Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PLAN DE LECTIE Obiectul: Limba romana Subiectul: "In Vrancea"dupa Alexandru Vlahuta Clasa: a-IV-a Invatatoare/Propunatoare: Tipul lectiei: dobandire de noi cunostinte Obiective operationale 0-sa citeasca expresiv, corect si coerent fragmentul din manual 0-sa inteleaga cuvintele necunoscute 0-sa alcatuiasca planul simplu de idei 0-sa alcatuiasca un scurt comentariu dupa planul simplu de idei Strategii didactice: a)Metode si procedee:explicatia, analiza, conversatia euristica b)Materiale didactice:manualul,imagini |
ETAPELE LECTIEI |
OBIECTIVE OPERATIONALE |
ACTIVITATEA INVATATOAREI/PROPUNATOAREI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
STRATEGII DIDACTICE |
Moment organizatoric |
Voi pregati cele necesare orei de limba romana si voi cere elevilor sa-si pregateasca si ei cele necesare acestei ore. |
Elevii isi pregatesc cele necesare orei de limba si literatura romana. | ||
Captarea atentiei |
Am pregatit cateva imagini cu peisaje din toata |
Elevii sunt atenti la imagini si raspund la intrebarile puse de invatatoare/propunatoare. |
Conversatia euristica |
|
Reactualizarea cunostintelor ETAPELE LECTIEI |
OBIECTIVE OPERATIONALE |
-Puteti sa imi dati cateva exemple de legende pe care le cunoasteti? -Inacest caz eu am adus o carte cu cateva legende cum ar fi "Cuza -Voda la sultan","Legenda vantului","Legenda privighetorii",etc. si vom purta o discutie despre legende. ACTIVITATEA INVATATOAREI/PROPUNATOAREI |
Raspunsul elevilor este impartit: unii raspund "da",altii "nu". Elevii sunt atenti la propunatoare/invatatoare si discuta despre aceste legende. ACTIVITATEA ELEVILOR |
Conversatia euristica STRATEGII DIDACTICE |
Anuntarea tematicii |
Astazi vom face un nou fragment din "Legenda Vrancioaiei" numit "In Vrancea" de Alexandru Vlahuta. |
Elevii sunt atenti la invatatoare/propunatoare. |
Conversatia euristica |
|
Desfasurarea lectiei |
Deschideti manualele la lectia noastra. -Ce semnificatie are imaginea din manual dupa parerea voastra? -Da.Imaginea este din Vrancea, exact unde se petrece actiunea in legenda noastra.Acesta este motivul pentru care autorul a ales acest titlu pentru fragmentul din manual."In Vrancea" este un fragment din "Legenda Vrancioaiei",dar hai sa vedem ce sa intamplat in acest fragment. |
Elevii deschid manualele. In imagine vedem o turma de oi care paste si o casuta. Elevii sunt atenti la explicatiile propunatoarei/invatatoarei. |
Conversatia euristica. Explicatia |
ETAPELE LECTIEI |
OBIECTIVE OPERATIONALE |
ACTIVITATEA INVATATOAREI/PROPUNATOAREI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
STRATEGII DIDACTICE |
Desfasurarea lectiei |
0 0 |
Pentru inceput voi citi eu o data ca model legenda si voi cere elevilor sa ma urmareasca in manual. Acum voi cere elevilor sa citeasca cate o propozitie pe rand,apoi cate un aliniat. -Exista cuvinte necunoscute? -Sa vedem care sunt cuvintele necunoscute,sa le explicam si sa le notam in caiete. Cuvintele sunt: -panorama-priveliste din natura cu orizont larg -vadana-femeie vaduva -plaies-locuitor de la granita, insarcinat cu paza frontierelor tarii in partile de munte, granicer, strajer -razes-taran liber, posesor de pamant(in |
Elevii urmaresc in manual in timp ce propunatoarea/invatatoarea citeste. Elevii citesc pe rand cate o propozitie, apoi cate un aliniat. Elevii raspund: "da". Elevii imi spun care sunt cuvintele necunoscute pe care le vom explica si le vor nota in caiete. Elevii deschid caietele si dupa ce noteaza titlul, noteaza si aceste cuvinte. |
Conversatia euristica Explicatia |
ETAPELE LECTIEI |
OBIECTIVE OPERATIONALE |
ACTIVITATEA INVATATOAREI/PROPUNATOAREI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
STRATEGII DIDACTICE |
Desfasurarea lectiei |
0 |
-Acum vom alcatui planul de idei, iar pentru acest lucru trebuie sa impartim textul pe fragmente. -Dupa parerea voastra care este primul fragment? Corect. -Si care credeti ca este idea principala a acestui fragment? -Sa citim urmatorul fragment. -Dar in acest fragment care este idea principala? -Vom citi al-III-lea fragment. |
Un elev citeste primul fragment de la"Ne lasam spre." pana la ".Vrancea e o alta lume". Un alt elev raspunde: "In acest fragment este vorba despre descrierea Vrancei " Un alt elev citeste al-II-lea fragment de la "Era o baba vadana." pana la "ai tai sunt Doamne." Aici autorul vorbeste despre intalnirea dintre Stefan si Vrancioaia. Un alt elev citeste de la "In zori " |
Conversatia euristica Analiza |
ETAPELE LECTIEI |
OBIECTIVE OPERATIONALE |
ACTIVITATEA INVATATOAREI/PROPUNATOAREI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
STRATEGII DIDACTICE |
Desfasurarea lectiei |
0 0 |
-Si care e ideea principala? -Acum sa citim si ultimul fragment si sa scoatem ideea principala. -Care este ideea principala? -Acum voi cere elevilor sa noteze in caiete ideila principale. -Ce formeaza aceste idei principale? -Acum vom raspunde oral la intrebarile din manual si vom alcatui un scurt comentariu dupa planul simplu de idei. |
pana la "stapani pe tara In acest fragment e vorba despre lupta dintre oastea lui Stefan cu turcii Un alt elev citeste ultimul fragment de la "Atunci a vazut." pana la ".au fost stapani". In acest fragment Stefan rasplateste vitejia celor sapte frati. Elevii noteaza in caiete cele patru idei principale ale textului. Elevii raspund: aceste idei principale formeaza planul simplu de idei. Elevii raspund la intrebari si alcatuiesc comentariul. |
Analiza Conversatia euristica |
ETAPELE LECTIEI |
OBIECTIVE OPERATIONALE |
ACTIVITATEA INVATATOAREI/PROPUNATOAREI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
STRATEGII DIDACTICE |
Fixarea cunostintelor |
-Voi pune elevii sa citeasca din nou textul, dar pe roluri. -Ca tema veti avea de raspuns la intrebarile din manual dar de data aceasta in caiete. |
Elevii citesc textul pe roluri. Elevii noteaza tema pe caiete. |
Conversatia euristica |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate