Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect de lectie
DATA:
Clasa a II- a, Scoala I - IV
OBIECTUL Matematica
SUBIECTUL: Adunare si scaderea numerelor naturale in concentrul 0 - 30,
fara trecere peste ordin
TIPUL LECTIEI Consolidare
SCOPUL Consolidarea cunostintelor dobandite despre adunarea si
scaderea numerelor naturale in concentrul 0 - 30, fara trecere
peste ordin
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1. - sa efectueze operatii de adunare si de scadere in concentrul 0 - 30,
fara trecere peste ordin;
O2. - sa afle termenul necunoscut intr-o operatie de adunare sau scadere a
doua numere naturale;
O3. - sa completeze spatiile lacunare cu semnele specifice;
O4. - sa utilizeze limbajul matematic adecvat;
O5. - sa respecte regulile jocului;
O6. - sa reactioneze pozitiv, dorind sa lucreze si sa fie apreciati
METODE SI PROCEDEE conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, jocul
didactic, munca independenta.
MATERIALE DIDACTICE: fise de lucru, planse, jetoane
PROPUNATOARE : inv.
MOMENTELE LECTIEI |
ACTIVITATEA PROPUNATOAREI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
METODE SI PROCEDEE |
|||
MOMENT ORGANIZA- TORIC |
pregatirea colectivului de elevi pentru lectie; -asigurarea conditiilor de ordine si discipilina; -pregatirea materialelor didactice; |
Se conformeaza tipului de comportament impus. Isi concentreaza atentia asupra activitatii ce urmeaza |
Exercitiul organizatoric |
|||
VERIFICA- REA TEMEI |
Verific frontal tema,atat calitativ cat si cantitativ. Se fac aprecieri si se corecteaza eventualele greseli. |
Isi corecteaza eventualele greseli. |
Observarea Exercitiul |
|||
REACTUALI-ZAREA CUNOSTIN-TELOR |
Verificarea cunostintelor teoretice se realizeaza pe baza intrebarilor: Cum se numesc numerele care se aduna?
{ Exercitii de calcul oral: 15 + 3 = 3 + 5 = 10 + 10 = 9 - 6 = 26 - 5 = { Exercitiu de calcul in lant: 4 + 5 + 3 - 8 = { Ma gandesc la un numar. Adun 8 si obtin 29. La ce numar m-am gandit? { In parc erau 10 copii. Cati copii au plecat daca au ramas 6? |
Raspund la intrebari. Efectueaza calculele oral. |
Conversatia Exercitiul Frontal |
|||
CAPTAREA ATENTIEI |
Captarea atentiei se face prin cateva ghicitori matematice. { Colo-n vale jos pe lac Opt ratuste baie fac Doua pleaca suparate Cate au ramas sa-noate. { In gradinita cu flori Au inflorit douazeci de bujori Mai stau gata imbobocite Cinci lalele rumenite. Cate flori eu voi avea In buchet cand ti-l voi da ? { Geta are opt caiete Ordonate fara pete Anca ,sora ei mai mare Mai multe cu 2 are Socotiti cate caiete Are Anca fara pete ? { Iata acolo pe imas sunt 28 de iepurasi 4 pleaca, unul vine Cine stie oare Cati sunt la numaratoare? |
Elevii raspund la ghicitorile matematice: - 4 + 1 = 25 |
Conversatia Exercitiul |
|||
ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVE- LOR |
Copii vor fi anuntati ca pe parcursul lectiei vor rezolva exercitii si probleme, vor compune probleme dupa imagini, vor rezolva fise, toate acestea folosind operatii de adunare si scadere, fara trecere peste ordin, cu numere de la 0 la 30. |
Elevii sunt atenti la explicatiile propunatoarei. |
Conversatia |
|||
CREAREA SITUATII- LOR DE INVATARE |
Lectia de astazi se va desfasura sub forma unui concurs, pe 3 grupe. Pentru fiecare sarcina rezolvata corect va primi puncte. - JOC DIDACTIC "COSUL CU MERE" Se descopera o plansa pe care este desenat un copacel. In in copacel sunt agatate mai multe mere care ascund in spatele lor exercitii de adunare si de scadere. Fiecare echipa isi trimite reprezentanti care vor desprinde cate o frunzilita si vor rezolva exercitiul scris pe acesta. Daca un elev raspunde corect vom pune marul in cosul destinat echipei sale, daca greseste, cealalta echipa are dreptul sa raspunda si sa castige punctul. Va castiga echipa cu mai multe mere adunate in cos. Exercitii propuse: Afla suma numerelor 13 si 11. Afla diferenta numerelor 26 si 4. Insumeaza vecinii lui 10. Din ce numar scad 20 pentru a obtine7? *Gasiti numarul cu 8 mai mic decat suma numerelo 10 si 9. |
Efectueaza exercitiile propuse, raspunzand repede si bine. |
Conversatia Exercitiul Jocul didactic Pe grupe Frontala Problematizarea Frontal |
|||
OBTINEREA PERFOR- MANTELOR |
Se da o fisa de evaluare: Uneste cu sageti : 22 11 + 1 12 14 + 11 22 10 + 12 Calculeaza si compara : 26 - 2 24 + 3 Completeaza casutele cu numarul potrivit: + 15 = 29 = 22 = 18 Afla numarul cu 5 mai mare decat diferenta numerelor 24 si 2. |
Lucreaza fisa de evaluare. |
Munca independenta Exercitiul |
|||
INCHEIE- REA ACTIVITATII APRECIERI FINALE |
Grupa cu un punctaj mai mare este declarata castigatoare si va fi recompensata cu o diploma de merit. Se fac aprecieri asupra lectiei. Toti elevii vor primi calificative. Se comunica tema pentru acasa: Sa compuna o problema dupa un exercitiu dat. |
Asculta aprecierile facute. Isi autoevalueaza activitatea. Asculta mesajul de incheiere. |
Conversatia |
- JOC DIDACTIC "COSUL CU MERE"
Se descopera o plansa pe care este desenat un copacel. In in copacel sunt agatate mai multe mere care ascund in spatele lor exercitii de adunare si de scadere. Fiecare echipa isi trimite reprezentanti care vor desprinde cate o frunzilita si vor rezolva exercitiul scris pe acesta. Daca un elev raspunde corect vom pune marul in cosul destinat echipei sale, daca greseste, cealalta echipa are dreptul sa raspunda si sa castige punctul. Va castiga echipa cu mai multe mere adunate in cos.
Exercitii propuse:
Afla suma numerelor 13 si 11. Afla diferenta numerelor 26 si 4. Insumeaza vecinii lui 10. Din ce numar scad 20 pentru a obtine7? |
*Gasiti numarul cu 8 mai mic decat suma numerelo 10 si 9.
FISA DE EVALUARE
Uneste cu sageti :
19 - 7 22 11 + 1
27 - 2 12 14 + 11
25 - 3 22 10 + 12
Calculeaza si compara :
24 - 3 26 - 2 20 + 9 24 + 3
Completeaza casutele cu numarul potrivit:
+ 15 = 29
23 - = 22
28 - = 18
*Afla numarul cu 5 mai mare decat diferenta numerelor 24 si 2.
| ||||||||||||||||||||||||
TEST DE EVALUARE
Data: 16 octombrie 2008
Clasa a-II-a, Scoala cu cls. I-VIII Gheraseni
Nr. Elevi : 24
FOARTE BINE
- uneste corect rezultatul cu operatia corespunzatoare;
- calculeaza si pune corect semnul de comparatie intre rezultate;
- completeaza corect casuta cu numarul necunoscut potrivit;
- rezolva corect problema cu doua operatii.
BINE
- uneste 4 rezultate cu operatia corespunzatoare;
- calculeaza si pune corect semnul de comparatie intre rezultate intr-un exercitiu, cu sprijin;
- completeaza 2 numere necunoscute;
- rezolva o operatie a problemei cu doua operatii.
SUFICIENT
- uneste 2-3 rezultate cu operatia corespunzatoare;
- completeaza un numar necunoscut potrivit;
ITEMI
Uneste cu sageti :
22 11 + 1
12 14 + 11
22 10 + 12
Calculeaza si compara :
Completeaza casutele cu numarul potrivit:
+ 15 = 29
= 22
= 18
Afla numarul cu 5 mai mare decat diferenta numerelor 24 si 2.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Obiective de evaluare |
Realizarea obiectivelor |
O1. - - sa uneasca rezultatul cu operatia corespunzatoare; O2. - - sa calculeze si sa puna semnul de comparatie intre rezultate; O3. - - sa completeza casuta cu numarul necunoscut potrivit; O4. - -sa rezolva problema cu doua operatii. |
CENTRALIZAREA CALIFICATIVELOR
Foarte bine | |
Bine | |
Suficient | |
Insuficient |
Greseli frecvente
Masuri ameliorative
Invatator,
Compune si rezolva o problema dupa urmatorul desen.
+
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate