Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect Didactic
DATA: 04.XII.2009
SCOALA: Scoala cu clasele I-VIII Plosca
CLASA: a IV-a B
INSTITUTOR:
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
DISCIPLINA: Limba si literatura romana
UNITATEA DE INVATARE: Iarna
SUBIECTUL: Iarna - Vasile Alecsandri
TIPUL LECTIEI: dobandirea de noi cunostinte
SCOPUL LECTIEI:
Dezvoltarea insusirii cunostintelor despre poetul V. Alecsandri si a gandirii critice dand elevilor posibilitatea sa-si exerseze abilitatile de investigare, analiza si dezbatere.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a) COGNITIVE:
Sa identifice titlurile unor poezii scrise de V. Alecsandri, locul nasterii si al mortii poetului, perioada in care a trait, locul copilariei, studiind textul primit;
Sa citeasca corect, cursiv si expresiv poezia "Iarna" de V. Alecsandri, remarcand semnele de punctuatie;
Sa descopere semnificatia cuvintelor: "cumplit", "fantasma", "dalb", "troiene";
Sa alcatuiasca enunturi cu fiecare dintre cuvintele explicate;
Sa identifice cel putin trei expresii frumoase din poezia "Iarna" de V. Alecsandri;
Sa alcatuiasca o strofa din poezie, ordonand versurile scrise pe biletele;
Sa transcrie o strofa din poezie in caiete, respectand asezarea in pagina, scrierea caligrafica, ortografia si punctuatia;
b) AFECTIVE:
Sa partcipe cu placere la discutii manifestand initiativa;
Sa aibe o atitudine degajata in comunicare;
Sa-si dezvolte sentimente de dragoste fata de natura.
METODE SI PROCEDEE: ciorchinele, conversatia, explicatia, munca independenta, problematizarea.
DESFASURAREA LECTIEI
ETAPELE LECTIEI |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
Moment organizatoric |
Asigur conditiile necesare desfasurarii in bune conditii a lectiei. |
Elevii isi pregatesc instrumentele de scris, manualele si caietele de limba si literatura romana. |
Reactualizare cunostintelor |
Propun completarea ciorchinelui: "Am invatat la geografie ca miscarea de rotatie a Pamantului in jurul Soarelui dureaza un an". "Care sunt cele patru anotimpuri ale anului?" "Ce luni fac parte din anotimpul primavara?" "Dar din anotimpul vara, toamna, respectiv iarna?" "In ce luna a anului suntem noi?" Asadar, suntem la inceputul anotimpului iarna. |
primavara, vara, toamna, iarna. martie, aprilie, mai. iunie, iulie, august. septembrie, octombrie, noiembrie. decembrie, ianuarie, februarie. in luna decembrie. |
Ancora didactica |
Se interpreteaza cantecelul "Iarna vesela" |
-elevii canta. |
Anuntarea temei |
"Astazi la ora de limba si literatura romana vom observa cat de frumos este descris anotimpul iarna de catre poietul Vasile Alecsandri". Scriu titlul la tabla. |
- noteaza titlul in caiete: "Exercitii si probleme". -scriu titlul si autorul poeziei in caiete. |
Dirijarea invatarii |
Se vor sesiza elemente de organizare a textului in pagina: intuirea imaginii, identificarea titlului poeziei si a autorului. Voi prezenta elevilor cateva date despre autor: "Vasile Alecsandri s-a nascut in 1821 si a murit in anul 1890. Si-a petrecut copilaria la Iasi si la Mircesti, unde tatal sau avea o mosie si unde a revenit pe intreaga durata a vietii sale sa-si gaseasca linistea. A cantat toate anotimpurile: "Primavara", "Vara", "Sfarsit de toamna", "Iarna". Pe langa minunatele pasteluri, el a mai scris si alte poezii precum: "Tara", "Hora Unirii", "Stefan Voda si codrul", "Doina" etc. S-a stins din viata la 22 august fiind inmormantat cu toate onorurile la conacul sau de la Mircesti". Prezint volumele de poezii, specificand ca poezia "Iarna" este un pastel. "Termenul de pastel nu este unul originar literar, ci a fost imprumutat din arta plastica, unde denumeste un tablou realizat in tonuri palide, |
-elevii observa si raspund intrebarilor solicitate. |
ETAPELE LECTIEI |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
delicate, de obicei descriind natura." "Va propun sa ascultati acum recitarea poeziei "Iarna" de Vasile Alecsandri si sa urmariti cateva imagini reprezentative". Se citeste poezia o data/ de doua ori, urmand ca elevii sa sublinieze cuvintele necunoscute. Se explica cuvintele si se fac scurte propozitii. "Ce semne de punctuatie intalnim?" Voi explica elevilor ca asa cum pictorii realizeaza un tablou cu ajutorul acuarelelor , poetii se folosesc de cuvinte pentru a descrie natura. Voi prezenta elevilor o plansa cu expresiile frumoase din poezie. Se va determina intelesul expresiilor frumoase cu ajutorul exercitiilor de tipul "Alege varianta corecta!" |
-elevii urmaresc imaginile si asculta recitarea poeziei la videoproiector. -elevii citesc poezia. -elevii alcatuiesc propozitii. punctul, virgula, semnul exclamarii etc. -elevii aleg varianta corecta. |
|
Feed-back |
Voi adresa elevilor cateva intrebari: Care este titlul poeziei? Cine este autorul? Ce anotimp este prezentat in poezie? Voi cere elevilor sa alcatuiasca o strofa din poezie, ordonand versurile scrise pe biletele. |
-elevii raspund. |
Evaluarea cunostintelor |
Se realizeaza prin completarea unor fise de munca independenta. |
-rezolva exercitiile de pe fisa. |
Asigurarea retentiei |
Se vor rezolva exercitiile de pe fisa de munca independenta oral. Se fac aprecieri asupra activitatii elevilor. |
-corecteaza eventualele greseli. |
Transferul intern |
Se vor prezenta ghicitori despre anotimpul iarna. Tema pentru acasa: Elevii vor avea de transcris poezia, de memorat strofe, de cantat alte poezii scrise de V. Alecsandri. |
-asculta. -noteaza. |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate