Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» didactic Clasa: a II-a, a III-a Tehnologii - Fluturasul


didactic Clasa: a II-a, a III-a Tehnologii - Fluturasul


Proiect didactic

Data

Invatatoare

Unitatea de invatamant: Grup Scolar Band

Clasa: a II-a, a III-a



Aria curriculara: Tehnologii

Disciplina: Abilitati practice

Subiectul Fluturasul

Tipul lectiei: formare de priceperi si deprinderi

OBIECTIVE FUNDAMENTALE

formarea si dezvoltarea deprinderilor de a utiliza corect instrumentele de lucru;

dezvoltarea imaginatiei si creativitatii;

dezvoltarea sentimentelor estetice.

OBIECTIVE OPERATIONALE

  1. Cognitive

OC sa aplice tehnici de lucru variate: decupare, lipire, decorare;

- Aplicarea tehnicilor simple (decupare, lipire);

- Aplicarea unei noi tehnici: Quilling

OC sa realizeze o compozitie originala;

- copierea modelului;

- combinarea originala a elementelor.

OC : sa realizeze o lucrare dupa criterii adecvate

analizeaza cu ajutorul intrebarilor de sprijin;

- formuleaza judecati de valoare.

B. Motrice

OM : sa manuiasca instrumentele de lucru cu usurinta;

OM : sa pastreze pozitia corecta in banca;

OM . sa lucreze curat si ordonat, pastrand disciplina in timpul lucrului.

  1. Afective:

OA : vor participa cu placere si interes la lectie;

OA : vor manifesta un comportament adecvat;

OA vor evalua in mod obiectiv lucrarile finale pe baza criteriilor de

evaluare: corectitudine, acuratete, grad de finalizare sprijinind efortul

depus;

RESURSE

1.Metodologice

a)     strategia didactica: mixta

b)     metode si procedee: conversatia, observatia, demonstratia, exercitiul, explicatia, munca independenta

c)     mijloace didactice: sablon, hartie xerox color, hartie cartonata colorata, sarma, oja, margele, scobitoare, foarfeca, lipici

d)     forme de organizare: frontala, individuala, pe grupe

2. Temporale: 2 ore

  1. Bibliografice

a. oficiale

Curriculum National, Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti, 2003

b. pedagogice

Venera Mihaela Cojocariu, Teoria si metodica instruirii, Bucuresti, Editura Didactica si Pedagogica, 2002;

c. metodico - didactice

Daniela Stoica - Abilitati practice - clasele I-IV, Editura Carminis, Pitesti, 1999

Diaconu Mihai Indrumator pentru lectiile de abilitati practice

Editura Petrion, Bucuresti, 2001

Lucian Stan, Ileana Stan si Elisabeta Botezatu - " Abilitati practice ghid metodic clasele I-IV" , Editura Aramis, Bucuresti, 2003

DESFǍSURAREA SCENARIULUI DIDACTIC

Etapele lectiei

Ob.

Op.

Activitatea invatatoarei

Activitatea elevilor

Strategii didactice

Evaluare

Metode si procedee

Mijloace de

invatamant

Moduri de

organizare

1. Moment organizatoric

Asigura conditiile optime pentru desfasurarea activitatii.

Se pregatesc pentru atelierul de martisoare.

2. Captarea atentiei

OA1

OA2

Prezinta materialul Fluturi - o armonie de culori.

Un elev de la fiecare grupa va citi cate un paragraf    din materialul prezentat

De ce sunt fluturii atat de colorati ?

De ce ou la fluturi ?

Fluturelein oglinda

Fluturele-prieten sau dusman?

Stiati ca

Expunere

Citirea selectiva

Conversatia

Text suport

Fluturi - o armonie de culori

Frontala

Individuala

Anuntarea temei si a obiectivelor

Intuirea

martisorului    model

Astazi vom confectiona un martisor in forma de fluture.

Enumera obiectivele lectiei.

Se prezinta martisorul model si se adreseaza urmatoarele intrebari:

- Care sunt partile componente ale unui fluturas?

- Din ce este realizat fluturasul nostru ?

Elevii sunt atenti si constientizeaza obiectivele anuntate.

Elevii vor raspunde la intrebarile adresate.

Observatia

Conversatia

Martisor model

Frontala

Individuala

Dirijarea invatarii

OC1

OC2

OC3

Se prezinta etapele de realizare a martisorului:

Decuparea dupa sablon a unui patrat.

Decuparea dupa sablon a fluturelui model.

Lipirea fluturelui pe patratul decupat.

Insirarea pe sarma a celor 8 margele, care vor constitui antenele.

Partea de sus a aripilor va fi realizata prin tehnica Quilling. Se vor taia fasii inguste de hirtie colorata, care se vor rasuci pe scobitoare.

Se vor obtine doua cercuri concentrice, care se vor lipi pe aripioarele fluturasului.

Pe partea de jos a aripioarelor se vor aplica punctulete folosind oja de diferite culori.

Fluturasul obtinut se va lipi pe patratul decupat, impreuna cu antenele.

Se va capsa snurul deasupra antenelor.

Elevii sunt atenti la explicatiile si demonstratia invatatoarei.

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Frontala

6. Activitatea independenta a elevilor

OM1

OM2

OM3

Urmareste executarea martisoarelor

Da indicatii individuale, suplimentare;

Face observatii.

Elevii vor fi grupati pe echipe. Respectand indcatiile primite vor confectiona martisorul.

Munca independenta si pe grupe

Sablon, hartie colorata, scobitoare, foarfeca, lipici, oja. margele, sarma

Individuala

7. Evaluare

OA3

Propun elevilor un exercitiu de autoevaluare.

Realizez evaluarea dupa urmatoarele etape:

- modul de realizare a lucrarii;

- corectitudinea decuparii si aplicarii;

- originalitatea decorarii.

Isi evalueaza lucrarile si isi exprima propria parere.

Apreciaza lucrarile colegilor.

Observatia

Exercitiul

Individuala





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate