Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
SCOALA NR.3"NANU MUSCEL"
CIMPULUNG,JUDETUL ARGES
INSTITUTOR:
PROIECT DIDACTIC
CLASA a IV-a E
ARIA CURRICULARA : Tehnologii
OBIECTUL: Educatie tehnologica
UNITATEA DE INVATARE : Activitati cu materiale obtinute prin prelucrare - HARTIA
SUBIECTUL : Tehnica TANGRAM - "Barcute"
TIPUL LECTIEI : de formare de priceperi si deprinderi
OBIECTIVE DE REFERINTA:
Sa combine tehnici si instrumente variate in vederea indeplinirii unui scop propus (exercitii‑joc folosind tehnica TANGRAM (jocul celor sapte figuri geometrice));
2.1.Sa creeze produse utile in viata de zi cu zi, dupa un plan stabilit, combinand tehnicile invatate
3.1.Sa‑si asume anumite roluri in proiectarea, executarea si evaluarea unui produs
SCOPUL :
Formarea deprinderii de a identifica materialele necesare realizarii unui produs , precum si etapele de lucru
Formarea capacitatii de a asambla materialele in scopul realizarii produsului finit
OBIECTIV FUNDAMENTAL :
Sa asambleze materialele avute pentru a realiza produsul finit
OBIECTIVE :
COGNITIVE
-NIVEL MINIMAL :
-NIVEL MEDIU :
-NIVEL MAXIMAL (DE PERFORMANTA) :
AFECTIVE
PSIHOMOTORII
METODE SI PROCEDEE :
MIJLOACE DE INVATAMANT :
plansa didactica reprezentand o barca realizata prin tehnica Tangram
planse cu alte figuri realizate prin aceeasi tehnica
patrate impartite in cele sapte figuri
foarfece
lipici
suport pentru aplicat lucrarea
DVD-pentru auditie muzicala / laptop
FORME DE ACTIVITATE
frontala
individuala
BIBLIOGRAFIE :
Abilitati practice - clasele I-IV - Ghid metodic"
autori : Violeta Faliboga , Virginia Ghergu
Editura Axa - 2001
-"Carte de construit pentru copii - vol.2"
autori : Ursula Barff , Inge Burkhardt
editura : vox - 1997
-"Metodica activitatilor practice in ciclul primar"
autori : Ion Serdean , Florin Dituleasca
editura : Didactica si Pedagogica - Bucuresti - 1977
-" Indrumator pentru lectiile de abilitati practice, clasele I-IV"
autor : Diaconu ,M
editura Petrion, Bucuresti - 2000
-"Activitati in completarea programului din ciclul primar"
autori : Paraiala V, Paraiala, D , Balan C, Vasilache D
editura : Euristica - Iasi - 2003
ETAPELE LECTIEI |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
Moment organizatoric |
Voi asigura conditiile optime pentru desfasurarea lectiei de Educatie tehnologica |
Isi scot pe banci cele necesare orei : hartie glacee , foarfece , lipici , coala-suport . |
Captarea atentiei |
Voi citi cateva ghicitori si voi solicita elevii sa raspunda . |
Vor fi atenti si vor raspunde la ghicitorile prezentate de cadrul didactic . |
Discutie pregatitoare |
"Care sunt mijloacele de transport pe care le cunoasteti?" "Dati exemple de mijloace de transport terestre." "Dati exemple de mijloace de transport aeriene." "Dati exemple de mijloace de transport pe apa." |
". terestre , aeriene , pe apa." ".masina , autobuzul , tramvaiul , trenul ." ". avionul , elicopterul." ".vaporul , barca." |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
"In aceasta ora vom realiza o lucrare prin tehnica Tangram cu titlul "Barca" . Voi va trebui sa decupati corect pe conturul trasat cele sapte figuri ce compun patratul Tangram , sa le asambati corect si sa le lipiti conform modelului ce vi-l voi prezenta . Apoi veti imbogati lucrarea cu ce elemente doriti voi pentru a crea un peisaj frumos , interesant ." |
Elevii vor asculta cu atentie tema si obiectivele ce trebuie realizate pe parcursul acestei ore. |
Prezentarea si intuirea modelului |
Voi prezenta o plansa-model cu o barca . Voi identifica cele sapte figuri ce o compun . |
Vor privi modelul prezentat si vor fi atenti la explicatii. |
Explicarea tehnicii de lucru |
"Veti lua patratul Tangram si il vom taia in cele sapte figuri desenate . Veti asambla mai intai figurile fara a le lipi , astfel incat sa obtineti barca din modelul de la tabla . Apoi veti incepe sa le lipiti , fara a le deranja pe cele ramase. Suportul pe care realizam lucrarea are culoarea apei , bleo ." |
Elevii urmaresc cu atentie explicatiile si etapele realizarii lucrarii . |
Realizarea (executia) lucrarii |
Voi supraveghea elevii in timpul lucrului . Acolo unde va fi nevoie voi suplimenta cu explicatii . |
Elevii vor lua patratele Tangram si le vor decupa pe liniile trasate. Dupa obtinerea figurilor geometri-ce, acestea vor fi asamblate dupa |
Realizarea (executia) lucrarii |
Dupa ce vor termina lucrarile le voi expune la tabla pentru a la analiza si evalua / nota . |
modelul de la tabla si lipite pe suportul de culoare bleu . Vor completa lucrarea cu pesti , plante acvatice , soare , nori etc. dupa imaginatia si dorinta fiecaruia |
Evaluarea lucrarii |
Voi dirija analiza si aprecierea lucrarilor . Voi reaminti elevilor care sunt criteriile de apreciere si notare pentru a obtine efectele estetice dorite: -corectitudinea taierii figurilor -asamblarea corecta -aspectul ingrijit al lucrarii -completarea , dupa imaginatie , cu alte elemente adecvate temei |
Vor privi lucrarile expuse si le vor evalua sau autoevalua tinand cont de criteriile de apreciere . Cele mai bune lucrari le vor afisa la panoul clasei . |
Aprecieri si concluzii |
Voi face aprecieri colective si individuale asupra modului de lucru si participarii la activitate in general. Voi acorda calificative in functie de rezultatele muncii fiecaruia. |
ETAPELE DE LUCRU |
MATERIALE FOLOSITE |
Decuparea figurilor geometrice |
-foarfeca |
Asamblarea fara lipire |
-figurile decupate -lipici |
Lipirea figurilor conform modelului |
-figurile decupate -lipici |
Completarea imaginii cu elemente adecvate temei |
-foarfece -lipici |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate