Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» de activitate - agresivitate si violenta


de activitate - agresivitate si violenta


Scoala cu clasele I-VIII Nr.4 Tr. Magurele

Propunator :

PROIECT DE ACTIVITATE

TEMA : AGRESIVITATE SI VIOLENTA

Locul desfasurarii: clasa a V-a B

Tipul activitatii : dezbatere

Scopul: realizarea unei mai stranse colaborari intre familie si scoala cu scopul de a limita si combate agresivitatea si violenta in randul tinerilor.

Obiective urmarite:

La finalul activitatii elevii vor fi capabili sa:

inteleaga si sa explice notiunile de agresivitate si violenta;

sa identificeforme ale agresivitatii si violentei;



sa descopere si sa analizeze cauze ale agresivitatii si violentei;

sa interpreteze roluri identificand situatiile conflictuale si modalitati nonagresive de rezolvare a acestora;

sa participe activ si constient la exercitiile propuse;

Strategii didactice:

explicatia;

exercitii de comunicare;

conversatia euristica;

dezbaterea ;

jocul de rol; problematizarea.

Mijloace de prezentare:

teste

chestionare

Metode de evaluare:

fise de evaluare a activitatii;

discutii finale.

Desfasurarea activitatii

se anunta in ce consta activitatea propusa, care este scopul acesteia, care sunt principalele obiective si care va fi forma de desfasurare .

profesorul prezinta cateva situatii conflictuale din viata scolara.

Exemplu de situatie :

eleva Pana Denisa a jignit-o pe colega ei Dode Ana-Maria. Mama acesteia a venit la scoala si a amenintat-o pe Denisa cu bataia.

elevul Lupu Elvis imbranceste copiii si-I loveste cu pretextul ca se joaca.

elevul Radu loveste copiii si se bate cu fetele.

Se discuta cu elevii aspectele si se identifica prin dezbatere modalitati de combatere si prevenire a comportamentelor agresive si violente.

Se vor trage concluzii cu privire la necesitatea abordarii differentiate a situatiilor conflictuale pentru a preveni si combate violenta si agresivitatea.

AGRESIVITATE SI VIOLENTA

MOTTO:

Brutalitatea se naste din frica "

( Nicolae Iorga)

PREMISE TEORETICE DE DESFASURARE A ACTIVITATII

Agresivitatea este o forma de conduita orientata cu intentie catre obiecte, persoane sau spre sine , cu scopul de a produce prejudicii , raniri, distrugeri si daune.

Violenta este o forma de manifestare a agresivitatii ce presupune utilizarea fortei pentru a manifesta superioritatea. Este o conduita agresiva acuta cu finalitete distructiva, punitive sau transformativa.

FORME ALE AGRESIVITATII

Forme ale agresivitatii fizice:

Privire dura, fixa, amenintatoare;

Amenintare indirecta sau directa;

Lovitul cu piciorul;

Aruncarea cu obiecte;

Impingerea cu umarul pentru dezechilibrare;

Ciupit , zgariat, tras de par;

Bataie.

Forme ale agresivitatii verbale:

Batjocura ;

Jignirea;

Cuvinte grosolane;

Ironia;

Barfa, intriga, calomnia;ponegrirea;

Intinderea de capcane;

Maimutareala;

Refuzul contactului social, al ajutorului , al discutiilor.

Teorii ale agresivitatii

Agresivitatea:

se invata, provoaca violenta si e distrugatoare;

este un raspuns la frustrare;

este innascuta.

FORME ALE VIOLENTEI

fizica;

psihica;

agresiva;

instrumentala ;

institutionala

Surse ale agresivitatii:

- surse care tin de individ:

frustrarea;

durerea fizica si morala;

alcoolul si drogurile;

atacul;

aglomeratia, caldura, stresul, etc.

- surse care tin de familie:

bataia;

modele comportamentale;

probleme socio-economice;

divort, separare.

- surse care tin de mass-media:

programe TV;

publicatii,presa.

Prevenirea si combaterea violentei

A stii sa-ti stapanesti agresivitatea este una din cele mai dificile lectii din procesul de maturizare, pe care multi adulti n-o invata niciodata.

Scara maniei

comportament placut;

cauta o solutie;

indreapta mania asupra sursei;

mentine plangerea initiala;

gandire logica constructiva;

comportament neplacut, zgomotos;

injurii;

deplasare, plangeri spre alte surse;

exprimarea unei plangeri fara legatura cu cauza maniei;

arunca obiecte;

distruge obiecte;

violenta verbala;

comportament emotional distructiv;

violenta fizica;

comportamentul pasiv-agresiv;

Adolescentul trebuie lasat sa-si exprime verbal mania, impunand limite pentru a nu se comporta nepotrivit.

Pentru a putea preveni si combate agresivitatea este necesara:

pastrarea calmului si autocontrolului;

gandirea pozitiva;

mentinerea deschisa a cailor de comunicare;

foarte multa flexibilitate si perseverenta;

evitarea jignirilor, umilirilor, duritatii excesive si nemotivate;

oferirea dragostei neconditionate;

implinirea nevoilor affective ale adolescentilor;

acordarea atentiei depline pentru ca adolescentul sa se simta iubit, respectat, valoros;

canalizarea resurselor adolescentului spre activitati sportive, de relaxare, activitati placute, discutii cu o persoana mai matura;

invatarea unor tehnici de respiratie, de calmare si control;

rezolvarea problemelor familiale;

controlul mai strict al lecturilor, programelor TV urmarite, etc.

SA NU UITAM CA ,, BLANDETEA ESTE LEACUL CRUZIMII"

(CICERO)

CHESTIONAR

Va domina nervozitatea?

Sunteti nervosi? Va este greu sa va stapaniti emotiile sau dimpotriva? Pentru a afla acest lucru raspundeti prin Da sau Nu la urmatoarele intrebari:

La cea mai mica neintelegere , va ,, ambalati" pentru ,, cause marunte" ? Da/Nu

Va pastrati in orice imprejurare calmul si stapanirea de sine?Da/Nu.

Cand sunteti nervosi spuneti lucruri pe care apoi le regretati? Da/Nu.

In caz de panica generala va pastrati intotdeauna calmul? Da/Nu.

Cand trebuie sa asteptati la coada pentru plata facturilor aveti intotdeauna rabdare iundiferent de situatie? Da/Nu.

Gesticulati mult, sunteti precipitat in miscari? Da/Nu.

Ati avut vreodata impulsul de a arunca obiecte sau de a lovi pe cineva?Da/Nu.

Vi s-a intamplat sa ratati un examen , o competitie sportiva sau o afacere din cauza nervozitatii?Da/Nu.

Razbunarea este un ,, fel de mancare" care se consuma rece? Da/Nu.

Aveti uneori ticuri nervoase? Da/Nu.

Interpretarea rezultatelor

Acordati un punct daca ati raspuns cu Da la intrebarile: 1,3,6,7,8,10 si tot un punct daca ati raspuns cu Nu la intrebarile: 2,4,5,9.Faceti totalul punctelor obtinute.

10 puncte- sunteti intotdeauna victima nervilor dvs. Care va controleaza permanent comportamentul.

6-9 puncte- nervii va joaca feste , va este foarte greu sa va stapaniti emotiile.

3-5 puncte- reusiti uneori sa va stapaniti, depinde numai de situatie.

Sub 3 puncte - va stapaniti in totalitate, este foarte greu sa va enerveze cineva.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate