Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect de lectie
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
CLASA: a II a.
OBIECTUL: Limba si Literatura Romana.
SUBIECTUL: "La sanius" dupa Mihail Sadoveanu.
TIPUL LECTIEI: transmiterea/asimilarea de noi cunostinte.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
citirea corecta, constienta si fluida a textului;
alcatuirea de propozitii cu ajutorul noilor cuvinte;
sa dea raspuns intrebarilor referitoare la continutul lectiei;
citirea selectiva a unor fragmente/propozitii.
OBIECTIVE OPERATIONALE: elevii vor fi capabili:
O1 - sa citeasca corect, constient si fluid lectia "La sanius" de Mihail Sadoveanu;
O2 - sa alcatuiasca propozitii cu ajutorul cuvintelor: sirag, carmuire, a dascalii, cel mai mester;
O3 - sa raspunda la intrebari legate de continutul lectiei;
O4 - sa citeasca selectiv unele fragmente/propozitii (care cuprind intr-o/intr-un) din lectie.
METODE SI PROCEDEE: exercitiul, conversatia, conversatia euristica, povestirea, expunerea, lectura, lectura selectiva, explicatia.
MATERIAL DIDACTIC: plansa cu peisaj de iarna, volume ale lui Mihail Sadoveanu.
DURATA: 45 minute.
BIBLIOGRAFIE:
Nr. crt. |
Secventele Lectiei |
Ob. operationale |
CONTINUT INFORMATIONAL |
Metode si procedee |
|
Activitatea Invatatorului |
Activitatea Elevilor |
||||
Organizarea colectivului de elevi |
Pregateste materialele necesare desfasurarii lectiei. Stabileste climatul psihoafectiv necesar bunei desfasurari a lectiei |
Isi pregatesc cele necesare pe banci | |||
Verificarea temei |
a) cantitativ: Invatatoarea verifica efectuarea temei d.p.d.v. cantitativ; b) calitativ: Invatatoarea verifica modul in care elevii si-au efectuat tema pentru acasa si corecteaza eventualele greseli. Invatatoarea verifica modul in care elevii au efectuat sarcinile unui exercitiu de la tabla. |
Elevii rezolva pe caietele de clasa sarcinile unui exercitiu de la tabla. Elevii citesc tema pentru acasa. Elevii citesc rezolvarea exercitiului pe care l-au efectuat in clasa. |
Exercitiul |
||
Reactualizarea cunostintelor anterioare |
. - Ce lectie am studiat noi ora precedenta? . - Ce intelegeti voi prin silaba? . - Cand folositi voi cel mai adesea despartirea in silabe? . - Va rog dati-mi exemple de astfel de cuvinte! |
. - Ora precedenta am studiat lectia "Silaba". . - Silaba este parte dintr-un cuvant, care se rosteste printr-o singura deschidere a gurii. . - Folosim despartirea in silabe atunci cand un cuvant nu incape in intregime la sfarsitul randului, trecand pe randul urmator numai silabe intregi. Doi-trei elevi vin la tabla si scriu cuvinte despartite in silabe. |
conversatia exercitiul |
||
Captarea atentiei |
Invatatoarea le dirijeaza copiilor atentia asupra unei planse care se afla la tabla. Plansa respectiva contine un peisaj de iarna in care un grup de copii se afla pe derdelus cu saniile. Invatatoarea le adreseaza copiilor unele intrebari pornind de la plansa respectiva, dirijandu-i spre ceea ce ei vor invata astazi. |
Copii isi indreapta atentia spre plansa respectiva. Elevii raspund la intrebarile doamnei invatatoare. |
conversatia euristica |
||
Anuntarea subiectului |
Invatatoarea ii anunta pe elevi ca astazi vor trece la o noua lectie intitulata "La sanius" dupa Mihail Sadoveanu. - Va rog sa deschideti manualele la pagina 49 si caietele de clasa! - Invatatoarea scrie titlul lectiei la tabla. - Invatatoarea le vorbeste copiilor despre scriitorul Mihail Sadoveanu. - Copii, cand am mai intalnit acest autor? |
Elevii deschid manualele la p. 49 si caietele de clasa. Elevii scriu si ei titlul lectiei pe caiete. - Mihail Sadoveanu este autorul "Dumbravei minunate". |
povestirea conversatia |
||
Dirijarea invatarii |
O1 O2 O3 |
- Elevii sunt invitati sa priveasca cateva volume ale autorului. - Se explica elevilor faptul ca in manual e o forma prescurtata a textului. Invatatoarea le citeste elevilor lectia. Invatatoarea le cere elevilor sa citeasca si ei lectia. Se explica cuvintele noi si se alcatuiesc propozitii cu ele. Invatatoarea le adreseaza elevilor intrebari asupra continutului lectiei si a mesajului acestuia. .Cine este autorul? .De ce este intitulat "La sanius"? .Cand se petrece intamplarea? .Ce se intampla pe Dealul Morii? .De ce isi aminteste autorul cu placere de iarna aceea? |
Elevii privesc expozitia Elevii urmaresc lectia pe manuale Elevii citesc lectia Elevii alcatuiesc propozitii cu ajutorul noilor cuvinte: sirag, carmuire, a dascalii, cel mai mester. .Mihail Sadoveanu .pentru ca actiunea se petrece la sanius .in prima vacanta de iarna a autorului .acolo copiii se dadeau cu sania pe derdelus .datorita peisajului, a emotiilor si a bucuriilor pe care le-a trait. |
expunerea lectura exercitiul conversatia |
|
Fixarea cunostintelor |
O4 |
- Va rog sa cititi fragmentul in care se precizeaza ca autorul se afla in prima vacanta! - Va rog sa cititi fragmentul in care se precizeaza modul in care autorul a invatat carmuirea saniei! |
Un elev citeste acest fragment Un elev citeste acest fragment |
lectura selectiva |
|
Obtinerea performantelor |
O4 |
Invatatoarea le cere elevilor sa citeasca din lectie acele enunturi care cuprind ortogramele "intr-o" si "intr-un". |
Elevii citesc aceste enunturi |
lectura selectiva |
|
Asigurarea selectiei si a transferului |
Tema pentru acasa: - sa citeasca foarte bine lectia; - sa scrie pe vocabular cuvintele noi; - p50/ ex. 3,4,5; Invatatoarea face aprecieri asupra modului in care s-a desfasurat lectia si a felului in care elevii s-au comportat in timpul lectiei. |
Elevii sunt atenti la sarcinile temei pentru acasa si isi noteaza pe caiete ceea ce au ca tema. |
explicatia |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate