Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect didactic
Data: 8.05.
Scoala: Colegiul Tehnic "D. Leonida"
Clasa: a X-a B
Obiectul: Psihologie
Subiectul: Procesele psihice senzoriale - PERCEPTIILE
Tipul lectiei: mixt
Obiectiv didactic fundamental: Insusirea notiunilor elementare cu privire la definirea perceptiei, fazele procesului, legile acestui proces senzorial.
Obiective nominale:
Elevul sa fie capabil:
O1 - sa defineasca perceptiile;
O2 - sa enumere legile perceptive;
O3 - sa exemplifice legile perceptiei;
O4 - sa recunoasca fazele actului perceptiv din exemplul primit;
O5 - sa identifice asemanarile si deosebirile dintre senzatii si perceptii.
Metode si procedee: conversatia , explicatia, exercitiul.
Material didactic: fise de lucru.
Material bibliografic Mondrea , Margarita; Psihologia in exemple si modele explicative. Edituta Aliter, Focsani, 1998;
Popescu - Neveanu, Paul; Zlate, Mielu; Cretu, Tinca - Psihologie. Manual pentru clasa a x-a scoli normale si licee, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1998.
Etapele activitatii |
|
Continut instructiv - educativ |
Strategii didactice |
Evaluare |
Moment organizatoric |
Se verifica prezenta la activitatea de evaluare si se pregatesc materialele necesare. |
Conversatia |
2.Verificarea cunostintelor 4.Anuntarea temei noi 5.Predarea continutului nou |
O1 O5 O2 |
Se realizeaza prin cateva intrebari care sintezeaza tema discutata ora trecuta si care sunt necesare pentru a face legatura cu subiectul nou. Li se prezinta fatul ca in acesta ora se va discuta despre alt process sensorial si anume: perceptia. Se anunta care sunt aspectele care vor fi abordate si se va atrage atentia asupra faptului ca se va realize o comparative intre aceste 2 procese senzoriale la safarsitul acestei activitati. Abordarea subiectului nou va incepe cu deducereadefinitiei peceptiei pornind de la un exemplu dat. Def.: - procese psihice senzoriale care reflecta despre totalitatea insusirilor concrete ale obiectelor, fenomenelor sub forma imaginii in timpul actiunii acestora asupra analizatorilor. Elevii sunt solicitati sa identifice asemanrile si deosebirile pe baza definirii celor 2 procese. Fazele procesului perceptiv - lumea este formata din obiecte si fenomene care au culoare, gust, miros, dar si alte insusiri formam marime, volum, anumite utilizari. Totalitatea acestor insusiri sunt obtinute prin perceptie acre presupune derularea a 4 faze care datorita faptului ca se succed cu mare viteza ni se pare ca perceptia se produce instantaneu.
Concomitent cu prezentarea fazelor se exemplifica pentru a se intelege si retine cele prezentate. Aceste faze sunt mai usor de evidentiat atunci cand intalnim un obiect necunoscut neputand sa l integram in cunsotintele noastre anterioare inseamna ca se produce un blocaj in faza identificarii. Acest aspect evidentiaza importanta catorva factori:
privita de un geolog va determina sesizarea mai multor aspecte decat ar fi capabil un copil - geologul va descrie stanca oferind mult mai multe informatii). Specialistul va avea o perceptie mult mai complexa si mai completa a elementelor din domeniul sau decat nespecialistul asa se explica si zicala:"Multi vad, putini pricep".
perceptie -manipularea obiectului(ex: imaginati-va ca sunteti la o oara de biologie si numai o parte dintre elevi au ocazia de a manipula, atinge un mulaj. Acestia vor avea o perceptie superioara comparative cu cei acre au receptat pasiv , de la distanta folosind soar privirea)
La fel ca si senzatiile, peceptiile se conduc si ele dupa anumite legi constante intre stimuli si capacitatea noastra de a- I percepe. Legile perceptive
daca la un moment dat el se prezinta simturilor noastre doar partial. Se dau cateva exemple: vedem un cap de pisica, dar spunem ca am vazut o pisica Se scriu cateva cuvinte pe tabla pt a exemplifica aceasta lege. Din fiecare cuvant lipseste o litera, dar atunci cand elevii vor fi rugati sa citeasca cat de repede pot ei il vor citi corect, fara a tine cont de litera lipsa. INDEPDENTA, SUGESTBILITATE, INTEGRLITATE
Organizare, structura in care unele elemente sunt mai important, in timp ce altele sunt neesentiale pentru recunoasterea stimulului. Aceasta inseamna ca in perceperea obiectelor acordam prioaritate elementelor care se mentin stabile sin e permit recunoasterea acelor obiecte, ognorand alte elemente accidentale saau care pot varia(culoare, dimensiunea obiectului) Ex: o carte este recunoscuta pe baza elementelor stabile precum: foi scrise, legate de un cotor ,coperta are un anumit titlu, etc si nu pe baza faptului ca are o anumita culoare, grosime sau greutate. L . selectivitatii perceptive - se distinge obiectul perceptiei de fondul perceptive. Obiectul este perceput in detaliu fiind in prim plan, in timp ce alte elenmente sunt percepute vag Ex: un elev aflat la ora - in timp ce priveste si asculta profesorul care vorbeste are ca obiect al perceptiei - persoana profesorului, in timp ce colegii si alte elemente de mobilier din clasa constituie fondul peceptiv - cand acelasi elev isi orienteaza atentia spre caiet pentru a lua notite- obiectul devine caietul, profesorul devine un element al fondului percepti, concluzie : obiectul perceptiei nu este fix variaza in functie de necestitatile noastre. L. constantei perceptive- culoarea, forma si marimea obiectelor sunt percepute ca fiind aceleasi in anumite limite chiar daca aceste insusiri apar modificate in anumite conditii de mediu(seara) L . semnificatiei - un obiect important pentru subiect este perceput cu mai mare interes, si mai usor, clar, repede, desi altii sunt mai intensi. E semnificativ ceea ce corespunde intereselor noastre -ex- daca cautam un nasture mic alb atunci cand ne uitam intr-o cutie plina de nasturi de toate culorile si marimile, atentia nostra se va canalize pe un astfel de nasture ignorand nasturii de o culoare mai puternica, stridenta sau marime mai mare. L . proiectivitatii - arata ca din punct de vedere neurofunctional imaginea perceptive se formeaza la nivelul scoartei cerebrale, dar din punct de vedere psihologic imaginea este proiectata la nivelul sursei care a provocat-o, a obiectului de la careen parvin informatiile. |
Conversatia Explicatia Conversatia Conversatia explicatia Exercitiul conversatia explicatia expunerea Explicatia Conversatia Expunerea Conversatia Explicatia |
Evaluarea capacitatea elevilor de a oferi raspunsuri corecte la intrebarile primite Capacitatea elevilor de a identifica asemanrile si deosebirile dintre cele 2 procese la nivelul definitiei Evaluez capacitatea elevilor retine si exemplifica fazele procesului perceptiv |
6.Fixarea continutului predat |
O3 O4 O5 |
Elevii primesc fise de lucru prin care sunt solicitati rezolve sarcinile de lucru. Una dintre acestea este sa identifice fazele procesului perceptive pe baza exemplului primit in fisa de lucru "Mergand pe strada, la un moment dat se produce un sunet puetrnic catre care imi indrept instinctive capul(detectez); disting ceva deosebit, care se misca, pe langa alti stimuli stabili(discriminez); imi dau seama ca am mai intalnit asemenea situatie(identific) si inteleg ca este vorba de un caine acre latra, alertata de trecerea mea.(interpretez)" Dupa terminarea timpului alocat rezolvarii individuale se trece la verificarea raspunsurilor oferite. |
Conversatia Exercitiul Explicatia |
Evaluez capacitatea elevilor de a rezolva corect sarcinile de lucru |
7.Incheierea activitatii |
Elevii primesc aprecieri individuale si colective privind modul in care s-au implicat in desfasurarea orei de psihologie. Se enunta si continutl care trebuie invata pentru ora urmatoare. |
Conversatia |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate