Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
SCOALA DE ARTE SI MESERII VALEA MARE
COMUNA VALEA MARE
Proiect didactic
PROFESOR:
DATA: 7 noiembrie 2007
CLASA: a VII-a
ARIA CURRICULARA - Limba si comunicare
DISCIPLINA: Limba si literatura romana
SUBIECTUL: Notiuni de vocabular
TIPUL LECTIEI: Recapitulare si sistematizare
DURATA: 50 minute;
OBIECTIVE CADRU :
1. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral
2. Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala
4. Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa
OBIECTIVE DE REFERINTA:
1.3. sa integreze categoriile semantice in structuri lexicale proprii
2.2. sa valorifice categoriile semantice invatate, in contexte diferite
4.1. sa utilizeze corect si nuantat neologismele, categoriile semantice invatate.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili
a) cognitive
O1: sa coreleze notiunile teoretice cu definita si cu exemple;
O2: sa utilizeze cunostintele despre mijloace interne de imbogatire a vocabularului pornind de la cuvinte date;
O3: sa opereze cu elemente de vocabular in situatii diverse.
b) afective
Cultivarea dorintei de cunoastere a limbii romane;
Dezvoltarea vocabularului prin cunoasterea si recunoasterea mijloacelor de imbogatire a vocabularului.
STRATEGIA DIDACTICA:
a) Metode si procedee: invatarea prin descoperire , dialogul, explicatia, analiza gramaticala, exercitiul.
b) Forme de organizare a invatarii : activitatea frontala , pe grupe.
c) Resurse: capacitatile de invatare ale elevilor, cunostintele insusite anterior.
d) Mijloace de invatare: plansa, fise cu sarcini de lucru pentru elevi , foaie de flip-chart, markere.
e) Bibliografie
Metodica predarii limbii si literaturii romane in scoala ,de Constantin Parfene , Iasi , Editura Polirom , 1999
Metodica predarii limbii si literaturii romane , de Nicolae Eftenie , Pitesti, Editura Paralela 45 , 200
Manualul clasei a VII-a, Editura Corint.
SCENARIUL DESFASURARII ACTIVITATII
Organizarea clasei:
Asigurarea conditiilor optime pentru buna desfasurare a lectiei, absenti, pregatirea materialelor pentru ora .
2. Reamintirea subiectului si a planului recapitularii:
Astazi vom recapitula cunostintele despre vocabular dobandite pe parcursul orelor de limba romana din aceasta unitate de invatare. Astfel incat la sfarsitul orei veti fi capabili sa definiti notiunile si sa aplicati cunostintele dobandite. (obiectivele O1-O6)
3. Recapitualare si sistematizare : Notiuni de vocabular
Recapitularea cunostintelor despre : Cuvantul - unitate de baza a vocabularului; Cuvantul de baza. Cuvantul derivat. Radacina. Afixe (Sufixele, Prefixele). Derivare parasintetica. Familia lexicala. Compunere. Conversiune. Categorii semantice ( Sinonime, Antonime, Omonime, Paronime, Pleonasm , Cuvinte polisemantice) se va realiza cu ajutorul unei planse (anexa 1)
Elevii citesc cu atentie definitiile de pe plansa. Fiecare elev vine pe rand la tabla si completeaza spatiile cu notiunile definite dand exemple proprii corespunzatoare notiunii pe care a descoperit-o.
In continuare afisez o plansa (anexa 2)
Elevii sunt impartiti in grupe omogene si isi vor alege un coleg raportor. Elevii raportori sunt rugati sa-si aleaga un fruct dintr-o fructiera, fructul ales de acesta devine semnul distinctiv al grupei. Fiecare grupa va completa tabelul pentru un cuvant extras dintr-un bol de raportorul grupei.
Elevii vor lucra tot pe grupe si pentru urmatoarea activitate.
Elevii fiecarei grupe vor primi o foaie de flip-chart pe care au exercitii de vocabular. Elevii vor desena semnul distinctiv, vor realiza sarcina de lucru, la sfarsit un elev raportor va aduce foaia si o va afisa in locul unde se afla fructul ales .
Elevii fiecarei echipe vor face turul galeriei si vor corecta lucrarile celorlalte grupe.
4. Concluzii
Discutii cu elevii asupra cunostintelor recapitulate . Aprecieri ale profesorului
5. Asigurarea retentiei si transferului
Alcatuiti o compunere cu titlul Toamna in padure , in care sa folositi:
- seriile de sinonime : copac, arbore, arbust, tufa; creanga, ram, ramura; poteca, cale, drum;cenusiu , plumburiu;
- antonimele: cald≠rece, luminos≠intunecos, repede≠ incet zi≠ noapte, infrunzit ≠desfrunzit;
- omonimia cuvantului: vie;
paronimele: proveni/preveni;
cuvantul polisemantic: masa.
Anexa 1
DEFINITIA |
NOTIUNEA DEFINITA |
EXEMPLE |
Elementul de baza al comunicarii | ||
Totalitatea cuvintelor dintr-o limba | ||
Cuvinte vechi, care nu se mai folosesc | ||
Cuvinte care se utilizeaza numai in anumite regiuni | ||
Cuvinte noi imprumutate din alte limbi | ||
Mijloc intern de imbogatire a vocabularului | ||
Mijloc intern de imbogatire a vocabularului | ||
Mijloc intern de imbogatire a vocabularului | ||
Se adauga la sfarsitul radacinii pentru a forma un cuvant nou |
| |
Se adauga la inceputul radacinii pentru a forma un cuvant nou | ||
Cuvant format cu sufix si prefix in acelasi timp | ||
Toate cuvintele obtinute prin derivare de la un cuvant de baza | ||
Cuvintele cu forma diferita si inteles identic sau asemanator | ||
Cuvintele cu forma diferita si inteles opus | ||
Cuvintele cu forma identica si inteles total diferit | ||
Cuvinte cu forma identica si inrudite ca inteles | ||
Cuvintele aproape asemanatoare si inteles total diferit | ||
Greseala de exprimare care consta in alaturarea a doi termeni care exprima acelasi lucru |
Anexa 2
Cuvant de baza |
Cuvant derivat cu sufix |
Cuvant derivat cu prefix/parasinetica |
Conversiunea |
Compunerea |
bun | ||||
rau | ||||
rosu | ||||
frumos | ||||
a zgaria |
Anexa 3
Grupa..
Fisa de lucru 1
Alegeti sinonimele cuvintelor din prima coloana din cea de-a doua coloana:
asemanator pueril
belsug cantitate
copilaresc opulenta
debit similar
Dati antonimele cuvintelor:
cult ..
simpatie.
inghetat..
mult..
Alcatuiti enunturi cu omonimia cuvantului : care.
Alegeti forma corecta a paronimelor din enunturile urmatoare:
Cel mai mare vultur , care traieste in muntii Americii se numeste condur/condor.
Auzind in noapte tipatul , Andrei s-a infiorat/inviorat.
Printesa si-a pierdut un condur/condor.
Dupa ora de sport elevul s-a infiorat/inviorat.
Gasiti greseala care s-a strecurat in urmatoarea propozitie:
Pacientul ranit grav a avut o hemoragie de sange.
6. Alcatuiti enunturi cu polisemia cuvantului a trece (4 enunturi), scriind in paranteza sensul.
Grupa..
Fisa de lucru 2
Alegeti sinonimele cuvintelor din prima coloana din cea de-a doua coloana:
fatarnic a deceda
gras a rugini
a oxida ipocrit
a da ortul popii obez
2. Dati antonimele cuvintelor:
corupt ..
certitudine.
atent..
violent..
3.Alcatuiti enunturi cu omonimia cuvantului : mai.
4. Alegeti forma corecta a paronimelor din enunturile urmatoare:
Localitatea pe care am vizitat-o ni s-a parut familiala/familiara.
Bunica are o rochie din atlas/atlaz.
Problema familiala/familiara pe care i-a spus-o doamnei diriginte a fost rezolvata..
Ionel s-a uitat pe un atlas/atlaz.
5.Gasiti greseala care s-a strecurat in urmatoarea propozitie:
Douazeci de procente la suta din fabrica au fost vandute muncitorilor.
Aratati polisemia cuvantului a fi (4 enunturi)
Grupa..
Fisa de lucru 3
Alegeti sinonimele cuvintelor din prima coloana din cea de-a doua coloana:
fumuriu artagos
a rastigni emisar
trimis cenusiu
capricios a crucifica
Dati antonimele cuvintelor:
stabil ..
corect.
drept..
mereu..
Alcatuiti enunturi cu omonimia cuvantului : liliac.
Alegeti forma corecta a paronimelor din enunturile urmatoare:
La ora de sport elevii s-au alineat/aliniat conform cerintei.
Bunica a pus osanda/ osanza de la porc in borcan.
In realizarea unei compuneri trebuie sa avem grija la alineat/aliniat.
Pentru fapta comisa judecatorul i-a dat o osanda/osanza .
Gasiti greseala care s-a strecurat in urmatoarea propozitie:
Mijloacele mass-media au transmis stirea ieri.
Aratati polisemia cuvantului a merge (2 enunturi)
Grupa..
Fisa de lucru 4
Alegeti sinonimele cuvintelor din prima coloana din cea de-a doua coloana:
intelegere eroare
comutator ostil
dusmanos comprehensiune
greseala intrerupator
Dati antonimele cuvintelor:
benefic ..
egoist.
virtute..
junior..
Alcatuiti enunturi cu omonimia cuvantului : lama.
Alegeti forma corecta a paronimelor din enunturile urmatoare:
Ioana a fost in vacanta in tara Ecuator/Ecuador.
Conform jurnalului de bord ,la 15 aprilie 1564 au trecut de Ecuator/Ecuador ajungand la Tropicul Racului.
La Muzeul Antipa am vazut un sarpe constrictor/constructor.
Bunicul a fost un constrictor/constructor important al podului.
Gasiti greseala care s-a strecurat in urmatoarea propozitie:
La matematica am desenat un triunghi cu trei unghiuri.
6. Aratati polisemia cuvantului a termuna.
Grupa..
Fisa de lucru 5
Alegeti sinonimele cuvintelor din prima coloana din cea de-a doua coloana:
varuiala incert
trebuincios a tremura
a vibra util
nesigur spoiala
Dati antonimele cuvintelor:
uman ..
normal.
ascultator..
a se imprastia..
Alcatuiti enunturi cu omonimia cuvantului : sol.
Alegeti forma corecta a paronimelor din enunturile urmatoare:
Atitudinea/ latitudinea sa fata de mama m-a impresionat.
La ora de geografie am invatat despre atitudine/latitudine.
Am platit masina in numeral/numerar
Anul acesta vom invata despre numeral/numerar.
Gasiti greseala care s-a strecurat in urmatoarea propozitie:
Jucatorul a revenit din nou pe teren.
6.Aratati polisemia cuvantului a opri (2 enunturi)
Anexa 4
Tema
Alcatuiti o compunere cu titlul Toamna in padure , in care sa folositi:
- seriile de sinonime : copac, arbore, arbust, tufa; creanga, ram, ramura; poteca, cale, drum;cenusiu , plumburiu;
- antonimele: cald≠rece, luminos≠intunecos, repede≠ incet zi≠ noapte, infrunzit ≠desfrunzit;
- omonimia cuvantului: vie;
paronimele: proveni/preveni;
cuvantul polisemantic: masa.
Tema
Alcatuiti o compunere cu titlul Toamna in padure , in care sa folositi:
- seriile de sinonime : copac, arbore, arbust, tufa; creanga, ram, ramura; poteca, cale, drum;cenusiu , plumburiu;
- antonimele: cald≠rece, luminos≠intunecos, repede≠ incet zi≠ noapte, infrunzit ≠desfrunzit;
- omonimia cuvantului: vie;
paronimele: proveni/preveni;
cuvantul polisemantic: masa.
Tema
Alcatuiti o compunere cu titlul Toamna in padure , in care sa folositi:
- seriile de sinonime : copac, arbore, arbust, tufa; creanga, ram, ramura; poteca, cale, drum;cenusiu , plumburiu;
- antonimele: cald≠rece, luminos≠intunecos, repede≠ incet zi≠ noapte, infrunzit ≠desfrunzit;
- omonimia cuvantului: vie;
paronimele: proveni/preveni;
cuvantul polisemantic: masa.
Tema
Alcatuiti o compunere cu titlul Toamna in padure , in care sa folositi:
- seriile de sinonime : copac, arbore, arbust, tufa; creanga, ram, ramura; poteca, cale, drum;cenusiu , plumburiu;
- antonimele: cald≠rece, luminos≠intunecos, repede≠ incet zi≠ noapte, infrunzit ≠desfrunzit;
- omonimia cuvantului: vie;
paronimele: proveni/preveni;
cuvantul polisemantic: masa.
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate