Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect didactic
Data
Unitatea: Scoala de Arte si Meserii Homocea
Clasa: a IV- a C
Invatatoare
Obiectul: Limba si literatura romana
Unitatea de invatare: S-au aurit a toamna padurile.
Subiectul Genul substantivului
Tipul lectiei: comunicare/ insusire de noi cunostinte
Obiectiv fundamental
- insusirea cunostintelor referitoare la genul substantivelor
Obiective de referinta
sa recunoasca in textele studiate elemente de constructie a comunicarii invatate
sa integreze adecvat, in exprimarea orala proprie elementele de constructie a comunicarii studiate
Obiective operationale
cognitive
O1-sa recunoasca substantivele dintr-un text dat;
O2- sa numere substantivele pentru a afla genul lor;
O3-sa gasesca substantivele de gen opus substantivelor date;
O4-sa stabilesca felul, numarul si genul substantivelor prin exercitii corespunzatoare;
O5-sa integreze in enunturi proprii substantivele date.
afective
O5- sa participe cu interes la lectie;
O6- sa- si dezvolte initiativa comunicativa, curajul de a interveni in actul comunicarii si spiritul de cooperare, in conditiile desfasurarii activitatii pe echipe.
Psiho-motorii:
O7-sa adopte o pozitie corecta in banca in timpul lectiei.
Elemente de strategie didactica:
v Resurse procedurale explicatia, exercitiul, conversatia, observatia, munca independenta, jocul didactic, braistorming-ul, metoda ciorchinelui, metoda cadranelor.
v Resurse materiale plansa didactica-Genul substantivelor, fise de lucru, fise de evaluare, markere, planse.
v Forme de organizare frontal, indvidual, in echipa, pe grupe;
v MODALITATI DE EVALUARE: : observarea sistematica, proba scrisa, proba orala, autoevaluarea, evaluare de catre colegi.
Durata 45 minute
Material bibliografic
Marcela, Penes, Manualul pentru clasa a IV- a, Editura Ana,2005
Programa scolara pentru clasa a IV- a
Nuta, Silvia, Metodica predarii limbii romane in clasele primare, Bucuresti, Editura Aramis, 2002;
Iordachescu, C. - Exercitii de limba romana pentru clasele II-IV, Ed. Carminis, Pitesti, 1998
Curriculum National- Programa scolara pentru clasa a IV-a ;
Nr. crt. |
Secventele instruirii |
Ob. Op. |
Continutul informational si demersul didactic |
Elemente de strategie didactica |
Evaluare |
|||
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
Metode si procedee |
Material didactic |
Forme de organizare |
||||
Moment organizatoric |
O7 |
Asigur conditiile necesare pentru buna desfasurare a lctiei: pregatesc materialul didactic, organizez colectivul de elevii pe grupe. Le cer elevilor sa asculte un mesaj primit de la Zana Toamna (anexa 1) |
Se pregatesc pentru lectie. |
conversatia |
frontal | |||
Verificarea temei |
O6 O7 |
In timp ce se verifica tema sub aspect cantitativ, elevii vor avea de rezolvat, in echipe, o fisa (anexa 2 Se verifica fisa si se corecteaza greselile aparute. Se verifica tema selectiv. |
Citesc tema. Rezolva fisa de lucru. |
conversatia ciorchinele |
Fise de lucru |
frontala |
tema pentru acasa aprecieri verbale |
|
Captarea atentiei |
O6 O1 O4 |
Voi cere elevilor sa recite o poezie. Solicit sa identifice cateva substantive din poezie, sa preczeze felul, numarul acestora. Vor afla ca substantivele, pe langa fel si numar, mai au si gen. |
Rezolva sarcinile primite. |
conversatia exercitiul |
frontal si individual |
evaluare orala |
||
Anuntarea temei si a obiectivelor |
O7 |
Voi anunta elevilor titlul lectiei si obiectivele urmarite pentru Se scrie titlul lectiei la tabla si in caiete. |
Asculta cu atentie. Scriu data si titlul lectiei pe caiete. |
conversatia |
Caiete tabla |
frontal si individual |
Observarea sistematica |
|
Dirijarea invatarii |
O2O1 O2 O6 O7 O1 O2 O3 O4 |
v Le prezint elevilor o plansa pe care este scris un text.(anexa 3) a. Elevii au ca sarcina sa identifice substantivele. Numarand substantivele, elevii vor afla genul acestora. -Substantivul care se numara la singular cu un si la plural cu doi este la genul masculin. - Substantivul care se numara la singular cu o si la plural cu doua este la genul feminin. -Substantivul care se numara la singular cu un si la plural cu doua este la genul neutru. b. Solicit elevilor sa analizeze substantivele din text, precizand felul, numarul si genul acestora. v Joc Cadranele Fiecare echipa va primi o fisa de lucru pe care construieste propriul cadran completat, tinandu-se cont si de ideile altor elevi din echipa de lucru. (anexa 4) Se face corectarea exercitiilor acolo unde este cazul. v Propun elevilor un joc didactic Saculetul fermecat (anexa5) Le voi cere elevilor sa dea saculetul din mana in mana. La semnalul 'STOP',va veni cate un elev in fata clasei si va citi substantivul extras din saculet. El va numi un coleg care va numara substantivul de pe jeton pentru a afla genul. |
Elevii sunt atenti. Indeplinesc sarcina primita. Scriu pe caiete. Rezolva sarcinile jocului didactic. Asculta indicatiile date. Indeplinesc pasii care trebuie urmati in cadrul jocului. |
exercitiul expllicatia Explicatia, conversatia jocul didactic metoda cadranelor |
Plansa, marker Jetoane fise de lucru fise si cartonase pt. jocuri |
frontal individual frontal individual Evaluare frontala Frontal individual |
Aprecieri verbale Observarea sistematica a comporta- mentului elevilor Evaluare orala Produsele elevilor aprecieri verbale |
|
|
Asigurarea retentiei si transferului |
O1 O2 O3 O4 O5 |
Vor primi o fisa de evaluare(anexa 6) |
Elevii rezolva fisa de evaluare. |
Conversatia exercitiul, munca independenta |
Fise de lucru |
individual |
Evaluare scrisa |
Evaluare3' |
O7 O6 |
a) Fac aprecierea activitatii elevilor si notarea lor. Evidentiez echipa care a obtinut cel mai mare punctaj. b) Dau tema pentru acasa: fise de lucru diferentiate. |
Asculta concluziile, observatiile, recomandarile facute de invatator Noteaza tema. |
Conversatia manual |
individual |
Anexa 1
Completati ciorchinele cu substantivele care denumesc nume de fiinte, lucruri, fenomene ale naturii etc.
Anexa 2
Dragii mei prieteni,
Am aflat cu bucurie ca sunteti patru echipe deosebite:albi-
nute, gargarite, furnicute si bondarei.
Sunt curioasa din fire. Vreau sa aflu cat de descurcareti sunteti.
Spor la treaba si succes!
Acum plec, fiindca mai am de desfrunzit citiva
copaci, de strans cateva legume si fructe sa le pun
in camara parintilor vostri.
Va imbratisez cu drag,
Zana Toamna
Anexa 3
a)Subliniati substantivele din textul dat;
b) Numarati substantivele pentru a afla genul lor
Iepurele mergea alergand spre iarmaroc. El a intalnit un ogar . Ogarul era gras , voinic , imbracat intr-o suba calduroasa si purta in picioare niste ciubotele noi .
- Cat ai dat pe incaltari ? intreba iepurele sfios .
- Doi galbeni , raspunse mandru ogarul.
(Calin Gruia , Ciubotelele ogarului )
Anexa 4
Cadranele
1.Numarati substantivele date pentru a afla genul lor.
|
3: Gasiti substantivele de gen opus: Fata- Nepoata- Sora- Curca- Gaina- Vulpoi- |
||||||||||||
2. Precizati felul, numarul si genul substantivelor din urmatoarea propozitie.. Frunzele ruginii s-au desprins din copac. |
4. Dati exemple de doua substantive comune la genul feminin, apoi alcatuiti propozitii cu acestea. |
Anexa 5
Saculetul magic
La semnalul 'STOP',va veni cate un elev in fata clasei si va citi substantivul extras din saculet. El va numi un coleg care va numara substantivul de pe jeton pentru a afla genul.
Ex. Veverita, caiet, floare, fiu, bucurie, ploaie.
Anexa 6
Fisa de evaluare
Obiective:
-sa identifice substantivele din textul dat ;
-sa gaseasca genul substantivelor date ;
-sa dea exemple de substantive la genul feminin ;
-sa alcatuiasca propozitii cu substantive.
Itemi de evaluare
I1. Identificati substantivele din urmatorul text :
Caprioara sta langa iedul ei. Mama il priveste. Acolo, sus, e pazit si de dusmania lupului si de iscusinta vanatorului..
(Emil Garleanu, Caprioara )
I2. Uniti substantivele din coloana A cu genul corespunzator din coloana B.
A B
Colega masculin
Drum
Cumnat neutru
Joc
Porumbel feminin
Vulpe
I3. Dati exemple de doua substantive la genul feminin, apoi alcatuiti propozitii cu acestea
Descriptori de performanta
Itemul |
FOARTE BINE |
BINE |
SUFICIENT |
I1 |
Identifica toate substantivele din text. |
Identifica 5 substantive. |
Identifica 3 substantive. |
I2 |
Gaseste genul substantivelor date. |
Gaseste genul la 4 substantive. |
Gaseste genul la 2 substantive. |
I3 |
Da exemple de doua substantive comune. La numarul singular. |
Da exemple de un substantiv comun, la numarul singular. |
Da exemple de un substantiv comun,. la numarul singular. |
I4 |
Alcatuieste cele doua enunturi cu ajutorul substantivelor. |
Alcatuieste cele doua enunturi, cu mici erori. |
Alcatuieste cele doua enunturi, cu mici erori. |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate