Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Idei bun pentru succesul afacerii tale.producerea de hrana, vegetala si animala, fibre, cultivarea plantelor, cresterea animalelor




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» de activitate didactica grupa: mijlocie, educatie fizica, joc: "mingea se plimba"


de activitate didactica grupa: mijlocie, educatie fizica, joc: "mingea se plimba"


PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA


GRUPA: MIJLOCIE

EDUCATOARE

CATEGORIA DE ACTIVITATE: EDUCATIE FIZICA

DOMENIUL DE ACTIVITATE: DOMENIUL PSIHO-MOTRIC

TEMA ACTIVITATII: JOC: "MINGEA SE PLIMBA"

TIPUL ACTIVITATII: PREDARE


OBIECTIVE GENERALE:



dezvoltarea fizica si armonioasa a copilului

mentinerea starii de sanatate la parametrii corespunzatori varstei lor

stimularea motricitatii printr-un ansamblu de exercitii pregatitoare

formarea unor trasaturi de caracter precum: hotararea, independenta, disciplina, curajul

formarea reflexului de atitudine corecta a corpului static si in miscare

insusirea respiratiei corecte in repaus, dar si in efort

dezvoltarea calitatilor fizice


OBIECTIVE OPERATIONALE: Pe parcursul si la finalul activitatii copiii vor fi capabili:

sa execute cu deplin control miscari complexe cu cresterea efortului

sa respire corect

sa invete rostogolirea mingiei pe sol cu ambele maini intre 2 copii aflati la o distanta de 2 m unul de altul

sa dovedeasca faptul ca au inteles modul de exersare a exercitiilor, comform temei

sa manifeste grija fata de propria stare de sanatate, executand exercitiile cerute de educatoare

sa-si controleze comportamentul in timpul desfasurarii activitatii

sa execute exercitiile fara a depune effort fizic deosebit si sa aiba interes pentru activitate


RESURSE PROCEDURALE:

explicatia

demonstratia

corectarea

exemplul

exercitiul

jocul


LOCUL DE DESFASURARE:

sala de grupa


EXEMPLE DE COMPORTAMENTE:

COGNITIVE: - sa respecte regulile jocului

- sa reactioneze adecvat la comenzile primite

PSIHO-MOTORII: -sa execute corect miscarile cerute de joc

-sa-si reprime dorinta de a face miscari inutile in timpul activitatii

didactice

AFECTIVE: -sa participle cu interes la activitate

-sa manifeste dorinta de a face miscare


RESURSE BIBLIOGRAFICE:

"Metodica educatiei fizice" - manual clasa xll

"Programa activitatilor instructiv-educative in invatamantul prescolar"


DESFASURAREA ACTIVITATII


MOMENT ORGANIZATORIC

aerisirea salii de grupa

aranjarea mobilierului

organizarea colectivului de copii

verificarea starii de sanatate a copiilor


PREGATIREA ORGANISMULUI PENTRU EFFORT:

variantele de mers: pe varfuri, bratele sus, pe calcaie, coatele la spate, mersul piticului, mersul uriasului, schimbarea directiei de mers la comanda, vor fi combinate cu alergare usoara si mers normal


INFLUENTAREA SELECTIVA A  APARATULUI LOCOMOTOR:

Se vor executa exercitii pentru fiecare segment al corpului:

  • cap-gat: privim tavanul, plafonul, fereastra, etajera, rotire
  • membre superioare: morisca, batem palmele, brate scurte-lungi
  • trunchi: leganam papusa, bate vantul
  • picioare: sari minge! Suntem mici-mari!
  • Exercitii de respiratie: inspiram - expiram!


ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR:

Copiii, la activitatea de astazi, vom invata rostogolirea mingiei pe sol cu ambele maini intre doi copii, jucandu-ne jocul: "Mingea se plimba"

Intr-un limbaj accesibil copiilor, educatoarea va enumera principalele obiective ale activitatii


DIRIJAREA INVATARII:

se va explica copiilor, corect, regulile jocului

educatoarea va da indicatii despre modul in care trebuie executat jocul, avand grija sa corecteze pozitia fiecarui copil si sa-l indrume  corect in desfasurarea activitatii


EVALUAREA:

se vor face aprecieri verbale asupra modului in care s-au comportat copiii la activitate


INCHEIEREA ACTIVITATII:

se va aerisi sala de grupa

se va reamenaja sala de grupa







Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate