Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect didactic
GRUPA: mare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
DENUMIREA ACTIVITATII: Povestirea copiilor
TEMA ACTIVITATII: Povestea mea (dupa Scufita Rosie)
OBIECTIVE: formarea deprinderii copiilor da a compune o poveste cu personajele cunoscute dar cu o desfasurare diferita, dezvoltarea imaginatiei creatoare, activizarea vocabularului, exprimarea in propozitii clare si corecte din punct de vedere gramatical, dezvoltarea spiritului de competitie.
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: conversatia, explicatia, expunerea, problematizarea.
MATERIAL DIDACTIC: siluetele personajelor din povestea Scufita Rosie, panou, buline rosii, medalie de aur (din staniol auriu).
DURATA: 25-30 minute
ORGANIZAREA ACTIVITATII: se va aerisi sala de grupa, scaunelele vor fi asezate in forma de semicerc, pe panou vor fi puse siluetele personajelor din povestea Scufita Rosie, copiii vor intra in ordine si se vor aseza pe scaunele, in partea dreapta a semicercului se va aranja masa juriului.
Nr. Crt. |
Momentele activitatii |
Continutul activitatii |
Tehnologia didactica (metode, mijloace, procedee) |
I. |
Desfasurarea activitatii 1. Introducerea in activitate 2. Anuntarea temei 3. Explicarea modului de compunere a povestii 4. Expunerea povestii de catre copii |
Introducerea in activitate se va face prin descoperirea panoului pe care sunt asezate siluetele din poveste. - Astazi, vom povesti o poveste care se numeste: "Povestea mea". Aceasta poveste va fi despre personajele din povestea Scufita Rosie. - Care sunt personajele din poveste? (Scufita Rosie, mama, bunica, lupul, vanatorul). - Care personaje au facut lucruri bune? - Care personaje au facut lucruri rele? Voi va trebui sa spuneti o poveste in care sa fie vorba despre o fetita Scufita Rosie, mama ei, bunica ei, lupul si vanatorul. In povestea voastra aceste personaje nu se vor comporta ca si in povestea adevarata. Puteti spune ce vreti voi despre ele. Cea mai frumoasa poveste va fi premiata cu medalia de aur. Pentru o mai interesanta desfasurare a activitatii voi alege un juriu care va aprecia modul de redare a povestii prin vot. Juriul se va alege prin tragere la sorti. Votul se va face prin acordarea unei buline rosii acelui copil care a spus cea mai frumoasa poveste. |
element surpriza: siluetele din poveste conversatia explicatia |
II. |
Incheierea activitatii |
Fiecare copil care povesteste va folosi formula de inceput a povestii, formula de incheiere a povestii, si este obligat sa povesteasca despre cel putin trei din cele cinci personaje din povestea initiala Pentru a usura sarcina de apreciere a juriului, voi fixa pentru fiecare membru al juriului o sarcina. Pentru primul membru al juriului: sa numere personajele care apar in poveste; Pentru al doilea membru al juriului: sa urmareasca daca foloseste formula de inceput: "A fost odata ca niciodata, ca daca n-ar fi nu s-ar povesti"; Pentru al treilea membru al juriului: sa urmareasca daca foloseste formula de incheiere: "Si au trait fericiti pana la adanci batraneti" sau "Si-ncalecai pe-o sa si va spusei povestea asa". Educatoarea va aprecia cu o bulina rosie povestea in care apar si alte personaje in afara de cele din povestea initiala. De asemenea va putea acorda bulina copilului care foloseste o exprimare clara si corecta din punct de vedere gramatical. La sfarsitul activitatii se vor numara bulinele rosii, copilul care va avea mai multe buline va lua medalia de aur. Pe parcursul activitatii educatoarea va interveni ori de cate ori este necesar. Se va stabili copilul care are cele mai multe buline rosii, i se va acorda medalia de aur. Educatoarea va aprecia si pe ceilalti copii care au povestit. Se vor face referiri si la disciplina, dupa care se va iesi din sala de clasa. |
problematizarea expunerea buline rosii medalie de aur |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate