Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» de lectie Clasa: a-VI-a MUZICA Melodia


de lectie Clasa: a-VI-a MUZICA Melodia


  Proiect de lectie

Scoala : Grup Scolar "Nicolai Nanu"-Brosteni

Clasa: a-VI-a

Profesor:

Unitatea de invatare : Melodia



Detaliere de continut: Tonalitatea mi minor

Tipul lectiei: predare-invatare

Disciplina de invatamant la care se sustine lectia: Educatie Muzicala

Aria curriculara: arte

Durata orei : 50min.

Obiective de referinta

- sa descifreze cantece in tonalitatea mi minor

- sa identifice in lucrarile muzicale interpretate si audiate elemente de limbaj muzical;

- sa interpreteze nuantat, expresiv, potrivit continutului de idei,    cantece in tonalitatea mi minor

Obiectivele operationale ale lectiei:

La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili :

.0.1. sa fie capabil sa intoneze in Tonalitatea mi minor a cel putin un cantec.

.0.2. sa fie capabil sa recunoasca o gama minora

.0.3. sa opereze cu notiunile de tonalitate si gama

Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstrarea prin cantec, munca independenta.

. Forma de organizare: activitate frontala, pe grupe si individuala

Activitati de invatare:

- exersarea dictiei, a deprinderilor ritmice si melodice;

constientizarea structurii gamei;

- interpretare vocala la unison;

- manuirea instrumentelor muzicale.
DESFASURAREA LECTIEI:

MOMENTELE

LECTIEI

Activitatea Profesorului

Activitatea elevului

Timpul alocat

1.Moment

organizatoric

Organizarea clasei pentru buna desfasurare a lectiei si pregatirea psihica pentru o lectie de muzica

Preiau sarcinile propuse de profesor

2.Verificarea temei si a cunostintelor teoretice

Va pune intrebari legate de lectia precedenta

Raspund le intrebari

4. Anuntarea temei si prezentarea materialului ales

Anunta titlul lectiei "Tonalitatea la minor"

va intreba despre definitia tonalitatii:

Va desena pe tabla gama la minor cu tonurile si semitonurile sale, va reprezenta apoi intervalele specifice gamei la minor

Se va desena apoi o scara incepand de pe sunetul mi si terminand la octava tot cu sunetul mi, se vor fixa apoi tonurile si semitonurile scarii

Va intreba elevii care este deosebirea dintre scara respectiva si gama la minor

- Va intreba, apoi , elevi ,ce trebuie facut pentru a obtine gama mi minor

Se va enunta definitia gamei mi minor: "se numeste gama mi minor pentru ca este construita pe tonica mi si are la baza o terta mica"

"gama mi minor are urmatoarea structura: la baza gamei se afla o terta mica (mi-sol)

- semitonurile naturale ale gamei sunt intre fa# - sol si si - do, adica intre treptele II-III si V-VI

- sunetele de pe treptele I, III, V, VIII alcatuiesc arpegiul gamei. (sunetele mi, sol, si, mi)

Gamele Sol major si mi minor sunt game relative deoarece au aceleasi tonuri si semitonuri (aceleasi sunete formeaza tonurile si semitonurile) : fa# -sol, si-do.

Au aceeasi armura .- fa#

Difera prin ordinea asezarii sunetelor si prin tonica.

Noteaza in caiet titlul lectiei

- un elev va spune ca "Tonalitatea presupune gravitarea sunetelor unei compozitii muzicale in jurul si spre un centru sonor numit tonica

Sunt atenti si colaboreaza cu profesorul

-un elev va spune: "Gama la minor se deosebeste de scara prin pozitia primului semiton

-un elev va spune ca trebuie ridicate treapta a II-a (fa) cu un semiton,

lucru ce se va face cu ajutorul unui diez pus pe sunetul fa

5. Consolidarea continutului propus

Se va invata cantecul: "Codrule codrutule" muzica Dumitru Georgescu Kiriac versuri Mihai Eminescu"

Sunt mai intai atenti la profesor si apoi repeta impreuna cu el

6. Evaluarea

10 - invatarea intregului material predat

9-insusirea cunostintelor, cu 2-3 erori

8-reproducerea slaba a materialului

7. Asigurarea feed-back-ului





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate

Didactica


Gradinita
Poezii cantece


DOMENIILE CURRICULUM-ULUI: TIPURI DE CURRICULUM, MEDII CURRICULARE, CICLURI CURRICULARE SI ARII CURRICULARE
Proiect didactic Clasa: a II-a Limba si literatura romana - Semnul exclamarii
FISA DE LUCRU TOAMNA, de Octavian Goga CLASA a V-a
Exercitii cu litere
CONTINUTUL INVATAMANTULUI
OLIMPIADA DE GEOGRAFIE -CLS. a VIII a FAZA PE SCOALA
PROIECT DIDACTIC CLASA: a V-a Limba si literatura romana - Caracterizarea personajelor din opera literara "Caprioara" de Emil Garleanu
Schita unui proiect de cercetare pedagogica
Articolul stiintific
PROIECT DIDACTIC Gradinita grupa III ; Educatie psihomotrica - Orientare,organizare si structurare spatiala - "Gasete-mi locul potrivit !"




termeni
contact

adauga