pasi.
- Vezi, Heidi! Vezi? Pot sa merg!
exclama ea fericita.
Impreuna au mers pana in mijlocul
unei adevarate gradini inflorite. Bucuria copiilor era atat de mare incat
inimile lor bateau cu putere.
Anexa
Anexa
Anexa 4
Joc de rol
,,Familia model - 2 parinti, 2 bunici, 2 copii
,, In familia voastra s-a stabilit pentru copii un program de acces la calculator de 2 ore pe zi. In lipsa parintilor acestia au incalcat regulamentul, iar calculatorul s-a stricat."
Precizati ce solutii gasiti sa rezolvati problema.
,, Cei mai buni colegi"- 1 invatator si 5 elevi
,, Unul dintre colegi , in pauza , a desprins caloriferul din suportii de fixare."
Ce faceti in acel moment?
Relatati discutia dintre voi.
,, Tarile - 5 jucatori si 1 intrus
,, In timpul desfasurarii jocului vine un copil care doreste sa intre in joc."
Cum procedati? Intrerupeti jocul, il acceptati si incepeti alt joc , sau il refuzati si continuati jocul, tinand cont ca situatia jocului este urmatoarea.:
Jucatorul 1 - ,, Anglia" - detine cate 1 parte din Germania si Romania;
Jucatorul 2 - ,, Franta" - detine cate 1 parte din Italia si Germania;
Jucatorul 3 - ,, Romania "- a pierdut 1 parte;
Jucatorul 4 - ,,Italia" - a pierdut 1 parte ;
Jucatorul 5 - ,, Germania" - a pierdut 2 parti.
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate