Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
DATA:
GRUPA : Nivelul II
CATEGORIA DE ACTIVITATE: jocuri si activitati liber alese pe arii de stimulare
(etapa I)
SECTOR: a) ARTA
b) JOC DE MASA
c) BIBLIOTECA
SCOPUL:
stimularea optiunii libere a copiilor, a aptitudinilor si inclinatiilor acestora;
incurajarea colaborarii, a relatiei de grup si a comunicarii;
incurajarea mobilitatii si flexibilitatii in gandire si actiune, a stabilitatii in finalizarea unor jocuri si activitati demarate;
formarea deprinderii de colorare;
dezvoltarea muschilor mici ai mainii;
formarea deprinderii de a alatura mai multe piese (2 sau 3) pentru a reconstitui o imagine;
realizarea unor lucrari practice inspirate din natura, valorificand deprinderile de lucru insisite;
formarea deprinderii de a se exprima corect din punct de vedere fonematic;
formarea capacitatii de a descrie prin propozitii simple o imagine;
imbogatirea vocabularului cu cuvinte noi;
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, actiunea dirijata cu obiecte, invatarea prin actualizare, prin descoperire si prin problematizare
MIJLOACE DE REALIZARE:
a) ARTA- activitate practica de confectionare de barcute din coji de nuca
colorarea mijloacelor de transport si lipirea pe carton
realizarea prin origami a barcutelor si avioanelor
b) JOC DE MASA- sortarea imaginilor cu mijloace de transport pe categorii: aeriene, navale si terestre
c) BIBLIOTECA - repetarea unor poezii despre mijloacele de transport
- "citirea" unor imagini cu mijloace de transport si cladificarea lor
MATERIAL DIDACTIC:
macheta;
hartie creponata;
lipici;
carton;
scobitori;
plastilina;
jetoane cu mijloace de transport ;
carti si imagini cu mijloace de transport ;
DURATA: 20-30 minute
DESFASURAREA ACTIVITATII
OBIECTIVE |
CONTINUT STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
- sa asculte cu atentie si in liniste ce li se spune - sa urmareasca explicatiile educatoarei - sa rasuceasca hartia creponata si sa o lipeasca pe macheta; - sa lipeasca scobitori- cu ajutorul bulinelor- pe spatele silluetelor ce reprezinta animalele; - sa aseze siluetele pe macheta, infingand scobi-toarea in plastilina. - sa reconstituie animalele din 2 sau 3 piese; - sa grupeze animalele dupa forma, formand perechi sa respecte indicatiile si sugerarile educatoarei; sa manifeste interes in redarea cat mai corecta a unor sunete; sa repete textul versurilor - sa repete onomatopeele; - sa recepteze sensul cuvintelor si explicatiile primite; - sa recepteze aprecierile facute. |
Pregatirea pentru activitate: - aranjarea mobilierului pentru a se distinge cele trei zone de interes si pregatirea materialului necesar activitatilor. Prezentarea centrelor , anuntarea temelor si a sarcinilor de lucru: "Saptamana aceasta am discutat despre animalele de la Gradina Zoologica si in mod special despre elefant. Astazi, vom realiza jungla- locul unde traiesc multe dintre animalele despre care am vorbit, precum si elefantul. De asemenea, vom reconstitui imaginile animalelor cunoscute si repeta unele poezii despre aceste animale." a) ARTA se prezinta copiilor materialele de pe masuta, si se explica sarcinile de lucru; se demonstreaza cum trebuie rasucita hartia creponata si cum se lipeste pe macheta; se demonstreaza cum se lipesc scobitorile pe siluetele animalelor si cum se infig in plastelina, asezandu-le pe macheta; se executa sarcinile, individual, respectand indicatiile primite; voi supraveghea modul in care copiii lucreaza, incurajandu-i si pe cei mai putin indemanatici sau mai timizi; vor fi de asemenea incurajati toti copiii sa treaca pe la acest sector. b) JOC DE MASA piesele tip "puzzle"vor fi amestecate pe masuta, iar copiii vor reconstitui animalele si le vor denumi; apoi vor grupa animalele identice, formand perechi. c) BIBLIOTECA - Exercitii de pronuntie si de antrenare a auzului fonematic - copiii vor fi indrumati in a executa deprinderi pentru antrenarea motricitatii faciale si linguale; - astfel, le voi spune ca acolo unde traiesc animalele din imagini, sufla deseori un vant puternic, iar ei trebuie sa imite acel vant; - umflarea alternativa a obrajilor, trecerea dintr-o parte in alta a aerului; - stergerea dintilor pe dinauntru cu varful limbii, impinge cu varful limbii dintii de sus, apoi cei de jos; - le voi citi apoi copiilor cateva versuri din cartea cu animale, iar ei vor repeta dupa mine (de ex: «Crocodilul, pus pe glume,/ Zice: "Vreau sa mai slabesc/ Si, de astazi ma hranesc/ Doar cu fructe si legume!"» sau «Elefantu-i mare-mare,/ E un munte cu picioare! », etc. - se imita cateva onomatopee: (sarpele) Sssssss!, (zborul papagalului) Sfrrrrr!, s.a. - voi folosi in prezentarea imaginilor cu animale cuvintele "curios", "neastamparat" si voi explica sensul lor, pe intelesul copiilor, exemplificand. Dupa ce toti copiii s-au "rotit" pe la toate sectoarele, se vor face aprecieri referitoare la modul in care au realizat sarcinile primite si vor fi evidentiate lucrarile lor. |
- expunerea - conversatia - observatia - demonstratia - exercitiul - exercitiul prin joc - conversatia - exercitiul - explicatia - conversatia |
- observarea comporta-mentului verbal si non-verbal al copiilor - aprecieri individuale si colective - aprecierea comporta-mentului verbal si non-verbal al copiilor - aprecieri verbale individuale si generale - aprecierea modului in care copiii rostesc sunetele; - aprecieri colective si generale. |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate